DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

160254 poruka u 7123 tema- 6866 članova - Poslednji član: Lovac918

Децембар 11, 2018, 01:21:48
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kupujem IŽ-54  (Pročitano 1822 puta)
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Август 09, 2018, 08:06:07 »

1. Jednostavna 2. Izdržljiva. 3. Trajna. 4. Jeftina. 5. Idealno teška prema težini sačme za u odnosu na  kalibar. 5. Dobro balansirana. 6. Čvrsto bravljenje. 7. Dobar posip i dobro nosi kugle. 8. Zahteva minimalno održavanje a besprekorno funkcuoniše i bez ikakvog u dužem vremenskom periodu. 9. Dostupnost originalnih delova. 10. Klasičan izgled i elegantna konstrukcija....
Ima još, mislim da je ovo dovoljno.
Ima sve što treba da ima i nema ništa suvišno i nepotrebno za uspešno korišćenje u lovu.
Uz to lako može da se nadogradi i prilagodi individualnim potrebama korisnika.

Sačuvana
dusanandra
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Август 09, 2018, 08:25:33 »

Kad kazes jefina na koliko para mislis realno za ocuvanu i idealno teska interesuje me koliko je to na vagici???
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Август 09, 2018, 09:50:49 »

Buhag hvala na brzom i jasnom odgovoru hi
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Август 10, 2018, 08:42:28 »

Lepa tema i ima sta pametno da se procita i nauci od pravih majstora i poznavavalaca. Neko pomenu radna, prakticna puska. Ja bih isao nekom drugom logikom i filozofijom pa vas pitam sledece.
Odete da izaberete pusku za sebe. Pred vama su po 20 pusaka, polozara, bokerica, poluautomata,pumparica, jednocevki.
Znaci po 20 od svakih. Na nijednoj pusci da ne pise proizvodjac, puske model koje nikad niste videli i nista o njima ne znate.
Od karakteristika pise ispred svake puske kalibar, tezina, duzina cevi i koji su cokovi. Interesuje me koju bi ste izabrali i na osnovu kojih kriterijuma.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Август 10, 2018, 08:52:01 »

Kad kazes jefina na koliko para mislis realno za ocuvanu i idealno teska interesuje me koliko je to na vagici???
Malo flekamo čoveku temu ali hajde da odgovorim.
Ja sam obnavljao svoju opremu, rasprodao sve osim karabina CZ 550 Lux i u toku ove i prošle kalendarske godine a u vremenskom periodu od 6 meseci kupio 3 puške, nove ne korišćene u originalnim kutijama bez opaljenog metka.
1. IŽ 58MA '85-200e
2. IŽ 43E '89-300e
3 CZ M70 8x57 MK kundak 2 obarača '88-280e
Znači ukupno 780e
Ova 58 i karabin su se prodavali baš duže vreme a "kupci" su za njih nudili baz malo duplo manje od tražene cene.
Obzirom ako kao ekvivalent cene za sačmarice uzmemo novu MP 43 od 500e cena svih ovih pušaka novih bi bila oko 1500e.
Neko će reći da sam dao mnogo neko da sam dobro prošao. Ja lično sve ove nove ne bih ni na poklon uzeo tako da za mene vrede dosta više što su i dokazale na papiru a neke i u lovu.
Cena je uvek kompromis izmedju želje vlasnika i spremnosti kupca da te želje ispuni.
Ono što znam je da ja ne kupujem oružje koje je naknadno brunurano, oštećene unutrašnjosti cevi, sa tragovima oštećenja usled nestručnog koriščenja, teške nebrige vlasnika ili loše intervencije nestručnih lica i nestručnog održavanja. Ono za mene ne vredi ni koliko dokumentacija za nabavku. Ili nekorišćeno ili stručno održavano sa jedva vidljivim tragovima normalne pažljive upotrebe.
Idealna težina je težina sačme u g. x100 a minimum x80.
Obzirom da ja u cal 12 u jesenjim i zimskim lovovima naj češće koristim 32-34g ali po nekad i 36g za mene je težina od 3200g idealna i za kontrolu trzaja i za duže nošenje.
Pozz...
Sačuvana
Upravnik
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Август 10, 2018, 09:26:41 »

Kolega Buhag je sve lepo objasnio  clapping

Ništa ne bih ni dodao ni oduzeo, ko zna razumeće, mislim da je odlična investicija pribaviti zaista lepe komade Sovjeckog oruzja po zaista više nego povoljnim cenama, a kvalitet i završna obrada tih ''starih'' je neupitna na odnosu ove današnje  drinks pioneer
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #36 poslato: Август 10, 2018, 09:29:03 »

Ima edna iž26 u oglasima, navodno intacta, al beše traži 800e... Što je mnogo - puno je!  wacko

Buhag, el 26 lakša od 54, beše? Fala!  drinks
Sačuvana

Ne postoji UNIVERSALNA Puska kao ni Karabin niti postoji UNIVERSALNI kalibar!  (GPK)

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Upravnik
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Август 10, 2018, 09:54:50 »

IŽ-54 i IŽ-26 su na prvi pogled sličnih konstrukcija i završne obrade ( geometrija baskule, paljeni finiš ), s tim da 54ka ima porečnu okruglu čiviju-ključ koji ide uzdužno kroz baskulu, dok 26tica ima klin koji delimično izlazi iz basule i upušta se u šinu između cevi. težina im je slična od 3 do 3.5kg, zavisnosti od tipa drveta kundaka.  hi

IŽ 26 koja je u oglasima već duže vreme, je sa astronomskom cifrom, jeste da je kao nova, ali mislim da je njena relana cena oko 350-400 eura.
nova ruska puša je oko 500 eura, isto je i kada se kupi nov uto, čim se istera iz salona, cena mu padne za 15%  hi
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Август 10, 2018, 03:18:01 »

IŽ 54 je kopija Sauer Suhl No. 8 ali ni približno pedantno uradjena kao original.
IŽ 26 je modifikacija IŽ 54 ima "Pardy" gornji ključ umesto "griner" i verziju sa ejektorima, modifikovane izvlakače.
Obe su žrtve Ruske pedantnosti jer koriste stariju konstrukciju koja ipak zahteva mnogo više sati i preciznijeg rada da bi to bilo to. Ko ne veruje neka špricne redje ulje u otvor na donjoj šini cevi bilo koje IŽ položare i neka kroz isti otvor uduva vazduh kompresorom pod pritiskom da vidi kako su "hermetički" zaletovane cevi u monobloku, na mestu spoja pišti ko tuš biggrin
Takođe obe imaju umetnute inserte za mehanizam igala na razbušenom čelu baskule čime je baskula oslabljena, dakeko od toga da je slaba ali je slabija nego kad bi bila monolitna.
Spajanje kundaka sa baskulom je pomoću  šrafa koji prolazi izmedju donje i gornje strane baskule, komplikovno rešenje koje traži više upasivanja, manje je čvrstoće i otežava pristup mehanizmu i rasklapanje nego pričvršćivanje sa zadnje strane kundaka.
Obe su teške ko tučak 3500g +!
IŽ 58 je originalne konstrukcije uz korišćenje nekih ranije poznatih rešenja, manje joj smeta Ruska pedantnost, bravi u 4 tačke kao i predhodne sa tim što ulogu 4-tog ključa ima poluga za otvaranje, baskula monolitna, kundak spojen sa baskulom šrafom kome se pristupa sa pete kundaka, kvalitet materijala, spajanje cevi i ostalo istovetno kao na IŽ 54,26, nešto grublji finiš, kasniji model sa ejektorima čist promašaj i loše, nepraktično i ružno rešenje, nikad nije bio prihvaćen od strane profi lovaca, treba ga izbegavati. Težina u zavisnosti od kundaka 3200-3300g za cal. 12.
Prvobitne IŽ 43 (do 90-tih) su modifikacija IŽ 58 sve isto osim što bravi u 3 tačke nema gornji ključ, izvlakači veći i drugačije postavljeni, naleganje kundaka na glavu malo modifikovano, dobro rešeni ejektori kod modela koji ih imaju i to je to. Mnogo veće su razlike izmedju starih IŽ 43 i MP 43. Šteta što u serijskoj proizvodnji nije zadržano originalno rešenje mehanizma IŽ 43 kojim je svakim obaračem bilo omogućeno opaljenje obe cevi, napušteno zbog poskupljenja proizvodnje.
Svi prototipovi ovih IŽ modela testirani su sa po 15.000 metaka bez zastoja i kvarova. Svi imaju hromiranu trasu cevi a IŽ58, 43 i neke delove mehanizma.
Elem u rukama Sibirskih profu lovaca naj više su korišćene IŽ 54 i 58 i oni se i dalje kunu u njih. Zbog pristupačne cene više je bila zastupljena IŽ 58 pa za nju postoje i proverena svedočenja o ispaljenih preko 500.000 metaka ( neka ne proverena idu i duplo više) bez ikakvih kvarova, zastoja, ili laganja krivicom puške uz minimalno periodični održavanje.
Inače proizvodnja IŽ 58 bila je prekinuta 1978 god i baš zbog zahteva domaćih lovaca ponovo pokrenuta 1982-1986 modelima MA i MAE.
Mislim da sam ovim sve rekao što je bitno
Sačuvana
prudski
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Август 10, 2018, 07:23:02 »

Buhag , a sto nedade sebi ime iz 58 nego ovako drugacije.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Август 10, 2018, 07:39:19 »

Ma gde to ime, nisam Rusofil a i mnogo jeftino zvuči lol
Sačuvana
prudski
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Август 10, 2018, 07:58:13 »

Sačuvana
prudski
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Август 10, 2018, 07:59:07 »

Pozdravljam biggrin
Sačuvana
prudski
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Август 10, 2018, 08:01:56 »

Al priznaj da ipak malo vise volis švabice.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Август 10, 2018, 11:50:45 »

http://www.maksimov.su/in.php?tnum=1&dvar=http://www.maksimov.su/gallery/&var=glad/izh58/izh58.htm
Nadjoh jedan opširan i kvalitetan članak sravnjenja IŽ 58 sa ostalim puškama ovog proizvodjača, razvoj lovačkih položara IŽ kroz istoriju prednosti, mane, konstrukcije, korišćeni materijali, njihova termička obrada... i naravno konačni zaključak.
Pažljivim čitanjem ruši naše ovdašnje  mitove o IŽ54. Čitajte i uživajte.
Ako ne verujete meni verujte Baćuški.
Pozz...
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: