DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 08:00:16
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 9,3x74R  (Pročitano 1683 puta)
GPK
Gost
« poslato: Фебруар 09, 2018, 08:33:11 »

Sa kalibrom 9,3x74R po prvi put sam se uživo sre pre 20god. Tad sam se i prvi put susteo uzivo sa pukom koja koristi ovskav i ovaj kalibar. Dvokuglara polozara Merkel Suhl model 140.

Bila je to ljubav na prvi pogled jos kada sam cuo onaj karakterističan zvuk kako sustavim ponom metak klici u lezite metka cevi i na krsju onaj jedinstveni zvuk konačnog leganja metka u leziste koji se čuje TONG. Znao sam da takav kalibar i pusku dvokuglaru moram imati.

Vec duze vreme iskljucivo u lovovima pogonskog tipa (Određeni deo sume se zatvori  jedan vevi deo lovaca se postavi na docek i gde pogon sa par pogonica i oar pasa pojrenu pogon.) Lovim Dvokuglarom u bock rqsporedu cevi Merkel Suhl 221E.

Iskljucivo koristim RWS Uni Clasik 19grama tezine.

Sigurna puska sa dva jaka tesks i čvrsta zrna resavaju svaki postavlheni zahtev i to perfektno.

Metak duzine 100mm izgleda ogromno zadtrašujuče uliva poverenje sigurnost adekvatno odgovara na sve zadate situacije  a opet jako orijstan za korisčenje.

Nema silovit udarac u rame cak prijatniji od većine takozvanih srednjih kalibara.
Nema odskoka nema eksplozije kao kod magnum kalibara u kratkim cevima.

A sa ovim tvrdim Zrnom RWS proizvođaća u konstrukciji Uni Clasik pucate na svu Crnu divljac bez obzira na telesnu masu i divljac je tu u vatri eventualno 10-20 koraka ponela. Na snecoj divljaci ne oravi nikakve stete jer ova konstrukcija trazi krupne i teske kosti da bi naoravila neku nasovimo stetu na mesu.
Kosti srnece divljaci su sitne meke slabe tako da je kod ostrel snece divljaci u takvim oogonskim lovovima samo prostrelna rana.

Imam i dosta lisica odstreljenim ovim kalibrom i zrnom u pogonskim lovovima i zadivljen sam koliko je i lisica zanemareno ostecena.

Svakom ko sebi iz niza aspekata moze priustiti ovaj kalibar u nekoj pusci dvokuglari EVropskog renomiranog proizvođaća toplo bih preporucio.

Sam osecaj sumskog lova se iz korena menja nakon nekog kratkog vremena lova sa ovim kalibrom i ovom i ovakvom konstrukcijom pusaka.

Ne nose Dvokuglare uzalud naziv KRALjICE ŠUMSKOG LOVA NA KRUPNU EVROPSKU DIVLjAČ.
Sačuvana
Traper..
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 09, 2018, 09:52:01 »

hi
Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #2 poslato: Фебруар 09, 2018, 07:41:05 »

Stari dobri 9,3x74R

Da toje taj koji ne prasta

Ovaj kalibar sa ovakvom puskom to je uzitak to je Svilen konac Srbijanski kroj.

Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 09, 2018, 08:40:02 »

OK je to kalibar,sila,dok sam bio mlad lovac ložio sam se da kupim da imam za pogone.
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
Traper..
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Фебруар 10, 2018, 11:11:53 »

GPK, koliko tezi tvoj express bez optike.
Pozdrav.
Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #5 poslato: Фебруар 10, 2018, 05:09:16 »

GPK, koliko tezi tvoj express bez optike.
Pozdrav.

Nisam je nikad Vagao i nikad je nisam koristio bez optike ali onako odokativno u kompletu sa optikom mislim da je ispod 4kg. Jer je laksa od Sauera90 u magnum kalibru sa montazom i optikom oseca se razlika pod ruku bez vage i kantara.
Sačuvana
Traper.
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 10, 2018, 05:16:02 »

Sto se tice 9,3x74R , moje mislenje je da nema potrebe za tezim zrnima za nasu divljac,dovolno je 15g. Ja sam poceo sa 15g norma vulan pa norma oryx 18,5g, pa norma plasticspitz 18,5g , pa lapua mega 18,5g pa ppu 18,5g pa sad sam opet narucio 100kom norma vulkan 15g i mislim da ga poduze vreme ne menjam a i ostalom i tako mi je fabricki upucan express.Voleo bi da postoji oryx 15g u 9,3x74R ali to je. Mislim da bi imao manju stetu na divljac od vulkana koji je najdestruktivniji od svih koje sam probao.
Pozdrav.
Sačuvana
Traper.
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 10, 2018, 05:22:37 »

Zaboravio sam da napomenem da iako express puska nije za neko precizno pucanje na velike daljine dobro doze brzina od okolo 800ms za 15gramskim zrna, naspram 18,5 i 19g sa oko 700ms zarad preticanje a i sa cevi sa koja je stelana optika se moze potegnut i na malo dalje.
Pozdrav.
Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #8 poslato: Фебруар 10, 2018, 06:11:12 »

Meni nije potrebno za dalje od 50m Jer ja nama na doceku u pogonskim lovovima dozvoljeno pucati na najvecoj udaljenosti 50-60m sve preko tog pucanja je rizicno i ugrozava sigurnost i bezbednost lova. 

Za pucanje na dalje 150m 200m preko 200m redko kad i u procenitma 1% od 100% pucanja pustim metak na distanci vecoj od 200metara i to kad mi trofejna divljac ne dozoljava da joj se privucem blize a za to imam Sauer90 u kalibru 7mm Rem.Mak i Merkel Kipplaur u kalibru 7x65R.
i jedan i drugi su opremljeni najsavremenijim oprickim nisanima koji dozvoljavaju da se i u smanjenim uslovima svetlosti pusti precizan i kvalitetan hitac.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: