DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161880 poruka u 7333 tema- 7065 članova - Poslednji član: OtacMakarije

Децембар 08, 2021, 05:10:44
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 19 20 [21] 22   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: IŽ MP-155  (Pročitano 119023 puta)
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #300 poslato: Јануар 29, 2018, 10:58:57 »

Kad se pomene preciznost jedinačnim zrnima mnogi se uhvate čokova a nekako svi zaborave na dušu cevi odnosno bušenje od prelaznog konusa do poletka čoka.
Ovo bušenje kod cal 12 može da se kreće od 18,2 do 18,8 mm. Može da bude celom dužinom isto a može kod pojedinih modela bušenja da se širi i sužava konusno u pojedinim delovima cevi...
Čok je suženje u odnosu na dušu cevi pa isti čokovi kod različitog bušenja neće imati isti prečnik na kraju...
Zato su probe na papiru jedine merodavne...
Inace specijalizovane glatke cevi za kuglu uglavnom imaju dušu cevi izmedju 18,2 i 18,4mm celom dužinom, bez čoka su ili sa veoma blagim dugim čokom od 0,10 do 0,15mm u odnosu na dušu cevi...
Pozz...
Sačuvana
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #301 poslato: Фебруар 02, 2018, 10:13:05 »

Zanima me nesto u vezi cokova. Ja imam baikal 155 12/89 i cokovi su mi oni malo duzi sto vire na vrh cevi i na njima pise steel. A kada sam pogledao na sajtu sta pise o tim cokovima pise sledece"
Služi za regulisanje posipa OLOVNE I ČELIČNE sačme.

Pošto su prvenstveno napravljeni za kalibar 12/89 predvidjeni su za pucanje čeličnom sačmom.

Olovna sačma se može ispaljivati takodje i bez problema, ali imajte na umu da posipi iz čokova koji su za čeličnu sačmu , nisu isti kao za čokove za olovnu."
Dok vidim da ima da se kupe zamenski na kojima pise lead i oni ne vire iz cevi i o njima pise samo
" Mogu se montirati na sve puške kako 12/76 tako i na 12/89
Služe za regulisanje posipa OLOVNE sačme."

E sad me zanima da li ce posip biti bolji sa ovim cokovima koji su samo za olovnu sacmu, ili ce biti isto kao i ovi koji su fabricki koji su malo duzi.I da li uopste ima neke razlike u tim duzinama cokova. Jer meni licno su ruzniji ovi cokovi sto strce iz cevi.Ja ne planiram da pucam celicnu sacmu pa bi kupio ono sto je najbolje za olovnu, a opet da ne bacam pare ako je to isto kao i ovi cokovi koje sam dobio fabricki. Nadam se da neko ima iskustva u ovome.
Sačuvana
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #302 poslato: Фебруар 02, 2018, 10:17:11 »

I da li je neko probao paradox čok. Vidim ima ga u snajperu po nekoj pristupacnoj ceni, samo neznam da li to uopste to ima neku stvarnu primenu na pojedinacna zrna tipa breneke, triple shot, black shot... ili je to samo uzimanje para. Zanima me ako je neko imao neko licno iskustvo ili zna nekog ko je to probao.
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #303 poslato: Фебруар 03, 2018, 02:44:19 »

Koliko ja znam, čokovi sa oznakom ''STEEL'' namenjeni su i čeličnoj i olovnoj sačmi. Jedini čok koji je namenjen samo olovnoj sačmi je pun čok i nosi oznaku ''F - LEAD''. Razlika je u tome što čokovi drugačije utiču na olovnu, a drugačije na čeličnu sačmu. Na primer, 1/2 čoka (M-LEAD) za olovnu sačmu je u stvari pun čok za čeličnu sačmu (F-STEEL). ''Pometnja'' je zbog toga što se olovo deformiše lako, a čelik teško ili nikako. Kakve su oznake na tvojim čokovima, nisam imao prilike da vidim uživo, gledao sam samo kod 12/76. Da li se hvataju čokovi od 12/76 na 12/89 koji ne ''štrče'', to ne znam, znaju kolege koji su pokušali da zamene.

Što se tiče paradox čoka, ne bacaj novac.  hi

Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #304 poslato: Фебруар 03, 2018, 03:41:42 »

Koliko ja znam, čokovi sa oznakom ''STEEL'' namenjeni su i čeličnoj i olovnoj sačmi. Jedini čok koji je namenjen samo olovnoj sačmi je pun čok i nosi oznaku ''F - LEAD''. Razlika je u tome što čokovi drugačije utiču na olovnu, a drugačije na čeličnu sačmu. Na primer, 1/2 čoka (M-LEAD) za olovnu sačmu je u stvari pun čok za čeličnu sačmu (F-STEEL). ''Pometnja'' je zbog toga što se olovo deformiše lako, a čelik teško ili nikako. Kakve su oznake na tvojim čokovima, nisam imao prilike da vidim uživo, gledao sam samo kod 12/76. Da li se hvataju čokovi od 12/76 na 12/89 koji ne ''štrče'', to ne znam, znaju kolege koji su pokušali da zamene.

