DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

157448 poruka u 6925 tema- 6684 članova - Poslednji član: miskeNS

Октобар 24, 2017, 08:30:03
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Srndac 2017  (Pročitano 3316 puta)
Milan98
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Август 12, 2017, 02:56:10 »

Pozdrav kolege...

Bas nakon uspesnog otvora lova, koji sam vam opisao sto sam bolje umeo, kao da udjoh opet u onaj zacarani krug...skoro svaka subota, nedelja i sreda popodne bila mi je ostavljena za lov, ali osim par srna nista na vidiku. I da ne budem nezahvalan, ali taj moj osecaj samo su jos vise pojacavala desavanja i odstreli oko mene, pa cak i na cekama do moje...
Ali, napoako bi bilo da za svo to vreme provedeno u lovu i prirodi nisam nista naucio...strpljenje je kljuc svega, kljuci uspeha.
I ipak su nam se putevi ukrstili, tacnije njegov put i moj pogled...

Ali, da se vratim samo malo u nazad, pre tog zeljenog i ipak ne dugo ocekivanog susreta...

Prvi odlazak na ceku sa koje sam prosle godine odstrelio svog prvenca ostavio mi je malo gorcine u ustima...Pun entuzijazma, iscekivanja sa jedne strane i prisecanja tog nezaboravnog lova od prosle godine sa druge strane, odlazim jos po mraku do nje. Ali i po mraku vidim da tu mnogo sta nije u redu. Ceka je u katastrofalnom stanju, bukvalno neupotrebljiva jer  ne moze ni da se popne na nju...plus smece oko nje...
Zato, za sledeci izlazak pored dvogleda i karabina, tu su bili keser, sekirica, ekseri i gotove stube koje sam kuci napravio...

Pre...

Posle...

E, super...Ceka je popravljena i osposobljena, smece pokupljeno (radi se o smecu koje su lovci bacali sa ceke) i sta sad? Svi hoce bas na nju...kao da je jedina. I tako jedan vikend - promasaj. Kaze kolega, izasao srndac skroz na kraju one livade "napremase"!!! Drugi vikend, opet isto, samo drugi strucnjak u pitanju... E, red je i na mene dosao.

Jutro kao stvoreno. Ni toplo, ni hladno, vedro bez daska vetra. Zvezde polako utanjaju u plavetnilo neba. Opusten i rasterecen osmatram na sve strane, ali paznja mi je ipak usmerena na tu "napremase" livadu (to je ona livada sto sam je opisao u lovu od prosle godine, preko potoka, strma i prljava-zarasla, sa najdaljim krajem oko 280m)

5:15...Nisam ni primetio kada je izasao u prvih 5 metara. Lagano sa gornje dalje strane livade, ukoso ka sredini...prolazi par grmova i sipuraka i ne zastaje ni sekunde da malo "naostri rogove", da malo pase...nista. Lagano ka sredini i nizbrdo. Znam ja gde ce on. Nece ka meni, vec utvrdjenom stazom, preko puta ispod livade pa u sumu...dole ispod sume su velike livade koje pripadaju susednom udruzenju.

U jednom trenutku zastaje i kao da malo ulazi u jedan veliki, ogroman grm po sredini livade, ali i dalje u daljem kraju, tj,drugoj polovini. Ni sam ne znam kada sam zamenio dvogled karabinom...otkociti karabin i povuci ubrzucu su radnje o kojima i ne razmisljam vise. Postale su kao uslovni refleks. Moja procena je oko 220m. Nemam strah od te daljine, ali ni nedoumice da li ce prici blize. Nece sigurno. Otici ce u onaj najdalji cosak, u kojem sam prosle godine video onog jednog kako izlazi...a, mozda je i bas to on!!! Mozda.
Smiren, mirne ruke, koncanica zaustavljena tik iznad linije tela. Srndac okrenut desnim bokom, namesto se kao da pozira. Nisam ni osetio trzaj u rame, ni cuo pucanj. Sva moja koncentrisanost usmerena je bila na njega, videti prvu reakcuju, da li je pogodak ili ne, sta , kako? Ali nikakve reakcije nije bilo, osim sto ga je progutao zbun kraj kojeg je stajao. I dalje pogledom kroz optiku posmatram i ispitujem ima li kakvog desavanja. Bezi li, mrda li se gde sta...? Pokusavam, sada preko optike pogledom da primetim bilo gde i bilo sta zlatno zute boje  na zelenoj pozadini, ali bezuspesno.

Par minuta cekam i donosim odluku (u prevodu, ne mogu miran), idem da ga trazim...
Silazim sa ceke i odlazim onim istim putem, samo u drugom pravcu, kojim sam prosle godine dosao na ceku nakon onog susreta sa nazimetom (ko nije upoznat,tema: Srndac 2016, 9 strana). Prolazim tim istim kolskim putem i prisecam se tog nezaboravnog lova. Tragovi rijanja po obodu livade govore mi o tome da je ona krmaca i dalje aktivna na tom terenu, a izmesani krupni i vise sitnijih tragova u potoku ukazuju na to da su sa njom ponovo prasici... Ali odmah nakon toga, moja paznja je ponovo usmerena na srndaca kojeg trazim. Od polovine livade pa na dalje pokusavam da na putu uocim taze tragove srnece divljaci. Trag doskoka, prelaska...nema nista. Pocinjem da se penjem uz livadu. Posmatram rosu na travi i pokusavam da stvorim bilo kakvu predstavu desavanja posle pucnja. Opet nista. Slike samo prolecu kroz glavu, nepovezano i kao nekakvi nebitni frejmovi, sve dok jedna, posebna slika mi nije privukla svu paznju i izmamila osmeh na lice. Taj grm ga je bas progutao. U sred grma, na ledjima, ceka me. Vec tradicionalno, pogled ka nebu i: Hvala ti Boze...
Izlacim ga van. Zagledam, slikam, odusevljenju nigde kraja, sto zbog cudnih rogova, sto zbog daljine i odlicnog pogotka.

Evo ga...neobicni lepotan...

U pozadini mozete videti livadu na kojoj je ceka sa koje je i odstreljen ovaj lepotan. Premeravanjem na Google mapi (a kazu da je dosta tacno), na kojoj mi nije bilo tesko da odradim mesto nastrela, a ceka se i vidi, dolazim do daljine od 211,5m!

Pogled sa ceke na tu, za mene posebnu livadu...Crvenim markerom oznaceno mesto nastrela...

Jedva sam cekao da obradim tofej...zanimljiv, nema sta...

Jesam li vas udavio detaljima?

Do skorog druzenja, nadam se sto pre...

Dobar pogled   hi hi hi

Svaka cast kolega na odstrelu a posebno na istaknutim detaljima koji nama mladim lovcima mogu posluziti kao veliko iskustvo za lov na ovu predivnu divljac. Jos jednom SVAKA CAST!
Dobar pogled!
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Август 13, 2017, 07:24:36 »

Zzaritj & Tomitj  laugh, chestitam situaciju!  clapping

drinks
Sačuvana

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac