DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159210 poruka u 7011 tema- 6813 članova - Poslednji član: lovac veljkovo

Јун 20, 2018, 02:46:06
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEMUNICIJA (Urednik: swift)Efikasnost vojne prepravljene municije
Stranice: 1 [2]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Efikasnost vojne prepravljene municije  (Pročitano 847 puta)
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Мај 08, 2018, 02:10:51 »

fmj match je dozvoljen ima ga u prodaji
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Мај 08, 2018, 08:26:06 »

Bas kao sto si rekao vojna je da izbaci iz stroja, a to ne mora nizno da znaci i lišavanje života-zbog toga se i zove “humani metak”,.
Lovačka municija je da odstreli i to  sto pre sa sto manje mučenja životinje, po mogućstvu tako da divljač ostane na mestu nastrela.
Šta koriste policajci vojnici po afričkim zemljama sigurno nema puno veze sa lovom ni u africi a posebno ne ovde.

Znaci koristimo nehumanu municiju na divljaci i to humano. Veliki broj divljaci i pored lovackih zrna ode ranjeno i cesto skonca u mukama. Preradjena vojna municija cesto vidjena u lovu devedesete u raznim varijantama i lovilo se podjednako uspesno kao sa lovnim zrnima.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Мај 09, 2018, 07:17:24 »

Smatrao sam da sam sve rekao na ovu temu ali pročitah nakon toga i gomilu nebuloza pa da proširim malo.
Kako mi je omiljeni kalibar 8x57IS a lovac postah "veselih" 90-tih tačnije '91. (prošle, ne povratile se, mada kako je krenulo...) Videh gomilu prerade vojne dzebane i efekat iste bilo u preradjenom ili izvornom obliku a i sam sam preradio gomilu što za sebe što za prijatelje (nemaština, ograničenje na 25-50kom godišnje, itd.). Bilo je 3 vrste prerade.
1. Turpijanje ili odsecanje vrha do početka olova. Ovako prerađeni nisu imali neku preciznost a i neujednačen efekat jer vrh nije iste debljine kod svakog metka a znalo je da se izuje olovo i zaostane kišuljica u cevi ako se pretera.
2. Obrada na strugu ili rajberima da se dobije zrno koje liči na klasično SP odnosno sa konusnim olovnim vrhom. Ovo je naj gora prerada, nikakva preciznost i efekat sa naj većim procentom izuvanja olova i zaostajanja košuljice u cevi.
3. Ubušivanje vrha (kako sam ja radio) vrh se blago isturpija do prečnika 1mm a zatim se drimelom centrira burgija 0,5-0,75mm i upusti u dubinu 3-3,5 mm. Ovako preradjeni se nisu izuvali, imali su koliko toliko zadovoljavajuću preciznost i efekat ali ni približno kao klasična SP zrna.
FMJ zrna u ovom kalibru odradiće posao kod lisice i škala (i to ne uvek i uz česta daleka odvlačenja) pogođenih kroz plećku a za sve ostalo jedino ako se pogodi u glavu kroz mozak ili u pršljenove vrata. Video sam mnogo nastreljene i izdubljene divljači korišćenjem ovih zrna. To nema nikakve veze sa SOLID zrnima koja se koriste za afrički lov, jer se njima puca u velikim kalibrima i na izuzetno krupnu i tvrdu divljač pa se ona u odredjenoj meri deformišu, predaju energiju i prave izlaznu ranu.
Svako korišćenje prepravljene i klasične FMJ municije za lov u današnje vreme kad nema ograničenja u količini,  i lovačka municija je dostupna i u jeftinim laboracijama (PPU, S&B,...) Smatram exstremnim DEBILIZMOM i takvima ne samo da bi zabranio lov, nego ih uputio na psihijatriski pregled...
Pozz...
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Мај 09, 2018, 12:26:05 »

...
Svako korišćenje prepravljene i klasične FMJ municije za lov u današnje vreme kad nema ograničenja u količini,  i lovačka municija je dostupna i u jeftinim laboracijama (PPU, S&B,...) Smatram exstremnim DEBILIZMOM i takvima ne samo da bi zabranio lov, nego ih uputio na psihijatriski pregled...
Pozz...
bravo... good
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Мај 09, 2018, 01:45:29 »

Kolega buhag to je ono što sam želio da čujem.  hi
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Мај 09, 2018, 09:11:06 »

Postojalo je jos nacina prepravke, a jedan of njih je poprecno busenje zrna pri vrhu i to cetiri rupe u krug na svakih 90 stepeni.
Bolo je I jedna Rupa nakoso al takvo zrno pisti da se cuje na kilometar.
Opet gold hawk je po meni isto Los i ima losiji efekat na divljim svinjama od vojne municije, a dozvoljavaju love sa njim.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Мај 09, 2018, 10:36:53 »

Licno sam protiv koriscenja vojne municije u lovu .Originalne ili prepravljane. U prvom redu zbog bezbednosti lovaca a i ljudi  i zivotinja u okolini jer vojna municija moze da udarom u kamen drvo i slicno da rikosetira i odleti daleko  i usmrti nekoga ili osakati...
Vojna municija nije samo FMJ sa kosuljicom od tombaka  i olovnim jezgrom .Ima ih i pancirnih  pancirno zapaljivih ,pancirno obelezavajucih  , zapaljivih, obelezavajucih itd...
 Onaj ko misli da   bas svako  originalno zrno FMJ sa olovnim jezgrom ostane celo prilikom  pogodka  u kost i sl. grdno se vara.   Desava  se da se prepolovi ili da olovo probije kosuljicu, da kosuljica ostane u telu a da olovo  izadje napolje.Nema tu nikakve humanosti u njemu   .U bilo kojoj varijanti da se govori.
Sto se tice prepravljenih zrna FMJ  nagledao sam se svega i svacega    neke ste varijante ovde i pomenuli. Sve dojedne nisu bezbedne za upotrebu  kako za korisnika  tako i za okruzenje . Corav posao. 
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Мај 16, 2018, 02:04:51 »

Za one koji vole vojnu municiju.
nNa snimku se jasno vidi kolika je opasnost od rikoseta.
https://www.youtube.com/watch?v=x9AwgIkSReI
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Мај 16, 2018, 08:09:46 »

Jeste da skrećemo sa teme ali kad smo već kod rikošeta

https://youtu.be/0ABGIJwiGBc
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #24 poslato: Мај 19, 2018, 09:55:05 »

Efikasnost vojne prepravljene municije je ravna nuli i mačka u džaku u odnosu na sigurnost, pre svega. Cista glupost.
Srpska posla oko T-rex a  jer.... samo da je džabe.
Manite se sokolenja neukih juniora i tehnike preradjivanja koja je obična ludorija.
Kad nekome to pada napamet, oma se zapitam gde je tu zdrav razum.

Ajd  drinks

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Мај 20, 2018, 12:19:54 »

U jednom broju časopisa Kalibar iz 2005 godine piše : Kad je u pitanju oružje za Srbe važi: pištolj bi da produže a pušku da skrate.
Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: