DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

160263 poruka u 7125 tema- 6866 članova - Poslednji član: Lovac918

Децембар 16, 2018, 05:24:16
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: TERMOVIZIJA  (Pročitano 967 puta)
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Фебруар 16, 2018, 11:58:56 »

Mada postoji slična tema, ali vezana za konkretan uređaj i marku, mogli bi ovdje razmijeniti saznanja i iskustva u lovu sa ovim uređajima. Znamo da za nišanjenje nisu dozvoljeni, ali za osmatranje divljači i pronalaženje ranjene i odstrijeljene nisu zabranjeni. Pa izvol*te...

Sačuvana
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јун 21, 2018, 02:22:02 »

Mi koristimo Pulsar Helion XP 50,moze da se koristi za opservaciju ,a ima I adaptere za montazu na optickog nisana.Aparat je fenomenalan I na dosta velikoj daljini mozes da odredis vrstu divljaca .Jedina maana je sto je dosta skup ali licno smatram da je dosta sigurnije koristiti nocu termo optiku, jednostavno sve vidis sto se krece i ne krece.Ja i badzo ga koristimo za lov Lisice i Jelene Lopatare koji kod nas (Holandija) prave stetu na plantaze cvecha.

Pozdrav Goga
Sačuvana
Ћира
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

[IMG]http://i63.tinypic.com/xe3afb.jpg[/IMG]

« Odgovor #2 poslato: Октобар 12, 2018, 06:17:38 »

Лепо је све то.Само да се ја питам то не би сврстао у опрему за лов.То је опрема за истрбљење.Мука ми је више од оних који себе називају "ловцима " наоружани Дедалима ,Термовизијама итд.
Где је нестала страст ловца за исконско надмудривање са природом и дивљом животињом ? Због свега тога
и све већег прилива ловаца који су са три изласка у лов попили сву памет ловства ,лагано одлазим ис света лова.  hi
Sačuvana

Ја нисам човек ја сам вук.Ја не причам ја завијам.Не завијам што ме је страх,не завијам што сам бесан.Завијам да би ме чуо чопор мој, да би ме чули вукови да би ме чула вучица и да би ме чули вучићи.Да се окупи чопор мој.А кад се окупи чопор мој, бојте те се пси!!! Цар Душан Силни
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 28, 2018, 12:13:11 »

Лепо је све то.Само да се ја питам то не би сврстао у опрему за лов.То је опрема за истрбљење.Мука ми је више од оних који себе називају "ловцима " наоружани Дедалима ,Термовизијама итд.
Где је нестала страст ловца за исконско надмудривање са природом и дивљом животињом ? Због свега тога
и све већег прилива ловаца који су са три изласка у лов попили сву памет ловства ,лагано одлазим ис света лова.  hi

E ovako sad da objasnim malo kako stoje stvari u mom slucaju .
Jas se delimicno slazem sa kolegom Ћира ,jeste to moze I da bude oprema za istrebljavanje I mi je I za to koristimo,kad idemo u lov takve stvari ostaju kuci.
Kod nas(Holandija)su uslovi takvi da nam ova termovisija ne samo pomaze da vidimo divljac nego i da odredimo dali je bezbedno pucati.Kuce su dosta blizu ,saobracaj I putevi su isto tako problrm,rekreanti koji do kasno vose bicikle,trcaju ili sta ja znam rade,onda pijani Poljaci itd.
Priroda u Holandiji je pretezno kreirana I vestacka(zooloski vrt), a krupna divljac je importirana iz druge Evropske zemje .E sad necu da ulazim u detalje ali politika je to dozvolila da izadje iz granie normale tako da u odredenim delovima zemlje ima previse jedne vrste divljaci u ovom slucaju Jelen Lopatar koji pravi stetu na plantaze cveca.

Da se vratimo na termoviziju,ja mislim da tehnika ide dalje I da sve vise lovca ce to da koristi I ja tu nemam nista protiv.Ako taj Vepar tebe oseti ili cuje da pretas ,mrdas pravis buku,dzabe ti ta termovizija mozes da ga cekas do sutra ujutru.
Ako se koristi u sklopu zakona I propisa moze da bude stvarno korisna u svakom slucaju kako za opservaciju I prepoznavanje divljaci tako I za bezbednosni factor.

I na kraju dali ja sebe mogu da nazovem lovcem ako koristim te pomagala,mislim da mogu zato sto nisam ja lovac zato sto mi se to svidzalo ili hteo sam da imam neki hobi,meni je barut odavno usao u nos I sa mojig malih nogu kad sam prvi put mogao u ruke da drzim Berettu od dede sam znao da cu da budem lovac.

Pozdrav Goga

Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #4 poslato: Новембар 28, 2018, 10:59:18 »

....termovizija po meni samo za predatore ostalo sto kaze Cira nije vise lov nego istrebljenje.

Svaka cast vama tamo sto su vam dozvolili na taj nacin da ubijate zivotinje.Tu se gubi svaki smisao lova.

Svako ce da kaze nema se vise vremena,ide se u lov na brzinu.Niko nikog netera da ide u lov ja licno nisam izasao na ceku mesec dana pojma nemam sta se desava necu da idem pod pritiskom volim da odem pogotovo sad kad je zahladnilo da se ususkam,gledam kako zalazi sunce i cekam,zadremam slusam u mraku kako krckaju kocice i kukuruz iako nemogu da ih vidi jer nemam ta sranja od opreme nije mi zao.Uvek se desi prilika kad se lovac najmanje nada i to ostane u secanju zauvek,a to sa nastelovanim satovima i ugranim ekipama za istrebljenje,farovima koji biju na 300m i dalje,ko ima takve u terenu jadan im taj teren.

Nemogu da kazem imao sam zelju da kupim jedan jukoncic i neki 223 za lisice i sakala ali bolja kombinacija je mrciniste i lepo snajpersko gnezdo po mesecini pa ko pobedi.

Gogsa par glupih pitanja za tebe:
1.Reko bih po pisanju da nisi rodom iz Holandiji,jeri tako ili gresim?
2.Kako vam tremovizija pomaze da odredi te gde su kuce i putevi i zasto pucate blizu kuca?
3....ako vec ima toliko lopatara zbog cega ih lovite nocu sa termovizijama,zbog cega se neorganizuje vise lovaca preko dana,valjda je sigurnije tako?
4.zbog cega mislis da ako tehinka ide dalje da lovci moraju da imaju te termovizije i nocne optike?

nista provokativno nisam najbolje razumeo znam da vama silna papirologija treba za lov pa me bas interesuje kako su kod vas regulisali taj lov nocu,pucanje u nasljenim mestima sa termovizijama.Znam da mi je neko skoro pricao da za lokere pataka ako hoces da koristis u lovu treba dozovola pa reko kako bas tako lako pustaju da se puca nocu.

...ja ga malo oduzi.Pozdrav za sve dobre ljude!

Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
Gogsa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Новембар 30, 2018, 11:57:20 »

Mika ja mislim da nepostoje glupa pitanja pa tako rado bih odgovorio na sve

1.Tacno nisam Holandzanin rodzen u Skopje-Makedinija samo tu zivim vec 20 godina.
2.Termovizija nam ne pomaze da nadzemo kuce mi poznajemo teren nego ima tu putevi saobracaj idr kako sto sam nabrojao predhodno.Sta je blizu? nije kao kod nas kad izadzes na teren pa kilometrima nema nista, nije da nemoze da se bezbedno puca.
3.Mi se granicimo za jednim rezervatom ( 3400 ha na kojem zive oko 3500 grla jelena) koji je napranio vestacku prirodu ( ustvari zooloski vrt) I tu je godinama bilo zabranjeno da se odrzava populacija tako da je situacija izasla iz kontrole, mi ne pucamo u sklopu rezervata nego sve sto izadze I pravi stetu na planraze.Dugo nam zakon ne dozvoljava da lovimo zato sto krupna divljac u Holandiji nije na lovnoj listi nego samo Odrzavanje populacije kako oni to kazu ili kao kod nas kad prave stetu. I to nije bas lov ja se slazem potpuno.
4.Ne mislim ja da moraju nego mislim da ce sve vise lovca da ubuduce  takve stvari koristi dali je termo ili IR.

Pozdrav Goga
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Новембар 30, 2018, 12:29:30 »

Iako ne lovim krmad, smatram da bilo koja noćna sprava(bilo monoqlar, bilo nišan, koji, dodooše, po Zakonu o lofstvu još nije legalan) VRLO KORISNA, čak u smislu "kontra istrebljenja". Zašto? Pa, zato što  se često dešava da se u krmolovu, uz pomoć lanjpe(da li i nju zabraniti, i ona pomaže istrebljenju???), ubije krmača, u vreme krmačostaja. I šta se dešava tada? Ili se "preko veze" evidentira nazime, ili se čak ceo odstrel ne prijavljuje... Šta smo onda uradili??? A sa solidnim noćnim pomagalom bi se lepo moglo videti el pred nama krmača, vepar, nazime...

Pre skoro 10 jahre sam baš analizirao sa jednim upućenijim prijateljem baš ovu "problematiq", i složismo se da bi npr. u vreme kada se ne lovi krmača od svakog lovca koji traži dozvolu za pojedinačni lov vepra/prasadi trebalo tražiti NA UVID noćni monoqlar, koji će mu omogućiti da razliqje živuljq na koju planira puckati... Nisam čuo da je vako nešto igde zaživelo, ali i dalje mislim da je pametno...  hi
Sačuvana

Ne postoji UNIVERSALNA Puska kao ni Karabin niti postoji UNIVERSALNI kalibar!  (GPK)

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Новембар 30, 2018, 03:49:26 »

....Gogsa hi

Sejtan cekam aktivno svinje vec 7god. nikada u mraku nisam pucao u krmacu ako mogu da pucam obicno to bude nazime,a ko lovi svinje pogtovo cekanjem zna kad i kako se vepar pojavljuje kad je tu krdo.Drugo lampa je sasvim dovoljna za tih par sekundi odluke,a taj koji puca u nesto sto nije siguran ko ga hebe nemora ni svako da bude lovac.Skoro u jednom lovistu sa flirom odvali covek krmacu +- 200kg cca 70-80m kaze jbg nisam video dal jeste dal nije i sta sad.
Za lov vepra treba da se poklopi mnogo vise kockica od kupovine tih govana na kraju krajeva neka lovi ko kako hoce za svoj dzep zna se sta je pravi lov hvala bogu kod mene takvi na ceke nedolaze niti ce.
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Новембар 30, 2018, 04:10:40 »

Ajd da reknem koju pa makar ne bio u pravu.
Za divljač van režima zaštite ne vidim razlog zašto se ne bi upotrebljavali IC i Termovizije, iz prostog razloga što i upotreba obične lampa je za mene nelovački način odstrela, kako će ko da mrkli mrak učini vidljivim njegova lična stvar i njegove mogućnosti...
Što se Krmadije tiče lično bih zabranio upotrebu bilo kakvog veštačkog osvetljenja osim u slučaju smanjenja broja zbog prenamnoženosti koje uzrokuje nastajanja većih šteta.
Na žalost zakonodavac nije ovo predvideo već je dozvolio upotrebu veštačkih izvora svetlosti na Krmadiju.
U slučaju kada bi se odstrel vršio iz razloga koje sam naveo to više i nije lov nego klasična egzekucija odnosno idtrebljenje pa je sve jedno vrši li se upotrebom fara, IC ili Termovizijskih uredjaja..
Pozz...
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Новембар 30, 2018, 08:03:38 »

buhag hi zna se kako se love svinje ko voli akciju i pucanje tu su pogoni ko voli miran stalozen lov cekanje bez pomagala pa ko pobedi
Sačuvana

kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Децембар 01, 2018, 09:35:50 »

jbga ja  kad je mrkli mrak ne vidim dal je krmak dal je coek unsure
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Децембар 02, 2018, 05:29:53 »

Ja mislim da u lovistima koja su uredjena i u kojima se zakoni postuju, nista ti uredjaji nebi ni poremetili ni doprinijeli. Opet bi se odstrelila kvota plus onaj minimalan krivolov koji je u uredjenim lovistima u podnosljivim granicama. U onim neuredjenim kao kod mene gdje je krivolov zastupljeniji ionako se nadje nacina da se divljac progoni dok se ne spakuje u zamrzivac. Vjerovatno bi se podigla bezbjednost nocu na ceki. Ali cijeli sistem treba da se prvo dovede u red a onda se moze ljudima dati izbor pa kome ne pricinjava zadovoljstvo neka i ne koristi i obrnuto.Vjerovatno je tako i kod kolege iz Holandije. Nekada su i karabini bili luksuz, pa zatim i optike itd itd... Problem je i da se zivot promjenio i postali smo zauzeti a svi bi da nabrzinu nesto ulovimo. Nekada su se ljudi nocima a mozda i mjesecima nadmudrivali sa veprovima a ko to sada ima vremena?? Ili ljudi koji zive vani, dodje kuci 15 dana u godini nema se tu kada propustati sanse.. A u dzepu se ima za nabaviti najsavremeniju opremu,ko bi odolio.. A treba ljude i edukovati i da se konstantno radi na teoriji a i praksi. Bar kod mene nisam cuo da je neko organizovao neki seminar ili predavanje da dodje neki strucnjak da kaze koju pametnu po pitanju lova, raspoznavanju polova svinja ili bar bezbjednosti u lovu..Treba obavezno uvesti pripravnicki staz, nismo svi imali srece nositi oceve ili djedove rusake. Onako uplati za ispit,clanarina i idi u lov. Znam dosta ljudi kod nas koji su se ukljucili samo da se ide jede i pije pa kad im dosadi nema ih pa se opet pojave itd. Onaj ko ima lov u krvi nikada nece odustati, cak i u teska vremena.. Izludih cekajuci Fury-a  hi
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: