DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161880 poruka u 7333 tema- 7065 članova - Poslednji član: OtacMakarije

Децембар 06, 2021, 05:01:48
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Razradjivanje MP 153  (Pročitano 10150 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« poslato: Новембар 16, 2008, 06:15:39 »

Imamo vec nekoliko tema posvecenih MP 153, medjutim mislim da razradjivanje ove puske zasluzuje posebnu, pogotovu posto ce opet da dodirne neka predubedjenja koja postoje kod nas.

Zvanicno uputstvo navodi da prvih 150 metaka treba da bude teze od 35 grama, posle toga se puska smatra razradjenom pa mogu da se pucaju i laksi meci, kao i da se vrsi promena regulacije gasnog ventila. No da li je to bas tako..

Pretprosle nedelje sam uze novu 153, leziste 76, plastiocni kundak. Prvi korak je bilo potpuno rasklapanje i ciscenje. Odmah se i vidi razlog zasto joj je potrebno razradjivanje, unutrasnjost je prilicno gruba, pa je potrebno da dodirne povrsine same ispoliraju sebi mesto jedna na drugoj..

Nesto nisam sklon da preterano verujem uputstvima u svakoj sitnici, tako da sam resio da je probam na sportingu sa municijom 32 i 24 grama. Pre svega rucno sam povukao zatvarac napred nazad oko 200 puta, sto je sasvim dovoljno da utera u red vecinu povrsina.. Ono sto se ne pomera prilikom rucnog repetiranja, a moze da ima uticaja je gasni ventil, i za njegovu pocetnu razradu je potrebno ipak ispaliti nesto patrona. Posle ovog rucnog razradjivanje opet sam je kompletno rasklopio i ocistio, i ovom prilikom je skinuto i nesto metalnih opiljaka i tragova struganja delova.

Elem streliste, 2 kutije Beloma, 2.5 mm, 32 grama, i dve kutije 2.3 mm 24 grama trap municije, opet Belom, koji jeste malo brzi.. U cevi polucok. Prvih 10 metaka je bilo 32 gramskih, bez ijednog problema i zastoja.. Znaci sa tim moze. Onda sam poceo da za mesto gde mi treba jedna patrona punim trap municijom. Prva trap patrona, izvucena  do pola, ostala u tom polozaju.. Sledeca, opet nije izbacila, ali je vec cela patrona  izasla iz cevi, samo impuls nije bio dovoljno jak da gurna zatvarac do izbacaca, pa da je izbaci iz mehanizma.

Opet 10 patrona 32 grama, pa jedan trap.. I vec napredak, sada puska izbacuje cauru, mada ne dovoljno jako, pa je zatvarac na izlasku uhvati.. Pocinjem da punim prvu patronu 32 grama, drugu trap.. Posle jedno 7-8 patrona, trap izbacuje kompletnu cauru, i zapinje udarni mehanizam.. Vreme je opet za prvi trap, koji uspesno repetira i ubacuje sledecu patronu..

Neizbacivanje, tj hvatanje caure zatvaracem se ponovilo jos 2-3 puta, ali sve redje i redje.. Na kraju, tri patrone, trap, sve repeiraju bez problema.. Ukupno, zadnjih 5 trap patrona je odradilo bez zastoja..

Puska je ociscena, podmazana i ceka sledeci vikend, da opet probamo. Apsolutno sam siguran da ce lepo odraditi sa svom municijom tezom od 24 grama, sporiji trap ce mozda praviti malo zastoja, ali verujem sve manje i manje.. Ukupno sam ispalio 65 patrona, sto je manje od pola predvidjene kolicine za razradjivanje po fabrici.

Za nekih 200 patrona, bez obzira na snagu pocecu da pomeram gasni mehanizam ka tezim punjenjima. Cilj je da dodjem u situaciju gde ako jos malo pomerim mehanizam ka tezim patronama brzi trap prestaje da radi. Sporija trap municija ne bi trebala da radi. Naravno sve ovo po hladnom vremenu. Kako sada stoje stvari, siguran sam da za to sasvim ima mesta. Ovakav polozaj ce smanjiti opterecenje na mehanizam , posto ce se uvek pustati minimalna kolicina gasova potrebna za rad, a repetirace i najteza punjenja.

Ostaje pitanje zasto je fabrika definisala minimum od 150 patrona ne laksih od 35 grama.. Razlog je jednostavan, smanjuju opterecenje na servisu od strane neupucenih ljudi, koji misle da im puska zaglavljuje sa lakom patronama iz nekog drugog razloga.

Nikada mi nije bila jasna potreba za razradjivanjem najtezom municijom, to je kao kada bi neko rekao da se kola razradjuju voznjom na punom gasu. Pa sta ako puska zaglavi, nije kraj sveta, niti ce se ostetiti. A vrlo brzo je i prestala da glavi.

Dakle slobodno pucajte i najlaksa punjenja iz 153 i na pocetku. Ako zaglavi, samo sklonite cauru i nastavite.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

>>>>>---------------->

« Odgovor #1 poslato: Новембар 16, 2008, 06:28:35 »

Vec sam pisao o ovome u nekoj od prethodnih tema na ovom forumu... U prevodu i originalnom uputstvu (barem kada sam ja kupio MP153 pre par godina) je stajalo kontradiktorno 100 jachih patrona...i u drugoj verziji 100 slabijih patrona... shto je mene dovelo u zabludu, pa sam i ja tako experimentisao i sa jednom i sa drugom municijom... I sve je proteklo kako je trebalo..

Regulator mi je trenutno nashtelovan taman toliko da izbaci skoro svaki trap patron (ne svaki)...zaglavi svaki 8-10-ti trap...shto mislim da je vezano sa neujednachenoshtju punjenja municije.. na cevi mi je najcheshtje poluchok.. i sve radi besprekorno.. recimo da od ukupnog broja ispaljene municije nekih 15-20% je 12/76, a ostalo 12/70 razlichitih gramaza..
Sačuvana

serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #2 poslato: Новембар 17, 2008, 12:46:11 »

@BR stvarno poucan tekst.
Svaka pohvala za preneseno iskustvo...
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 17, 2008, 11:03:54 »

Nema na cemu Wink
Sačuvana
cula
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Kad sam bio mladjan lovac....

« Odgovor #4 poslato: Децембар 05, 2008, 02:06:52 »

Moja puska guta sve i kartonce i plastikance i punjene i fabricke od 70 do 89 cak se nisam striktno pridrzavao uputstva o razradjivanju.
Kada sam pucao glinene golubove na Borackoj lisici nekom liku glavi Bereta a moj rus radi ko sat.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #5 poslato: Децембар 05, 2008, 02:20:49 »

Jel to bilo proshle, ili ove godine na Boračkoj lisici???

Ja sam bio prošle..gadjao golubove..
Sačuvana

sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Децембар 05, 2008, 07:05:11 »

Pozdrav svima
Neznam da li je neko od vas probao da puca havkove e ja tu imam problem posle havka nece da vrati zatvarac dok pri ostaloj municiji radi normalno
Sačuvana
cula
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Kad sam bio mladjan lovac....

« Odgovor #7 poslato: Децембар 05, 2008, 07:11:36 »

To je bilo pretplosle nisam imao neki rezultat 6-7 golubova za prvi put je odlican a i duvao je jak vetar tako da ni profesionalci nisu uspeli da ispucaju seriju bez promasaja. Sto se tice havka moja 12-89 odlicno saltuje i silver i gold havk.
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Nije se rodio ko je svima ugodio.

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 28, 2010, 04:22:14 »

Svaka čast BR,,na ovako opširnim detaljima razrađivanja MP 153
   Imao sam problem oko trap municije jer sam dirao regulator kada sam kupio pušku da ja očistim,sada jesve ok.Svako dobro. good good
Sačuvana

8x57JS
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 28, 2010, 05:24:09 »

Odlican i poucan tekst. Korisni saveti za one koji planiraju nabavku 153..  hi
Mi koji je koristimo vec neko vreme mozemo samo da potvrdimo navedeno..
Sačuvana

Mole se pametniji da vise ne popustaju.. Situacija postaje nepodnosljiva!
steel
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

s.rodic@hotmail.com
« Odgovor #10 poslato: Фебруар 28, 2010, 08:55:35 »

Unapred se izvinjavam što postavljam pitanje u ovoj temi, ali rekoh da ne otveram novu.
Zanima me kod MP 153 kad se stavi raducir za dva metka dal on može po potrebi da se vadi  kad je potrebno da se pucaju glineni golubovi. I jel komplikovano stavljanje i vadjenje reducira.
pozz
Sačuvana

Vuk ne vije što je mesa gladan, nego vije da družinu svije!
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 28, 2010, 09:29:09 »

Vadi se i postavlja ocas posla.. Ionako rasklapas pusku za ciscenje, a ovde je dovoljno odrvnuti samo maticu magacina, i izvaditi oprugu.
Sačuvana
steel
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

s.rodic@hotmail.com
« Odgovor #12 poslato: Март 01, 2010, 06:10:23 »

Hvala BR hi
Sačuvana

Vuk ne vije što je mesa gladan, nego vije da družinu svije!
krsma
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Март 01, 2010, 11:53:07 »

Pozdrav svima
Neznam da li je neko od vas probao da puca havkove e ja tu imam problem posle havka nece da vrati zatvarac dok pri ostaloj municiji radi normalno

I meni se ove godine desilo da mi nije vratila zatvarac posle ispucanog havka mada sam ove godine ispucao sigurno 150 trapova i 100-tinak sa jacim punjenjem i samo na ova dva havka mi je zaglavila. Predpostavljam da je barutno punjenje manje pa nije imala snagu da vrati zatvarac do kraja. 
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Март 07, 2010, 12:23:22 »

I meni se ove godine desilo da mi nije vratila zatvarac posle ispucanog havka mada sam ove godine ispucao sigurno 150 trapova i 100-tinak sa jacim punjenjem i samo na ova dva havka mi je zaglavila. Predpostavljam da je barutno punjenje manje pa nije imala snagu da vrati zatvarac do kraja. 
Ili je u pitanju manja masa projektila, koji je time dao i manji otpor pritisku barutnih gasova, pa ih nije dovoljno za repetiranje prošlo u gasni cilindar.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: