DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

157432 poruka u 6923 tema- 6682 članova - Poslednji član: Dejvid kroket

Октобар 22, 2017, 12:54:13
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristLovački podmladak (Urednik: swift)Djeca i oružje - kako spriječiti nesreću
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Djeca i oružje - kako spriječiti nesreću  (Pročitano 994 puta)
goran679
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Фебруар 18, 2017, 05:30:55 »

Kolege želja mi je da u ovoj temi razmijenimo načine na koje držimo oružje  kada je u pitanju dostupnost djeci. Pod ovim ne mislim na to da li držite oružje i municiju stalno dostupno dijeci (ne daj Bože) već načine na koje ste upoznali svoje najmlađe a i one malo starije šta je oružje i kako se ophoditi prema njemu.

Na pokretanje ove teme navele su me sve češće vijesti da je neko od mlađih nastradao od lovačkog oružja koje je posjedovao neko od ukućana. Takođe vidim da mnogi pametuju nakon toga da je kriv lovac što nije držao oružje pod ključem, u nekom sefu itd. Ja nemam podmladak ali ovde ću napisati kako se moj otac ponašao u vezi sa oružjem dok sam ja odrastao. Otac je svoje dvije puške i pištolj držao uvijek u ormanu koji je zaključan.  Kada sam stasao toliko da bi mogao da u njegovom odsustvu dođem do tog oružja, otac mi je u sobi pokazao svako od ta 3 oružja, dao mi da rasklopim pištolj i lovačku bokericu i rekao mi da sam odsad ja zadužen za čišćenje oružja i  kada poželim da vidim ponovo oružje samo da mu kažem. Time je moja znatiželja zadovoljena, a sa oružjem sam drugovao svaki put kada se otac vrati iz lova putem čišćenja jer sam tako ja želio. Još tada sam naučio dvije najvažnije lekcije:

1. Nikad ne usmjeravaj cijevi u nekog čak ako su i odvojene od baskule
2. Nikad se ne može dovoljno puta provjeriti da li je oružje prazno (zato kad se vraćam iz lova praznim pušku čim priđem kući na 200 metara pošto u lov idem najčešće pješke i još jednom provjerim kod kapije dvorišta)
3. Još jedno pravilo koje sam od početka usvojio je da otkočim pušku dok je dižem u zgib ramena i nišanim, i nikad nisam otkočio pušku prije nego sam vidio divljač (ovo nema veze sa djecom ali smatram da to dosta doprinosi bezbjednosti)

Moje je mišljenje da nijedna brava ne može spriječiti dijete ukoliko ono želi da dođe do oružja koje žarko želi da uzme u ruke a nema za to šansu. A onaj ko u kuću unese puno oružje i tako ga drži po meni ne bi trebao ni da ima oružje

Nadam se da ćete iznijeti svoja mišljenja da vidim da li se slažete samnom hi.
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 19, 2017, 12:05:13 »

Dobra tema mada mislim da se vec o tome pisalo negde.

Na početku kao i tebi dragi kolega i meni je oruzje u kuci pokazano, ucinjeno relativno "dostupnim" i to je to. Nikad mi kao detetu nije palao na pamet da nesto sam cackam.

Od skrivanja nema nista pozitivno, naprotiv kao kad ljudi zatvore terasu umesto da ostave resetke ili staklo, a dete pocinje da se penje preko zida  da vidi preko ograde.

Bez namere da pametujem, al zakon je tu jasan oruzje se drzi odvojeno od municije, ukoliko vlasnik ili bilo ko drugi ucini nesto sa napunjenim lovackjm oruzje u kuci apsolutno postoji njegova krivica.

Ne moze mi niko racionalono objasniti da postoji potreba da se drzi napunjen karabin u kuci. Dostupan svima.

Nazalost nasa opsta kultura je jako niska, pa i kultura poseeovanja oruzja iako bi masa bila spremna da tvrdi kako je to deo istorije i kako to ima neki poseban značaj za njih.

Oruzje treba drzati pod nekim kljucem, treba sve ukucane upoznati na postojanje oruzja i na druge stvari vezano za oruzje. Svako skrivanje, ili pak nepravilno drzanje i upotreba predstavlja obesmisljavanje postojanja istog.
Sačuvana
KOBI
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #2 poslato: Април 24, 2017, 02:13:53 »

Ma treba drzati municiju odvojeno u svakom slucaju ma sve pod kljuc mene nije strah za moje dijete vec dodju komsijska pa se igraju i tu moze da dodje do tragedije.Inace djeca koja odrastaju u kuci gdje ima lovackog oruzja rijetko stradaju bar ja imam osjecaj da vise nelegalno oruzje i ovi intelektualci sto drze ratne zalihe sakrivene to djeca kad tad nadju i bum prvi put se sretnu i eto tragedije.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: