DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161435 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 06:14:18
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 24   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Ciscenje pusci produzava vek trajanja!  (Pročitano 105611 puta)
todor2308
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Децембар 02, 2008, 10:58:17 »

Moje skromno iskustvo se zasniva na Balistolu i Sinolu.Preferiram Balistol.Redovno cistim puske,a mogu reci da prilicno i pucam,tako da mi balistol ispunjava zelje.I puske mi korodiraju samo u slucaju neredovnog ciscenja.
Sačuvana
matakata
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Децембар 04, 2008, 09:00:46 »

Čistio sam sa Sinolom,Brunoksom i Balistolom. Od Sinola mi kuća smrdi dve nedelje tako da ga više ne koristim. Brunoks je dobar i mnogo se manje oseća i od Sinola i Balistola. Ali čini mi se da mi je Balistol dao najbolje rezultate iako se oseća više od Brunoksa. Sa njima sam čistio sva oružija od revolvera,karabina i lov. pušaka. Wink
Sačuvana
matakata
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Децембар 04, 2008, 09:04:04 »

Pitanje za Thunder: gde da nabavim Roblu za skidanje olova? I da li ima kod nas? Hvala!
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Децембар 04, 2008, 06:51:01 »

Da ne cekas, Roblu imas sigurno u Snajperu, a mislim da je ima i po drugim prodavnicama..

Iskreno, ljudi koji ciste oruzje Balistolom, bas imaju vremena za bacanje..
Sačuvana
Nenad_1
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #19 poslato: Децембар 05, 2008, 08:50:16 »

BR daj savet!
Cime ti cistis svoje oruzje?
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Децембар 05, 2008, 09:17:54 »

IMas tekst malo ranije u istom postu, ali evo ukratko..

Uvek kombinacija sredstva koje je samo za ciscenje + ulja za zastitu od korozije.I odgovarajuce, savremene, masti za mehanizam.

To otprilike izgleda ovako

Kombinacija 1, najjeftinija sa obzirom na kolicinu.

Za ciscenje sprej za ciscenje kocnica, ima ih u svim auto radnjama, i relativno brzo skidaju sveze ostatke baruta. Za podmazivanje Ducol, ulje koje se koristi za sivace masine i ostalu preciznu mehaniku. Za podmazivanje mehanizma litijum-molibdensku mast, ima je na Lukoil pumpama aradi i svaka druga.. Sve tri hemikalije se prodaju u ogromnim bocama, i mada su na startu malo skuplje ali traju dozivotno.. Umesto Ducola, moze i bilo koje automobilsko ulje, ali je po meni Ducol bolji. Umesto sredstva za ciscenje kocnica moze i nitro razredjivac, i sa jednim i sa drugim moras da pazis da ne stoje dugo

Varijanta broj 2, na zalost ovde je niko ne uzozi, definitivno najbrza je Slip 200.

Imaju nekoliko bitnih  proizvoda koji su bitni. Svi proizvbodi osim ulja su bazirani na vodi, mirisu na koru pomorandze, ne ostavljaju tragove na rukama, i zaista rade savrseno. Prvi je 725 cleaner degreaser, koji ima isti zadatak kao i ostali razredjivaci. Drugi je Carbon Cutter, koji skida barutne ostatke koje nista zivo nece da skine. Choke tube cleaner sluzi za skidanje onoga sto niko ne moze da ocisti. Zadnja dva dolaze u tegli, u koju se potpoi ono sto se cisti, ostyavi 15 minuta, i samo skine krpom.. Prosto je neverovatno kada recimo sa cokova skines sve sto si mislio da nikada neces ocistiti u jednom potezu krpe.

Pored svega ovoga Slip ima i Coper solvent, za skidanje ostatatka kosuljica zrna u zl***ljenim cevima. I naravno ulje za podmazivanje.

Za pojedino oruzje, koje nema drvenih delova, koristim i sudoperu, i blagi detrdzent.. Posle dobrog ribanja osusim fenom, dok delovi ne budu vrlo topli na dodir, i podmazem uljem, obicno brunoxom..

Ako sam negde gde ne mogu da nosim sve ovo, koristim brunox sprej, i cistim samo grubo, da ne pocne da korodira na terenu..

Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Децембар 05, 2008, 07:22:56 »

Ja koristim balistol,a kakva je Robla jel mu je ista namena kao i Balistola (ciscenje i zastita)
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Децембар 05, 2008, 10:01:35 »

Robla sluzi za skidanje naslaga bakra u cevi, a nikako ne za zastitu od korozije. Moze da ostane u cevi relativno kratko, posle toga mora dobro da se ocisti.

Jos jedno sredstvo koje ne sluzi za zastituod korozije, a cesto se srece je WD 40.. On ce zastiti pusku dan dva tri, ako je vlazno odmah ce poceti da rdja.
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Децембар 06, 2008, 11:48:12 »

Robla sluzi za skidanje naslaga bakra u cevi, a nikako ne za zastitu od korozije. Moze da ostane u cevi relativno kratko, posle toga mora dobro da se ocisti.

Jos jedno sredstvo koje ne sluzi za zastituod korozije, a cesto se srece je WD 40.. On ce zastiti pusku dan dva tri, ako je vlazno odmah ce poceti da rdja.
BR dali si procitao uputsvo za koriscenje Robla solo mil od Balistola?
Sačuvana

Dobar pogled
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Децембар 07, 2008, 12:06:26 »

Anwendung: Bei Metallablagerungen Robla Solo MIL in den mit einem Kork- oder Gummistopfen (erhältlich z.B. in Apotheken oder Haushaltswarengeschäften) einseitig verschlossenen Lauf eingeben und mehrere Stunden, bei extremer Verschmierung am besten über Nacht, einwirken lassen. Füllen Sie den Lauf stets randvoll. Bei geringerer Verschmierung genügt mehrmaliges Durchziehen von Robla Solo MIL getränktem Werg, wie Sucol / Sucolin von BALLISTOL-KLEVER, oder VFG-Filzpfropfen.

Lassen Sie den Lauf nie längere Zeit liegen, wenn er lediglich mit Robla Solo MIL angefeuchtet ist. Enthaltener Ammoniak verdunstet sonst, das verbleibende Wasser in Verbindung mit organischen Salzen kann dann Ursache für Lochfraßkorrosion sein. Der mit Robla Solo MIL vollständig gefüllte Lauf kann unbedenklich über Nacht gelagert werden.

Grüne bis blaue Farbe zeigt gelöstes Kupfer und Tombak an, Blei und Zink gehen farblos in Lösung.

Anschließend den Lauf mehrmals trocken durchziehen und mit BALLISTOL oder Gunex 2000 einsprühen. Nach dem trockenen Durchziehen muss der Lauf unbedingt eingeölt werden, da sonst Lochfraß in der Laufinnenfläche entstehen kann

Za one koji se sluze Nemackim jezikom.

da ne prevodim celi tekst ukratko

Robla solo mil sluzi za skidanje naslaga od olova, cinka i bakra kao i torbaka, preporucuje se da se cevi na vrhu zatvore za obicnim pampurom ili nekom gumom i da se ostavi nekoliko sati pune cevi a kod jace zaprljanih cevi i citavu noc, posle toga se dobo ociste suvom krpom (ja koristim jos i celicnu ili bakarnu cetku pri ispustanju robla iz cevi) i premazu nekim uljem Gunex 2000 ili pak sta se drugo koristi za podmazivanje cevi. Netreba vise od jednom na kraju sezone uraditi.
Sačuvana

Dobar pogled
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Децембар 07, 2008, 12:27:20 »

Ne znam nemacki, ali Robla je potpuno standardno sredstvo za skidanje bakra, takvih ima mali milion na trzistu.

U tom uputstvu ima nekoliko pogresnih izjava. Nema potrebe da se cev zapusava, posto nije ideja da stoji puna roble, koja hemijski odreaguje sa bakrom i tombakom, pa posle toga samo nagriza cev. cev treba pokvasiti obilno iznutra roblom, ostaviti da stoji pola sata, pokrenuti komadice cetkicom, izvici svu prljavstinu krpom pa postupak ponoviti, sa novom kolicinom roble. Sve dok ima zelenih i plavih tragova na krpici koja izlazi iz cevi..

Cev se ne cisti samo na kraju godine, vec znatno cesce, na kraju godine je vec debelo kasno, i korozija je pocela da jede cev ispod naslaga. To je najbolji nacin da se cev upropasti.. Nove cevi se prvo razradjuju, tako sto se puca jedan metak, pa se cev potpuno, ali potpuno ocisti. Prvo od baruta, pa onda roblom, sve dok izlaze naslage bakra i tombaka. Posle toga se ispali jos jedan metak, pa postupak ponovi, i ponavlja se za prvih 5-10 ispaljenih metaka. Posle toga se postupak ponavlja na svakih 5 metaka, sve do ispaljenih 25, a onda ide obicno ciscenje, dakle posle svakog pucanja iza koga se puska nece koristiti nedelju dve.. Ako se puca stalno, preporucljivo je ciscenje na svakih 50 metaka, a moze i cesce.. Naravno ovo je za cevi vrhunske preciznosti, koje nisu ostecene..

Zasto ovako cesto ciscenje, za razliku od uputstva.. Zbog elektroliticke korozije, izspod naslaga bakra u cevi pocinje odmah, i malo po malo razjeda cev. Kod obicnih karabina ovo se ne primecuje mnogo, ali kod takmicarskih pusaka itekako.. Ako imam vremena da cistim takmicarsku pusku, sigurno imam i za lovacki karabin.

Robla se relativno lose pokazala prilikom skidanja olova, tacnije uopste ne radi.. Za ovo je najbolje resenja nemacka alatkica koja olovo skida mehanicki, sa mesinganom mrezicom na gumenom cepu.. Nakvasenom uljem, naravno.

Jos jedna sitnica,  sa roblom ne treba koristi bakarnu cetkicu, posto ce je robla pojesti, celicnoj cetkici nikada nije mesto u cevi, tako da je jedino resenje najlonska cetkica.. Sa sto tvrdjim vlaknima, i pranjem u razredjivacu izmedju ciscenja.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #26 poslato: Децембар 07, 2008, 07:21:03 »

moj izbor solventa sa skidanje bakra
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Децембар 07, 2008, 12:40:34 »

Ne znam nemacki, ali Robla je potpuno standardno sredstvo za skidanje bakra, takvih ima mali milion na trzistu.

U tom uputstvu ima nekoliko pogresnih izjava. Nema potrebe da se cev zapusava, posto nije ideja da stoji puna roble, koja hemijski odreaguje sa bakrom i tombakom, pa posle toga samo nagriza cev. cev treba pokvasiti obilno iznutra roblom, ostaviti da stoji pola sata, pokrenuti komadice cetkicom, izvici svu prljavstinu krpom pa postupak ponoviti, sa novom kolicinom roble. Sve dok ima zelenih i plavih tragova na krpici koja izlazi iz cevi..

Cev se ne cisti samo na kraju godine, vec znatno cesce, na kraju godine je vec debelo kasno, i korozija je pocela da jede cev ispod naslaga. To je najbolji nacin da se cev upropasti.. Nove cevi se prvo razradjuju, tako sto se puca jedan metak, pa se cev potpuno, ali potpuno ocisti. Prvo od baruta, pa onda roblom, sve dok izlaze naslage bakra i tombaka. Posle toga se ispali jos jedan metak, pa postupak ponovi, i ponavlja se za prvih 5-10 ispaljenih metaka. Posle toga se postupak ponavlja na svakih 5 metaka, sve do ispaljenih 25, a onda ide obicno ciscenje, dakle posle svakog pucanja iza koga se puska nece koristiti nedelju dve.. Ako se puca stalno, preporucljivo je ciscenje na svakih 50 metaka, a moze i cesce.. Naravno ovo je za cevi vrhunske preciznosti, koje nisu ostecene..

Zasto ovako cesto ciscenje, za razliku od uputstva.. Zbog elektroliticke korozije, izspod naslaga bakra u cevi pocinje odmah, i malo po malo razjeda cev. Kod obicnih karabina ovo se ne primecuje mnogo, ali kod takmicarskih pusaka itekako.. Ako imam vremena da cistim takmicarsku pusku, sigurno imam i za lovacki karabin.

Robla se relativno lose pokazala prilikom skidanja olova, tacnije uopste ne radi.. Za ovo je najbolje resenja nemacka alatkica koja olovo skida mehanicki, sa mesinganom mrezicom na gumenom cepu.. Nakvasenom uljem, naravno.

Jos jedna sitnica,  sa roblom ne treba koristi bakarnu cetkicu, posto ce je robla pojesti, celicnoj cetkici nikada nije mesto u cevi, tako da je jedino resenje najlonska cetkica.. Sa sto tvrdjim vlaknima, i pranjem u razredjivacu izmedju ciscenja.

E sta bi bilo kad mi nebi znali bolje od onog ko je to izmislio.
Pa ja sam iskopirao tekst sa Klever Basllistol stranice i pocrsno ga preveo, i tamo je neko ko je to sredstvo izmislio napisao da se cevi zatvore i napune do vrha i da treba da ostanu nekoliko sati tako pune pa cak i celu nos i ja tako radim i postujem uputstva inzinjera naucnika koji godine i godine potrose u nekom projektu.
Roblu sam naveo zato sto je neko pitao gde se moze nabaviti i naravno ukapirao da bi covek to sredstvo koristio i hreo sam da prevedem uputstva.
Svi mi cistimo oruzje na svoj neki nacin a inace masinska ulja i ulja za preciznu mehaniku imaju svoju namenu i mesto tamo gde su namenjeni, naravno da mogu sluziti ali ima nije namena za oruzje.
Ja posedujem jednu zastavinu bokericu jos od 85g. i njene cevi su kao da je sad uradjena a radim tako kako je napisano u uputsvu za upotrebu kod roble.
Naravno nisam mislio da se puska cisti samo na kraju godine, nego sam to rekao da je sa Robla dovoljno jednom na kraju sezone.
Ja cesto pucam glenene golubove sa iznjmljenom puskom koja se nikad ne cisti a imam i jednog prijatelja ludaka koji nika jos nije ocistio svoju pusku ljudski puska je Merkuri i nema nikakvih problema sa rdjom. ja moje odrzavam i isto nemam nikakvih problema i kad sam jednom majstoru na pitanje kolkio sam igala promenio na zastavi od 85g do sad i kad je cuoo da do sad nisam nista radio niti imao ikakv problem nije mogao da veruje.
Moguce je da robla ne radi sve materije dobro zato postoje i druga sredstva, tako da je i taj problem resiv, pa danas sve ima svoje i nema nesto sto bi nam zavrsilo posao iz jedne ruke.
Pozdrav
Sačuvana

Dobar pogled
Kurjak
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Децембар 07, 2008, 01:05:35 »

ma sta zna neki "glupi" Nemac  Grin
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Децембар 07, 2008, 04:03:24 »

Samo me zanima sta je svrha za skidanje bakra u glatkoj cevi?

Godinama sam probao da skinem olovo iz cevi roblom, dok nisam ukapirao da je to potpuno uzaloudan posao, i to iz cevi koja ima mnogo vise olova nego cev sacmare, a i brze se prilja.. Ni jedno sredstvo na bazi amonijaka, a robla je upravo to, ne skida olovo kako treba. Postoji samo jedno sredstvo za skidanje olova, koje radi hemijskim putem, ali ga nikome ne bi preporucuio, zato sto je jako otrovmno, a pogotovu ostaci koji se izvlace iz cevi..

Robli je mesto u karabinskim cevima, koje se ciste od naslaga bakra sto cesce, posto to garantuje dug zivot ovakvih cevi. Naravno ne mislim na uslove kada se godisnje ispali 30 metaka, kakvi su kod nas, na zalost.

Problem sa origionalnim uputstvom je sto nece potpuno ocuistiti cev, a potrosice puno sredstva koje je otrovno, i zagadjuje zivotnu sredinu. Isti efekti mogu da se dobiju i sa mnogo manje hemije i vise trljanja.. I kada se koristi pravo sredstvo za oruzje koje se koristi.

RY, volepo bi da probas SLIP, pa da mi kazes kako ti se svidja.. Meni je bolji od  Sweets 7.62, a njihov 725 skida ostatke brze od Hopes No 9
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 24   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: