DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159210 poruka u 7011 tema- 6813 članova - Poslednji član: lovac veljkovo

Јун 20, 2018, 04:21:45
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEMUNICIJA (Urednik: swift)Efikasnost vojne prepravljene municije
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Efikasnost vojne prepravljene municije  (Pročitano 848 puta)
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Мај 02, 2018, 10:11:55 »

Kolege želim da čujem vaša mišljenja i iskustva sa prepravljenom vojnom municijom u kalibru 7,9 i o njenoj upotrebi iz lovačkih karabina 8x57. Na pokretanje ove teme navelo me je to što sam gostujući u jednom lovu na divlje svinje čuo od nekoliko vlasnika karabina u pomenutom kalibru da koriste vojnu municiju koju im jedan njihov član prepravlja. Prepravka se ogleda u tom što izbuši i izdubi vrh nekih 2 mm i tako otvori zrno. Takvo zrno je najsličnije HP zrnima. Zanima me  da li iko od vas ikad susretao sa takvom municijom i kakav je stvarni efekt tih zrna na divljači? 
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Мај 02, 2018, 12:16:03 »

nije vredno rizikovati i eksperimentisati kad je municija sada dostupna i jeftina.moze doci sa takvim eksperimentom do ostecenja cevi jer vojni metak nije zatvoren u zadnjem delu pa usled opaljenja moze izgurati olovo kroz kosuljicu a da ista ostane u cev.
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 02, 2018, 02:22:17 »

Budalastina.
U vreme kad imas razne municije koja je poprilično dostupna baviti se takvim glupostima ne vidim svrhu.
Sačuvana
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Мај 02, 2018, 03:03:07 »

I ja lično smatram da je nepotrebno takvo eksperimentisanje, pored stvarno dostupne municije različitih proizvođača i cijena. Samo me interesovalo u kojoj mjeri se takav metak otvori i da li uopšte ima efekt približno namjenskim lovačkim zrnima, kao i to da li neko od kolega koristi takvo nešto
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 02, 2018, 08:58:46 »

Ti koji to koriste vjerovatno love i prepravljenim karabinima. Ko bi to normalan koristio pogotovo danas.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Мај 02, 2018, 10:45:33 »

I ja lično smatram da je nepotrebno takvo eksperimentisanje, pored stvarno dostupne municije različitih proizvođača i cijena. Samo me interesovalo u kojoj mjeri se takav metak otvori i da li uopšte ima efekt približno namjenskim lovačkim zrnima, kao i to da li neko od kolega koristi takvo nešto
Takav metak, osim što ima velike tendencije da se olovo izuje iz košuljice još u cevi pa strelac sledećim metkom ošteti oružje ili čak povredi sebe, ne ponaša se na cilju ni približno naj jednostavnijim lovačkim zrnima.
Prilikom otpora na cilju olovo se izuva iz košuljice i raspada na više delova a isto se dešava i sa košuljicom.
Kod lakše divljači napravi više manjih izlaznih rana, kod teže divljači i pri udaru u kost pravi površinske rane gde delovi olova u košuljice male mase dospevaju u vitalne organe zbog čega divljač odlazi daleko od mesta nastrela i umire u dugoj agoniji.
Čak i streljačka HP zrna imaju mnogo bolji efekt na divljači jer košuljica zatvara donji deo zrna pa i kad se izuje olovo ono ostaje u celini i ima dublju penetraciju i veću efikasnost.
Pozz...
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #6 poslato: Мај 03, 2018, 11:29:51 »

Citat: Kolege želim da čujem vaša mišljenja i iskustva sa prepravljenom vojnom municijom u kalibru 7,9... ?

Veselih 90ih baš i ne volim da se sećam. A iskustvo je takvo da je sve bilo iz nužde. Iz nužde se punila lovačka municija (svime i svačime) iz nužde se pravio karabinski metak od FMJ zrna iz nužde se živelo za par maraka. Zato ako nije nužda (a nije jer boljitak je sve veći tako bar javlja TV) za 20e ima u dućanu domaće lovačke džebane. Bar taj "pravoslavni" 8x57 kako bi pok. Nidža rekao, PPU zna da napravi. Jedino ako se kod vas kolege snabdevaju rinfuznom robom koja ništa ne košta a imate i lokalnog Grunfa koji voli da majstoriše. To mi liči na ono: "Imam kod kuće bojler i kupatilo ali se kupam napolju šmrkom"!

Sa druge strane ko zna šta sutra nosi pa nužde opet bude, ko će ga znati!

E sad izvini za post ako nije po volji , ali kad si već priupitao! 
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
357magnum
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Мај 03, 2018, 12:31:46 »

Sve sto je receno do sada plus da je preciznost takve municije uzasno losa.

Jedino prihvatljivo petljanje s tim je skidanje vojnog zrna, usput kontrola kolicine baruta preciznom vagom i stavljanje lovackog zrna.
Sačuvana

не признајем да ико воли лов више од мене.
Dusan900
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Мај 04, 2018, 04:01:13 »

Ja sam se naslusao svakakvih prica o vojnoj municiji Smiley neki je toliko hvale da kazu bez nje ne idem nikad , padaju svinje, pada srneca divljac Smiley. Iako je zabranjena u lovstvu mislim da se i dalje koristi puno. Nisam cuo da se hvale preradom i njenim ucinkom, ali za one " siljave" kako ih nazivaju, ima ih dosta.
Sačuvana
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Мај 05, 2018, 02:28:16 »

Citat: Kolege želim da čujem vaša mišljenja i iskustva sa prepravljenom vojnom municijom u kalibru 7,9... ?

Veselih 90ih baš i ne volim da se sećam. A iskustvo je takvo da je sve bilo iz nužde. Iz nužde se punila lovačka municija (svime i svačime) iz nužde se pravio karabinski metak od FMJ zrna iz nužde se živelo za par maraka. Zato ako nije nužda (a nije jer boljitak je sve veći tako bar javlja TV) za 20e ima u dućanu domaće lovačke džebane. Bar taj "pravoslavni" 8x57 kako bi pok. Nidža rekao, PPU zna da napravi. Jedino ako se kod vas kolege snabdevaju rinfuznom robom koja ništa ne košta a imate i lokalnog Grunfa koji voli da majstoriše. To mi liči na ono: "Imam kod kuće bojler i kupatilo ali se kupam napolju šmrkom"!

Sa druge strane ko zna šta sutra nosi pa nužde opet bude, ko će ga znati!

E sad izvini za post ako nije po volji , ali kad si već priupitao! 

Nema šta da ne bude po volji kolega. Možda nisam dovoljno razumljivo napisao. Ja nikad nisam koristio takvu municiju, naslušao sam se različitih priča o njoj a želio sam da čujem i iskustva kolega ukoliko ih ima, konkretno da li se takvo izbušeno zrno ponaša kao lovačko . Ja imam karabin 8x57 i isključivo koristim PPU koji zadovoljava moje potrebe. Za nekih 20-25 evra za paket ne isplati mi se koristiti nešto što nije provjereno i što može oštetiti pušku i mene......
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Мај 07, 2018, 01:20:35 »

Svaki metak je napravljen samo sa jednim razlogom, a to je da kazemo vojnicki izbaci iz stroja ili lovacki da odstreli odnosno da zaustavi protivnika po policajski da ne bi upotrebljavali onu nepopularnu rec. Tako da vojna municija je itekako ubojita na divljaci i nema divljaci na kugli zemaljskoj koja se ne moze uloviti vojnom municijom. U africkim lovovima na veliku petorku pored lovca, vodica koji je profesionalni lovac cesto idu lokalni lovocuvari, rendzeri, policajci ili vojnici sto zavisi u kojoj drzavi lovite i oni nose kalasnjikov ili fn-fal i obicno oni na kraju odrade posao i retko ko od njih bi u pratnju poneo blasera R8. Prosudite sami zasto je to tako.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
357magnum
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Мај 07, 2018, 04:17:59 »

I ja kad bi morao da biram koristio bi pre vojnu nego zasecenu/ubusenu vojnu o kojoj je tema  stop
Sačuvana

не признајем да ико воли лов више од мене.
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #12 poslato: Мај 07, 2018, 06:57:10 »

Pa sad ako ćemo razvijati temu ŜBB KBB od lovačkog zrna za nuždu okretanjem pune "ŝotke" može se dobiti FMJ zrno. I to su ljudi baŝ radili u Africi. Pogledati knjigu Veliki beli lovac Dzona Hantera.
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Мај 07, 2018, 10:17:14 »

Bas kao sto si rekao vojna je da izbaci iz stroja, a to ne mora nizno da znaci i lišavanje života-zbog toga se i zove “humani metak”,.
Lovačka municija je da odstreli i to  sto pre sa sto manje mučenja životinje, po mogućstvu tako da divljač ostane na mestu nastrela.
Šta koriste policajci vojnici po afričkim zemljama sigurno nema puno veze sa lovom ni u africi a posebno ne ovde.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Мај 08, 2018, 12:38:11 »

Kolege želim da čujem vaša mišljenja i iskustva sa prepravljenom vojnom municijom u kalibru 7,9 i o njenoj upotrebi iz lovačkih karabina 8x57. Na pokretanje ove teme navelo me je to što sam gostujući u jednom lovu na divlje svinje čuo od nekoliko vlasnika karabina u pomenutom kalibru da koriste vojnu municiju koju im jedan njihov član prepravlja. Prepravka se ogleda u tom što izbuši i izdubi vrh nekih 2 mm i tako otvori zrno. Takvo zrno je najsličnije HP zrnima. Zanima me  da li iko od vas ikad susretao sa takvom municijom i kakav je stvarni efekt tih zrna na divljači? 
Pomenutu municiju prema zakonu o oruzju i municiji nije dozvoljeno ni posedovati a kamoli prepravljati i koristiti u lovu...

Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: