DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161360 poruka u 7274 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 08:59:08
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)NAJČEŠĆE POGREŠKE KOD LOVA SA VISOKE ČEKE
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: NAJČEŠĆE POGREŠKE KOD LOVA SA VISOKE ČEKE  (Pročitano 6717 puta)
laufer223
Junior
**
Van mreže Van mreže

« poslato: Април 14, 2016, 07:31:55 »

U usporedbi sa pucanjem na divljač u pokretu (trku), a koje se najčešće odvija pri vršenju lova prigonom, čini se da je lov sa visoke čeke i pucanje na mirno pasuću divljač dečja igra, no podmuklost takvog pucanja nalazi se u detaljima koji lov završavaju neuspehom. Držim da je lov sa visoke čeke u domaćim lovištima najčešće korištena vrsta lova i kao takav nudi dobre preduvjete za dobar hitac. Stručno i čvrsto građene čeke nude oslonac za prednji deo kundaka, a često i oslonac za ruku  kojom se puca. Lovac stabilno sedi na stolici, stopala su oslonjena na podnim daskama i unatoč idealnim uvjetima javljaju se situacije koje objektivno ili subjektivno dovode do promašaja.
Prilikom odlaska na čeku ne treba nam puno opreme: puška, dalekozor, jastuk za sedenje, nož, mobitel. To je sve. Ne idemo na čeku ručati ili da bi otvorili ured. Sve što proizvodi zvuk može i pasti sa čeke, proizvevši zvuk, zauzimajući prostor na čeki ili nas odaje i nije nam potrebno.
Dva ranjena jelena, jedan promašen i dva odstreljena rezultat je rike od prije nekoliko godina u jednom visoko rangiranom lovištu. Na svu divljač pucano je iz visokih čeka, na daljinama ispod 150m. U idealnim uvjetima odstrel je trebao biti rutina. Kuriozitet je da su ranjavanje i promašaj izvršili iskusni lovci sa više od 30 godina lovačkog staža. Gde je greška?
Pogreška br. 1.
Pri susretu s divljači, osobito ako je trofejno jaka, kod večine lovaca dolazi do tzv. lovačke groznice, koja znači čisti andrenalin. Stresni hormon izlučuje telo unutar par sekundi. Deluje to na povišenje krvnog tlaka, lupanje srca, potiće rad pluća, groznica trese celo telo lovca: Ne može se smiriti, strast je jača, odlučuje se za hitac. Končanica optičkog ciljnika pleše po celom telu divljači. Lovac vidi čas nebo, čas zemlju, čas divljač. Dolazi do nekontroliranog hica, a često lovac i zažmuri kod okidanja. Rezultat: divljač beži ili zdrava promašena ili jače ili slabije ranjena. Retko ostaje u vatri. Protiv lovačke groznice leka nema. U nekim slučajevima groznica prestaje nakon mnogo godina bavljenja lovom i desetke i desetke odstreljenih grla.
Pogreška br. 2.
Vrlo često promašaji se događaju zbog odskoka puške koji nastaje kad se prednji deo puške nasloni direktno na tvrdu podlogu. (Ograda čeke, grana, kamen) Pri opaljenju puška će odskočiti uvis ili u stranu, ovisno o tome kako je oslonjena i rezultirat će promašajem. Rešenje je ispod prednjeg dela puške kao oslonac podmetnuti meku podlogu u vidu dlana ruke, lovačkog kaputa, ranca i sl.Tako čemo sprečiti odskok puške i neželjeni promašaj.
Pogreška br. 3.
Oslonac vodeće ruke na krivom mestu može umanjiti preciznost pogotka. Leži li vodeća ruka lovca prilikom okidanja na snajperu ili na cevi menjaju se odnosi njihanja.U pravilu vodeća ruka treba ležati ispod prednjeg dela kundaka, ili ako je predviđen meki naslon (vrečica peska riže i sl.)onda se vodeća ruka nalazi više na stražnjem delu kundaka.
Pogreška br.4.
Povremeno do promašaja dolazi jer izostaje oslonac za lakat ruke kojom se povlači okidač. Bazu oslonca tvori dodatna daska u širini dlana, koja se može proizvoljno pomicati, a nalazi se na ogradi čeke, tako da seče kut koji spaja dve ograde. (Npr. prednju i desnu) Na toj dasci leži desni lakat (kod dešnjaka prilikom pucanja) Oslonac za ruku kojom se okida donosi prednost u preciznosti, jer je tada oslonac u 3 tačke. (Levi dlan, prednji deo kundaka, desna šaka, vrat kundaka, desni lakat čvrsto fiksiran na dasci umanjuje drhtaj ruke)
Pogreška br.5.
Neki lovci kupuju puške, a neznaju šta kupuju, pa im vešti slatkorečivi trgovac uvali bespotrebno preterano snažan kalibar. Kad lovac dođe na strelište da isproba šta je kupio i puška ga propisno izudara, razbije rame, snajper raseče arkadu i povratka nema. Kod tako napačenog lovca javlja se strah od jakog trzaja i jakog praska, pa kod okidanja svesno ili nesvesno zažmuri. Žmurenje nastaje kad je lovac psihički nespreman primiti trzaj svoje puške. Lek bi trebao biti učestalo privikavanje vežbanjem na trzaj puške, prelazak na blaži kalibar ili ugradnja kompenzatora trzaja.
Pogreška br.6.
Kod nekih potpuno zatvorenih čeka događa se da je prozor za pucanje pre mali, te dolazi do prisilne pozicije za pucanje. Premalim prozorom smanjuje se vidno polje, postoji mogučnost da je divljač u mrtvom kutu, lovac se muči tražeći najpovoljniju poziciju za hitac, što sve zajedno može rezultirati lošim pogotkom ili promašajem. Rešenje treba naći u prozorima od najmanje 60 cm u širinu i 30 cm u visinu. Što veći to bolji. Također loši pogoci i promašaji nastaju najčešće sa visokih klimavih platformi koje se njišu na vetru ili pri pokretima lovca. Također i merdevine na čeki spojene tankom granama ili letvicama njišu se posebno pri jakom vetru i dolazak na takvu čeku sa gledišta sigurnosti je upitan. Na takvoj čeki lovac se oseča nesigurno, čeka se njiše, škripi, lovac sa strahom sedi gore, više razmišlja o svojoj bezbednosti nego o divljači koju čeka.
Pogreška br.7.
Neki lovci grade neprimereno široke čeke, pa su neprecizni hici zbog krivih dimenzija čeke češći nego se misli. Unutarnja dimenzija konstrukcije čeke ne treba biti 2x2 m kao što neki rade. Dovoljno je dimenzija 125x125 cm, a osobno dajem prednost širini 105 i dubini 115 cm. U takvim dimenzijama lovac bez pomicanja može pucati prema napred i na obe strane. Ako visina ograde nije odgovarajuća, ako je previsoka, tad lovac ne može pucati iz sedečeg položaja, već se mora podići u polu sedeći položaj. Zbog toga kao i zbog drugih razloga, trebale bi unutarnje dimenzije čeke biti prilagođene tjelesnoj veličini lovca koji ju koristi. Za lovce visine 180 cm preporuča se ograda čeke između 105 i 110 cm. Ako je čeka na strmim obroncima trebalo bi ovisno o kutu strmine postavit ogradu toliko nisko da pogoduje za udoban položaj prednjeg dela kundaka. Pri tome mogu postojati razlike između bočne i prednje visine ograde i do 20 cm. Opčenito se pri sedenju, a posebno pri pucanju preporuča kut od 90 stupnjeva između natkoljenica i potkoljenica. Daska za sedenje treba biti široka i stabilno postavljena na način da ne daje šumove.
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Април 14, 2016, 07:57:43 »

Dodajmo jos i losu procenu daljine.

Mada ja vise verujem u lovacku srecu.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Април 14, 2016, 08:07:10 »

Svetos, lepo si se setio pogreshne procene!  clapping

Par puta sam bio svedok takvih greshaka u proceni daljine(ne divljachi, nego cheka i sl.), da je to bilo URNEBESNO!  laugh I to od strane isqsnih lovaca, ozbiljnih ljudi...

Daljina divljachi se, s druge strane, dosta uspeshno moze OCENITI velichinom divljachi, shto gledanjem golim okom, shto gledanjem kroz optiq, sa povetjanjem koje uvek koristimo... Ovo sve pod uslovom da u lovu na konjkretnu divljach imamo dosta isqstva... Npr., vidimo divljach, deluje nam daleko. Pogledimo kroz otpitjki - ista pricha! OK, ne pucamo, nije bitno koliko je to u metrima!  hi

Koleza Laufer, ponovo zahvaljujem na nesebichnoj edukatziji shirokih lovachkih masa!  laugh   drinks
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Huntercro
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Април 14, 2016, 11:52:29 »

6x42 majka svih majki
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #4 poslato: Април 17, 2016, 09:03:11 »

Daljinu do cilja - divljači, još je teže procijeniti ako ne vidimo u cijelosti tlo od nas do cilja, kao pri pucanju sa brda na brdo.
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Април 24, 2017, 02:48:37 »

Kod mene ima jedno mjesto uvijek tu izlazi srndac al nema sanse da neko pogodi.Radi se o pucanju sa brda na brdo,znaci sa jedne kvote na drugu koja je u istoj visini pa nema kosog hitca ili je neznatan.Nas 4 je pucalo i svi promasili,ja jednom 4 metka i svaki promasaj.Zracne linije ima oko 150m a puca se preko krosnji drveca i preko potoka..Dal ta voda nesto remeti?A ne mozes prici jer ako krenes nizbrdo krosnje zaklanjaju i ne vidis metu.Oruzje je neupitno dobro,precizno.Oslonac je stap i nema ceke.Lovci dobri strijelci i iskusni..Ja sam se pronasao u lauferovoj pogresci 1 jer sam cas prije odstrijelio drugog srndaca pa sam bio umoran od nosenja i pod utiskom al ovi drugi jos bolji strijelci od mene i oni uvijek promase.Moram uslikat tu poziciju jer tesko mi je objasniti a zanimaju me misljenja vas koji pucate na vece daljine jer kod mene 150m je vec solidna udaljenost i nema takvih terena puno.
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Април 24, 2017, 08:21:09 »

jedan od faktora po meni je ceka,ako je stabilna ok ,ali vecinom se ceke klimaju to malo na daljini znaci mnogo kod mene u lovistu smo imali akciju popravka ceka i uporili da budu stabilne.
Imao sam prilike da pucam sa te ceke jedne godine lov srdaca ponesem moj Manliher 6,5 Carkano bio mnogo precizan karabin, izlazi mi srndac na neki 120 metara nisanim malo krcka ceka hm pucam prebacujem 2 metra  u stranu sta punim ponovo ceka se blago pomera pucam ponovo nista srdac ulazi u kukuruz skidam se sa ceke i vidim srdaca ivici kukuruza ide ka sumi nisanim sa zemlje bum pada u vatri  focus od tada nikad se nisam penjao na tu ceku sada smo je ojacali i fiksirali videcemo kako ce biti pucanje sa nje.
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Април 24, 2017, 09:13:27 »

Kod mene ima jedno mjesto uvijek tu izlazi srndac al nema sanse da neko pogodi.Radi se o pucanju sa brda na brdo,znaci sa jedne kvote na drugu koja je u istoj visini pa nema kosog hitca ili je neznatan.Nas 4 je pucalo i svi promasili,ja jednom 4 metka i svaki promasaj.Zracne linije ima oko 150m a puca se preko krosnji drveca i preko potoka..Dal ta voda nesto remeti?A ne mozes prici jer ako krenes nizbrdo krosnje zaklanjaju i ne vidis metu.Oruzje je neupitno dobro,precizno.Oslonac je stap i nema ceke.Lovci dobri strijelci i iskusni..Ja sam se pronasao u lauferovoj pogresci 1 jer sam cas prije odstrijelio drugog srndaca pa sam bio umoran od nosenja i pod utiskom al ovi drugi jos bolji strijelci od mene i oni uvijek promase.Moram uslikat tu poziciju jer tesko mi je objasniti a zanimaju me misljenja vas koji pucate na vece daljine jer kod mene 150m je vec solidna udaljenost i nema takvih terena puno.

Ja srnecu divljac nelovim  ali mi se nekoliko puta desilo  da promasim u lovu na crnu divljac .
 Par puta nov teren i zbog izmaglice lose procenjena daljina do cilja ucinilo mi se da su dalje nego sto jesu, par puta  je zrno probilo grancicu deformisalo se i skrenulo   .   
 Da sam stajao pored vas rekao bih tacno u cemu ste pogresili . Ovako izdaleka najverovatnije ste pogresili i u proceni daljine za bar stotinak metara manjka ako ne i vise...

Sačuvana
357magnum
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Април 24, 2017, 09:55:30 »

Daljina preko uvale izgleda mnogo manja, to je poznata opticka varka. Ako ste od oka procenili 150, sigurno ima 200-250 metara.
Sačuvana

не признајем да ико воли лов више од мене.
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Април 24, 2017, 10:00:14 »

Ako već nemate daljinomer, da li ste na Google earth-u našli to mesto i izmerili daljinu?  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Април 24, 2017, 05:27:45 »

Ja bi srndaka junaka  koji prezive silnu paljbu ostavio  da na miru pase i dalje nebiga vise uznemiravao . hi drinks
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Април 24, 2017, 05:32:17 »

Nego nije li to mozda neka vasa lokalna sala... Bilo je ovde slucajeva da je punjen zec slamom i u ustima imao i upaljenu cigaru, a bilo je i punjenih veprova .Ispucase se kolege samo tako lol sarcastic
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Април 24, 2017, 07:10:25 »

Ja bi srndaka junaka  koji prezive silnu paljbu ostavio  da na miru pase i dalje nebiga vise uznemiravao . hi drinks

Bas tako. Ostavite ga na miru da pravi jos takvih junaka. Kad prodje lov postavite metu na njegovo mesto i vezbajte. Jel bilo nekih prepreka granja, trave ili kise? Kojim si kalibrom lovio tog srnaca?

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Април 24, 2017, 08:41:00 »

Mpeca nije to uvijek isti srndac,to se desava kroz par godina jer i taj koji tu izlazi izadje negdje drugo pa bude odstrijeljen.
I sada izlazi tu jedan a morat cu nekako izmjeriti daljinu pa se korigovati po visini.Svetos nemamo mi neke specijalne kalibre za velike daljine ali i 7x64,8x57,30-06 bi to trebali odraditi?Kod mene je specifican teren i vjerovatno zbog toga bude promasaja zbog uglova pucanja al dobro bolje promasiti nego lose pogoditi.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Април 24, 2017, 09:25:51 »

Ako je tako onda  postavi metu tamo gde obicno izlazi  i  probaj  u nju  sa dva tri zrna i videces za koliko trebas korigovati.

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: