DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 12:33:52
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristGalerija trofeja (Urednik: swift)Potrebna pomoć, lobanja sa crvima
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Potrebna pomoć, lobanja sa crvima  (Pročitano 2070 puta)
AG
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« poslato: Новембар 01, 2015, 04:01:36 »

Pozdrav svima!

Za početak, nisam lovac, ali nadam se da mi nećete zameriti i nadam se da ovde mogu dobiti stručan savet.

Naime, posedujem dva trofeja (lobanje). Jedan je trofej muflona, drugi je lobanja jarca sa povećim rogovima.

E sada, pre nekih mesec dva sam ispod lobanje jarca naleteo na prašinu koja izgleda kao ostaci čestica nakon testerisanja nečega. Ja sam to počistio, jer sam mislio da je regularna prašina ili nešto drugo. Juče sam isto to primetio i rek'o daj da ja to protresem. Rezultat ovoga je taj da je ispalo jos "prašine", a nakon što sam trofej stavio na sto, izgmizalo je par belih omanjih crva.

U panici, naravno da sam se odmah bacio na Google Smiley Ako su informacije tačne, mislim  da su to larve moljaca. Što se tiče saveta, pročitao sam razne: zamrzavanje trofeja u zamrzivaču itd. Ja sam se odlučio da trofej ubacim u veliku crnu kesu za đubre i naprskam sredstvom za ubijanje insekata i nakon toga zatvorim kesu, ne bi li isparenja ubila ostatak larvi (pre toga sam poprskao malo po rupama i video sam da je par crva uginulo, tako da je delotvrono). Nisam se mnogo obazirao na moguću štetu trofeja od strane insekticida, ali po nekoj zdravoj logici ne bi trebalo ništa da ga ošteti. I dok ovo pišem, trofej je i dalje u kesi, na terasi Smiley

Da napomenem, trofej sam dobio lakiran, sa zalepljenim rogovima, tako da nemam ideju kako su rogovi očišćeni i ko ih je čistio pre nego što ih je zalepio. Trofej sam kupio preko KupujemProdajem sajta.

Interesuje me da li neko ima neki bolji savet ili bilo kakvo rešenje, hvala unapred!
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #1 poslato: Новембар 02, 2015, 08:47:17 »

Savet je naći dobrog taksidermistu/preparatora da pregleda preparat.
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
AG
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 02, 2015, 12:58:31 »

Da, računao sam i na to kao opciju, ako neko zna nekoga u Beogradu, bilo bi sjajno.
Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #3 poslato: Новембар 02, 2015, 04:25:07 »

Obe te dve zivotinje spataju u vrstu Šupljoroga,ti trofeji nisu odrađeni kako treba i zato ti se tavio taj problem.

Možes to i sam odraditi potopi lobanje do rogova u neki lonac i stavi ih da se kuvaju kada voda pocne kljucati drzi ih jedno vreme pa probaj rogove da izvuces iz rozista.
Kad to uspes moraces rožista lepo da ocistiš kao i šupljinu samih rogova.

Pre nego što pocnes sa kunanjem trofea odi do Zdrastvene Apoteke i kupi 1/2 ili citav litar 30% Hidrogen.

Kad poskidas rogove sa rožišta i da ih očistis od ostatka tkiva i kada ocistis i šupljinu rogova od oststka tkiva lobanju lepo osuši pa je zatim dodro naflaži 30% Hidrogenom nekom fajtalicom ili četkom i ostavi je na Suncu da se osuši.

30% Hidrogen ce izbeleti kost lobalje izgoreti svo zaostalo tkivo po šupljinama i risovima, Takođe se i u unutrašnjosti rogova odraditi isto postupak mozes ponoviti vise puta NEMOJ SLUCAJNO VLAZITI ILI PRSKATI SPOLJASNOST ROGOVA JER CES IH IZBLAJHATI I ELETI.

Nakon toga rogove mozes ispuniti necim Silikonom purpenom i fratiti ih na rozista a i ne moras mozes ih samo nekim lepilom zalepiti za rožišta.

Sve ovo možeš uradiri sam samo moraš oci zastititi zastitnim naocarama i ruke rukavicama jer gde ti 30% Hidrogen kapne na ruku izbeli izgori boju pigment kože to se vrati nakon par dana ali ako upadne u oko moraš brzo isprati oko i pravac ocnom lekaru.

Sačuvana
AG
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 02, 2015, 06:30:15 »

Hvala na savetu!

A varijanta da se gurne u zamrzivač na nedelju dana neće moći u ovom slucačju?
Sačuvana
AG
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Новембар 02, 2015, 06:38:12 »

Izvinjavam se na još jednom postu.

Da dodam samo, ako sam dobro istražio, ove larve moljaca ne jedu samo tkivo, nego proteine iz rogova i kostiju? Jer u tom slučaju možda je samo tkivo očišćeno već, samim tim možda nema potrebe ža odvajanjem rogova itd?
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: