DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

158210 poruka u 6932 tema- 6753 članova - Poslednji član: dzoni97

Фебруар 25, 2018, 06:27:17
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Pomoc za izbor karabina i optike  (Pročitano 728 puta)
joker7
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Септембар 02, 2017, 10:24:19 »

Pozdrav svima
Napravio sam ovu temu jer sam mlad lovac tek sad sam dosao u situaciju da posedujem svoje oruzije.
Posle mnogo zezanja oko obuke,lovackog ispita,lekarskog...i na kraju resenja koje daje mup posle 3 meseca cekanja dobio sam dozvolu Smiley
Mene konkretno interesuje koji karabin kog kalibra sa kojom optikom preporucujete iskusni lovci ?
Lovim iskljucivo predatore mada bih otisao i na srnu,svinju...sve zavisi od prilike,vremena i finansija...
Dosta sam puta bio u lovu i nisam bas neznalica
Hvala vam svima unapred !!!
Sačuvana
Pedja1965
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Септембар 02, 2017, 08:22:50 »

Onaj koji možete da kupite,super su vam ova pitanja,stotine napisanih stranica od zastave do skupih karabina koji se uzimaju isključivo zbog prestiža,kalibri manje više svi obrađeni šta očekujete da vam se odgovori.Predpostavljam da biste pucali i daleko i blizo u pogonu i hteli bi univerzalnu optiku za sve situacije.Kada bi sada ponovo počinjao ništa osim blazera i noćne optike treće generacije nebi došlo u obzir.Pametno iskorištene pare bi bile kupovina polovnog karabina i neke pristojne optike ne preko 48 izlaza neki polovni divari i sveto probati na strelištu ako ste zadovoljni grupom kupite i ostane evrića uplatite neki lov.Ili članarinu u dva društva da steknete drugare i iskustvo.Što bi se reklo Neznam čemu sve ovo verovatno starim pa postajem sentimentalan
Sačuvana

ja opraštam mnogo,ali nikad ne zaboravljam ono što mi je učinjeno
milos vidak
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Октобар 11, 2017, 10:39:49 »

Ima li neko Browning Marala, interesuje me misljenje i informacija iz prve ruke? Kakav je, kakva su iskustva u lovu ..kakav je za odrzavanje, ciscenje, rasklapanje sklapanje itd.. pozz hvala..
Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #3 poslato: Фебруар 08, 2018, 05:16:05 »

Joker7
Proslo je vise od pet meseci od kako si pokrenuo ovu temu i sigurno si vec i postao vlasnik nekog karabina!

Vidi ja cu ti dati moj Tip po kom se ja rukovodim pri odabiru i kupovini lovačkog oružija!

Nije loše cuti mozda ćeš ili će nekom nesto nekad posluziti?

Pre svake kupovine lovačkog oruzija:

1. Odredim u kom i kakvom lovu ce mi to novo oruzije prvenstveno biti u upotrebi!

2. Određujemn Kalibar koji je naj adekvatniji u primeni tog i takvog lova na tu vrstu divlhaci!

3.Na osnovu kalibra se određuje konstrukcija i akcija Puške - Karabina!

4.Na osnovu ova 3 usaglašena stava donosi se odluka koja montazu  i koji opticki nisan!( Ako je kupovina karabina bila u planu i donesenoj odluci).

Po prvoj odlucu i drugoj spojenoj u jedni celinu uzima se adekvatna konstrukcija zrna  kao i tezina istog u tom odredenom kalibru!

Sve to tako određeno spakujes u jedan kompletic nazvanim laovacka puska -karabin za lov te i te divljaci u tom tipu i nacinu lova ili u ova dva nacina lova!

Ne postoji UNIVERSALNA Puska kao ni Karabin niti postoji UNIVERSALNI kalibar!

( To su price u lovačkim druženjima koje nemaju nikakve osnove u primeni na terenu).

U nekom nepisanom pravilu jedan lovac bi tredao posedovati:

- 3 puske glatkih cevi razlicite konstruksije i akcije u tri razlicita kalibra!

- 3 karabina razlicite konstrukcije akcije i takođe u tri raljicita kalibra.

Ako bi zeleo biti izistinski eticki lovac
Koji postuje prirodubi i lovnu divljač!

Mozda ce ovo nekome nesto pomoci pri odabiru  svoje-og prve-og Puske Karabina ili narednog!

Naravno danas kao nikad veliku presudnu ulogu igra faktor kućog - Ličnog Budžeta!

Sačuvana
franki
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Фебруар 08, 2018, 06:01:25 »

I da je budzet veliki, nema potrebe za tolikim puskama, pogotovo ne za sacmarama!
Nema to veze sa etikom! 
Sačuvana
ProfiHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 08, 2018, 07:06:32 »

Pa ti si ga Gorane sa ovim tvojim upisom samo zbunio  taunt

A i tesko da je bas tako kako si napisao,znaci ja sto posedujem jednu kombinovanu pusku,sa rezervnim cevima i jedna karabin sa optikom sam ne eticki lovac ili los lovac,ili neznam ni sam sta,malo ga preteras al nema veze ti se tako izrazavas  yahoo

To sto si napisao moze neko da poseduje tek posle dugooo dugoooog staza,covek lepo pita sta da uzme u datim okolnostima u kojima lovi to sto je pisao.

I narocito je vazno za pocetnike da u samom pocetku ne menjaju vise oruzija nego da se naviknu na jedno jer ce tako pre da udju u stos sa pucanjem i laksem pogadjanju divljaci,sto smo svi kao pocetnici pravili itekako gresaka  taunt

Sačuvana

Lako je stici do vrha,mnogo je teze  tu i ostati
GPK
Gost
« Odgovor #6 poslato: Фебруар 08, 2018, 07:16:45 »

Samo nek sledi ono nacin lova koju divljac kojonkaliba po tome konstrukciju i akciju.

Zrno konstrukciju i tezinu skodno divljaci i to mu je za pocetsk to.
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 08, 2018, 07:27:39 »

...ma za početnika zastava što bi dr.Mita rekao 3060,7x64,8x57...neki fiks 6x42 ili neka varijabila ali ne neka extremna.
To što piše Perić ima smisli ko lovi min 250 dana godišnje u zemljama gde su standardi visoki kako za život tako i lov.
Mislim da prosečan lovac nema potrebe za raznim karabinima i kalibrima.Jedan karabinčić zastavin 7x64 sa meoptom 1.5-6x42 i to je to poklapa sve što hoda zemljom Srbijom.Posle gomile ispucane municije sam donese zaključak prema zahtevima lova šta mu treba.

Ja lično 13 godina lovim sa .270win i fisknom 6x42 starom dobrom svarovski optikom još uvek nisam našao manu,a ni divljač koja odstreljena bilo je tu svega krupnih i sitnijih svinja,po neko jelenče,solidan broj srndaća,predatori.Tek posle toliko odabrao sam drugi kalibar .300win short mag.Nikada nebih menjao moj .270win ni za jedan drugi ali mi je ovo bilo zanimljivo jer je TIKKA T3 i to za levoruke imao sam par puta potrebe za drugim brzim hicem ali kako moram da sklonim pusku iz ramena da bih prepunio nikad nisam realizovao.

...eto ako sam pomogao nekom mladom neodlučnom lovcu sa mojim skromnim lovačkim iskustvom. hi
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
buhag
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 08, 2018, 08:25:26 »

Tri karabina za divljač mase od 10 do 250kg.Huh?
PH u Africi koriste 2 karabina za divljač mase od 10 do 5000kg!!!
Za zemlju Srbiju jedna sačmarica (po mogućstvu dvocevna) cal.12,16 ili 20, jedan karabin (po mogućstvu obrtno čepni),cal. 7-8mm, zakonski dozvoljen za DS jedna varijabilna optika izlaza ne manjeg od 40 i donjeg uvećanja ne većeg od 3x POKRILI STE SVE LOVNE SITUACIJE!!!
Vaša uspešnost će zavisiti od vaše sposobnosti i uvežbanosti, a etičnost od vašeg poštovanja zakonskih-običajnih normi divljači, prirode, lovaca, lovnih pasa i drugih učesnika u lovu.
To brojnost i cena oružja i opreme ne nadoknadjuje.
Pozz...
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 08, 2018, 08:31:11 »

Podrzavam apsolutno Buhaga i Miq!  clapping

drinks
Sačuvana

Ne postoji UNIVERSALNA Puska kao ni Karabin niti postoji UNIVERSALNI kalibar!  (GPK)

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #10 poslato: Фебруар 08, 2018, 08:33:51 »

Shto znachi da se sa soma evara moze tzarski lovi tzeo lovachki vek, shto se tiche gvojza i otpitjkog!

Druga je stvar kd neko voli(m) da ima(m) vishe tzevki...  hi
Sačuvana

Ne postoji UNIVERSALNA Puska kao ni Karabin niti postoji UNIVERSALNI kalibar!  (GPK)

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 08, 2018, 09:17:43 »

Pa ti si ga Gorane sa ovim tvojim upisom samo zbunio  taunt

A i tesko da je bas tako kako si napisao,znaci ja sto posedujem jednu kombinovanu pusku,sa rezervnim cevima i jedna karabin sa optikom sam ne eticki lovac ili los lovac,ili neznam ni sam sta,malo ga preteras al nema veze ti se tako izrazavas  yahoo

To sto si napisao moze neko da poseduje tek posle dugooo dugoooog staza,covek lepo pita sta da uzme u datim okolnostima u kojima lovi to sto je pisao.

I narocito je vazno za pocetnike da u samom pocetku ne menjaju vise oruzija nego da se naviknu na jedno jer ce tako pre da udju u stos sa pucanjem i laksem pogadjanju divljaci,sto smo svi kao pocetnici pravili itekako gresaka  taunt

Profi ima jos jedan faktor koji Mali Grof nije uzeo u obzir, a to je da imas pouzdanu vracaru da ti kaze sta ce sutra od divljaci da se pojavi na nisanu, koja kilaza, pol, daljina, brzina kretanja divljaci. Onda sve to u racunaljku i ostrel zagarantovan. Plus kasapin da se kaparise na vreme.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 08, 2018, 09:19:23 »

Tri karabina za divljač mase od 10 do 250kg.Huh?
PH u Africi koriste 2 karabina za divljač mase od 10 do 5000kg!!!
Za zemlju Srbiju jedna sačmarica (po mogućstvu dvocevna) cal.12,16 ili 20, jedan karabin (po mogućstvu obrtno čepni),cal. 7-8mm, zakonski dozvoljen za DS jedna varijabilna optika izlaza ne manjeg od 40 i donjeg uvećanja ne većeg od 3x POKRILI STE SVE LOVNE SITUACIJE!!!
Vaša uspešnost će zavisiti od vaše sposobnosti i uvežbanosti, a etičnost od vašeg poštovanja zakonskih-običajnih normi divljači, prirode, lovaca, lovnih pasa i drugih učesnika u lovu.
To brojnost i cena oružja i opreme ne nadoknadjuje.
Pozz...
Lijepo receno mada i sam posjedujem pun ormar...
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 08, 2018, 09:23:11 »

pa. iz ljubavi prema lovackom oruzju a sto se potrebe tice dosta mi je i jednometka sacmarica,moja prva puska i evo sada cekam da nabave jednometni karabin nema ga u kalibru koji hocu pa odmah uzimam i to ce mi pokriti omiljeni lov na srndaca i predatore cekanjem.
Sačuvana
Pedja1965
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 08, 2018, 09:36:08 »

Ista stvar Kobi zato i trocjevac putuje pozdrav
Sačuvana

ja opraštam mnogo,ali nikad ne zaboravljam ono što mi je učinjeno
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: