DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161421 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 13, 2019, 08:41:29
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)NAJČEŠĆE POGREŠKE KOD LOVA SA VISOKE ČEKE
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: NAJČEŠĆE POGREŠKE KOD LOVA SA VISOKE ČEKE  (Pročitano 6994 puta)
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Април 24, 2017, 09:43:00 »

Tako ce i biti..  drinks
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Април 24, 2017, 09:55:12 »

Mpeca nije to uvijek isti srndac,to se desava kroz par godina jer i taj koji tu izlazi izadje negdje drugo pa bude odstrijeljen.
I sada izlazi tu jedan a morat cu nekako izmjeriti daljinu pa se korigovati po visini.Svetos nemamo mi neke specijalne kalibre za velike daljine ali i 7x64,8x57,30-06 bi to trebali odraditi?Kod mene je specifican teren i vjerovatno zbog toga bude promasaja zbog uglova pucanja al dobro bolje promasiti nego lose pogoditi.

Nije to neka famozna daljina za te kalibre i ne treba tu neki specijalni kalibar. Probajte da u realnim uslovima sa velikom metom, bar 1.5x1.5 m i gadjajte vise vas pa uradite analizu pogodaka, onda naravno merenje stvarne daljine. Moze da bude do optike na vecem uvecanju, famozna paralaksa, prvi metak hladna cev ili ulji hitac. Svaki naredni uz grejanje cevi i miraz moze voditi u gresku. Popodne ako je puoska bila jednom stranom ceo dan na suncu i ta strana toplija od druge moze dovesti do skretanja lutanje zrna,ostecen vrh kod SP municije prilikom uvodjenja metka i jos mnogo toga kao na primer lampa koja je okacena na vrh cevi i cev stegnuta sa trakom za prekidac za kundak. Ima jedna lepa stvar.a to je analiza svega toga zvana 4M,. I to svako M znaci u prevodu: covek,masina materijal i metodologija. Napravi list sa i za svaki problem uradi 4M analizu i postavi stablo za svako M i upisi sve faktore koji uticu na svaku granu ponaosob. Na primer masina sto bi u ovom slucaju bio karabin i sta sve moze da utice om montaze,optike.municije,kundaka,oslonca,cevi itd. Metodologija nacin okidanja, nisanjenja ,upucavanja itd. Covek, okidanje nisanjenje,vid,stav itd. Materijal,ognosno mnicija . Uraditi analizu ponaosob za sve upisnao. Proveriti sve i upisati moguce greske koje proisteknu iz analize. Posle toga ide 5 zasto? .Tu za svaku anomaliju koju ste nasli u prehodnoj analizi postavljas po jedno pitanje i ako nemas odgovora ides dalje i niko nije stigao do petog zasto,a da nije uvideo gde je dreska za poenuti problem iz prethovne analize.
Deluje malo zbunjujuce ali moze itekako da pomogne da se resi neki problem i moze se primeniti na druge aspekte u zivotu.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Април 24, 2017, 09:55:50 »

Mpeca nije to uvijek isti srndac,to se desava kroz par godina jer i taj koji tu izlazi izadje negdje drugo pa bude odstrijeljen.
I sada izlazi tu jedan a morat cu nekako izmjeriti daljinu pa se korigovati po visini.Svetos nemamo mi neke specijalne kalibre za velike daljine ali i 7x64,8x57,30-06 bi to trebali odraditi?Kod mene je specifican teren i vjerovatno zbog toga bude promasaja zbog uglova pucanja al dobro bolje promasiti nego lose pogoditi.

Nije to neka famozna daljina za te kalibre i ne treba tu neki specijalni kalibar. Probajte da u realnim uslovima sa velikom metom, bar 1.5x1.5 m i gadjajte vise vas pa uradite analizu pogodaka, onda naravno merenje stvarne daljine. Moze da bude do optike na vecem uvecanju, famozna paralaksa, prvi metak hladna cev ili ulji hitac. Svaki naredni uz grejanje cevi i miraz moze voditi u gresku. Popodne ako je puoska bila jednom stranom ceo dan na suncu i ta strana toplija od druge moze dovesti do skretanja lutanje zrna,ostecen vrh kod SP municije prilikom uvodjenja metka i jos mnogo toga kao na primer lampa koja je okacena na vrh cevi i cev stegnuta sa trakom za prekidac za kundak. Ima jedna lepa stvar.a to je analiza svega toga zvana 4M,. I to svako M znaci u prevodu: covek,masina materijal i metodologija. Napravi list sa i za svaki problem uradi 4M analizu i postavi stablo za svako M i upisi sve faktore koji uticu na svaku granu ponaosob. Na primer masina sto bi u ovom slucaju bio karabin i sta sve moze da utice om montaze,optike.municije,kundaka,oslonca,cevi itd. Metodologija nacin okidanja, nisanjenja ,upucavanja itd. Covek, okidanje nisanjenje,vid,stav itd. Materijal,ognosno mnicija . Uraditi analizu ponaosob za sve upisnao. Proveriti sve i upisati moguce greske koje proisteknu iz analize. Posle toga ide 5 zasto? .Tu za svaku anomaliju koju ste nasli u prehodnoj analizi postavljas po jedno pitanje i ako nemas odgovora ides dalje i niko nije stigao do petog zasto,a da nije uvideo gde je dreska za poenuti problem iz prethovne analize.
Deluje malo zbunjujuce ali moze itekako da pomogne da se resi neki problem i moze se primeniti na druge aspekte u zivotu.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Април 25, 2017, 06:40:50 »

Ima i kraci put umesto opterecivati sebe sa mnogo nepoznanica bolje je odmah otici kod majstora koji je i odlican strelac  a cim se predju vrata radionice sve te brige ce   resavati on.. hi drinks
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Април 25, 2017, 07:06:10 »

Izmedju ostalog inace dosta problema moze napraviti promena priblizenja na optici.Na jeftinijim optikama ima pomeranja   po visini  kao i po pravcu i eto promasaja i za pola metra...
Secam se jednog jeftinog kineza kojega sam montirao prijatelju na 7X64 .Upucao sam ga na najvece priblizenje.Fiksirao sam ga u stalak postavio koncanicu u sam centar i  pratio desnim okom pomeranje koncanice prilikom smanjivanja priblizenja od najveceg do najmanjeg..Ode koncanica u levu stranu oko 70cm..Sa najmanjim priblizenjem bi i vrhunskom strelcu  pogodak otisao  za 70 cm udesno.
I skuplje optike znaju da  prave ponekad probleme  a one jeftinije to rade redovno. Zato potrazite nekog proverenog majstora strelca tu u vasoj okolini neka sve lepo pregleda i dotera pre strelista.Ako je sve u redu sa oruzjem montazom i optikom  odlazak na streliste ce kao i lov nakon toga biti pravo zadovoljstvo.
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Април 26, 2017, 12:57:13 »

Dobro smo temu razradili na ovome mome primjeru..Dobri su savjeti od vas sto lovite u ravnici u Srbiji.Gledam kanal Lov I ribolov tereni su vam ravni u nedogled.Kalibri predvidjeni za pucanje na vece distance a i optike veceg promjera i uvecanja.
U mom kraju je fokus da se uzme puska za lova u planini,manjeg ili srednjeg uvecanja a kalibar neki univerzalni tako da se njime moze sve loviti a ide se logikom od viska glava ne boli.
Sad me jedino kopka ta daljina i opticka varka mozda ima i puno dalje nego mi mislimo.Uglavnom nije problem u oruzju pogotovo kod mene je oruzje uredno i jako precizno.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #21 poslato: Април 26, 2017, 06:20:15 »

Ako već nemate daljinomer, da li ste na Google earth-u našli to mesto i izmerili daljinu?  hi

... tj. da li mozesh da nadjesh to mesto i izmerish?
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Април 26, 2017, 09:35:30 »

... tj. da li mozesh da nadjesh to mesto i izmerish?
Nisam se sluzio tim opcijama pa moram pogledat kako sta...A mozda nabavim i neki uredjaj za mjerenje udaljenosti.  hi
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #23 poslato: Април 26, 2017, 09:46:01 »

Instaliraj na konjp Google earth, prilično je džabe  laugh , i probaj naći svoj položaj i položaj srndaća, i uzmi LENJIR gore u programu i izmeri daljinu. Tu greške NEMA!  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Април 26, 2017, 10:25:56 »

Nasao lokaciju al nema LENJIRA?  swoon
Sačuvana
zhrvoje
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Април 26, 2017, 11:04:00 »

Imas na vrhu ikonicu sa nacrtanim ravnalom, ili ides u alate pa izaberes ravnalo...
Sačuvana
zhrvoje
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Април 26, 2017, 11:05:18 »

Jako cesto koristim ovu opciju, posebno PRIJE lova, kad idem na odredjenu poziciju izmjerim udaljenosti unaprijed...
Sačuvana
dejanQ
Senior
Van mreže Van mreže

II mesto lorist cup 2017 / TNT 1

« Odgovor #27 poslato: Април 26, 2017, 01:03:30 »

Instaliraj na konjp Google earth, prilično je džabe  laugh , i probaj naći svoj položaj i položaj srndaća, i uzmi LENJIR gore u programu i izmeri daljinu. Tu greške NEMA!  hi
ne mora da instalira ništa, ima google maps na netu, izabere satalitski snimak, ode na lokaciju i izmeri daljinu sa desnim klikom measure distance
Sačuvana

Beretta 12ga / 223 interarms mark x - meopta MeoTac
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Април 26, 2017, 01:52:26 »

Jbag ne mogu naci da izmjerim distancu ali ce se ukazati negdje opcija..Kod mene na desnom kliku zoom out.
Evo lokacije i odakle se puca.
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Април 26, 2017, 02:25:25 »

Evo izmjerio,oko 140-150 metara kao sto sam i mislio..

Idem sad razmjerit jos jedno 30 lokacija gdje su padali bas me zanima   sarcastic sarcastic
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: