DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 01:03:46
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)HIPODERMOZA-kozni i nosni strkalj
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: HIPODERMOZA-kozni i nosni strkalj  (Pročitano 23986 puta)
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« poslato: Јун 26, 2008, 06:04:34 »

Dali ste imali slucajeve(susrete)u dosadasnjoj lovnoj karijeri sa ovim parazitskim obolenjem?Cesto u lovu,pri odstrelu moze se naici na ovo.
Vise kod Srnece divljaci,dali ste se sreli i kakva vam je bila reakcija?
Dali ste konzumirali meso od takve divljaci?

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јун 26, 2008, 06:14:45 »

Prikaz nosnog Strka,nalazi se u disajnim organima.
Smetnje pri disanju,zastopavanje disajnih kanala.
Pri disanju se cuje ucestalo smrkanje.
Paraziti su obicno dugi 2-3cm i belo - zuckaste boje.

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
janacko
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јун 27, 2008, 05:40:37 »

Huh?
Sačuvana
leptir
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 17, 2008, 01:47:40 »

Dali ste imali slucajeve(susrete)u dosadasnjoj lovnoj karijeri sa ovim parazitskim obolenjem?Cesto u lovu,pri odstrelu moze se naici na ovo.
Vise kod Srnece divljaci,dali ste se sreli i kakva vam je bila reakcija?
Dali ste konzumirali meso od takve divljaci?

Ne ali se često nalazi kod ovaca
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #4 poslato: Септембар 12, 2008, 09:20:16 »

Hipodermoza (Hypodermosis). Oboljenje kože i podkožnog tkiva u srna izazivaju larveni oblici štrklja Hypoderma diana, a u jelena H. actaeon.
 Ženke štrklja polažu jaja na dlake divljači od maja do juna. Za 3 do 4 dana iz jaja se razvijaju larve koje se probijaju kroz kožu i potkožno tkivo dospevajući u kičmeni kanal. Posle izvesnog vremena larve napuštaju kičmeni kanal i probijaju se kroz mišiće do potkožnog tkiva u predelu grebena i leđa, tako se već početkom decembra pod kožom leđa mogu konstantovati čvorovi koji se nazivaju "ugrice", u kojima se nalaze larve. U ovim čvorovima se razvijaju larve, koje koncem marta i aprila napuštaju domaćina i na tlu se preobražavaju u lutke. Pri jakoj invaziji, larve izazivaju malaksalost, i inurenost domaćina. Vrlo često nastaje i infekcija čvorova, pa se pojavljuje gnojenje ispod kože.
Na ovoj slici se lepo vidi parazitHIPODERMOZA ( POTKOŽNI  ŠTRK)
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Септембар 12, 2008, 09:44:17 »

Posto je kolega krilas lepo sve objasnio kroz ovaj tekst,evo i jedne slike u boji.Na slici se lepo vidi kako izgleda jedna zarazena jedinka.
Sigurno se mnogi od vas sreli s ovom pojavom?Na prvi pogled i meni je izgledalo Ogavno,ali kada se sve lepo ocisti i ispere,meso se moze koristiti Embarrassed.Sreo sam se vise puta s ovom pojavom,ali prosle godine po prvi put i sa Nosnim Strkom.
Skinuo sam sa mnogih grla Srnece divljaci kozu,ali nikada nisam koristio meso od takvih infic!Treba imati za tako nesto jak zeludac, e sada dali sam neku kroz Gulas negde?

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
oscar
Gost
« Odgovor #6 poslato: Септембар 12, 2008, 09:49:37 »

Kao da sam znao da će se raspisati oko ove teme. Večeras sam zamolio Pof. Dr Milenka Stevančevića sa Veterinarskog fakulteta u Novom Sadu da napiše tekst o ovoj pojavi u sledećem broju Lorista. Dakle u oktobru čitamo o ovome u Loristu.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 15, 2008, 01:14:26 »

Ko je često u lovištu može čuti srneću divljač kako ''kašlje'' pa čak i otežano diše.
Ova bolest je redovno najčešća u lovištima pored ravničarskih reka Tise, Dunava, Tamiša i sl.
Kod mene je u lovištu prisutna i to dosta. Zimi prilikom uzgojno selektivnog odstrela srneće divljači redovno na skoro svako drugo - treće grlo nalazimo larve ispod kože. Nosni štrk je pak mnogo gori i opasniji, divljač je slabije kondicije, i ne treba puno da uz kombinaciju nekih crevnih parazita na tako oslabljeni organizam dođe do uginuća.
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 15, 2008, 01:34:08 »

VolvoBM kod vas na tu ucestalost Strkljavosti kod Srnece divljaci, mislim da presudnu ulogu igra velika kolicina Vode i vlaznosti,jer dobro je poznato da se Komarci i Obadi masovno razmnozavaju kraj vode.Kraj toliko parazita Srne moraju biti prve na udaru(meka koza).
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Dule-jagd
Senior
Van mreže Van mreže

dusan.mitic@hotmail.com
« Odgovor #9 poslato: Септембар 24, 2008, 08:23:45 »

Ima li leka ovome,ubija li nesto te larve? Da li postoji nacin da se stavljanjem necega u hranu divljaci ubije ova gamad? Ne da grozno izgleda ona slika sto je Jäger postavio,uh,ne da ne bih mogao jesti tako nesto nego ne bih pogledao takvo meso! Stvarno moras imati jak zeludac za tako nesto!!!
Sačuvana

HOCUDU DA GA UBU...
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Септембар 25, 2008, 10:33:11 »

Nekada dok su se komarci prskali malationom, iz aviona, posle prskanja stradali su i komarci i muve , pčele, osice pa i obadi u dobroj meri, što je prouzrokovalo opet manju invazivnost.
Poslednjih godina od kada se koriste bio-ekološka sredstva protiv komaraca primećujem veću invazivnost.
Mislim da se ne može puno uticati na ovu bolest, jedino se treba divljač držati u što boljoj kondiciji jer zdrava divljač podnese ove napasnike, sa kakvim takvim posledicama ali preživi, dok već slaba ili obolela divljač od nekih crevnih parazita i sl teško preživljava i još ovu bolest.
Redovno iznošenje soli za divljač, zimska prihrana divljači kvalitetnim senom lucerke i kukuruzom prvenstveno, mir u lovištu sa što manje uznemiravanja.
Selektivni odstrel slabih grla na vreme, jer će se time i štete od uginuća ipak koliko toliko izbalansirati.
Balansero....
Sačuvana
Dule-jagd
Senior
Van mreže Van mreže

dusan.mitic@hotmail.com
« Odgovor #11 poslato: Септембар 25, 2008, 05:37:11 »

A da li je moguce da se taj crv nadje i kod coveka? Imam jedan primer e sad ne znam da li je to ta vrsta tog crva koja je i kod divljaci,naime isti simptomi i neki crv se nalazio na glavi jedne devojcice pod kozom,da li je moguce da to moze i kod ljudi da bude?
Sačuvana

HOCUDU DA GA UBU...
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Септембар 26, 2008, 08:03:27 »

Nema šanse!
srneća, jelenska divljač samo.
Sačuvana
air_sniper
Senior
Van mreže Van mreže

Rifle expert

« Odgovor #13 poslato: Новембар 02, 2008, 08:07:22 »

ODVRATNIJU STVAR VIDEO NISAM!!!Prvi put sam se susreo sa time na jednom engleskom forumu gde je bila slika veverice sa time i iz nje izasla larva tamno braon ko palac-sunce ti zarko i ja konj opet gledao na youtube isto  botfly larvu ima kao neka koja i ljude napada,sunce ti ***em povracao sam pet puta,ko me terao da gledam...i dan danas kad me neka buba ujede trgnem se ko nenormalan...
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Децембар 20, 2008, 12:28:40 »

Vid Hipodermoze.
Paraziti dugi santimetar i par mm debeli.

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: