У НАУЧНОМ ИНСТИТУТУ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО ОРГАНИЗОВАН САСТАНАК СА ЛОВНИМ РАДНИЦИМА БЕОГРАДСКОГ ОКРУГА

815

У тренутку када је афричка куга свиња постала реална опасност за популације дивљих и домаћих свиња, на иницијативу директорке Научног института за ветеринарство Србије др сци вет мед Добриле Јакић Димић и председника Коморе проф. др Милутина Ђорђевића организован је састанак 9. септембра у просторијама Института са следећим дневним редом:

1. Афричка куга свиња и друге вирусне болести код дивљих свиња – др сци вет мед Весна Милићевић, (погледајте презентацију); 

2. Преглед мониторинга код дивљих животиња, беснило и класична куга свиња са освртом на улогу и значај ловних радника у њиховом спровођењу – др сци вет мед Љубиша Вељовић, (погледајте презентацију);

3. Клиничке и патоанатомске промене код дивљих и домаћих свиња, са освртом на беснило, класичну кугу свиња и афричку кугу свиња – др сци вет мед Божидар Савић, (погледајте презентацију);

Састанку су присуствовали представници Управе за шуме, Управе за ветерину -Републичке ветеринарске инспекције и ловни радници (стручна и ловочуварска служба) са територије Града Београда. На самом почетку састанка сви учесници су истакли значај дискусије на наведене теме, као и то да су сви ангажовани на истом задатку, који се састоји у спречавању настанка потенцијалне економске штете која би наступила ширењем болести АКС.

Након излагања стручњака са Института дошло до дискусије у којој су скоро сви учесници узели учешћа, са циљем да се сарадња између ловних радника и надлежних ветеринарских служби учини што ефикаснијом. Представници Института су показали спремност да пруже помоћ ловним радницима у виду опреме и средстава која су потребна за безбедно пркупљање узорака у циљу мониторинга здравственог стања дивљачи.

Представници ветеринарске инспекције су нагласили да је улога ловних радника и ловаца пресудна, јер је за спречавање појаве и ширења болести неопходно континуирано праћење стања дивљих свиња и контрола одстрељених јединки. Сви учесници су се сложили са оценом да би у случају појаве болести у оквиру популације дивљих свиња, борба са болешћу битла дуга и неизвесна, што би за последицу имало и измене у начину организације лова.

Учесници састанка су донели заједнички закључак да је овакве састанке потребно организовати и у другим местима, јер су сви делови државе у подједнаком ризику од појаве болести АКС.

Izvor: Lovačka komora Srbije

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here