Što se tiče paradox čoka, ne bacaj novac.  hi

Ovako ja imam tri coka na sva tri pise Steel ni na jedan ne pise lead. Inace cokovi su jedna cetvrtina coka, pola coka i pun cok,tj  IC, M i F. To su oznake koje pisu na njima. Tako da me je samo zbunilo ovo sto sam video na snajperovom sajtu za razliku tih i cokova koji su samo za olovnu sacmu. Ja celicnu sacmu i onako ne planiram da pucam, jer iskreno nista neznam o njoj ni da li je  bolja il losija od olovne sacme. A ovi kraci cokovi su i jeftiniji od ovih duzih, ali ako nema nikakve posebne razlike i ako nisu nista bolji od ovih duzih onda da ne bacam pare bezveze. Mada iskreno vise mi se svidja kad cok ne strci iz cevi. Ali to nije ni bitno ako razlike neke u ucinku i nema.
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #305 poslato: Фебруар 03, 2018, 05:54:03 »

Ništa nisu oni loše napisali. To što su predviđeni za čeličnu sačmu ne znači da ne možeš iz njih pucati i olovnu sačmu. Sam kalibar 12/89, nastao je povodom zabrane korišćenja olovne sačme u lovu na ptice. Pošto je čelična sačma lakša i lako gubi brzinu i energiju, da bi metak imao isti učinak kao da u njemu ima olova, čaura mora da bude duža da bi se u nju smestio dovoljan broj kuglica, većeg prečnika, nego što bi bile od olova. Mislim da je još pre kupovine trebalo da znaš da oznake nisu iste za čelik i za olovo, kao što sam već i napisao. Ta kombinacija koju si napisao, važi za čelik, a pošto ćeš ti koristiti olovo, ti imaš u stvari 1/2 čoka(F-Steel), 1/4 čoka(M-steel) i skeet (IC-steel). Skeet ti je nešto između cilindra i 1/4 čoka. Bar je tako po ovoj tablici koju ja imam.

Ako hoćeš 3/4 čoka i pun čok za olovnu sačmu, moraćeš da dokupiš. Kod učinka nema nikakve razlike u praktičnom lovu.  hi
Sačuvana

stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #306 poslato: Фебруар 03, 2018, 08:51:44 »

do septembra ce biti uvezena i mp 156 tj inertna koja ne koristi pozajmicu baruta tako da nece mnogo uticati na brzinu sacme. a sacma tzv celicna  nije celicna nego je od cistog gvozja napravljena i nemoze da se okali  jer nema ugljenika u sebi tako da moze da se koristi iz bilo koje sacmare nebitno dali su hromirane cevi sa mog gledista ja sam pre za olovo jer zadnje 500godina se koristi u lovu pa nefali nikom nista markenting je cudo
Sačuvana
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #307 poslato: Фебруар 03, 2018, 10:15:15 »

Meni tek sad nista nije jasno lol salim se malo, ali tvoja ova tablica i ovi moji cokovi se uopste ne slazu. Ne kazem da nisi u pravu nego da se ne slaze nista. Na primer moj cok IC Steel ima 4 zareza. Po tvojoj tabeli to je S-Skeet i to je ok to mi je najsiri čok koji imam. Samo u tabeli stoji da treba da ima 5 zareza al dobro drugacije ga obelezavaju mozda. Sledeci čok mi je F Steel i on je naj uzi čok obelezen jednim zarezom. Kod tebe u tabeli IM ili samo M. I sa dva ili tri zareza. I koji je on sad od ta dva čoka? Inace je naj uzi cok valjda bi po logici trebao da bude pun cok. A srednji cok mi je M Steel i on je u tabeli IC cilindar, a uzi je od IC steel prvog čoka sto sam  napisao. Tako da ja tu vise nista ne razumem lol Sve u svemu nije ni bitno probacu jedan po jedan, vec sam i video da mi krupnu sacmu najbolje grupise M Steel iz toga je ok i jedinacno zrno, a za sitnu cu tek da probam i to je to... Pa sta se uklopi uklopi. Nego sam eto samo hteo da pitam za neki savet mozda neko ima neko iskustvo sa time jer ja bas i nemam. U svakom slucaju hvala na pomoci hi
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #308 poslato: Фебруар 04, 2018, 05:08:02 »

Evo ovako najprostije. Čelična sačma se ne deformiše, pa samim tim ima uži posip od olovne. Čok koji ima suženje od 0,5mm na olovnu sačmu deluje kao polučok, a na čeličnu kao pun čok. Ako ti nije teško, premeri šublerom unutrašnji prečnik na ustima čoka i tu brojku oduzmi od prečnika duše cevi na tvojoj pušci која је 18,4m tako ćeš da budeš siguran koje čokove poseduješ. Evo linka da ti bude lakše, ovde on meri unutrašnje čokove, ali procedura je ista i kod tebe:

https://www.youtube.com/watch?v=oBOJSUN3mUI 

Što se tiče prednosti i mana čelika u odnosu na olovo, postoji mnogo mana, a nijedna prednost. Još uvek ne postoji materijal koji ima bolje balističke performanse od olova. Čelik se koristi samo tamo gde zakoni štite sredinu. Kod nas toga neće biti još decenijama, pa ne bih mnogo komentarisao.  superstition

Ali kad smo već kod toga, šta i kako, čelična sačma nije samo gvozdrena, ima tu izrađenih od cinka, bizmuta, nekih legura, itd. Svako zna da je teži projektil bolji. Specifična težina olova je 11,34 dok je specifična težina čelika 7,8. Po tome da bi performanse bile koliko-toliko slične olovnoj kuglici, čelična mora da bude nekih 0,5mm krupnija. Kada se poveća krupnoća, smanjuje se znatno broj kuglica u metku i obrni-okreni olovo je zakon.

Što se tiče upotrebljivosti iz svih pušaka, ne bih se složio. Da li su cevi hromirane, ili ne i nije mnogo bitno jer čelična sačma se nalazi u korpici i ne dolazi u dodir sa cevima. Problem je pritisak koji nastaje u predelu čokova zbog toga što se čelična sačma ne deformiše, tj. ne sabija se snop pri prolasku kroz čok. Zato ovu municiju smeju da koriste samo puške koje nose oznaku za to (ljiljan) ili čokovi koji nose oznaku ''STEEL''.

A što se tiče inercione MP156, ne bih trošio reči, bolje da pogledamo klip sa testiranja.
https://youtu.be/rcUPY3T4jko?t=11m8s

Sačuvana

BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #309 poslato: Фебруар 05, 2018, 01:24:51 »

Hvala puno druze na objasnjenju sada mi je vec sve jasnije. Sto se tice celicne sacme drago mi je da sam naucio nesto sto nisam znao, ali nju i onako nisam planirao da koristim i slazem se sa tobom da je olovo ipak olovo. A za Baikal 156 gledao sam par klipova ali nista me nesto nije odusevila u odnosu na model 155. To sto nije gasni klip vidim da opet na mnogim klipovima nece trap municiju i municiju slabije gramaze lepo da izbacuje. Mada sigurno je bolja mozda zbog trzaja i sl. I jos jedna stvar juce sam prvi put probao 12/89 metak da pucam i sta da kazem, dva ti je tesko spojiti za kratko vreme, jer kad udari udari za sve pare  lol Tako da lepo je imati i ne kajem se sto sam kupio taj kalibar ali mnogo je prijaznije i mnogo moze brze da se puca sa 12/70 i 12/76.
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #310 poslato: Фебруар 05, 2018, 03:13:53 »

Meni je drago da ti puška odgovara i želim ti sa njom mnogo lepih trenutaka!  hi
Sačuvana

BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #311 poslato: Фебруар 05, 2018, 04:10:01 »

Hvala puno kolega  hi
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #312 poslato: Фебруар 18, 2018, 08:10:09 »

produzetak magacina za mp153 i m155
Sačuvana
dusanandra
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #313 poslato: Мај 06, 2018, 04:24:34 »

Hteo sam da pitam vlasnike 155ice,da li su imali nekih vecih zamerki ili ne daj Boze kvarova na ovoj pusci tokom koriscenja.Nameravam da kupim za patke i predatore a verovatno i svinje u doceku pogona Smiley
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #314 poslato: Мај 07, 2018, 02:11:11 »

Hteo sam da pitam vlasnike 155ice,da li su imali nekih vecih zamerki ili ne daj Boze kvarova na ovoj pusci tokom koriscenja.Nameravam da kupim za patke i predatore a verovatno i svinje u doceku pogona Smiley
Ja do sada nisam imao nekih problema.Odrzavam standardno a inace sam je uzeo za lov patke. Jeftine su kod nas prilicno.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 19 20 [21] 22   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: