DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 07:58:40
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 37   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Lov lukom  (Pročitano 161898 puta)
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Јун 23, 2008, 12:23:56 »

Bojim se generacijo da to mi nećemo dočekati. Sad
Jedino neka iseljenička viza i via Australija, Novi Zeland, SAD, Kanada....
Odoh na neki stari godišnji nedelju dana, mislim da će umesto luka i strele ipak morati da radi tandžara, a veprovi samo gamižu........
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јун 23, 2008, 12:32:52 »

Ne sumnjam u tebe,imaš dobar kalibar (7x57  Wink) Dobar pogled!
Sačuvana

dart
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јун 23, 2008, 03:05:00 »

svaka cast stvarno!!
ovo je za svaku pohvalu.nadmudrivanje,prikradanje,pazis na vetar,da ne ostavis trag gde ocekujes divljac,da ne pravis buku.....i na kraju,sigurna ruka i oko.to je odstrel koji se pamti ceo zivot
sta li samo pamte pojedinci koji se ovde predstavljaju kao lovci,pa ja nebi lovio kao oni pa da nemam jednu nogu i jednu ruku.

Svako ima svoje poimanje lova i upraznjava ga kako misli da je ok. Nekome se to moze svideti, nekome ne.Ljudi imaju pravo na svoj izbor.Streptomicin, dali ti to pominjes i insinuiras na neke clanove foruma ciji ti se stav ne svidja.
Nemoj tako, to stvara napetost.Ne kudi i ne poredi tudje principe sa svojima- pominjuci generalno- neke lovce.
Neko se moze osetiti neprijatno.Ako vec hoces da prozoves nekog onda ga prozovi javno i sa detaljima koji opravdavaju tvoj stav.Tako da i taj drugi moze reci nesto u svoju odbranu.
Ovako, ostaju insinuacije koje nisu lepe.
Nemoj me pogresno svatiti, pisem dobronamerno jer ne zelim da se ovaj lepi forum pretvori u
dijaloge i monologe , da ne kazem prepucavanje.
Sačuvana

NKD je zakon
streptomicin
Gost
« Odgovor #18 poslato: Јун 23, 2008, 09:56:27 »

Moj neostvareni san da odstrelim svinju Lukom i strelom.
Svaka čast Rajko, skidam kapu.
Kod nas je to komplikovano, mora ograđeno lovište i to nešto manje površine itd, u otvorenim lovištima nije dozvoljen lov lukom i strelom.
Na koje nabeđene lovce misliš Streptomicin? Ako nije tajna.
pa nebih bas javno,mada mozda jednog dana Wink
na tebe nisam mislio momcino,koliko vidim ti si ovde najuspesniji u lovu na divlje svinje.pa bravo i samo tako nastavi.divlja svinja je ipak teza za lov od srndaca a pogotovu onih kojima se hvale pojedini.zato respekt za tvoj uspeh!zelim ti puno uspeha u tvojim lovovima
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јун 30, 2008, 10:46:07 »

Hvala na komplimentu.
Ja sam rođen u jednom malom selu pored reke Tise, tu sam odrastao, završio školu, tu živim, tu mi je ''baba'' bio lovac, tu sam ja lovac tu će valjda i moj sin biti lovac.
Lovim u Ataru gde sam rođen, gde mi je porodica i gde su nam grobovi, poštujem pravila i trudim se da u svojoj Avliji (dvorištu)čitaj Lovištu,  bude i divljači i lova i druženja.
Tako da po tome znajući sebe i ko sam i odakle sam nisam ni mislio da mene prozivaš.
Sviđa mi se ovaj forum, znaju me mnogi ovde prisutni sa drugih foruma, ne po mom Niku nego po opisu lova, slikama koje postavim itd, tako da se ne krijem iza Volva BM ako je Chaki mislio na mene. Ima nas nekoliko koji smo isto napustili jedan forum baš zbog provokacija, lažnog optuživanja itd pošto nije ni mesto da o tome pričam a mogao bi čitav roman da napišem. Ne podržavam provociranje i slično ali kako narod kaže kako ste posejali tako ćete i žnjati.
Što se mene tiče slobodno me provocirajte, nažalost neću se nervirati jer mi je savest čista.
Pozdrav od VolvaBM, Brne i Aradca. (Trojstvo: Najbolji traktor na svetu, najomiljenija puška i najlepše selo).
Živeli vi meni svi 100 godina.
Tema:
Lov lukom i strelom je jedan viteški, lov gde lovac mora biti mnogo, mnogo lukaviji,oprezniji od divljači i svaki lovac koji je iskusio ovakav način lova mora i sam da je vitez.
Naš Zakonodavac ograničava ovakvo bavljenje lovom (ne ulazeći u detalje). Možda bi trebalo dozvoliti ovaj način lova ali uz prethodno pređeni kurs iz korišćenja, gađanja i upotrebe luka u praktičnom lovu i odrediti naprimer jedan mesec u godini kada se Lukom i Strelom može loviti divljač uz određene mere i propise. Naprimer dobro bi bilo da lovište gde se može loviti lukom mora imati obučenog psa za krvni trag.
Eto malo filozofiranja na ovu temu.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #20 poslato: Јун 30, 2008, 01:28:46 »

Volvo, ne treba krvoslednik za lov lukom.
Lov lukom je sasvim drugacije prirode i lovac koji ga upraznjava mora biti spreman na pravila igre.
Mora biti svestan da su mu sanse za ulov daleko manje uz daleko vece napore nego u lovu puskom.
Meni je sasvim normalno i jasno da bih u lovu puskom (cak i lukom) izgubljenu divljac trazio krvoslednikom kada bih ga imao na raspolaganju.
Medjutim, za pravog lovca lukom ponalazenje divljaci je pitanje casti.
U principu, nepisano pravilo lovaca lukom je "Ako ne mozes sam da pronadjes ranjenu divljac nemoj ni da zatezes luk"
Ti lovci su posebna sorta i vecinu nas koji lovimo vatrenim oruzjem mogu da stave u dzep kada je u pitanju poznavanje navika divljaci, pracenje tragova, maskiranje i pracenje divljaci.
Ne kazem da medju njima nema sminkera i pozera ali oni istinski i iskreni imaju osoben pristup lovu.
Ubedjen sam da je broj ranjene divljaci u proseku isti kao i kod upotrebe vatrenog oruzja.
Ubedjen sam takodjer da u proseku lovci lukom pronadju vise ranjene divljaci nego lovci vatrenim oruzjem.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јул 01, 2008, 09:00:33 »

Rajko nemaš pojma šta bi dao da sam u ovoj vašoj grupi u kamiončetu.  Cry
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јул 01, 2008, 10:46:46 »

Nikada se ne zna Volvo. Moj kamionet je od tebe koliko i ona tvoja vrba u ritu od mene...nikad ne reci nikad.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јул 02, 2008, 10:07:27 »

Mislim da je osnovna mana za sirenje strelicarstva ,a samim tim i za lov lukom suluda  zakonska procedura koja je vrlo rigorozna , kad bi zakon bio malo liberalniji mislim da bi i bilo vise lukova u prodavnicama posebno sto sada,u inostanstvu, ima solidnih lukova za 200 -300 e
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јул 02, 2008, 10:10:58 »

Da, za 300 eura moze da se kupi sasvim dobar lovacki luk.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
danilop
Gost
« Odgovor #25 poslato: Јул 02, 2008, 10:30:31 »

Mislim da je osnovna mana za sirenje strelicarstva ,a samim tim i za lov lukom suluda  zakonska procedura koja je vrlo rigorozna , kad bi zakon bio malo liberalniji mislim da bi i bilo vise lukova u prodavnicama posebno sto sada,u inostanstvu, ima solidnih lukova za 200 -300 e

U nacrtu novog zakona o oružju i municiji luk, kao i svo tetivno oružje osim samostrela, je svrstan u kategoriju D, to jest kategoriju oružja za koji nije potrebna nabavna dozvola niti prijavljivanje kupovine MUP-u.

Malo strpljenja ... 
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јул 02, 2008, 02:08:51 »

Danilo, ja sam strpljiv, za neki novi luk. Predhodni je bio registrovan, i u ono vreme dosta skuplji od novog karabina. U stvari mogao si da kupiš i M70 i M85, nekih 500 maraka, u vreme sankcija...
Sačuvana

banebeograd
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јул 02, 2008, 03:27:30 »

U nacrtu novog zakona o oružju i municiji luk, kao i svo tetivno oružje osim samostrela, je svrstan u kategoriju D, to jest kategoriju oružja za koji nije potrebna nabavna dozvola niti prijavljivanje kupovine MUP-u
kojim su se pravilima vodili kad su samostrel izdvojili iz te grupe...
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #28 poslato: Јул 02, 2008, 04:10:45 »

Predpostavljam zato što je za luk potreban određeni stepen obučenosti i posvećenosti, dok za samostrel samo treba da ubaciš strelicu i da pucaš. To hoće da spreče. Takođe, najnoviji samostreli imaju preciznost prosečnog karabina skoro do 300m, a energija strele ispaljene iz modernog, compaund samostrela, daleko prevazilazi bilo koji pištolj. Domet je 1,5-2km  Shocked

U većini država je samostrel ograničeno oružje.

Evo i klasifikacije iz nacrta ZoM-a:

Citat
Član 5.

U smislu ovog zakona oružje se deli na:

Kategorija A:

1. Vojno oružje
2. Vatreno oružje koje je skriveno u driugim predmetima
3. Vatreno oružje koje poseduje razbijač pucnja, prigušivač ili drugu napravu čija je namena prigušenje i smanjenje pucnja, bez obzira da li je ova naprava integralni deo oružja ili je montažnog tipa.
4. Rasprskavajuće oružje i njegovi delovi.
5. Gasno oružje.

Kategorija B:

1. Poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje.
2. Jedinačno kratkocevno oružje sa središnjom udarnom iglom.
3. Jedinačno kratkocevno oružje sa obodnim paljenjem, ukupne dužine do 28cm
4. Poluautomatsko dugocevno vatreno oružje sa magacinom i ležištem punjenja za više od tri metka.
5. Poluautomatsko dugocevno vatreno oružje sa magacinom i ležištem punjenja za najviše tri metka, kod kojeg se magacin može skinuti, odnosno nije sigurno da li je oružje takve konstrukcije da ga je moguće uobičajenim alatom prepraviti u više nego trostrelno oružje sa jednim punjenjem.
6. Repetirajuće dugocevno vatreno oružje sa glatkom cevi ukupne dužine do 60 centimetara.
7. Repetirajuće dugocevno vatreno oružje koje nije obuhvaćeno u tački 6.
8. Dugocevno oružje sa jednom ili više jednostrelnih ožl***ljenih cevi.
9. Jedinačno kratkocevno oružje za municiju sa obodnim paljenjem ukupne dužine iznad 28 cm.
10. Jedinačno dugocevno oružje sa jednom ili više glatkih cevi.
11. Trofejno oružje.
12. Samostrel.
13. Kombinovano lovačko oružje sa jednom ili više ožl***ljenih ili glatkih cevi.

Kategorija C:

1. Reprodukcija vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava jedinačni metak.
2. Hladno oružje
3. Staro oružje.
4. Vazdušno oružje.

Kategorija D:

1. Tetivno oružje, osim samostrela.
2. Sprej koji izbacuje dozvoljene neškodljive materije u dozvoljenim koncentracijama.
3. replike i startno oružje.

Član 6.

Oružje iz člana 5. ovog zakona sa stanovišta prava i obaveza vlasnika oružje razvrsta u:

1. Zabranjeno oružje - oružje kategorije A i hladno oružje kada se nosi na javnim mestima na način koji omogućava trenutnu upotrebu.
2. Dozvoljeno oružje za koje je potrebno prethodno odobrenje - oružje kategorije B.
3. Dozvoljeno oružje za koje je potrebna prijava nadležnom organu - oružje kategorije C.
4. Dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom organu - oružje kategorije D.

Ovo je samo nacrt zakona, koji je kao takav podložan promeni, mada ga je MUP već odobrio, to jest nisu imali zamerki.
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #29 poslato: Јул 02, 2008, 08:23:42 »

Danilo, ja sam strpljiv, za neki novi luk. Predhodni je bio registrovan, i u ono vreme dosta skuplji od novog karabina. U stvari mogao si da kupiš i M70 i M85, nekih 500 maraka, u vreme sankcija...

Sale,

Grin Ja sam po pitanju luka totalni novajlija ali me cela priča godinama interesuje a samo zbog restriktivnog zakona, birokratije i papirologije nisam hteo da se uplićem.

Ima da ga nabavim čim se ovi smiluju da promene zakon.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 37   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: