DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161880 poruka u 7344 tema- 7080 članova - Poslednji član: Nemanjaaa1

Новембар 25, 2020, 03:41:36
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Soske - ormarici za puske  (Pročitano 1912 puta)
Zaboravljeni_lovac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јануар 04, 2020, 04:15:07 »

Postovani, prilikom zamene oruznog lista trazili su mi sosku tj ostavu za puske, otac i ja smo to drzali u adaptiranom drvenom delu koji je stajao u podrumu sa vratima ali nije se zakljucavao... elem po internetu ima raznih soski, pa rekoh da pitam ko je vec to obavio, da li je potrebno uzeti iskljucivo metalnu ili moze i drvena soska i da li je potreban neki zvanicni atest te soske?
Pogdrav
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јануар 04, 2020, 05:49:38 »

Ukoliko se ne radi o drzanju na osnovu kolekcionarske dozvole, ne treba da bide metalni al treba da bude obezbedjeno da do oruzja ne mogu da dpdju neovlascena lica. Naravno tvoje i očevo oruzje moraju da budu odvojena. Ni kedan od ukućana psim vlasnika oružja ne sme da ima pristup oružju, ni u sličaju neke kontrole policije.
Sačuvana
bjanko
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јануар 05, 2020, 08:01:38 »

Ja kad sam predavao za nabavnu trazili su obavezno sef za oruzje i morao sam da kupim atestiran
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 05, 2020, 08:12:06 »

... jer se nekoj budali tako digao...  angry2
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јануар 05, 2020, 08:16:14 »

... jer se nekoj budali tako digao...  angry2
Bas tako, nazalost ovi u MUP koji rade na poslovima oruzju ne znaju nista ni o oružju ni o poslu koji rade pa koristeci poziciju sile pokušavaju to da prikriju.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јануар 05, 2020, 08:38:22 »

^ ni o zakonu koji treba da primenjuu...
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Zaboravljeni_lovac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 05, 2020, 11:30:55 »

To bi onda znacilo da mogu sam da napravim soskice od drveta,vest sam u tome,stavicu i metalne zastite po uglovima sa bravicama,svakako ce mi ispasti jeftinije nego da kupujem a i mogu po svojim potrebama da skrojim,jedino ako stvarno se desi da zatraze atest, kako se on moze nabaviti tj uraditi?
Sačuvana
dzudzubajac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 05, 2020, 11:57:04 »

Ne mogu da ti traže atest, zato što zakon ne kaže da mora da bude atestiran orman.
Može da bude drven ili metalni, mora da bude na zaključavanje i to je to.

Znači slobodno možeš da uzmeš postojeći orman, garderober i da na njega zakačiš katanac i to je dovoljno.

Za kolekcionare more da bude metalni orman.

Takođe je bitno da u okviru ormana imaš odvojen odeljak za municiju.
Sačuvana
clico2
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 05, 2020, 09:07:13 »

I u obavezi si da Ormar mora da bude Statican, odnosno fiksiran , utiplovan u Yid ....
Sačuvana
žulj
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 06, 2020, 01:41:41 »

Kod nas pak zakon nalaže da se oružje drži u ormaru ili sefu od čvrstog materijala koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom uobičajene namjene. Dakle opet budalaština od zakona jer nije ni precizirano koji je to alat uobičajene namjene , pa ove iz Bauhausa itd možeš otvoriti sa onim velikim šrafcigerima isto kao pajserom.
Po meni zakonodavac je samo trebao donest zakon da si dužan čuvati oružje , a ti misli kako ćeš to izvest. Pa bilo je krađa gdje su u provali jednostavno odnesli čitav limeni ormarić bez da se misle o otvaranju . Konačno oni ormarići šta zadovoljavaju minimum su slabiji nego garderobni ormarići u poduzećima.
A nadobudni i neupućeni policajci kažu da nije dovoljno imati prostoriju (špajzu)koja nema prozora i ima čvrsta vrata sa jakom bravom nego bi onda unutra trebao stavit plehani ormarić da zadovoljim uvjete za čuvanje.
Sačuvana
vajsmiler
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јануар 06, 2020, 02:16:44 »

I u obavezi si da Ormar mora da bude Statican, odnosno fiksiran , utiplovan u Yid ....
Kolega, to zakonom nigde nije propisano, niti sam čuo da su iz policije ikome to tražili.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 06, 2020, 06:09:50 »

На основу члана 18. став 6, члана 38. став 13. и члана 45. став 1. тачка 4) Закона о оружју и муницији („Службени гласник РС”, број 20/15),

Министар унутрашњих послова доноси

ПРАВИЛНИК

о просторно-техничким условима за безбедно смештање и чување оружја и муниције

"Службени гласник РС", бр. 9 од 5. фебруара 2016, 106 од 28. децембра 2016, 50 од 29. јуна 2018.

Члан 1.

Овим правилником ближе се уређују просторно-технички услови за безбедно смештање и чување оружја, основних делова за оружје и муниције које треба да испуњавају физичка лица која набављају оружје, физичка лица која су поднела захтев за издавање колекционарске дозволе, као и правна лица и предузетници која подносе захтев за издавање одобрења за обављање делатности поправљања и преправљања оружја, обуком за руковање ватреним оружјем и прометом оружја, основних делова за оружје и муницијом или која набављају оружје и муницију у складу са делатношћу којом се баве.

*Службени гласник РС, број 106/2016

Смештај и чување оружја и муниције за физичка лица

Члан 2.

Физичка лица која набављају оружје, дужна су да обезбеде услове за безбедан смештај и чување оружја и муниције, тако да оно не може доћи у посед неовлашћених лица, односно, да буде закључано и посебно одвојено у сефовима, касама или сличним орманима који се не могу лако отворити.

Оружје и муниција се мора чувати у стамбеном или другом простору који се налази у месту пребивалишта, на адреси становања физичког лица

Bitna nejasnoća je šta je donosioc pravilnika mislio pod " sličnim ormarima" sa metalnom kasom ili sefom... Takodje nije data definicija metalne kase i sefa...

Kako bi izbegli zabune preporučujem vlasnicima da svoje oružje obezbede kao što je propisano za imaoce kolekcionarske dozvole...

Смештај и чување оружја и муниције за издавање колекционарске дозволе

Члан 3.

Физичка лица која подносе захтев за издавање колекционарске дозволе, дужна су да обезбеде услове за безбедан смештај и чување оружја и муниције, тако да оно не може доћи у посед неовлашћених лица, односно, да оружје из категорије Б и муниција буду закључани и одвојени у металним орманима, сефовима, касама или трезорима који се не могу лако отворити и који су опремљени сигурносним механичким системом за закључавање.

Оружје и муниција се мора чувати у стамбеном или другом простору који се налази у месту пребивалишта, на адреси становања физичког лица коме се издаје колекционарска дозвола.

U ovom slučaju je nedovoljno ali opet bolje definisana kasa, sef, metalni ormar pogodan za čuvanje oružja odnosno isti moraju imati "sigurnosni mehanički sistem za zaključavanje"
Takodje predvidja se i Trezor kao mesto bezbednog čuvanja a po opštoj definiciji je to prostorija sa jednim sigurnosnim ulazom odnosno prostorija bez prozora i drugih mogižućih ulaza obezbedjena sigurnosnim vratima, i kao takva ispunjava uslove za bezbedno čuvanje oružja i municije ali u njoj opet oružje ili municija moraju biti odvojeni jedno od drugog u metalnim ormarom, sefom, kasom sa sigurnosnim sistemom za zaključavanje...

Kako god okreneš mirne glave nema bez bitnih dodatnih troškova....
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јануар 06, 2020, 08:38:23 »

Kolega, to zakonom nigde nije propisano, niti sam čuo da su iz policije ikome to tražili.

Izgleda da novi kolega Klićo radi na poslovima oružja u nekoj polizzijskoj stanici...  wacko
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
bjanko
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јануар 07, 2020, 07:48:34 »

Moje misljenje da treba imati ozbiljan sef za cuvanje oruzja metalni obavezno ne vezano za ovo pre neki dan sam gledao kako ljudi menjaju bravu na nekim vratima aluminijumskim oni su bukvalno 2 sata obijali vrata nema sta nisu koristili verujte ta brava mnogo mnogo znaci ja nisam mogao da verujem.
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јануар 07, 2020, 09:41:44 »

najbolje betonski da se napravi po mogucstvu velika metalna vrata i hidraulikom da se otvaraju.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: