DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 04:38:28
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽELOVNO STRELJAŠTVO (Urednik: swift)Ловачка пушка Саига-12 12/76
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Ловачка пушка Саига-12 12/76  (Pročitano 864 puta)
Borivoje Jevric
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Август 01, 2019, 12:32:33 »

Поздрав свима, тражим другу ловачку пушку неко време (не само за лов, већ и за рекреативно пуцање у стрељани.). Синоћ сам наишао на Саигу 12 у калибру 12/76 на сајту од Снајпера.

Занима ме јел има ико искуства са овом пушком на нашим просторима. Колико сам видео се код нас појавила званично на тржишту 2016. године.

http://snajper.com/oruzje_i_municija/oruzje/lovacke_puske/lovacka_puska_saiga_12____12-76-1755.html
Sačuvana

Borivoje
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Август 01, 2019, 02:12:22 »

A dali tebi to lici na lovacku pusku?Na stranu kvalitet i funkcionalnost ali ta Saiga nema veze sa lovackim oruzijem.Za neka takmicenja,zastitu poseda ili licnu bezbednost ali za lov bas adekvatna nema sta!
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #2 poslato: Август 01, 2019, 03:38:53 »

Kolega Tomo, puska je puska, ne vidim ni jedan razlog zasto na primer ne bi moglo da se lovi sa njom (naravno sa blokiranim magacinom) kao i sa svakom drugom ?! Jest malo poteska, ali ako se njemu svidja ..., u ostalom, ovde se radi o spoljnom izgledu,dok je sve ostalo isto kao i kod "normalnih" lovackih poluatomata,  a ukusi su razliciti, zar ne ?
Sačuvana
Borivoje Jevric
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Август 01, 2019, 09:59:46 »

Да појасним неке ствари...
Већ поседујем Баикал бокерицу (што верујем да јесте ловачка пушка вероватно, унапред се извињавам Томи ако није)
Саига ме занима као секундарна пушка коју могу користити поред ове већ коју имам.

Обе пушке користе исти калибар тако да не знам како једна може а друга не може за лов. Полуаутоматике се код нас користе често, Франчи и Бенели примера ради. Као што је Жељко рекао, пушка је пушка, било да има полимерни или дрвени кундак.

Ограничени магацин се подразумева наравно.

Моје питање је било какви су утисци са овом пушком ако је ико на форуму поседује или је пуцао из ње.

Унапред хвала.
Sačuvana

Borivoje
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Септембар 07, 2019, 12:30:31 »

Vidi kolega Borivoje,moze da pricamo oko ukusima i tome nema kraja ali strvarno ima razlika izmedju lovacke puske,vojne puske,sportske puske itd.
Ovo lici na sve samo ne na lovacko oruzje,a sigurno bi moglo da se koristi i za lov kao sto moze i Kalasnjikov.
Ne vidim razloga zasto ne bi vezbao sa bokericom ako snjom lovis,sta ce ti ovakva puska koja ima totalno drugaciju konstrukciju.
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #5 poslato: Септембар 07, 2019, 08:18:02 »

Jelte kolega, jeste li koristili ovu pusku? Pitanje je bilo prakticno, iskustva sa njom, a ne moralno ili filozofsko, a drugo kakve je to sasvim drugacije konstrukcije ( ne spoljnog izgleda ) od bilo koje lovacke poluautomatske puske ?
Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Септембар 08, 2019, 10:34:05 »

Jelte kolega, jeste li koristili ovu pusku? Pitanje je bilo prakticno, iskustva sa njom, a ne moralno ili filozofsko, a drugo kakve je to sasvim drugacije konstrukcije ( ne spoljnog izgleda ) od bilo koje lovacke poluautomatske puske ?
Ja nisam koristio ovu pusku ne pada mi na pamet, i ne samo ovu nego bilo kakav poluautomat.A sto se tice morala i filozofije bas ta dva su i najbitnija u odrzavanje lovacke tradicije i pravila,ako mi ne cuvamo i negujemo lovacki moral i lovacku filozofiju onda se vakve stvari dogadjaju ,da neko ovakvo oruzje naziva ''Lovacka puska''.
Kad sam rekao razlicite konstrukcije mislio sam izmegu bokericu koju kloega vec ima i ove za koje pita.
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #7 poslato: Септембар 09, 2019, 07:59:57 »

Eto, dosli smo do sustine. Do licnih afiniteta i stavova kao merilo i za sve ostale. I ja licno drzim do tradicije i morala, zato sam se i ukljucio u ovu temu, jer ima mnogo "Rajka", tako da ni kapa nije za sve ista. Ako je neko lovac u dusi, i ponasa se tako, apsolutno nije bitno kako je obucen, i koje oruzje koristi! Sve ostalo je pomodarstvo i lazni moral.Toliko od mene.
Sačuvana
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 09, 2019, 09:35:41 »

Etika nije pomodarstvo,a ni lazni moral!

Član 20.
Lovac svoju pripadnost lovačkoj organizaciji, obeležava i nošenjem lovačke odeće, svečane u svečanim prilikama i terenske za lov.
Lovac u lovu nikada ne nosi uniforme, vojne, policijske, vatrogasne i dr. niti maskirna odela.
Lovac, u grupnom lovu, mora imati obeležavajuću traku na kapi, kapu, ili obeležje na ramenom delu lovačkog prsluka ili jakne, jarke, uočljive boje
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #9 poslato: Септембар 09, 2019, 10:15:00 »

I sta je ovde "etika"?
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #10 poslato: Септембар 09, 2019, 12:02:24 »

Član 20.
Lovac svoju pripadnost lovačkoj organizaciji, obeležava i nošenjem lovačke odeće, svečane u svečanim prilikama i terenske za lov.
Lovac u lovu nikada ne nosi uniforme, vojne, policijske, vatrogasne i dr. niti maskirna odela. A ovo je pomodarstvo, koje nam je donela "elita", ona ista koja nam je dovela drzavu i lovstvo ovde gde jeste !
Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Септембар 09, 2019, 12:40:51 »

Za koju elitu pricate kolega?Ja nemam nista skupo u orman i ne idem sa elitom u lov,a ne bi ni hteo nije moja krvna grupa,ali i kako sami kazete i vi se drzite tradicije i morala.Ako je to tako onda i sami znate da vakvo oruzje nije lovacko(ne kazem dali zakonski moze da se koristi u lov).Nisu to moji licni stavovi nego tako sam ja od malih nogu ucio od starijih,a ako ne samo mene nego i sve nas ne boli uvo kakvo ce oruzje da koriste iduce generacije u lovu onda ode tradicija i moral u ...

Pozdrav i to je od mene za ovu temu.
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #12 poslato: Септембар 09, 2019, 01:03:51 »

Vidite kolega, kada sam rekao "elita" mislio sam na nase politicare i lovne rukovodioce.Lovac je po meni onaj ko postuje prirodu i divljac, kao i svoje kolege, bez obzira na njihovu pripadnost bilo koje vrste (nacionalnu, versku, politicku i ekonomsku). Onaj koji se odgovorno i bezbedno ponasa u lovistu. Da li lovi sa ovom ili onom markom oruzja, municije, optike, ili opreme, to je apsolutno, nevazno ako je ovo gore ispunjeno (a to se zadnjih godina narocito promenilo, u gorem smislu, i tu imamo razne elite, koje ekonmski mogu sebi da priuste od skupog oruzja i opreme, do lovova za pare,i koji pokusavaju da nametnu svoje standarde tako da oni koji se ne uklapaju u to, po njima i nisu lovci, a ujedno ne izlaze da hrane i cuvaju divljac !). A sto se tice poluautomata, pa to je civilizacijska tekovina, imam ga i tek ponekad ga iznesem u loviste (obicno kada idem na guske i patke), licno najcesce i najvise koristim polozaru, mada imam i bokericu, vise volim kad imam izbor na raspolaganju (sacme i coka), koji kod poluatumata nema.Posle ako pucas 2 patrona ( i time postujes i zakon i divljac), onda je apsolutno nebitno dali je iz sajge ili bokerice, zar ne ?!
Sačuvana
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 10, 2019, 11:31:58 »

Sa koliko si ti "elitnih" politicara lovio kad tako imas lose iskustvo i sve sto ne valja pripisujes njima?LOVACKA ETIKA je nesto sto svi moraju da postuju i elita i sirotinja posto vidim da tako delis lovce.Zar nije ruzno kada dodjes ulov,a svi sareni kao na vasaru vojna odela,policajska,htz umazana od ulja ili htz iz svinjca ili stale?Pa na sta bi to licilo da milicija i vojska nose trenerke ili farmerice,jedan lovacki komplet kosta oko 6500din ne mora to biti Mile Dragic,Hilman ili neko drugo napucano odelo jer na svadbu kad ides sigurno ne nosic Armania,Gucci ako nemas vec prolazi i Prvi Maj Pirot,Yumco i otale domace firme.Odelo ne cini coveka ni lovca ali je lepo videti da se postuje neka tradicija i etika i da svi budemo jednobrazno obuceni u zelenu boju sa fluroscentnim prslucima.Na cigare se potrosi min 50e mesecno jos ko pije,a odlazak u kafanu posle lova tek to kosta i onda kad mi neko kaze znas skup je lov pa ako nemas 6500din da kupis lovacki komplet pa ne moj biti ni lovac.Ode ovo na pogresnu stranu ali sve ima veze cak i sa oruzijem jednostavno ta puska nije za lov za streljastvo da neko IPSC takmicenje,suting reli, ili vojsku i policiju za lov nije.Svaki PA mora biti ogranicen na 2 metka i onda mi kazes pa bice ogranicen i vucices okvir sa dva metka u koji staje 20 metaka u lov?Pa treba i divljaci dati sansu,a ne loviti do istrebljenja!Ja posedujem PA,ali ovu pusku iako mi je lepa za lov je ne bi koristio,mozda da je imam u kuci za ne daj ti boze nekih tamo ratova i ulicne borbe izmisljena u lovu nema opravdanja.Jednom sam u zivotu doziveo u hajci na vuka u Homoljama i to na prvu hajku da su ljudi nosili ko je sta stigao i podsetilo me kao na neorganizovane seljake koji krecu u rat.Lik nosi vojni snajper,vojno odelo,beretka reko jbt jeli ovo vojna vezba,drugi automatsku pusku,treci neku puscerinu jos iz doba Hajduk Stanka,pa kad je u sumi pocelo senlucenje bilo je zaleganja.Pa jbm ti ja takav lov i takvog lovca mi dosli svi jednobrazno obuceni u odela koje nam je radila jedna zena iz susednog mesta izgledali smo kao paunovi na toj hajci pa mozda od tuda tebi taj osecaj da ko god je lepo obucen u lovu odma i politicar?!
Sačuvana
Zeljko M
Junior
**
Van mreže Van mreže

lovac od 1983.

« Odgovor #14 poslato: Септембар 10, 2019, 12:09:31 »

Bez ikakve lose namere, pitam te kolaga Tomo jel ti uopste znas sta je etika, a pogotovu lovacka etika? E vidis, ja sam stalno ili skoro u tom Homolju, i to sto si ti preneo kao licno iskustvo je prava slika, najveceg dela lovaca koji nisu iz Vojvodine. A zasto ? Pa zato sto su ovde seljaci mnogo siromasniji nego kod vas u Vojvodini, pride imaju i drugaciji mentalitet, a i uslovi zivota i lova su sasvim drugaciji. Sa tim bi o tome zavrsio. Sto se tice oruzja i ono je ogledalo pre svega finansijskih mogucnosti a posle i svih drugih. Planinski lov je sasvim nesto drugo od onoga nasta si ti naviko. Sto se tice sajge, ako je ogranicena na 2 metka , zasto da ne, svako je blesav na svoj nacin. Kome se svidja i ko moze i hoce da je tegli po lovistu, samo napred. A politicari i lovni politicari su nas doveli dovde i kao narod i kao lovce. Ako ti to ne mozes ili neces da prihvatis, to je onda tvoj licni problem.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: