DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161393 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 06, 2019, 06:36:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kosi hitac?  (Pročitano 31351 puta)
lazar
Gost
« Odgovor #15 poslato: Јануар 23, 2009, 05:16:54 »

kako da nema veze,optika 4-5cm iznad cijevi sjedis na ceki od 5m visine i svinje izadju na 20m a puska upucana na 100m i jos neki spor kalibar, sta mislis gdje metak ide

Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #16 poslato: Јануар 23, 2009, 05:24:09 »

Aj sad da ulazimo malo i dublje u fiziku... malopre sam putovao na relaciji Kragujevac - Krusevac, pa onako usputno razmishljo o ovoj tematici...

Prvo, nije tachno ono shto sam prochitao na masi inostranih sajtova, da krace deluje sila gravitacije ako se puca pod uglom, deluje isto vreme...jer je isto vreme potrebno zrnu da predje datu razdaljinu...

U principu, doshao sam do zakljuchka da je najlakshe i objasniti ovako, kao na ovom crtezu...na cevi, koja je upucana na 0m...bez korekcija za 100, 150m...

Shta se tu ustvari deshava, kad ispalimo zrno ravno...sila gasova gura zrno pod 90 stepeni u odnosu na gravitaciju,a gravitacija vuche zrno na dole..i to je to...ali, kad ispalimo zrno na gore, pod odredjenim uglom... sile se mogu razdvojiti na X i Y komponentu...tj. imamo i silu koja gura zrno u vis i silu koja ga gura horizontalno, a ta, koja "gura u vis" je znatno veca od sile gravitacije (9,81m/s2), i to je glavni razlog prebachaja...taj deo sile koju gasovi prenesu metku, a koji gura zrno u vis nadmashi dejstvo gravitacije i zrno ima manji pad, nego shto bi imalo pri horizontalnom hicu...ako zrno ispalimo direktno u vis, tu cemo onda imati samo vertikalnu silu, koja ce mnogo vishe nadmashiti silu gravitacije...kad se izjednache, tj. energija zrna se izjednachi sa silom gravitacije, zrno ce stati, a kad gravitacija nadvlada, pochece da pada...

a za "nizbrdo" i dalje stoji ono sa pochetka, gravitacija "ubrza" zrno i ono dalje leti, tj. ima manji pad...
poenta je u rezultanti poligona sila, sa jedne strane imas silu koja pogoni zrno i silu zemljine teze, koja u idealnom slucaju pri horizontalnom hitcu deluje recimo pod uglom od 90 stepeni u odnosu na "pogonsku silu", a u svakom drugom slucaju nije pod pravim uglom pa je i rezutanta sila razlicita, to jest manji je ugao izmedju rezultante i pogonske sile i zato dobijas prebacaje u oba slucaja... e sad ovo bi bilo mnogo jasnije kad bih ja to nactrtao i znao kako da pstavim, a dok se to ne desi, ko razume shvatice....
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јануар 23, 2009, 05:37:51 »

Dakle zaključak za nas obične smrtnike bi bio: Ako imaš visinsku razliku od nekih desetak metara u odnosu na divljač, gadjaj u dno trupa da bi dobio gde treba...? Može li se tako generalizovati? Smiley
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #18 poslato: Јануар 23, 2009, 05:47:22 »

Bas tako Wink.
Dva prsta ispod sredine plecke da bi dobio u sredinu ili eventualno malo odstupanja za visoku plecku.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јануар 24, 2009, 12:36:12 »

Ummm, mislim da nisam razumeo to oko visinske razlike. Ako ti je divljač na 250 metara i nalazi se na većoj visini od 10 metara ta nazovi visinska razlika neće značiti ništa. Visinska razlika od 10 metara nije ništa.

thunder11
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #20 poslato: Јануар 24, 2009, 01:23:34 »

"Sabacko Lovacki" izgleda vise manje kao sto je Gaga rekao.

Elem,Recimo,za  srednji kalibar, divokoza ili srndac su +-/gore-dole/ 100 metra i udaljeni cca 200 metara. Tebi karabin upucan +3,5 cm na 100 met....gde gadjati.

Od sred srede plecke/pola visine tela - u plecnom delu/...cca 5-6 cm nize.

Sabacki, ali funkcionise Wink
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #21 poslato: Јануар 24, 2009, 05:31:07 »

da bi kosi hitac bio vredan razmatranja u uslovima lova potrebne su malo vece udaljenosti od 100m nisanske linije i ugao (bez obzira da li nisanili gore ili dole) treba da je preko 30 stepeni
Ukratko u zamisljenom pravougaonom trokutu koji cine nisanska linija koja predstavlja hipotenuzu, duza kateta je horizontalna linija iaj tacka pocinje tamo gde je stajaliste strelca a zavrsava okomito spustenom osom (koja je istovremeno i druga ili kraca kateta) od pozicije mete.
Dakle, price o ceki visokoj 5 m i udaljenosti divljaci od 100m nemaju veze. Tacka pogotka u tom slucaju nece biti pomerena za vise od 1-1/5 vrednosti kalibra kojim pucamo...zanemarivavo ako znamo da vecina lovaca jedva postize 1 MOA 100m.
Jos je manje vazno koristimo li optiku ili ne. I mehanicki nisan ima tacku na kojoj je upucan. Linija nisanjenja i linija koju predstavlja os cevi imaju veze u nekim drugim situacijama.

Recimo da je udaljenost od nas do jelena na drugom brdu 300m i da je on na  50m vecoj nadmorskoj visini od tacke na kojoj stojimo

Imamo dakle trokut cija hipotenuza je 300m i kraca kateta je 50m.
Da bi izracunali drugu (duzu) katetu koja je uprosteno i iznos duzine na koju cemo uzimati u obzir pri podesvanju koncanice koristimo pitagorin teorem
Dakle 300 na kvadrat - 50 na kvadrat..od iznosa izvadimo drugi koren i dobijemo vrednost katete u ovom slucaju je to 93.4m
Ovo je razlog zasto dolazi do prebacaja. Niskusni namestaju nisan na 300m tj udaljenost koju vide ne shvatajuci da ce putanja, tj. parabola zrna biti slicna onoj kao na tih 93 i nesta metara kada bi pucali na metu u istoj visini na kojoj smo mi.
Drugi nacin odredjivanja duze katete je kada je poznata hipotenuza tj duzina linije nisanjenja i ugao pod kojim se nalazi cev u momentu nisanjenja.

Recimo ako je ugao od 45 stepeni uvrstava se kosinus tog ugla i mnozi sa vrednoscu hipotenuze

again
ako je linija nisanjenja 300m a ugao pod kojim stoji cev 45 stepeni
duza kateta = cos 45 x300
tj. duza kateta =0.76 x300=228m
dakle vrednost na koju cemo podesiti nisansku spravu je 228 a ne 300

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #22 poslato: Јануар 24, 2009, 05:43:42 »

Naravno, ovo nije apsolutno tacno ali za prakticno pucanje u lovu vise nego dovoljno
 Wink
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јануар 24, 2009, 10:34:28 »

Lepo objašnjeno Ry i slažem se sa svime što si rekao. Znajući da se lov u 99% slučajeva odvija na udaljenostima do 300 metara ova metoda je više nego dovoljna za uspešan lov. Treba primetiti i to da oni koji love divokoze imaju ipak najviše posla oko uglova. U većini slučajeva, barem kod nas u Šumadijskom srezu, ugao od 30 stepeni se može smatrati izutetno oštrim. Pretpostavljam da recimo Stara Planina ima takve uglove.

thunder11
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #24 poslato: Јануар 24, 2009, 10:43:22 »

a zato ja ne mogu da pogodim patku u preletu...zbog ugla...aaaa, sad kontam..  Grin Grin Grin
Sačuvana

thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јануар 24, 2009, 01:23:34 »

Cheesy
Moj lični stav po pitanju uglova je taj da se on treba shvatiti ozbiljno. Znam da samo računanje može da se oduži ali sam isto tako naletao na situacije kada je dozvoljeno vreme za tu radnju više nego dovoljno.

thunder11
Sačuvana
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јануар 24, 2009, 04:47:55 »

Dakle, u svakom slučaju do daljine od stotinak metara ne treba mnogo obraćati pažnju na ugao, ta daljina me ujedno najviše i zanima, obzirom da se retko u lovu puca dalje od 150 metara...?
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јануар 24, 2009, 05:36:24 »

Darko, upravo tako, na daljinama ispod 150 m, oporavke gotovo da ne postoje. Pogodak ce biti nekoliko cm iznad tacke u kojoj bi bio da si na ravnom, ali tvoja grupa pogodaka u lovnim uslovima na terenu je veca od toga, tako da mozes potpuno da ga zanemaris na tim daljinama.
Sačuvana
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јануар 24, 2009, 06:24:32 »

O.K. To mi je za sad bitno, obzirom da mi je lov prioritet... Hvala svima na doprinosu
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #29 poslato: Јануар 25, 2009, 12:09:19 »

Cela prica je u sustini manje bitna iz ugla da li metak pogadja 3cm gore ili dole.
Mnogo je bitnija prica ka tome da lovac konkretno shvati sta se desava sa zrnom. U nasim lovistima necemo masiti zbog istog
Ry ima nesto drugo i on mora uspesno da se pozabavi ovom problematikom mada se vidi da ju je savladao
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: