DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161362 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 08:46:03
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Dva kalibra za svu našu divljač  (Pročitano 2963 puta)
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Децембар 23, 2018, 03:08:05 »

^ DobiVamo lakšu manipulaciju u čeki, npr... Lakši je za cca 0,6-0,7kg za vukljanje do odredišta. Potrebuje manji qfer/footroloo...

MINI MAUSER = MAXI ZADOVOLjSTVO   laugh
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Vule-bgd
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Децембар 23, 2018, 03:20:15 »

^

MINI MAUSER = MAXI ZADOVOLjSTVO   laugh

hi hi hi
Sačuvana
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #32 poslato: Децембар 23, 2018, 06:05:00 »

Kom je puska teska za lov nije.
Da se skupe svi kalibri nisu ni upola "pobili"koliko 8x57.
Sačuvana

SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Децембар 23, 2018, 08:20:50 »

Ok, nesam za lof, al tju poqshavam i dalje...  scratch_ones_head
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Децембар 23, 2018, 09:10:26 »

hi hi hi
dance dance dance dance
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Децембар 23, 2018, 09:47:06 »

Kom je puska teska za lov nije.
Da se skupe svi kalibri nisu ni upola "pobili"koliko 8x57.
Ma kakvi "upola" nisu ni 10% biggrin
8x57IS pa 10 mesta prazno, al volu lofci da imadu što niki u njiovo selo nema. A starac obara ki maljem, nema boljeg do 200 i nešto više metera. Za dalje... Pa zavisi u kakvim je rukama. Većina koja kod mene nabaviše ultra, giga, mega calibre za svoj dosadašnji vek ne puknuše preko 100-120m a u priči to je sve bilo preko 500 biggrin
Sačuvana
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #36 poslato: Децембар 23, 2018, 10:18:43 »

Buhag,Shejtan hi hi

Hoce jak kalibar da mnogo osteti predatora
Sačuvana

buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Децембар 24, 2018, 07:54:24 »

Buhag,Shejtan hi hi

Hoce jak kalibar da mnogo osteti predatora

Neće, bar ne oni sporiji, osim ako nije preblizu i zrno baš mekano.
P.S. 8x57IS ih sasvim lepo obara i sa FMJ zrnima, zbog svog prečnika i sa njima ima dobru predaju energije a ne šteti ih itch.
Pozz...
Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Децембар 24, 2018, 11:40:23 »

OK,nemora svaka tema da predje u diskusiju kako je 8x57 najbolji i sve drugo je za razliku od njega mala beba.
Voja je reko da je poceo sa 7x64 pa je preso na 30-06 zbog izbora municije.Meni nije jasno koja je ta municija koje ima u 30-06 ,a ne u 7x64 i kolko lovaca ima koji sa svojim karabinom pucaju sa nekoliko vrsta municije.Sad ima .300 WM koji je malo jaci od ova dva ali i tu nesto ne stima ,nije sigurno pa onda se ide na 9,3x62 i jos neki manji za predatore i Srne.Na kraju svaki lovac ima svoj omileni kalibar u kojem se kune ali to nije bas zato sto je taj najbolji kalibar nego zato sto ti poznajes svoje sposobnosti u kombinaciji sa tvojim karabinom u nekom tvojem omiljenom kalibru.
Kad sedim na ceku i umesto Srnjaka izac prasence a ja imam kod sebe Mausera 66S u kalibru 6,5x57 sa metkom RWS KS 8,2gr. nece to prasense sigurno da pobegne nece ni da oseti dali sam ga pogodio sa 6,5x57 ili 7x64 ili 30-06,ali ako nisi siguran da ces to odraditi kako sto treba onda je jasno i glasno:ne spustaj prst na obarac i pusti to prasence nek ode.
Bitno je da ti puska lezi kad je stavis na rame,ovde (holandija)stariji lovci kazu " cev puca ali kundak pogadja".

Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Децембар 24, 2018, 11:42:16 »

Izvinjavam se Vule umesto Voja
Sačuvana
Vule-bgd
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Децембар 25, 2018, 11:14:12 »

Polako ali sigurno se udaljavamo od teme.
Bar 90% lovaca koje sam upoznao tvrdi kako su vrhunski strelci,i ja to ne zelim da komentarisem.
Evidentno je da se ranjavanja divljaci jako cesto dešavaju,kada sam otvorio ovu temu želeo sam da razmenimo mišljenja i iskustva sa koja dva kalibra bi to sveli na minimum,a da nemamo preterano ostećenje mesa.

Sačuvana
Vule-bgd
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Децембар 25, 2018, 11:34:15 »

Ocekivao sam više odgovora tipa "imam 8x57 koji bih zadrzao za svinje a za srnecu i predatore bih uzeo 243win" ili "imam 7x64 koji mi je za srndaca prejak a za svinje bi mi trebalo teze zrno,pa bih da sam u mogucnosti prodao taj a uzeo 9.3x62 i 6.5x57"
E tek kasnije bi raspravljali zasto bas ta dva kalibra a ne neka druga.
Mislim da je malo nekulturno odmah komentarisati a sta ce ti dva kad jedan univerzalan pokriva sve itd. Uostalom i Swift čije misljenje jako cenim je rekao da su ipak dva klaibra neophodna za svakog ozbiljnog lovca.
Sačuvana
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Децембар 25, 2018, 12:01:55 »

Aj dok se n odjavis!Ja imam 223r,7,62x39,7x64 i 8x57. Od svih ovih najvise koristim 223r sa njime lovim lisice i srnecu divljac jos ni jednom nista nisam izgubio i ranio da sam morao da trazim svaki pogodak pad u vatri.Sledeci koji sam najvise koristio je 7x64 i sa njime sam i vise nego zadovoljan kao jednim univerzalnim srednjakom uz pravi odabir municije nikada nisam iamo razbijanje divljaci od lisice do d.s.7,62x39 njega sam u pocetku koristio dok mu nisam sagoreo cev ali vise za u metu,a manje za lov imao sam par odstrela i sa njime ali jednostavno sama balistika tog karabina me je ogranicila na mete.8x57 sa njime tek nikada sem jednom na strelistu sto sam pucao i jednostavno nikada ga u lovu nisam koristio sa ocevim 8x57 jesam lovio ali par puta lisice u pocetku dok nisam kupio svoj prvi kaabin.E sad sto imam tolike karabine nemam pojma volim oruzije pa iz toga razloga ali moji su favoriti 223 i 7x64.I ako mi je 7x64 bio prvi karabin i sa njime u pocetku lovio i to vise nego uspesno potreba za malim kalibrom 223r je proizisla iz razloga jer se lisica povukla u blizini naselja.Sam lov karabinom po meni je bio jako rizican zbog rikoseta mada nikada,ali nikada nisam opalio u pravcu naselja ili kuca opet neki strah od rikoseta je presudio.Ipak zrno od 3,56gr i kad stvori rikoset opet je ubojit ali bar za 50-60% manje od zrna od 11-12gr.Uz pravilan odabir zrna to jest Hornadi v-max smanjio sam taj rizik od rikoseta na maximalnih 90-100% postigao savrsenu preciznost i na daljinama i preko 250m mala kompaktna puskica laksa i sposobnija odnoso brza za uptrebu kad si na cekanju.Zato je moj predlog mali jedna M85 223r i jedan 8x57 koji je sasvim dovoljan za odstrel sve divljaci u evropi za ds na proseki uz dobro zrno zaustavlja i najveceg vepra bez potrebe za nekim magnumima.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Децембар 25, 2018, 03:57:27 »

U izboru kalibra osim toga šta planiraš sa njima loviti jednako su važna i druga pitanja:
-Kako loviš: pogon, čeka, daljina...
-Logistika: kupuješ fabričku municiju, sam puniš, nabavljaš samo u Srbiji ili EU možda čak i Amerika...
Mogućnosti: Tražiš jeftinu municiju ili vrhunske performanse, često ili retko obilaziš strelišta, koliko pucaš godišnje...
-Koncepcija: Obrtno čepni, polu automat, kip lauf, dvokuglara...
-Afiniteti: Tradicionalista, moderan, ziceraš, meso ili trofej...
Kad odgovoriš na sve ovo mogu da ti dam obrazloženu preporuku.
Pozz...

Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Децембар 25, 2018, 04:19:12 »

223 REM. je idealan za predatore zato sto kako je rekao Tomo ima izbora municije koji smanjuje opasnost od rikoseta,kod vecih kalibra V-Max se neproizvodi kolko sam ja proverio.To je metak kad nesto dotakne totalno se raskomada bar tako ga pretstavljaju.E sad nisam bas siguran dali taj metak je pozeljno da se koristi za Srnecu divljac( cisto zbog konsumpcije mesa),a 223 rem je sasvim dovoljan kalibar za Srnu.
Malo drugacije gledano svaki ispaljeni metak predstavlja opasnost tako da u svakom slucaju treba da se vodi racuna i sa tim V-Maxom.
Trece: Predatore nisu za konsumpciju tako da lovis ih sa manjim ili vecim kalibrom ja mislim da je to sve individualna stvar.

I dali je potrebno da imamo minimum po dva kalibra? Da treba biggrin, i ne samo po dva nego ako moze i po jos neki treci i cetvrti.

Ja sam svoj prvi karabin kupio u kalibru 6,5x57 koristim ga iskljucivo za bers i cheku,a zrno j3 8,2 grama RWS KS,snjime sam za sada odstrelio zamo Srne.
Drugi je 7x64 i koristim iskljucivo za pogon DS,a zrno je Geco SP 10,7 grama. Svinja u punom trku na jedno 30 tak metara crvena tachka na nos i bum ona zaroni samo njuskom u zemju i tu ostane.Da sam je pogodio u dupe ona bi sigurno otisla.

E to su neka moja mala iskustva sa ovim kalibrima.

Momentalno i ja sam u dilemi,dobili smo dozvolu za Lisicu sa lampom i sad mene nesto svrbi za taj 223 rem. Tako da Vule da znas da tu nema kraja.

Pozdrav Gogsa

Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: