DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161433 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 14, 2019, 03:07:44
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: M69 i DOBAR DAN SVIMA...  (Pročitano 2900 puta)
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« poslato: Март 17, 2018, 07:54:22 »

Poštovani ljubitelji i poznavaoci oružja i lova, dobar vam dan. Uživao sam u vašem znanju i iskustvima čitajući ovaj forum proteklih par godina.
Zaljubljenik sam u oružje i streljaštvo. Ne bavim se lovom. 
Neposredni povod mog posta je "dječački san", puška do koje ću nadam se uskoro doći. A, sve je počelo na času "Odbrane i zaštite" kada sam je vidio na ilustraciji medju tipovima zvaničnog lakog naoružanja u upotrebi u JNA. 
Nadam se da ću u skoroj budućnosti na ovom forumu objaviti i slike ovog rijetkog oružja, koje je danas zanimljivo i kao puška za "long range" i kao relikt nekih starih dobrih vremena kada su stvari radjene "po pravilu službe". Dakle kako sam sa oduševljenjem svjedok da na ovom forumu postoje vrhunski poznavaoci ove oblasti, molio bih vas za neke konkretne savjete koji opet mogu pomoći i drugima, manje upućenim poput mene...
Kako sam vidio da ovdje na forumu već postoji par tema u kojima se pominje "šezdesetdevetka", osim vašeg generalnog mišljenja interedovalo bi me i:
01. Najbolja montaža optike, koja ne bi trajno remetila originalnost puške. Saznao sam da su pločice valjda slične ili identične onima na ČZ550, 600, 602...  Konkretan primjerak nema originalni ON-2 niti pripadajuću montažu, ali sam te originalne montaže povremeno srijetao na sajtu olx.ba. Zanimljiv bi mi bio i vaš osvrt na originalnu montažu...
02. Kako je u originalu bio finiširan i zaštićen kundak ovog oružja i koja bi opcija bila najbolja za reparaciju postojećih (manjih) oštećenja? Većih srećom nema. A, kundak je po riječima mnogih vrhunski proizvod tih vremena.
03. Koji bi bili vaši savjeti za upotrebu ove puške u "long range" disciplinama? Eventualna poboljšanja tipa beding, poliranje zatvrača... Da li ima potrebe za doradom okidačke grupe? Napomenuo bih da bi mi bio cilj pušku održati u stanju što približnijem originalu. 
04. Da li sam u pravu kada smatram da koraku koji je po mojim informacijama 1:240 ili ti 1:10" odgovaraju teža zrna, te bi za početak PPU Match od 12,8g bio dobar izbor i da li ovaj metak sada ima nekorozivnu kapislu... 
Sa nestrpljenjem očekujem vaše odgovore i veliko vam hvala na pažnji.

Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Март 18, 2018, 09:00:46 »

Zastava M69 je model snajperske puške razvijene za vojsku.
Akcija odnosno sanduk, magacin, telo zatvarača, udarna igla i opruga istovetni su sa uporedo razvijanim lovačkim karabinima M70.
Spojnica, udarač, leptir kočnica okidačka grupa, zadnji nišan preuzeti su od vojničke puške M48.
Oblik kundaka i prednji nišan preuzeti su sa malokoalibarske puške M56.
Cev je dužine 65 cm, do zadnjeg nišana konturama jednaka cevi M48 a zatim konusna  do kraja kao na LK M70.
Ima uobičajen korak za  kalibar 8X57IS 1:240mm ili 1:9,5 inch kome naj bolje leži FMJ BT zrno 12,85g.PPU Match municija sa ovim zrnom nema korozivnu kapislu, vojna ima.
Kundak je originalno zaštićen lanenim firnajzom.
Originalni nišan Zrak ON-2 bio je montiran Zrakovom fiksnom montažom na pločicama "lastin rep" i montaža i optika su davno prevazidjene i nema nikakve veze ova montaža sa montažama za CZ 550 ili ZKK 600.
Da hoću da je koristim za Long Range ako ima odlične grupe pogodaka, uradio bi minimum sledeće modifikacije: Promena spojnice i udarača onom od M 808, zamena okidačke grupe podesivim obaračem, Beding kundaka i oslobadjanje cevi od dodirivanja kundaka, Adekvatna montaža i optika za ovu disciplinu.
Pozz...
Sačuvana
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Март 18, 2018, 10:26:50 »

Veliko vam hvala, kolega na brzom odgovoru.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Март 18, 2018, 01:46:46 »

.Imala je  ako me secanje dobro sluzi cev od 600 mm .Steta sto se rano od nje odustalo   i  sto je rekao bih na brzinu je zamenjena   puskom  PSP M76.Jako dobra i precizna puska.Posebna paznja je posvecena obradi cevi a   na oruzje su ugradjivane samo one koje su prosle strogu kontrolu .Zlatno doba Zastave oruzja.
Sačuvana
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Март 18, 2018, 03:25:06 »

Po tehničkim podacima koje sam našao, 60cm je dužina cijevi.Hvala na potvrdi. Ako imate još sugestija, bilo bi dragocjeno..
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Март 18, 2018, 03:43:39 »

Moguće da je 60cm, davno sam je imao, na žalost kao i većina starijeg oružja u cal. 8x57IS zbog korišćenja vojne municije sa korozivnom kapislom i neadekvatnog održavanja imala je oštećenu cev, ne mnogo ali dovoljno da meni ide na živce.
Pozz...
Sačuvana
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Март 18, 2018, 06:09:14 »

Hvala vam kolega "mpeca".U potpunosti se slažem sa vašim mišljenjem i rekao sam u uvodnom postu da je to relikt starih, dobrih vremena kada su stvari rađene "po PS-u". Volio bih da ovoj dami vratim stari sjaj, a da opet uz minimalna unaprijedjenja koja neće trajno narušiti originalno stanje od nje napravim komad koji će služiti za rekreativni "long - range" bez nekih velikh pretenzija. Stoga su i dalje sve sugestije znalaca sa ovog foruma itekako dobrodošle!
Sačuvana
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Март 18, 2018, 06:18:20 »

"Moguće da je 60cm, davno sam je imao, na žalost kao i većina starijeg oružja u cal. 8x57IS zbog korišćenja vojne municije sa korozivnom kapislom i neadekvatnog održavanja imala je oštećenu cev, ne mnogo ali dovoljno da meni ide na živce.
Pozz..."
Hvala, kolega "BUHAG".
Žalosno je što su mnogi primjerci kako ovog, tako i drugog oružja prerano završili svoju misiju zbog korištenja viskokokorodivne vojne municije. Nadam se da ću uskoro biti u prilici da na ovom forumu objavim slike ove "stare dame" u ponovnom punom sjaju. A, da bi se to desilo, sugestije svih vas su apsolutno dragocjene.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Март 18, 2018, 07:07:00 »

Stetna  je zivina kapisla  medjutim  unutrasnjost cevi oruzja najvise strada  od  neciscenja ili od neadekvatnog ciscenja.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Март 18, 2018, 07:26:21 »

Tjah...

Naša PAP-ovka je možda i jedina verzija SKS, koja nije hromirata... Kd je dobro hromirata, ne može joj, veruem, ni ta živa ništa...

Dragunev je isto hromirat, za Kalaše razne ne znam...

Što nisu osvojili teknologiju hromiranja žl***ljenih cevi tada, pa sve PAP i Kalaše, M69, PASP i sl. odradjivali tako? Mnogo jeftinije, nego svakih par godina menjati cevi... Ili su hteli da uposle namensq... Ništa me u nakaradnoj crvenoj Avnoslaviji ne čudi...
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
221 Fireball
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Март 18, 2018, 10:09:16 »

Koliko sam čitao, cijevi vrhunski preciznih pušaka (karabina) kao i premijum sačmarica nikada nijesu presvlačene hromom... Ima li neko konkretnih sugestija za montažu. Vizuelno mi se ne svidja "picatinny" šina, koje je bez sumje jako dobro rješenje, ali je po meni "nakaradna" na ovakvom oružju koje ima "retro look".
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #11 poslato: Март 19, 2018, 11:55:02 »

Na ovom forumu ima pisanja, fotografija i nekih rješenja za montažu optičkog nišana.http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=18919.0
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Март 19, 2018, 01:53:37 »

Koliko sam čitao, cijevi vrhunski preciznih pušaka (karabina) kao i premijum sačmarica nikada nijesu presvlačene hromom... Ima li neko konkretnih sugestija za montažu. Vizuelno mi se ne svidja "picatinny" šina, koje je bez sumje jako dobro rješenje, ali je po meni "nakaradna" na ovakvom oružju koje ima "retro look".
Tvrdo hromirane cevi su mnogo lakse za odrzavanje..Sto se tice preciznosti imao sam to zadovoljstvo da pucam iz Zastavinog karabina 3006 kojem je cev bila tvrdo hromirana.Daljina 100 metara pucano sa naslona sedeci  i ja i vlasnik karabina smo posle upucavanja optike , pucali naizmenicno po dva metka RWS , na zeljenom mestu   to jest 4cm  iznad centra mete na samoj liniji vertikale imali bukvalno metak u metak.
Neznam zasto to nerade na svakom proizvedenom karabinu.A da imaju cime i da znaju to stoji .
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Март 19, 2018, 04:10:15 »

Rade ljudi unutrašnje hromiranje cevi i van Zastave, i to extra rade, bez promene preciznosti.
Pozz...
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Март 19, 2018, 07:00:45 »

Lepo je cuti  da ima jos neko ko to zna da uradi kvalitetno.Predpostavljam da ste mislili na tvrdo hromiranje.Koliko je meni poznato ono moze da se radi kvalitetno  samo na novim cevima a ne na onim koje su vec bile u upotrebi.   Kako se naplacuje zastita po kvadratnom decimetru povrsine ili   po duzini cevi?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: