DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159249 poruka u 7014 tema- 6814 članova - Poslednji član: Veselin

Јун 24, 2018, 06:25:14
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Pločice za Trofeje  (Pročitano 1428 puta)
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Фебруар 05, 2018, 09:46:17 »

Sta i kakve vi koristite,od kojeg drveta su najljepse,kod nas najvise koriste orah.Ako posjecem stablo koliko dugo treba da se susi prije upotrebe?
Ima ih kupiti u prodavnici, no misljenja sam da je najbolje sam sebi napraviti i time zaokruziti krug oko odstrela.
Kroz godine sam pravio svasta nesto, vise je to seprtlja al sad bih napravio sve jednake i stavio to sve negdje na zid da mi se ne vuku po tavanu, ako mi zena dopusti  shout Da se i ja malo ku.rcim  laugh  drinks

Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 05, 2018, 10:16:41 »

Neko pravilo kod prirodnog sušenja je godina po santimetru izrezane daske.
Ako baš hoćeš prirodno da sušiš treba da stoji na promaji bez direktnog izlaganja suncu ili toploti.
U sušari tvrdo drvo je suvo za 20-tak dana zavisi od sušare i spoljnih vremenskih uslova.
Za daščice mogu da se upotrebe razne vrste drveta po ukusu. Jasen je dosta svetao fine testure tvrd, hrast taman tvrd krupnijih godova, bukva ima žutu nijansu sredne gustine i tvrdoće, orah u zavisnosti od kog dela debla može biti i tankih i krupnih linija velike gustine srednje tvrdoće. Tu su još drvo raznih voćkica, javor breza... Mnogo kombinacija.
Meni lično se naj više svidja divlja kruška, fino polirana premazana sa par ruku kuvanim lanenim uljem. Slojeve ulja nanositi tanko rukom, svega par kapi i praviti pauze od po 3 dana izmedju slojeva.
Potrebno je oko 5-6 slojeva za punu zaštitu...
Pozz
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 05, 2018, 10:23:06 »

Hvala, dobro si pojasnio.
Tesko je naci divlju krusku u danasnje vrijeme.
Dogovaram sa jednim majstorom da mi odradi a da mu ja dam sirovinu. Jer bas mi pise treba tu I alata a koji nemam.
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 05, 2018, 10:33:29 »

Hvala, dobro si pojasnio.
Tesko je naci divlju krusku u danasnje vrijeme.
Dogovaram sa jednim majstorom da mi odradi a da mu ja dam sirovinu. Jer bas mi pise treba tu I alata a koji nemam.

Ima ih mnogo. Pune vrzine. Problem je naci nekog ko hoce da ti pokloni. Kad dodjes i pitas ima da ti zacepe cenu, a stoji bezveze i retko je naci zdravo debelo stablo, pogotovo deo do korena.
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Фебруар 05, 2018, 10:42:35 »

Dal bi valjalo od topole toga imam u izobilju?
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 06, 2018, 08:35:04 »

Ne bi, topola ti je retko i meko drvo bez ikakve strukture, teško se polira odnosno malo je "čupavo".
Vidi, svako tvrdo drvo je dobro. Valjda u Bosni ima hrasta, bukve, pored vode jasika, neko parče oraha ili ako hoćeš finu testuru javora. Od mekog drveta može da posluži lepo parče borovine, da se tonira po želji i izlakira nekim tvrdim dvo komponentnim lakom.
Pozz...
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 06, 2018, 09:01:02 »

Dal bi valjalo od topole toga imam u izobilju?

Ако баш желиш од тополе у обзир долази само црна топола или јањ. Врло је упечатљиве и изражене текстуре нарочито делови који су до жилишта. Сад да не обараш цело дрво односно кољеш вола ради киле меса потражи тополине пањеве уз реку и из њих се могу извући јако лепе даске уплетене структуре. Кад боље размислим било који пањ може послужити. Нисам џаба сретао разне уметнике како ваде пањеве из река за скулптуре и сличне уметничке предмете.  Wink   
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 06, 2018, 09:22:05 »

Crna topola ili u mom kraju poznata pod nazivom Jagnjed.
Njega sa kanadskom topolom vezuje samo naziv i ništa više
Ceo donji deo stabla pun sitnih čvorića koji ne ispadaju i oko svakog kružna struktura.
Lepo izgleda ali zbog male tvrdoće i svetle boje mora da se tonira i lakira tvrdim lakom.
Pozz...
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 06, 2018, 09:28:30 »

Коби ако смо Бухаг и ја констатовали да може на теби је да направиш. За савет и интелектуални напор прихватићемо по једну дашчицу на име хонорара! Wink Са срећом у работи!  drinks
Sačuvana

Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 06, 2018, 10:33:40 »

Lipovo drvo isto nije loše.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Фебруар 06, 2018, 11:18:45 »

Crna topola ili u mom kraju poznata pod nazivom Jagnjed.
Njega sa kanadskom topolom vezuje samo naziv i ništa više
Ceo donji deo stabla pun sitnih čvorića koji ne ispadaju i oko svakog kružna struktura.
Lepo izgleda ali zbog male tvrdoće i svetle boje mora da se tonira i lakira tvrdim lakom.
Pozz...
Kod nas se kaze Jagnjida.
Najbolje da krenem odmah u nabavku sirovine pa nek se susi.Treba mi toga prilicno za ove stare trofeje a za nove ce mi trebat za 5-6 godina kad ih budem skidao sa tavana dok sredim "papirologiju"  sarcastic sarcastic
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 06, 2018, 01:06:42 »

Ja u poslednjih nekoliko godina kao podloške koristim ukoso odrezane pločice od trupca breze. Osušen trušac, barem dvije godine, režem, izoblam površine i kompletnu ovakvu podlošku premažem nekoliko puta bezbojnim lakom.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 06, 2018, 01:17:42 »

Na slici to ne izgleda baš naljepše. Ljepše je uživo. A sve prirodno. Inače mislim da pločica ne treba biti ljepša od trofeja. Ipak je on glavni u toj priči.
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 06, 2018, 01:25:11 »

Lijepe su Gorane..
Cime fiksiras trofej za plocicu,jel ovaj lijevo zalijepljen?
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 06, 2018, 01:40:18 »

Када човек нема ту магију у прстима тј. није мануелан тип треба погледати да ли је већ неко измислио топлу воду. Знам да нема цене кад је то својих руку дело али ови овде су већ открилили рупу на саксији https://www.miskomerc.com/collections/postolja-za-lovacke-trofeje.
Мислим да се персонализација трофеју може дати кроз специфичност качења. Само да ме не нападну да ли је то урађено по старом или новом стандраду, да ли је исправно поставити чауру којом  је одстрел извршен или гравирану плочицу са детаљима и тако даље и тако ближе.  Cool 
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: