DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 09:50:34
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Mauser 98  (Pročitano 41735 puta)
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #75 poslato: Новембар 20, 2014, 08:04:28 »

Zastava.
Da je mauser imao bi prednju predjicu na cevi.
Sačuvana

nikolavuks
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #76 poslato: Новембар 20, 2014, 08:36:06 »

Ja sam prezadovoljan sa onim sto sam kupio, nije placen vise od 200evra, sto je smesna cifra za glanc nov karabin, znam da je zastava dobar karabin, ali hocu od nekog ko je strucan da cujem nesto o ovome sto sam ja kupio, ima ovde jako dobrih poznavalaca oruzja i siguran sam da o ovome neko nesto vise zna, posto ipak i ja znam nesto o oruzju, ovo je zvanicno Mauser-werke oberndorf, jer nema ni jednu zastavinu oznaku, a tako je i upisan u oruznom listu i evidentiran u bazi MUP-a, jako je redak, siguran sam da ih nije mnogo proizvedeno. Osim toga razgovarao sam sa jednim covekom koji je dugo bio u zastavi i u SDPR, covek nikada nije cuo da je zastava proizvodila oruzje sa oznakama Mausera, kaze covek dobro se raspitaoniko o tome nista ne zna u zastavi... zato me zanima ima li ovde nekog vrsnog poznavaoca koji moze da mi odgovori na pitanje i ko zaista nesto zna o tome, onaj ko nagadja nije pouzdan. Ja ovaj karabin nikad necu da prodam, napravicu unikat od njega i ostaviti ga svojim naslednicima, a do tada cu da lovim samo sa njim, jer je za mene 8x57 legenda, mauser takodje legendarna firma, na njemu ce biti moji inicijali i urezacu mu neke drevne simbole i zelim da imam potpunu pricu o karabinu koji posedujem.
Sačuvana
cile
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #77 poslato: Новембар 20, 2014, 09:40:39 »

Nikola, najbolje da pišete stručnjacima revije Kalibar da vam oni potvrde da je u pitanju Mauser original. A usput neka neko podrobnije pogleda one žigove na desnoj strani cevi, tu bi trebalo da oni iz DEVA obeleže ... ili beše iz ZIŽ-a ... ma neznam, nisam pametan.
 A kakvi će biti ti drevni simboli ?
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #78 poslato: Новембар 20, 2014, 09:43:37 »

Lep karabin nema sta, kao u ostalom i svaki drugim mauser.
Mislim de je ovde vec bilo pominjanja, pola sveta proiyvodi karabine na bayi Mausera, Zastava, carl gustav, park hale..... za razliku od mase drugih imala kolko se secam licencu te je na svoje karabine mogla da stavlja Natpis Mauser.
Isti ovakav sam ja gledao u kalibru 7x64 isto cini mi se za nekih 200-250e, slobodno livi sa njim kako ti je volja, nije nista bolji niti nista gori od mase drugih Zastava karabina, koji su poslovicno dobri.
Sačuvana
nikolavuks
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #79 poslato: Новембар 20, 2014, 10:01:24 »

Cile,na mom karabinu kundak izgleda prilicno jeftino u odnosu na mausere koje sam imao prilike da vidim,  za kundak sam prilicno siguran da nije nemacki i verovatno cu ga promeniti u buducnosti i staviti neki jako lep, a sto se drevnih simbola tice, mozda cu da ispisem svoje ime drevnim Vincanskim pismom, ili neku drugu poruku,jer je ipak vinca kolevka civilizacije i moderne pismenosti a potice sa ovih prostora i simbolizuje zaboravljenu i unistenu pravu istoriju o poreklu naroda sa ovih prostora. Na primer po starom racunjanju vemena koje je vazilo do 16 veka, sad bismo docekivali 7523. godinu a ne 2015. , pa bih ugravirao neki datum sa takvim simbolima i slicno...imam jos nekih ideja
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #80 poslato: Новембар 20, 2014, 10:25:23 »

Zastava i .

Elem, još krajem 80-tih se pojavio taj rad koji je bio namenjen izvozu.
Prodavao se u to vreme po Ketneru.
Ja sam ga prodavao u prodavnici Srna u Zemunu /gde sam bio poslovodja/ početkom 90-tih.
Pantograf slova za oznaku kalibra je standardni Zastavin font iz tog vremena.
Svaki je imao Zastavin zig kontrole i žižovu paftnu na cevi. Iako je mutno, i ovde /na slici/ se vide. Kundak je klasika Zastava iz tog perioda. Bolje varijante su već bile u monte karlo izvedbi a ovakvi su bili obični-serijski zbog  mehaničkih nišana... E sad, Nišani ...takodje Zastava /kopija vilijamsa/.
Iskreno, Zastava proizvodnja iz 1978-1990 u M-70 verziji je bila lepše izdanje nego ovaj vojni 98. Kvalitet,... verovatno isti, pod uslovom da je ovaj sanduk i cev iz osamdesetih. To što piše Mauser na njemu, nema posebnu vrednost u krugovima koji poznaju materiju. Taj karabin je bio u Ketneru 500-600 marki sa Mauser oznakama isto ko i sa Made in Yugoslavia by Zastava...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
nikolavuks
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #81 poslato: Новембар 20, 2014, 10:31:45 »

hvala swift lafcino ... ovo je vec konkretan i kvalitetan odgovor
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #82 poslato: Новембар 20, 2014, 10:40:18 »

Jedna stvar me je zbunila u poslednjem br.kalibra u rubrici pitanja citalaca (str.64), na pitanje koje se odnosilo na mogucnost promene kalibra zastavinog karabina iz 8x57 u 9,3x62., stoji sledeci odgovor Ako je u pitanju oruzje sa duzim sandukom (M70, odnosno nemacki originalni Mauser gev.98) onda je moguca i zamena u kalibar 9,3x62( s obzirom da je ovaj metak prilicno dugacak), ali ako slucajno imate kracu M-48,( odnosno lovacku varijantu) onda ovaj metak ne moze da stane u taj sanduk.
Ono sto meni nije jasno zar Mauser nema 3 duzine sanduka Mini, Standard i Magnum.
Zar se sanduk od vojnog karabina M48 razlikuje od sanduka lovackog karabina M70

Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #83 poslato: Новембар 20, 2014, 11:44:27 »

u m48 moze da ide 9.3x62 bez prepravke sanduka
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #84 poslato: Новембар 21, 2014, 11:05:58 »

Hvala stelcer hi, tako sam i mislio samo je ovo zbunilo.
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #85 poslato: Новембар 21, 2014, 12:06:43 »

dva su uspesno odradjena. cev zamenjena  samo u zastavi preregistovan u sup resto sam ja odradio bez problema . 4 kom staje u magacin.cak je i okidac sa ubrznicom ubacen u postojeci magacin.
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #86 poslato: Новембар 21, 2014, 12:46:44 »

Kad je sanduk u pitanju nema nikakvih razlika izmedju M48 i Gev.98 zar ne, sto se tice duzine....
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #87 poslato: Новембар 21, 2014, 12:54:12 »

98 duza
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #88 poslato: Новембар 21, 2014, 12:57:13 »