DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161880 poruka u 7333 tema- 7065 članova - Poslednji član: OtacMakarije

Децембар 06, 2021, 02:58:24
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Skracenje cevi  (Pročitano 33708 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Април 08, 2010, 08:37:20 »

Da si proslu subotu bio na strelistu, i u to bi se uverio Wink
Sačuvana
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #31 poslato: Април 08, 2010, 08:41:07 »

Br,    hi hi hi
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Април 08, 2010, 08:44:24 »

Lazare, rekoh to nije problem kratke cevi, vec kundaka.. Uzmi i nabavi novi kundak za oba, napravi posten bedig, i neces nista izgubiti na preciznosti.
Sačuvana
Sale
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Април 12, 2010, 08:38:20 »

Pročitah sve postove ali ne nađoh odgovor na pitanje gde kratiti.  read
Naime, cev se koliko se ja razumem (a ne razumem se mnogo) ne može kratiti bilo gde, već na tačno određenom mestu zbog oscilovanja cevi (na tzv. "čvorištu") jer se u protivnom kvari grupa pogodaka. Da li kolega BR ili neko zna kako se ovo izračunava?

P.S. Inače pobornik sam kraćeg lovačkog naoružanja jer je spretnije. Za strelce na strelištu dužina cevi ne predstavlja problem. 
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #34 poslato: Април 12, 2010, 08:50:13 »

Cudni ovi Srbi,

pusku bi da skrate, pistolj da produze.

/procitah nekad... negde/
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
NeLe001
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Април 12, 2010, 09:36:27 »

Cudni ovi Srbi,

pusku bi da skrate, pistolj da produze.

/procitah nekad... negde/
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #36 poslato: Април 12, 2010, 07:24:09 »

Sale, ta prica o porracunu je najobicnija urbana legenda.. Nema n ikakvog proracuna, kratis tamo gde ti odgovara..

Za taj proracun, nema polazne osnove, dakle uvek jednakog metka. Metak je taj koji opaljenjem, i kretanjem projektila kroz cev pokrece oscilacije. Naravno da su one potpuno razlicite za svaku tezinu zrna, kao i svaku razlicitu polaznu brzinu.. O kakvom onda proracunu pricamo, kada nema polaznog parametra..

Postoji jedna druga stvar, izbor najoptimalnije municije.. To je kod nas problem, ali u svetu, normalno je kupiti 5-6 vrsta, p[o kutiju metaka, pa izabrati onu vrstu koja pravi najmanju grupu.. Tamo gde je dozvoljeno punjenuje, to je jos i prostije.

No ovde se pocinje sa farbanjem jaja u crno, da bi se dobilo crno pile.
Sačuvana
Sale
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Април 12, 2010, 08:17:45 »

Hvala gos-n Pedja.  hi
Sačuvana
Sale
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Април 12, 2010, 08:25:46 »

BR hvala ti na odgovoru koji me je prilično iznenadio (prijatno) jer sam zaista pokušao da nadjem nešto na netu u vezi gore pomenutog ali nisam uspeo tako da si me sa ovom informacijom, nadam se proverenom, prijatno iznenadio.
U svakom slučaju sa gubiotkom energije (u granicama razuma) mogu da se pomirim ako ću time dobiti spretnije oružje i normalno ako neću dirati u preciznost do koga mi je jako stalo.
E sad još ostaje da ove anti-protivne razuverimo pa trkom na osnivački kongres bon-sek brigade pravo u bircuz.

P.S. U vrh stola prva zvanica gos-n Administrator pa tek onda ostali važni gosti... drinks
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #39 poslato: Април 12, 2010, 09:27:07 »

Hvala gos-n Pedja.  hi
hi
Sačuvana

booiron
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

lični tekst:

« Odgovor #40 poslato: Децембар 17, 2010, 10:21:47 »

skracenjem cevi na 51cm kod m70 30-06 sam dobijao u više navrata grupu pogodaka gde su od 5 metkića 2 ili 3 spojena tj okrzla jedan drugi na 92m. e a ono najzanimljivije je to što sa mix zrnima i to grom , sp11.7 , i belot od 14.26g imam grupu od 4cm na istoj daljini od 92m. optika mi je baner 1.5-4.5x32 pa kada skarabudžim nešto veće na proleće idem da prangijam i ponosim aparat. pozdrav braćo...   
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Децембар 29, 2010, 06:37:07 »

Da malo pokrenem temu sa mrtve tačke, a možda i dobijem željene odgovore od upućenih.
   Naime, posjedujem lovačku pušku bokericu Huglu model 104 u kalibru 12/76 sa cijevima od 76 cantimetara i promjenjivim čokovima. U poslednje vrijeme bavim se razmišlajnjem da nabavim još jedan par cijevi - kraćih, ili pune dužine pa da ih skraćujem. Te bi trebale da služe za lov na prepelicu i šumski lov. Tad bih imao cilindrične cijevi bez čokova, a sama puška bi bila kraća i lakša. Moje pitanje glasi: DO KOJE SE DUŽINE MOGU SKRAĆIVATI CIJEVI LOVAČKE PUŠKE KALIBRA 12 A DA SE TO NE ODRAZI BITNO EFIKASNOST I KOJA SE DUŽINA PREPORUČUJE. Čitao sam negdje da su to dužine 61 ili 64 cm.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #42 poslato: Децембар 29, 2010, 06:56:31 »

Dobro si procitao Djordje.
Razliku, recimo izmedju cevi od 67cm i 71 cm, gotovo i ne primecujes osim teoretski.
Donja granica je ona iz kombinacija cca 60 cm. I sa njome ti je efikasni domet kraci za 5-7 met od standardne duzine 67-71. Naravno,ovo vazi za cevi sa cokovima. E sad, sve zavisi i od municije koja ce se koristiti.
Z
a cevi duzine cca.60, koje ce ostati na cilindru nemam ni teoretski ni empirijski podatak i nikad se nisam susretao sa njima. Sa municijom LR moze lepo da radi jer pola posla odradi korpica. Za prepelice takodje moze biti upotrebljivo.

Sad ce BR da prelista literaturu pa ce da vidimo slucaj sa cilindrima.
Bogdane, javi se..
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Децембар 30, 2010, 12:13:37 »

Evo me.. Malo kasno, ali sta da se radi..

Sa skracenjem cevi od 10 cm ne gubis nista sto se tice unutrasnje balistike. Gubitak je manji d 5m/s a t je razlika koju naprave dve serije istog metka bez problema.

Davno sam na ovom forumu postavljao grafikon duzine cevi i brzine sacme koja se dobija.. Evo ga opet.

U prevodu, cev od samo 500 mm, ima brzinu 8 metara manju od cevi od 720 mm. Potpuno nevazno. Ne gubis cak ni tih 5 m, posto je veci problem obezbediti pogodak dovoljnim brojem kuglica, od energije svake pojedinacne kuglice.

St se tice cilindara, i posipa, duzina cevi utice na posip daleko manje nego cok. Ako pogledas temu o cokovima, jasno je da cokovi, kod savremenih patrna, imaju minimalan uticaj.

Jedina zamerka ideji skracivanja cevi je balans puske. Ne znam kakav je ko bokerice, ali savrsen balans na Huglu 200 nikada ne bih kvario skracivanjem cevi. Puska i sa duzim cevima, sa uetnutim cilidrom i 1/4 cokom bice brza od one sa skracenim cevima za 10 cm, kod koje je balans pomeren ka kundaku. A to ce se desiti i biti poprilicno primetno.

Balans je nesto o cemu se malo razmislja, ali sto je itekako bitno za lov.. Ako puska ima odlican balans, a huglu polozare ga imaju, ne znam za bokerice, onda je velika steta kvariti tako nesto.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #44 poslato: Децембар 30, 2010, 08:50:22 »

Prelistah malo forume koji su se bavili ovom temom.Malo ih ima. Ili ja ne znam da nadjem.

Moze biti da se skracuje i efikasan domet/kod skracenja cevi/ u zavisnosti od baruta koji se koristi u municiji...Tu se pravi, na kracim cevima, najvece oscilacije u brzini.
No, i to je diskutabilno.

Ja licno ne bih prihvatio varijantu da imam cilindre na cevi , na recimo 55 cm. Em kraca nisanska linija, em se gubi promenjivo busenje duse cevi/ako ga ima/, em ne znam kako 'radi' to sa 'disperzante' patronom - sem teorijski.

Kako nemam bas neko svoje jasno misljenje i stav /iskristalisano/, voleo bi da probam neki 'begaljicki kratez' kako su seljaci iz okoline Beograda zvali ovakvu pusku u sezdesetim godinama proslog veka. Pa i ona sicilijanska 'lupara' je bila na tu foru.
Do duse, tamo vole onu sacmu od 5mm pa nagore. spiteful
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: