DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161897 poruka u 7339 tema- 7069 članova - Poslednji član: Divlji Patak

Јануар 21, 2022, 12:41:28
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 18 19 [20] 21 22   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: IŽ MP-155  (Pročitano 122732 puta)
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #285 poslato: Јануар 16, 2018, 09:51:37 »

Za šta bi koristio taj red dot? Šta znam... ima onih koji će reći bolje, ali ja mislim da je to nepotrebno na sačmarici. Ako ti odgovara kundak na tom poluautomatu kada namestiš lepo glavu, moći ćeš dosta brzo da gađaš a i tu se ne puca na velikim daljinama. Ako namotiraš red dot, automatski moraš glavu da izdižeš malo više i može da se desi da ti u brzini ispada iz nišanske linije. Nadam se da si razumeo šta sam mislio. hi
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #286 poslato: Јануар 16, 2018, 10:58:48 »

Pa ovako, prvenstveno mi treba za pogonski lov na divlje svinje, i pucao bih pretezno sa pojedinacnim zrnima. Zato sam i mislio da stavim red dot jer tu mogu lepo da upucam pusku prema svom stilu gadjanja kao i karabin sto se upucava kada se stavi optika. A sto se tice optike pa stavio bih zato sto vec dve godine lovim sa karabinom i to od prvog dana sa optikom od 1-4x24, pa sam nekako navikao da pucam brzo i sa optikom zato bi stavio red dot i na ovu 155-icu. E sad naravno slazem se da mozda nije neophodno, ali ovaj ruski red dot nije puno skup,a ako je dobar i izdrzljiv onda bi ga uzeo eto cisto da imam sve u kompletu. E sad posto ti vec imas taj red dot, reci mi da li bi on mogao direktno da se postavi na onu fabricku "sinu" na 155-icu ili bi morala da se kupuje pikatini sina posebno? I isto me zanima koliko mu drzi baterija od prilike?
Sačuvana
MilanDimi98
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #287 poslato: Јануар 16, 2018, 11:57:08 »

Da li bi mogao da se postavi-ne znam. Drug nije mogao zato sto su plitki ti urezi.A za bateriju isto ne mogu nista tacno da ti kazem,ja sam.lovio 4dana sa njom,upaljena od 8 do 2-3,imam je od skoro pa zato
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #288 poslato: Јануар 17, 2018, 11:52:28 »

Ajde da kažem koju iz nekog svog iskustva. Što se tiče kalibra, neki stručnjaci kažu da posle upootrebe standardne municije iz magnum, ili ultra magnum pušaka, dolazi do oštećenja konusnog prelaza iz ležišta, a što je veća ''praznina'' i oštećenja su veća. Mada koliko je to u praksi tačno, ne znam. Ja nigde nisam čuo za takav primer, ili samo ne primećujemo uticaj.
Što se tiče PP-a, kontam da je jedina logična upotreba u lovovima na vuka. Pošto jedan deo sezone lovimo samo vuka, testirao sam razne proizvođače PP-a iz svog poluautomata i najbolje mi se pokazao Rottweil-ov standardni metak Express sa 9 kugli. Ovaj šminkeraj sa 12, 15 kugli, kuglice obložene olovom, itd. zaobiđi. Magnum municija, kada je krupna sačma bila u pitanju, rasipala je samo tako, pa sam odustao od toga, pa u suštini magnum nikada ne koristim i vidim njegovu svrhu samo kada su u pitanju kugle. Malo više brzine i koji gram veći projektil jesu neka prednost u lovu, mada i tu koristim standardnu municiju.
Kada su kugle u pitanju, koristio sam raznorazne, isprobavao konstrukcije i zadržao sam se kod Lambra. Tačnije metak Lambro Palla. Izuzetna preciznost, dokazana gualandi konstrukcija, ujednačenost a cena mala. Koristim još i Rottweil Brenneke Classic i sa njim sam zadovoljan, s tim što je cena malo veća. Thrill Shock sam prestao da koristim, dešavalo mi se da na desetak metara propuca manje primerke DS, verovatno zbog velike brzine i ako ne pogodi kost, ne prenosi baš dobro energiju na cilj.
Što se tiče kolimatorskih nišana, korisna su stvar, ali ne i preko potrebna u praksi do tih 50m, koliko je i efikasan domet sačmarice. Ali da pomaže, pogotovu pri korišćenju kugli, pomaže I TE KAKO. kada su poluautomatske sačmarice u pitanju, svako preporučuje montažu na šinu na cevi, jer pri rasklapanju i sklapanju puške, cev nikada neće leći u sanduk baš onako kako je prethodno legla, kolika će to biti razlika na meti, ne znam, nisam probao.
Što se tiče konkretno kolimatorskog nišana VOMZ P1x42, on izlazi iz fabrike u tri rešenja, za pikatini šinu (razmak šrafova 40mm), za šinu na cevi ne širu od 8mm, i za ''dovetail'' šinu od 6-12mm. Koju verziju uvoze kod nas, ne znam, ali logično mi je da je prva u pitanju. I još jedna stvar, kod ovakvih nišana nema paralakse, odnosno nema pomeranja sa nišanske tačke kako ti pomeraš glavu. U kom god položaju da vidiš tačku tačka je uvek usmerena tamo gde treba, tako da ležanje puške i kundaka ne igra neku ulogu. Ja sam planirao ćaletu da uzmem isti taj jer zbog godina i porenećaja vida već ne može na kombinovanoj lepo da vidi zadnji nišan.
Preporučujem ti da probaš ovako kako ti je sada, bez optičkih pomagala, ako ne bude išlo, probaj da rešiš kundak, pa tek onda ako ne bude išlo (a ići će) pređi na ovako nešto. Jer to upucavanje tvom stilu pucanja, nema nikakvog značaja. Stil je isti kod svih nas, mušica na meti i povučeš obarač, nema neke filozofije.
 hi
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #289 poslato: Јануар 17, 2018, 08:06:13 »

Sve ima  i prednost i nedostatke tako i upotreba refleksnih nisana.O tome je dosta pisano pa se nebih ponavljao.  Ja inace  do sada nisam sreo refleksni nisan a da  opste nema paralaksu .Neki  je imaju i na 25 metara doduse malu] a vecina  vec preko 50 metara.Prava je umetnost preko refleksnog nisana smestiti nekoliko zrna iz karabina u  desetku od 3 -4 cm.Nije nemoguce ali je jako tesko izvodljivo.
Sto se upotrebe jedinacnih zrna tice potpuno ste u pravu njih je mnogo lakse plasirati na zeljeno mesto upotrebom refleksnih nisana naravno ako su na pravom mestu a montaza i upucanost nisana je kako treba.
Upotreba kugli  nije preporucljiva   iz cokiranih cevi  jer po pravilu ako ona nije cist cilindar dovodi do rasprsnuca  cevi.
S pravom upotreba PPa  u lovu na divlje svinje nije dozvoljena.Ranjavanja  divljaci su cesta a divljac najcesce izgubljena .
Sačuvana
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #290 poslato: Јануар 17, 2018, 08:25:52 »

Rotwel expres PP sam upravo kupio na preporuku prijatelja pa cu da probam kako ga nosi cev. A za ovo ostalo cu da probam bas tako kako si mi rekao. Sto se tice iapaljivanja 12/70 iz cevi 12/76 i 12/78 to vec neznam,u uputstvima pise da moze bez problema da ispaljuje sve e sad koliko je to istina a koliko nije to vec neznam.Ja uglavnom planiram da pucam 12/70 i 12/76 pa sad kako bude bude. 12/89 za sada nigde nisam nasao da kupim svi me gledaju ko da trazim tomahavke  lol
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #291 poslato: Јануар 17, 2018, 08:34:53 »

Kao sto reko tesko je pogoditi desetku na 100 metara preko red dota. Mada  on i nije namenjen za cesto gadjanje na tu daljinu vec  su to cesto  pucanja na  nekoliko desetina metara.Ali ja volim na strelistu prilikom upucavanja da probam i na tu daljinu.  Inace ovaj tip nisana sa ekranom  je dobar izbor zbog preglednosti jer jako malo zaklanja prostor van ekrana.Narocito ako se strelac navikne da nisani sa obadva otvorena oka..
Slaba tacka  nisana sa ekranom je  i mesto gde svetlost diode kroz sitostampu  izlazi prema ekranu.Narocito po jacoj kisi ili ako se slucajno   koja pahulja zalepi bas na to mesto. U takvim situacijama je nisan neupotrebljiv.Isto tako ako dodje do kvasenja i smrzavanja ekrana.Zato su premazi protiv ledjenja tokom zime obavezni  a i po kisi i jakom snegu pokrivanje nisana do pred nailazak divljaci na puskomet.Isto tako pri lovu na primer ptica gadjanje je otezano[ nevidi se jasno  tacka na ekranu] ako se nisani u pravcu jakog svetla na primer sunca..
Ako se na tih nekoliko sitnica vodi racuna lov sa njime ce biti pravo zadovoljstvo. drinks
Sačuvana
MilanDimi98
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #292 poslato: Јануар 17, 2018, 08:55:54 »

I po meni je dosta bolji taj tip,nego tunelski,ili kako vec. A i puno je lakse sa oba oka.otvorena da se nisani,samo da se lovac navikne. Ja sam moj upucao na 50m,videcemo kako ce da se pokaze
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #293 poslato: Јануар 17, 2018, 09:13:44 »

Ima jedinačnih zrna koja se mogu bez problema pucati iz punog čoka. hi
Zanimljivo je ovo što je Nidža rekao za oštećenje prelaznog konusa kada se puca municija sa kraćom čaurom nego što je ležište metka. Kako i zašto dolazi zbog toga, možeš li da pojasniš? Ne kažem da nije moguće ali ja nešto ne verujem u to. Podsetilo me na jednog od najpoznatijih proizvođača sportskih sačmarica za leteće mete. Prezzi na svom novom High Tech modelu koji je namenjen za trap (70mm dužina čaure) ima ležišta dužine 76mm. To prema rečima proizvođača ima efekta u poboljšanju balistike metka i pravilnosti posipa (znači naglašeno je da nije za magnum municiju). Nije mi onda jasno, žašto bi to bilo tako rešeno na pušci koja opali milione metaka ako dolazi do tog oštećenja? hi
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #294 poslato: Јануар 19, 2018, 12:02:29 »

Gledao sam danas Pilad P1x25 red dot ali nisam zadovoljan njime, nekako sve izgleda nedovrseno i nekako jeftino. Mozda je kvalitetno ali iskreno vizuelno ne izgleda tako. Onaj drugi Vomz od 1x42 nisu imali na stanju, tako da za njega neznam kakav je. A sto se tice pucanja manje duzine municije iz duzeg lezista pitao sam danas jednog vlasnika radnje za oruzije pritom i dobrog lovca. On tvrdi da to nema nikakve veze, kaze da svaka puska koja poseduje duze leziste moze da puca kracu municiju i da prelaz nista ne smeta, on kaze zna licno bezbroj ljudi koji imaju na primer puske 12/76 a nikada u zivotu nisu ispalili taj metak nego samo 12/70 i da im puske rade i dan danas besprekorno, kaze to je cak i bolje jer puska koja moze i jacu municiju da ispaljuje sa time sto ispaljujes slabiju samo jos vise cuvas cev i pusku jer je ne forsiras do maximuma sa pritiskom.Pokazao mi je takodje bezbroj modela gde fabricki pise da moze i 12/70 da puca iako je puska 12/76 ili 12/89 Ja neznam koliko je to tacno,ali ima logike.
A sto se tice brenera sto je kolega napisao za cokove, na vecinu kutija za brenere pise da moze iz bilo kog coka ali da je naj preciznije do pola coka. Ali postoje i zrna kao sto su monolit ili xeksolit, njih proizvodjac preporucuje da se koristr iskljucivo iz punog coka.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #295 poslato: Јануар 19, 2018, 08:24:37 »

Pa sto se Brenera tice on sluzi za zagrevanje  varenje i secenje materijala.Sa Alfredom Brenekeom ima veze taman koliko i pocetno slovo B njegovog drugog imena.
Jedinacna zrna za pucanje iz neolucenih cokiranih cevi su jedno a kugle loptastog oblika  koje imaju precnik duse cevi  puske su nesto sasvim drugo i moj komentar  da  se nesmeju pucati iz cokiranih cevi se odnosio  iskljucivo na njih.

Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #296 poslato: Јануар 19, 2018, 05:48:42 »

Moram ovde da razbijem neke zablude.
Prva se tiče korišćenja kraće municije u dužim ležištima. Niti je štetno a niti korisno.
Nikakva oštećenja ne mogu da nastupe ali će zbog većeg zapreminskog prostora ta municija ostvarivati niže pritiske a samim tim i brzinu nego što bi imala u kraćim ležištima. Ova razlika će biti izraženija proporcionalno razlici dužine mezka i ležišta.
Jedinačna zrna ukoliko nisu dovoljno dugačka da pre napuštanja čaure dohvate dušu cevi ili bar kraj prelaznog konusa rezultiraće smanjenom preciznošću što se dešava korišćenjem jedinačnih zrna metka ležišta 67,5 i 70 u ležištu 89.
Municija dužeg ležišta 76 i 89 na žalost u opšte nema bitnu prednost nad kraćim 12/70 u normalnim granulacijama sačme.
Jednostavno i ako će imati gušći posip na krajnjim lovačkim daljinama 76 i 89 (pričamo o upotrebi iz iste cevi istog čoka) ležište 70 će imati sasvim zadovoljavajući posip a preko tih daljina bez obzira na gušći posip neće biti bitno efikasniji jer sačma rapidno gubi brzinu i probojnost odnosno učinak.
Tako da će te za duplo više sačme 36 vs 52 ili 66 gr. dobiti svega par metra krajnjeg efikasnog dometa ( ako i toliko kod granulacija ispod 3,5mm).
Sada dolazimo i do težine oružja. Stara formula Engleskih puškara i lovaca kaže da bi puška bila ugodna za pucanje i omogućila brz drugi hitac mora biti bar 96x teža od sačmenog punjenje. Što dalje znači da bi puška iz koje se koristi punjenje od 66 gr morala biti teška 6,35 kg a obzirom da nisu teže od standardnih imate neudobni spori aparat za šamaranje.
Da se ne vraćam mnogo unazad ali do 50-tih godina prošlog veka vladalo je ležište 65mm kada je na tržištu preovladalo ležište 70mm. Svega 20 godina kasnije proizvodnja municije ležišta 65 mogla se izmeriti promilima čak i municija ležište 67,5mm kao kompromis zauzimala je veoma mali deo tržišta.
Pojavom ležišta 76mm krajem 70-tih i 89mm početkom 80-tih do polovine 90-tih proizvodnja oružja sa ležištem 76mm ima apsolutni primat. Ali ovaj put se dešava paradox u potražnji municije. Municija sa ležištem 70mm i 25. godina posle gotovo nestanka iz proizvodnog programa oružja čini 98% prodate municije  ukoliko se gleda i sportska a ako posmatramo prodaju samo lovačke taj broj je i dalje preko 95%...Huh?
Razlog za to je sve predhodno napisano....
Samo da napomenem još nešto I dan danas kao reper za izbalansiranost važi kalibar 16 sa punjenjem sačme od 1oz (28,35gr). Smatra se idealnim odnosom dužine i prečnika sačmenog stuba, ugodan za pucanje i sa puškama ne težim od 2,8 kg a sa pravim izborom sačme i čoka dovoljan za svu sitnu divljač do 40m pa i neki metar više.
Mislite o tome pre nego posegnete za ultra mega giga magnum i ostale trice i kučine....
Pozz...

Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #297 poslato: Јануар 22, 2018, 09:34:37 »

Moram ovde da razbijem neke zablude.

Samo da napomenem još nešto I dan danas kao reper za izbalansiranost važi kalibar 16 sa punjenjem sačme od 1oz (28,35gr). Smatra se idealnim odnosom dužine i prečnika sačmenog stuba, ugodan za pucanje i sa puškama ne težim od 2,8 kg a sa pravim izborom sačme i čoka dovoljan za svu sitnu divljač do 40m pa i neki metar više.
Mislite o tome pre nego posegnete za ultra mega giga magnum i ostale trice i kučine....
Pozz...

Rekoh ja negdje, šteta što je ovaj kalibar zapostavljen.
Sačuvana
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #298 poslato: Јануар 22, 2018, 01:11:38 »

Nikada nisam imao lepsi osecaj nego kod pucanja iz 153/89 sa punjenjem od 34gr 12/70.
Sačuvana

nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #299 poslato: Јануар 29, 2018, 08:15:21 »

Verujem da kolega Buhag ima mnogo više teoretskog znanja od mene, ja sam samo naveo ono što sam pročitao kod nekoliko autora. Da ne navodim, neki i dan danas pišu...
U praksi nisam primetio ništa. Dužina ležišta od 76mm i puške koje ga poseduju preuzele su primat verovatno zbog pritisaka koje mogu da istrpe, pa se bez bojazni može pucati ogromna paleta savremene municije zajedno sa onom starom standardnom, obzirom na to da određena municija iako dužine čaure od 70mm, razvija pritiske koji mogu da budu opasni po starije oružje tormentovano na niže pritiske. a i zbog onoga, mogu i magnum, ako zatreba, itd, itd. Ja imam pušku sa ležištem od 76mm, a iz nje sam ispucao dva magnum metka, čisto da probam taj trzaj. Inače puška je teška 2,8kg, čak važi i za onu koja više trza zbog sistema rada, ali udobna je i sa magnumom. Nije sve u težini, ima nešto i u balansu...

A neko gore pomenu da su određena jedinačna zrna pravljena isključivo za pun čok, ili da su neka najpreciznija iz polu čoka - NIĐE VEZE. Svaka cev, drugačije nosi kugle i po teoriji najpreciznija su iz cilindra. Recimo ja sam kod nekih kugli skontao da ih isto nosi i 1/2 čoka i cilindar, tako da ih pucam iz 1/2 čoka, da ne bih menjao čokove na pola sezone. Već smo mnogo puta rekli da je najbolje isprobati sve kombinacije kada su kugle u pitanju.
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
Stranice: 1 ... 18 19 [20] 21 22   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: