DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 07:43:28
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 37   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Lov lukom  (Pročitano 161754 puta)
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« poslato: Јун 21, 2008, 11:19:53 »

Ako je neko zainteresiran

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Јун 21, 2008, 12:57:29 »

Ry cestite...
Sačuvana

Dobar pogled
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #2 poslato: Јун 21, 2008, 02:20:01 »

Nikada nisam imao dodira sa lukom.
U mom ga okruzenju niko ne poseduje .
Voleo bih da mogu da probam.Mora da je lov na ovakav nacin poseban dozivljaj.

Ry,
Koliko je to precizno i na koju daljinu.Daj malo detalja o tipovima luka, strela, tehnici gadjanja, rukovanja...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #3 poslato: Јун 21, 2008, 04:04:25 »

Svaka cast Wink.
Bice materijala za korice.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јун 21, 2008, 08:46:48 »

Bio sam srecni vlasnik luka BEAR super magnum 44 uz to jos i uredno registrovan u SUP-u. I bio sam predmet zezancije skoro svih lovaca koje sam poznavao. Na zalost, mislim da kod nas nikad nece zaziveti lov lukom, a ako se to kojim slucajem desi, karabin ce skupljati prasinu...
Sačuvana

Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јун 22, 2008, 01:03:05 »

Lov lukom je sigurno najzahtevniji nacin lova. Lovac mora da da mnogo vise od sebe nego u lovu puskom. Udaljenosti na kojima se gadja lukom u lovu su slicne udaljenostima na kojima se puca sacmom.Strela je izuzetno osetljiva na prepreke i vetar i ima veliku parabolu.
Dobar deo onih koji pocnu da love lukom i dozive izvestan broj frustracija prelaze na samostrel. Na taj nacin pokusavaju sacuvati egzotiku u nacinu ali su tada blizi puski nego luku. Samostrel je ubojitiji,jaci i u principu precizniji, moze da se nosi "napunjen" i spreman za akciju. Pucanje je lakse jer ima kundak, obarac, kocnicu , optiku.
Ja nemam nikakve nisanske naprave na luku koji koristim. Pucam intiktivno. Taj nacin zahteva malo talenta i dosta vezbe ..najlakse ga je objasniti osecajem kod gadjanja prackom.
Nisani na lukovima ne pomazu mnogo u lovu jer uzimaju vremena za hitac, pogresna procena udaljenosti je znaci i poravnavanje sa pogresnim "pointom" na nisanskoj napravi i naravno promasaj.Dosta lovaca ih koristi jer jednostavno ne mogu bez njih. Meni je to kao stavljanje optickog nisana na sacmaru u lovu zeceva ili jarebica.
Davno sam pisao o Stivu, jevmom od  lovaca lukom kojeg sam upoznao i sa kojim sam lovio kratko reme dok je bio ovde.
On koristi compound luk ali strele pravi sam od cedrovine a stabilizatore od pera pelikana.
Chichica od skoro 60 godina (izvini Swift) me uveo o tajne lova lukom. Prvi izlazak na jelene sa nim na mom terenu je nezaboravan. Gledao sam ga kako im prilazi mada sam i sam bio u poziciji za hitac. On sttrele nosi u tobolcu na ledjima. Tek kada je bio u poziciji sa koje moze da puca stavio je strelu na tetivu a drugu je drzao u ustima. zao mi je sto tada nisam imao video kameru da snimim. Cesto se desava da jelen skoci na sam zvuk otpustanja tetive. (Strela uglavnom leti podzvucnom brzinom)
Gledao sam kako u delicu sekunde iz cucnja ustaje i ispaljuje strelu. Zvuk pogodka je slican cepanju krpe. Jelen je pao na mestu i odmah ustao ali je bilo ocigledno da je dobro pogodjen.Dok sam dizao moj luk i nisanio (plaseci se da ipak neode) druga stivova strela(uz specifican shishteci zvuk pernatih stabilizatora) je prosla kroz zonu "A" rikosetirala i nestala u  grmlju...jelen je ostao da lezi na mestu. Savrsen lov.
Snaga i energija strele ispaljene iz modernog luka su fascinirajuci. Mada energija rapidno pada sa udaljenosti (daleko rapidnije nego kod zrna)primera radi: Na 10 m soft point ispaljen iz .243 nece probiti "yellow pages".Karbonska strela ispaljena iz luka od 55 funti sa lovackim vrhom ce proci na drugu stranu za dve trecine duzine.
Nakon 20m sve je na strani zrna.
Ovaj divlji jarac je pogodjen kroz rebra pod uglom od mozda 30 stepeni sa udaljenosti od oko 25 m. Cuo sam i pogodak i kako strela u daljini udara kroz granje nastavljajuci let...strela je oko 20$...skup sport Grin
Koliko luk moze biti precizan videli ste na olimpijadi. Jeste da oni koriste svu mogucu opremu ali pogledajte na Google malo o Kyudo, japanskoj UMETNOSTI strelicarstva.
Smorih se ..o lukovima i strelama u sledecem broju Cheesy
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #6 poslato: Јун 22, 2008, 09:21:59 »

Hvala Ry,koristan opis.

Upucan strelac sa lukom, na daljini od 40 met,moze napraviti grupu pogodaka...koliku...Na pomenutoj daljini, u zavisnosti od pogodka,moze se sa sigurnosci odstreliti sva visoka divljac, zar ne.Ili gresim.
Sačuvana

Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јун 22, 2008, 03:47:29 »

40m lukom je isto kao i 40m revolverom. Zavisi od uslova i opreme. Takmicarski luk sa nisanima, stabilizatorima, balansiranim strelama i balansiranim lukom u rukama dobrog strelca-strelicara ce da ubode 5 komada u dijametar od 10 cm..easy.
Bez nisana , instiktivno na 30m 3 strele u trodimenzionalnu metu zeca dve moraju da prodju 3. promasuje za 2-3 cm...mogu da se kladim.
Strelicarstvo je isto kao i streljastvo. Vidite ljude/zene koji imaju pogotke na metama od kojh oponentima sedi kosa ali u lovu su vise nego losi.
Najvaznije je disanje  Grin. Bez iskustva u lovu nema lova ma cime lovili.
Ko god je igrao bilijar moze da shvati sustinu pucanja lukom bez nisana. Nema merenja i nisana..jednostavno ili osetis ili ne osetis ugao i pravac. To te niko ne moze nauciti...moras sam.
Prednost strelicarstva je sto recimo dok treniras shibas 200-300 strela u danu. Posle malo bole ramena i prsti ali kada udjes u shemu navauces se ko pastrmka na seal fur nimfu u septembru.
Primera radi ovo je slika sa treninga (dok sam bio clan kluba) pucanjem na dvonimenzionalnu metu sa udaljenosti od 50m...imao samo dobar dan i zena je bila samnom i nosila thermos sa espresso :Smiley
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #8 poslato: Јун 22, 2008, 04:18:00 »

Svaka cast Ry.
Sačuvana

streptomicin
Gost
« Odgovor #9 poslato: Јун 22, 2008, 10:39:58 »

svaka cast Ry,ovo je lov po mom ukusu.
ako se lov svrstava u sport onda mu treba nadahnuti i sportski duh.lov lukom je upravo to.
sto se nebi reklo za neke clanove ovog foruma,koji se hvale srndacima odstreljenim iz dzipa i oko dzipa,predhodno odmereni laserskim daljinomerima :Smiley
gde je tu sport,nadmudrivanje,lovacko znanje....
sednem na ceku i pucam srndaca ili dovezu me dzipom do bagremara iza kojeg uvek stoji polupitomi srndac.pih,jaka mustra
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јун 23, 2008, 09:29:55 »

Nadjoh jednu iz mladih dana  :Smiley..tada sam retko nosio kameru u lov

ova je malo svezija
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
streptomicin
Gost
« Odgovor #11 poslato: Јун 23, 2008, 11:27:13 »

svaka cast stvarno!!
ovo je za svaku pohvalu.nadmudrivanje,prikradanje,pazis na vetar,da ne ostavis trag gde ocekujes divljac,da ne pravis buku.....i na kraju,sigurna ruka i oko.to je odstrel koji se pamti ceo zivot
sta li samo pamte pojedinci koji se ovde predstavljaju kao lovci,pa ja nebi lovio kao oni pa da nemam jednu nogu i jednu ruku.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јун 23, 2008, 11:41:21 »

Moj neostvareni san da odstrelim svinju Lukom i strelom.
Svaka čast Rajko, skidam kapu.
Kod nas je to komplikovano, mora ograđeno lovište i to nešto manje površine itd, u otvorenim lovištima nije dozvoljen lov lukom i strelom.
Na koje nabeđene lovce misliš Streptomicin? Ako nije tajna.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јун 23, 2008, 11:57:57 »

Jos jedna od gluposti zakonodavaca...samo u ogradjenom lovistu.
Trebalo bi njih ograditi cini mi se.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јун 23, 2008, 12:19:11 »

Zbog toga sam i prodao luk, a pošto je bio "registrovan", rečeno mi je da ako pronađu divljač ranjenu ili odstreljenu strelom, prvo dolaze kod mene. Ma, super, mada nisu dolazili. Čekamo novi zakon, a ko čeka taj se načeka. Valjde neću toliko omatoriti da ne mogu da nategnem luk  Tongue
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 37   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: