DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161410 poruka u 7284 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 12, 2019, 01:31:32
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: "Stari i Novi"  (Pročitano 2929 puta)
daka
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Фебруар 13, 2009, 08:10:26 »

Cesto u postovima,komentarima i odgovorima cujem termine 'jos novi i neisprobani kalibri'.
"Ostavljamo generacijama iza nas da probaju nove kalibre,mi koristimo oprobane .243, .270, .30-06 i 8x57,9.3 i ostale.
Ne ulazim u dostupnost kupovine municije ili nabavke oruzja u raznim kalibrima ali pojedini kalibri kao .204 Ruger,kratki i ultrakratki magnumi i ostali koji u Srbiji vecini nisu ni poznati a kamoli da su se "probali",u Americi su vec zastareli i neki od njih se maltene i ne proizvode u novim verzijama pusaka kao sta npr.7 mm WSM maltene izumire nakon samo nekoliko godina postojanja a .270 i 300 WSM sticu sve vecu popularnost.Njihov mladji rodjak jaceg kalibra .325 WSM uopste nemoze da zazivi.
Kalibri kao .204 Ruger i .17 Fireball su preoteli trziste od oprobanih .223 i .22-250.
Da li ijedan kalibar moze da nadvlada 8x57 koji je od kraja drugog svjetskog rata na nasim prostorima koristen u lovovima u maltene 90% slucajeva.U zadnjih dvadesetak godina mozda i plus koju vise 7x64 i 30-06 su takodjer ostavili traga.
Da li postoji ijedan lovac u Srbiji koji ce mladom lovcu da navede ijedan kalibar pored ova tri pri izboru kalibra za lov!?
U Americi se godisnje testira oruzja i ispali metaka a na cjelom kotinentu odstreli divljaci u godini sta u Srbiji mozda za jednu cjelu deceniju.
Da li to znaci da oruzje koje koriste S.Americki lovci nije testirano u rukama onih koji znaju bolje i vise pa je nedovoljno dobro i neoprobano za jednog predsjednika mjesne zajednce koji odredjuje jednom regionu sta valja a sta ne.
Zasto stalno uzmi ti stari dobri .243 ili nije bitno koji,osim sta nema municije da se olako nabavi jel moze jedan lovac da pogresi birajuci neki kalibar koji nije koristen na nasim prostorima u zadnjih 50-ak god ili samo tri cetiri kalibra mogu da rade kod nas?
Da li je samo sta jace ili sta starije to bolje,da li pored tri cetiri pomenuta kalibra samo 7mm Rem.Mag.dolazi u obzir.Da li je sve ostalo bezvredno i nevalja samo zato sta neko nezna nista vise o trazenim kalibrima.
Ne ocekivam neki broj odgovora na ovu temu kao sta niko nije bio vojan da prica ni takodjer starom kalibru .308 ali me samo interesuje po cemu je jedan kalibar oproban i dobar a drugi nije ako za njega vecina nije ni cula,vecina koja nije voljna da zaobidje zid na kojem pise 8x57 i u potpisu 30-06 ili obrnuto a pisano rukom 7x64.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 13, 2009, 10:35:46 »

Zanimljivo Dako, zanimljivo.

Imam neka gledanja na tvoj komentar, ali samo da se vratim sa posla pa pisem Wink...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 13, 2009, 10:56:53 »

Ja ću pokušati da odgovorim na malo drugačiji način...nekome će delovati kao skretanje sa teme, ali pokušajte da nađete paralelu...

Nekada sam uvek imao neke posebne modele mobilnih telefona, da bih se razlikovao od drugih...mrzeo sam NOKIA telefone, jer ih svi imaju...uvek sam nabavljao nešto što ima možda par ljudi u zemlji...

Onda sam shvatio, da ne mogu kupiti kod nas slušalice za moje mobilne...čak, niko ne može ni da mi ih uveze, niti nadje... baterija oslabi...nova? Nema šansi pronaći je...ali neko možda može da prepravi od NOKIA telefona... futrola...ma kakvi, samo da sanjaš...

Onda sam na kraju i ja kupio NOKIA telefon...isti je kao što ga ima 80% ljudi oko mene... i imam sve za njega, gotovo na svakoj trafici...ne gubim više vreme oko toga, ne opterećujem se, ne razmišljam uopšte...mnogo mi je lakše

povežite ovo sa karabinskim kalibrima u Srbiji...recimo, zamenite reč NOKIA sa 8x57
Sačuvana

Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 13, 2009, 11:33:25 »

Reco ,me razbijajte glavu
da ne citam sve
270 WSM je metak za ubijanje i ne treba mu  i tesko ce biti napraviti ista bolje
220 swift je za inzenjre
204 ruger za hirurge
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Chaki
Gost
« Odgovor #4 poslato: Фебруар 13, 2009, 01:02:20 »

razgovaraju otac i sin i sin pita oca :
- Jel tata sta je PRAKTICNO a sta je REALNO?
Tata se zamisli malo i poce da objasnjava sinu onako polako da on shvati pa kaze:
- Vidis li sine onog crnca tamo sto stoji?
-Vidim ga tata
-E sad idi pitaj sestru da li bi se kresnula sa njim za 500 usd
Sin ode i pita sestru , ona pogleda crnca razmisli o cifri i kaze da bi se kresnula.
Sin se vrati i rece ocu kakav je setrin odgovor bio.
- E sad sine idi pitaj majku da li bi se ona kresnula sa tim crncem za 500usd?
Ode sin ,pita majku i ona rece isto kao i kcer njena.
Vrati se sin kod oca i rece mu:
-Tata i mama bis e kresnula sa crncem za 500usd.
-E vidis sine ovako stoje stvari. PRAKTICNO mi u kuci imamo 1000usd a REALNO mi imamo 2 kurve.

Zamenite ovo sa ovom diskusijom i eto resenja  Wink
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 13, 2009, 01:06:21 »

Elem, evo me...

Dako, tvoja razmisljanja su potpuno ok u zavisnosti iz kog ugla gledas.tvoji pogledi dopiru iz okruzenja u kome zivis.U tom slucaju, ja bi rekao, casa je do pola prazna. Iz Rasejanja mnoge stvari u Srbiji izgledaju drugacije bez obzira koliko smatrao da imas informacija o lovackim desavanjima u Matici.

Na zalost, nije problem sto je srpski lovac needukovan vec sto ne zudi da sazna i nauci.Takodje, internet je rezervisan za mljadja pokolenja koja se i trude da upiju ponesto o oruzarstvu i balistici, dok su ostala saznanja na nivou Zastave i PPU-u.
Zasto? Jednostavno, ne treba bolje, od toga sasvim solidno pada divljac i ima mesa.
Svi jure 'univerzalni' od 7-8 mm.
Drugi faktor su mentalitet i navike. E tu se mnogo vina i sode moze potrositi dok se dvoje razracunaju sta je bolje, 8x57 ili 30-06. Jednostavno, nasledje proslosti i 'od oca se nametnulo sinu'. Tacka. U ostalom i ti si to konstatovao.
Treci i cetvrti faktor su niske prosecne zarade i dostupnost da ne kazem losa snabdevenost raznim oruzarskim asortimano. Tuzno ali istinito.
Na kraju, celo moje izlaganje treba staviti u kontekst rigidnih zakonskih propisa o nabavci i drzanju oruzija. I tu je mozda i kljucna poenta.

Besparica se prebrodi kad nesto zelis, dostupno je i imas informacije. Zamisli da prosecan lovac za 1000 eura moze kupiti isto sto i ti u Kanadi. Lako, udje, pazari, za 3 dana sredi procedure...gotovo. Kupovalo bi se, menjalo, probalo, diskutovalo. Mozak bi se otvorio, prednosti i mane bi izlazile na videlo. Pucalo bi se ne po 30 kom godisnje karabinske municije, vec 300 po lovcu.
Trziste bi postojalo, edukacija na vecem nivou..

Ovako, ostaje da se nadamo promenama zakona i milosti uvoznika da edukuju sami sebe i osoblje o dobrom, aktuelnom, povoljnom i isplativom.

A o americkim i evropskim kalibrima...joj ne otvaraj pandorinu kutiju.
i da znas .204 ruger je tek poceo i tesko da uzima primat .223. Treba da se naprave jos 200 000 pusaka u tom kalibru da bi ugrozio 22-250 ili .223.
Ja bi i dalje .220 Swift. Wink
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 13, 2009, 01:17:28 »

.204 ruger jede malu decu
220swift je malo bolji za malo bolju cev...220russian najbolji ali to je tabu tema
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 13, 2009, 01:20:10 »

slazem se sa kolegama, da budem iskren za neke kalibre danas prvi put cuje, ali , zato sam i dosao na forum...
somenuli smo preporuku mladjem lovcu, mislim da bi sa moje strane mogao dobiti samo savet u okviru kalibara sa koji ja licno imam iskustva, cisto da me ne bi posle neko spominjao po kafanama i kuloarima, druga stvar je mogucnost nabavke municije, posto imam kolegu koji ima 30-30 marlina, i secam se njegovih muka od pre 10-ak godina oko nabavke municije, lako se dobije uverenje, al municiju je onda bilo prakticno nemoguce naci u srbiji, pa je za svaki metak po 10 puta odmeravao priliku, e sad u tu jednacinu ubacite mladog lovca zeljnog pucnjave na flaše, čaše, i sve ostalo....
ipak primat dajem dostupnosti futrole i baterije ... kako to rece jastreb...
(inace uopšte ne lovim ni sa 8x57 ni sa 30-06)..
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 13, 2009, 01:29:21 »

Dako,

Dotakao si se vrlo ozbiljnog problema u Srbiji ali i na drugim mestima. Mislim da znas moje misljenje o mnogim novim kalibrima, ali ajde, razulmem da proizvodjaci oruzja moraju nesto da rade. No moje misljenje naravno nema nikakvog uticaja na situaciju koja je grozna..

Razloga za ovakvu situaciju ima mnogo. Pogledaj prvo zakon o lovstvu, koga su ocigledno pisali cinovnici koji se lovom nikada nisu bavili. U zemlji u kojoj je sistem mera tacno definisan zakonom, u uskladjen sa medjunarodnim zakonima, minimalni kalibri za odstrel divljaci se i dalje odredjuju kalirom i tezinom zrna, umesto precnikom, i minimalnom energijom..

Skoro sam bio svedok rasprave i udaljavanja lovca iz lovista zato sto se pojavio u lovu na divlju svinju sa puskom u kalibru 7mm-08, sa objasnjenjem da sa njim ne moze da lovi svinje, posto zakon propisuje kao minimalni kalibar 7x57, a ovaj njegov ima kracu cauru.. Pominjanje energije, brzine projektila i slicnog nije pomoglo, na zalost. Zakon je zakon.

Drugi problem je zakon o oruzju, koji zabranjuje punjenje municije, sto uz ponudu kalibara u prodavnicama itekako utice na ono sto prosecan lovac moze da izabere u Srbiji.. Samim tim, nikada nece od svog kolege ni cuti da postoje i neki drugi kalibri, a kamoli videti ih..

Evo recimo sta mozes da ocekujes u najbolje snabdevenoj prodavnici u Beogradu, ostale imaju recimo trecinu ove ponude.

22 Hornet
222 Rem
223 Win
22-250 Rem
243 Win
6.5x57
7x57 i 7x57 R
7x 64 i 7x65R
7.62x39
7.62x54R
308 Win
30-06
300 Win mag
8x57 a 8x57 R jako retko
9.3x62
9.3x74R
I mozda, jako retko 375 H&H

Da ne pricamo o tome kako izgleda proces registracije oruja u nekom savremenom kalibru.. Evo jednog primera iz prakse, na zalost pre bi trebao da bude u salama i vicevima, ali vise je tuzno..

Tokom posledenje legalizacije, jedno od oruja za koje je trazena lagalizacija je bio revolver Colt Navy u kalibru 36 na crni barut. Naravno na cevi pise cal. .36 Razgovor referenata ide otprilike ovim tokom. " Sta ti je ovo? Koji je to kalibar 36, nemam ga na listi? Ulazi "iskusni " kolega, koga pitaju sta da napisu.. Stavi 357 magnum. Ma ne moze, 357 je mnogo vece od 36. Da stavim 38 Special?? Tu je razlika samo dva, nece biti mnogo greske." I tako u dozvoli osvanu Pedersoli Colt Navy kal 38 special.

Sta mislis kakva bi reakcija bila na 223 WSSM? Da ne pominjemo koliko pisacih masina imaju sva slova koja su potrebna da se otkuca ime mnogih kalibara.. A kada budu presli na kompijutere ocekujem da nas saceka nesto kao sto je 300 Njinchester Magnum. I to ne zahvaljujuci cinovnicima i vecini ljudi po ministarstvu koji se jako trude da odrade svoj posao.

Na zalost ovo stanje se menja jako sporo, a svet odlazi svetlosnom brzinom napred..

I sada odakle prosecan Srpski lovac moze i da cuje da postoji nesto drugo.. Jednostavno, za to nema sanse. Uvoznici uvoze samo ono sto se "prodaje". Prodavci, sudeci po pitanjima i poverenju koje u njih imaju kupci su najveci lovci i poznavaoci balistike, pa nije ni cudo sto preporucuju samo ono sto imaju u radnji, a to se prihvata kao Amin.. Na bilo kakvu pomenu nekog drugog kalibra reaguje se kao na najvecu jeres, maltene da te vezu za banderu, naslazu granje i potpale odozdo vatricu..

A onda na kraju dodje ono, a sta ce sve to srpskom lovcu. Ni jedna divljac nije evoluirala u pravcu razvoja oklopnih ploca, tako da kalibri koji su radili pre 100 godina i dalje efikasno zavrsavaju posao. Za ono za sta su pojedini kalibri kod nas nema uslova. Ako izadjes karabinom na stetocine, zasta je recimo 204 Ruger idealan, mozes lako da popijes prijavu, posto vecina razmislja da niko normalan ne ceka lisicu ili sakala, a jos je karabinom, ma to je lovokradica u najavi. Da mi njega prijavimo, pa posle neka gleda.

Jednostavno, mnoge stvari iz ove perspektive izgledaju besmislne.

Sačuvana
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 13, 2009, 02:43:32 »

Daka,
mislim da je potrebno da se razume i to da prosečan lovac u Kanadi ili USA redovno ide na strelište. Treba se razumeti i to da isti taj lovac na strelištu upoznaje gomilu ljudi koji zbog dostupnosti raznoraznog oružja dolaze u kontakt sa "eksperimentalnim" punjenjima koji manje više reprodukuju kvalitet "standardnih" punjenja. E sad, neki kalibar može da pokaže znatnu prednost u preciznosti od svog prethodnika ali na kraju dana sama preciznost se ipak odlikuje u samom lovcu tj. strelcu. Tako recimo, dobar lovac/strelac ima dobre rezultate sa lošim oružjem/opremom dok loš može imati solidne rezultate sa vrhunskom opremom. Sve se opet svodi na lične kvalitete strelca.
Da li je 300WM lošiji od 300WSM? Teško da neko može sa sigurnošću može tvrditi da bilo koji ima drastičnu prednost u odnosu na drugi. Čak i testovi na većim daljinama ne bi donela neku epohalnu razliku. Ali 300WSM postoji uprkos malim razlikama. Male razlike mogu biti bitne samo profesionalnim strelcima a ljudi vole da imaju ono što koriste veliki momci. Tako kada neko osvoji šampionat sa McMillan-om svi bi da ga imaju, isto važi i sa kalibrom/punjenjem. Čisto pomodarstvo i kupovina mita. Pre 100 godina imali smo više operativnih punjenja nego danas pa su se tokom vremena probrali oni koji valjaju a koji ne i skoro je svaki od njih derivat onoga što je već izmišljeno.

thunder11
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: