DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161734 poruka u 7316 tema- 7036 članova - Poslednji član: Deni 99

Мај 27, 2020, 04:06:58
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Optički nišani nižih cena  (Pročitano 82111 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Март 02, 2009, 02:12:02 »

Ja sam pre par godina kupio jednu kinesku optiku engleske licence tako kazu Pro lux 3-9*50 stoji mi na 7*64 ispucao sam sa njom 100-tinjak metaka i nikad nisam imao nikakvih problema. Nocu mogu da pucam do 100 metara sto je i vise nego dovoljno kad lovim svinje . Problem joj jeste danju kad je losa vidljivost nemogu dalje od 150-200 metara ali za te pare ja sam prezadovoljan 250era.
Problem je veci kad ti danas uzmes Busnela elit a on jeste nekad bio japanac a danas kinez a cena 40o i vise evra.
Kopov Bushnell nikad nisu radili Kinezi nitice ga raditi neznam desi ti naso Elith iz Kine Embarrassed

Sloga, Bushnell je skoro promenio proizvodjaca za Elit 3200 i 4200 serije. Jos uvek ima i starih modela, koji su radjeni u japanu. Razlika je sto je finis losiji na novim optikama, a umesto teksta Made in Japan i serijskog broja optike, sada na tubusu stoji samo nalepnica Made in Japan. Prica na zadnjoj IWI je da su to optike za koje se delovi prave u Kini a sklapaju se u japanu.

Razlika je vidljiva vec na prvi pogled, a opticki se itekako primecuje kada stavis jedan pored drugog. Sve je na novim optikama uradjeno malo grublje.

Kod nas se pojavljuju samo pojedini modeli iz novih izvora, izgleda da za druge postoje stare zalihe. Sve ovo znatno otezava kupovinu preko neta.
Sačuvana
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Март 02, 2009, 02:37:30 »

Ja sam pre par godina kupio jednu kinesku optiku engleske licence tako kazu Pro lux 3-9*50 stoji mi na 7*64 ispucao sam sa njom 100-tinjak metaka i nikad nisam imao nikakvih problema. Nocu mogu da pucam do 100 metara sto je i vise nego dovoljno kad lovim svinje . Problem joj jeste danju kad je losa vidljivost nemogu dalje od 150-200 metara ali za te pare ja sam prezadovoljan 250era.
Problem je veci kad ti danas uzmes Busnela elit a on jeste nekad bio japanac a danas kinez a cena 40o i vise evra.
Kopov Bushnell nikad nisu radili Kinezi nitice ga raditi neznam desi ti naso Elith iz Kine Embarrassed

Sloga, Bushnell je skoro promenio proizvodjaca za Elit 3200 i 4200 serije. Jos uvek ima i starih modela, koji su radjeni u japanu. Razlika je sto je finis losiji na novim optikama, a umesto teksta Made in Japan i serijskog broja optike, sada na tubusu stoji samo nalepnica Made in Japan. Prica na zadnjoj IWI je da su to optike za koje se delovi prave u Kini a sklapaju se u japanu.

Razlika je vidljiva vec na prvi pogled, a opticki se itekako primecuje kada stavis jedan pored drugog. Sve je na novim optikama uradjeno malo grublje.

Kod nas se pojavljuju samo pojedini modeli iz novih izvora, izgleda da za druge postoje stare zalihe. Sve ovo znatno otezava kupovinu preko neta.

Bogdane lups nesto bez veze,prvo nauci internacionalni zakon pa onda pricaj neke gluposti,Kina ne treba da stavlja tudje ime na svoju proizvodnju oni kopiraju druge ali ne krse internacionalni zako,ako pise made in Japan onda je naprvljen u japanu i to je internacionalni zakon poizvodjaca cele zemljske kugle,ako hoces o necemu da pricas daj nesto pametnije ne moj da lazes ovaj nas narod sa takvim glupostima.
A o oni svi koji to veruju stvarno malo znate Smiley
Sačuvana
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #32 poslato: Март 02, 2009, 02:43:23 »

A šta je sa serije 6500? Ja sam držao u ruci i na njoj je upravo ta nalepnica, a isto tako sam držao jednu 3200 i u njoj je u tubus urezano made in Japan, sa serijskim brojem...? Ko će ga znati više, mada sam i ja čuo da se pojavio Bushnell koji nije original. ali kako ga raspoznati i da li je kupovina preko neta sigurna...Huh?
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Март 02, 2009, 03:03:22 »

A šta je sa serije 6500? Ja sam držao u ruci i na njoj je upravo ta nalepnica, a isto tako sam držao jednu 3200 i u njoj je u tubus urezano made in Japan, sa serijskim brojem...? Ko će ga znati više, mada sam i ja čuo da se pojavio Bushnell koji nije original. ali kako ga raspoznati i da li je kupovina preko neta sigurna...Huh?
Darko prvo i prvo Bushnell nebi kvario svoje ime sa takvim glupostima i dozvolio da se nesto pravi u jednoj zemlji a nosi ime druge a licenca trece.
Kina ne treba da laze svet oni sami priznju sebe za jednu od najveci zemlja u proizvodu jeftini stvar i prave milijarde dolara na tim,njima nije potrebno da lazu ljude,ako je proizvedeno u kini pisalobi MADE IN CHINA ne MADE IN JAPN.
Sačuvana
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Март 02, 2009, 05:21:31 »

Logično, ja takodje mislim da je to lupetanje, ali nikad se nezna, svet je otišao u k...
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
rimless
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Март 02, 2009, 05:41:11 »

Ne bih da se svrstavam,jer za B.stvarno ne znam kakva im je proizvodna i marketiska strategija.Ali pouzdano znam da ono sto BR rece se primenjuje masovno.Svaki americki proizvodjac  jeftinije serije proizvodi tamo gde je najjeftinije a to je Kina.Ako neko misli da npr. jeftini Busnell ispod $100 kanadskih moze da se proizvede u USA ili  Japanu zivi u zabludi.Naravno da sirenskom  zovu jeftinije proizvodnje nije lako odoleti i da se vremenom popularni modeli koji se dobro prodaju prebacuju na jeftiniju proizvodnju,a novi i samim tim veoma skupi modeli prave u centrima koji su proslavili proizdjaca.Cak i cuveni S&B. svoje fiksne modele radi u Madjarskoj.Lupoldov predstavnik mi je ladno rekao da po njihovim specifikacijama Kinezi prave jeftine dvoglede.Za Burrisa sam cuo da se neki proizvodi prave na Filipinima.I tako dalje...
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #36 poslato: Март 02, 2009, 06:02:45 »

e da vi znate kako se postuje to "made in" u njemackoj je dovoljna zavrsna kontrola da se izvrsi ovdje i zapakuje i onda se gravira u proizvod made in germany
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Март 02, 2009, 07:23:19 »

Sloga, pre nekoliko godina sam radio kod zastupnika Bushnella, pricao sa ljudima iz Bushnella, i vrlo dobro znam sta i kako rade, i sta je cilj. Jednostavno, njih zanima samo novac.

Posle toga sam radio u firmi koja je na stvari koje pravi u HK, Rumuniji i Kolumbiji bez ikakvog problema stavljala markicu Made in Englend. Postoji vrlo prosto pravilo, da se za zemlju proizvodjaca smatra zemlja u kojoj se u proizvod ulozi najvise vrednosti. To izgleda otprilike ovako u Bushnellovom slucaju. Staklo se naruci iz Japana, prebaci u kinu na bruusenje. Materijal za sve ostale delove se takodje kupi u Japanu, gde je cena potpuno jednaka ceni na svetskoj berzi. Onda se to sve transportuje u Kinu, gde kinezi zavrse najveci deo mehanike, izbruse sociva,izetchuju koncanice, i montiraju manje sklopove. Cela posiljka ide nazad u Japan, gde onda skupi Japanski radnici postave koncanicu, zavrnu okular, i testiraju optiku. Oni obave 10% posla, ali je cena rada u Japanu recimo 15 puta veca od one u kini, a za markicu made in se racuna samo vrednost ulozenog rada..

Onda se to sve lepo spakuje u kutiju, stampanu u Japanu, i na kraju bez problema stavis nalepnicu na njega.

Upravo je nalepnica dokaz sta se i gde radi. Na tubus napravljen u Kini ne smes da izgraviras made in japan pre nego sto ga finisiras..

Bas zbog iskustva i znam sta se radi i koliko je Bushnell made in Japan stvarno made in Japan.

Mislis li da je Norkonija stvarno made in Germany? Ili je kao sto Lazar rece cena rada Nemacke kontrole tolika da mrtvi hladni proglase to za Made in Germany.

Nadam se da ces da se izvinis za lupas, itekako znam o cemu pricam.

Sačuvana
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Март 02, 2009, 07:45:29 »

E moj Bogdane stvarno se zabludavas sa mnogim stvarima,intresantno da ti samo ti jedini znas sve i imas sve odgovore Smiley
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #39 poslato: Март 02, 2009, 07:48:02 »

ma ima i vise toga,u njemacku uvezu cisternu vina dodaju 100l svog i vec je njemacko vino zakon to dozvoljava
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Март 02, 2009, 08:05:03 »

Meni je dugo godina posao bio da imam sve informacije.. Wink I danas je, na drugi nacin.
Sačuvana
Yeti
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Март 27, 2009, 11:55:00 »

Meni je dugo godina posao bio da imam sve informacije.. Wink I danas je, na drugi nacin.

BR,pa ti mora da si po prefesiji frizer kao ja sve moras da znas,na ovaj ili neki drugi NACIN!!!!!
Sačuvana
Nenad_1
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Март 28, 2009, 11:44:41 »

Bushnell (Trophy)koji sam dobio na poklon iz US je sa Filipina (ima broj izgraviran),a ovi sto se prodaju u "Snajperu" iz Koreje. Mozda gresim ali cini mi se da je zavrsna obrada na ovom mom bolja ( kvalitetnija ) nego na ovima iz Koreje.
Nisam naisao na Bushnella na kome pise da je pravljen u Kini , ali ko ce ga znati , mozda su svi tamo pravljeni.
Pozdrav
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Фебруар 17, 2010, 11:44:03 »

U zadnje vreme mi je utisak da se pitanje o jeftinoj a savrsenoj optici na ovom forumu postavlja barem jednom nedeljno, i mislim da je vreme da se tome stane na kraj.. Dakle pred vama je ultimate tema o jeftinim optikama, i gde moze da se ustedi. Mislim da posle ovoga vise necu odgovaratui u pojedinacnim temama.

Danas na trzistu jeftinih optika ima mali milion proizvodjaca. Glavno pitanje lovaca je da li je ta i ta optika izdrzljiva i kvalitetna i time opravdava kupovinu. Odgovor je generalno NE. No kako je onda moguce kupiti jeftinu a dobru optiku.

Tvrdim da najpoznatiji proizvodjaci optika na svojim proizvodima procentualno zaradjuju manje nego oni koji proizvode jeftine optike. Pri tome najpoznatiji mislim na Smith Bender, Swarovski, Zeiss. Kod njih se o svemu vodi racuna, od zavrsne kontrole, do kvaliteta svake pojedinacne komponente. Rad u Austriji i Nemackoj je ekstremno skup, i verujte mi da se svaki euro ulozen u ovakvu optiku vraca.

Naravno moguce je negde i ustedeti pare, i napraviti izdrzljivu optiku, sa OK optickim osobinama i sa manje para. Pre svega moze da se ustedi na radu, prenosenjem proizvodnje u neku zemlju gde taj rad kosta stoti deo onoga koliko kosta u Nemackoj. Naravno radnici u preciznoj mehanici su uvek placeni daleko iznad proseka zemalja u kojima rade, a ako nije tako, onda kvalitet debelo pada. Naravno donekle se moze ustedeti u materijalu, ne mora svaka optika da bude od vrhunskog Schott stakla ili ekvivalenta, ali i tu mora da se pazi da se ne padne ispod prihvatljivog modela. Naravno, moze da se  stedi i na kontroli kvaliteta, ali za krajnjeg korisnika ovo je najopasnije.. Iz nekih iskustva, povracaj usled reklamacije kod vrhunskih proizvodjaca je ispod 0.2 promila, tj dve optike od hiljadu, kod Bushnella je negde oko 2% sto znaci da ce od 100 optika dve imati problem tokom garancije, i verovatno vise nikad, a kod drugih nepoznatih proizvodjaca taj procenat moze da ide i do 30% pa da i dalje ispunjavaju svoje ciljeve u prodaji.. Recimo kod Norkonije je procenat reklamacija cak 20%, sto znaci dve optike od 10, ali sa druge strane, uzorak je mali, pa ce onih 8 korisnika navesti barem jos jednu osobu da se predje. Za onoga ko prodaje jeftinu optiku, i ne ulaze gotovo nista u reklamu i ime, sasvim prihvatljio. Za nekoga ko ima ime, i zeli da ga zadrszi, a ima i masovnu proizvodnju, 2 % je otprilike maksimum. Ciosta trzisna logika.

Najveci problem kupaca jeftinih optika je sto kupovinu jeftine optike pocinju gledajuci u katalogu modele gornjeg cenovnog ranga, a onda traze ekvivalent po niskoj ceni. Ako im se cini da je Zeiss 2.5-10x50 ono sto im treba pogledace isti takav kod nekog jeftinog, recimo trtimira.. No kako je trtimmir uspeo da spakuje priblizno iste karakteristike iu optiku koja kosta 20 puta manje.. Jednostavno, vrlo pazljivom taktikom branja sto jeftinijih materijala, i ustedom u svakkom koraku. Trtimir svoju optiku naruvcuje u kini, da bi rad kostao sto manje. Materijal za tubus,umesto neke od ozbiljnih legura aluminijuma je ono sto je u tom trenutku bilo dostupno na trzistu po najpovoljnijim uslovima, a iole je moglo da se iskoristi za tubus. Stakla od kojih se prave sociva su najcesce ispod nivoa  kvaliteta zahtevanog za bilo koje opticko staklo, ali opet, bitno je da je jeftino. Naravno i na brusenju stakla moze da se ustedi, pa se staklo oblikuje tako da njegovo brusenje bude najbrze i najjeftinije moguce. Time se gubi ostrina i rezolucija u uglovima ali zaboga, cilj je dobiti sto jeftiniju optiku. Sledece mesto na kome moze da se ustedi su unutrasnja sociva. Umesto stakla, za njih se koristi jos jeftinija plastika, koja ima veci index prelamanja svetlosti, pa moze da bude jos i tanja od istog elementa od optickog stakla. Uz to lagani plaasticni deo omogucava da se ceo mehanizam koji omogucava promenu povecanja, kao i pomeranje koncanice napravi od daleko jeftinijeg materijala. Naravno od nekog prevlacenja stakla nekim antirefleksnim slojem nema ni govora, ali ovako je jeftinije. Moze da se ustedi i kod montiranja stakala, umesto preciznog brusenja i postavljanja dihtunga, epoksidna smola savim leopo drzi stakla. A saosnost, pa na vecini moze da prodje, a one ostale.. Ma ako kupci priomete promenicemo ih u garanciji, ako ne, sve je u redu.

Na kraju, lovac koji je kupio ovakvu optiku ce sa njom opaliti 5 metaka na strelistu i 5 u lovu sledece godine, i biti sasvim zadovoljan..Kada se posle tri godine raspadne, ma zaboga, nije mnogo ni ksotala a i posluzila je. Samo sto ce se najcesce desiti da se raspadne kada je ispred loovca najveci trofej koji je video u zivotu. No opet dobro, da je imao vise para vise bi i lovio.  I naravno preporucice  je najboljem prijatelju, posto eto to je odlicna optika za te pare, 

No ovo sve moze da izgleda i drugacije. Kako to recimo radi Bushnell sa nekim od svojih modela. Pre svega ako se umesto prednjeg sociva precnika 50 mm stavi socivo 32, koristi se samo cetvrtina stakla.. A i brusenje je nekoliko puta jeftinije. Naravno moze se ustedeti i na slojevima za refleksiju, posto je zahvaljujuci prednjem otvoru ovo optika koja moze da se koristi samo danju. I tubus je tanji, precnika 25, pa se i tu stedi. Zoom mehanizam je opet manji, obezbedjuje 3 x povecanje, pa samim tim i jeftiniji, a manja sociva koja koristi omogucavaju smanjenje mase. Posto se ovakva optika pravui u velikim serijama, proizvodnja unutrasnjosti mehanizma MIM-om nije nedostupna.. Opet usteda. Naravno, usteda po usteda, optika je fica, ali ce gotovo jednako pouzdano da vas preveze iz tacke A u tacku B.. Da ne krije, radi se o optici Banner, 1.5-4.5x32. I unutrasnja kontrola je manje stroga, ali opet, drzimo se onoga da ne sme da bude vise od 2% skarta.. Mora nesto da se ulozi i u reklamu. Na krajum kada stigne do krajnjeg kupca, Taj Banner kosta koliko ionaj trtimirov 2.5-10x50.. A opet, na sebi ima daleko manje posla, zahvaljujuci smanjenim svim dimenzijama.

No lovcu koji zeli jeftinu optiku treba i nesto za nocni lov.. Kako tu kupiti pravu stvar. Jednostavno, jedini moguci odgovor je optika fiksnog povecanja, recimo 6x42. Ovakva optika ima daleko manje sociva posto nema zooma, i samim tim cena ide dole. No manje stakla znaci i manje refleksije, i vise svetla koje prolazi kroz optiku.. Hmm, to znaci i da je optika nocu svetlija od varijabla jednakog kvaliteta. Ovo vec nije karakteristika za bacanje.

Naravno, mi na tristuimamo i optiku koja zahvaljujuci okolnostima moze ovo da zadovolji.. Rec je naravno o Zraku. A i svaka polovna optika fiksnog povecanja, pod uslovom da se upucava po visini i pravcu na optici, a ne na montazi zadovoljice potrebe onih koji nemaju previse para..

Dakle, ako hocete jeftinu optiku, ne moze i jare i pare. Necega se treba odreci. Izbor vodi u dva pravca, ili Bushnell Ili Burris, malog otovra, tubusa 25 i malog fakktora zuima, znaci 1.5-4x32, ili 2-7 x 32 za nekih 100-200 doalra, ili neka optika fiksnog povecanja za nocno cekanje..

Svi ostali Trtimiri, bez obzira kako se zovu samo zaradjuju novac na vest nacin. Cak i ako nadjete tri kod prijatelja koje rade, to samo povecava sansu da ce vasa biti ona cetvrta koja ce odmah crci. A da ce reciklirana PET boca kokakole od koje je napravljen nosac koncanice popustiti, to hoce svakako, samo je pitanje dana.

Nadam se da ce ovo nekome pomoci.. A ako se moderatotri slazu, mozda ne bi bilo zgoreg a se ovo postavi na vrhu, da bi smo izbegli isto pitanje svake nedelje. 
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Фебруар 17, 2010, 11:59:56 »

Svaka chas', dechko, & blagodarim na trudu! Verujem da vetjina forumasha treba da ti bidne zahvalna!  hi

Nadam se da ce ovo nekome pomoci.. A ako se moderatotri slazu, mozda ne bi bilo zgoreg a se ovo postavi na vrhu, da bi smo izbegli isto pitanje svake nedelje.

+ jedan stari hit, u skladu sa naslovom teme:

http://www.youtube.com/watch?v=80hUqeSCVrc   yahoo
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: