DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161395 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 06, 2019, 06:38:34
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kosi hitac?  (Pročitano 31369 puta)
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Јун 12, 2009, 11:05:47 »

priblizno receno
jel sva ova prica znaci
upucavanje optike

u ravnici   +4 na 200   je 0 na  300
u planini   -4 na 200   je 0 na "300"
 blush2
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

>>>>>---------------->

« Odgovor #31 poslato: Јун 13, 2009, 12:54:52 »

pa ne znachi...ako gadjash sa brda na brdo...u istoj ravni...  Wink
Sačuvana

kmkole86
Gost
« Odgovor #32 poslato: Јун 13, 2009, 11:52:02 »

priblizno receno
jel sva ova prica znaci
upucavanje optike

u ravnici   +4 na 200   je 0 na  300
u planini   -4 na 200   je 0 na "300"
 blush2

zavisi od ugla pod kojiom pucas
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Јун 13, 2009, 10:40:09 »

Recimo da je udaljenost od nas do jelena na drugom brdu 300m i da je on na  50m vecoj nadmorskoj visini od tacke na kojoj stojimo

Imamo dakle trokut cija hipotenuza je 300m i kraca kateta je 50m.
Da bi izracunali drugu (duzu) katetu koja je uprosteno i iznos duzine na koju cemo uzimati u obzir pri podesvanju koncanice koristimo pitagorin teorem
Dakle 300 na kvadrat - 50 na kvadrat..od iznosa izvadimo drugi koren i dobijemo vrednost katete u ovom slucaju je to 93.4m
Ovo je razlog zasto dolazi do prebacaja. Niskusni namestaju nisan na 300m tj udaljenost koju vide ne shvatajuci da ce putanja, tj. parabola zrna biti slicna onoj kao na tih 93 i nesta metara kada bi pucali na metu u istoj visini na kojoj smo mi.
Drugi nacin odredjivanja duze katete je kada je poznata hipotenuza tj duzina linije nisanjenja i ugao pod kojim se nalazi cev u momentu nisanjenja.

Recimo ako je ugao od 45 stepeni uvrstava se kosinus tog ugla i mnozi sa vrednoscu hipotenuze

again
ako je linija nisanjenja 300m a ugao pod kojim stoji cev 45 stepeni
duza kateta = cos 45 x300
tj. duza kateta =0.76 x300=228m
dakle vrednost na koju cemo podesiti nisansku spravu je 228 a ne 300
Reshih da se posvetim malo ovoj temi, pa mi bishe chudni ovi brojOvi. Chak i prost zbir duzine kateta(93.4m + 50m) je mnooooogo manji od same hipotenuze(300m). Zakljuchak - prof. Ry bi u ovoj prichi PROMASHIO!  blink A tachna duzina te duze katete je 295.8m(Ry, ako sam dobro shvatio gdI je greshka, c2 - b2 = 87.500, a ti si, izgleda, vadio koren iz 8.750). Drugi zakljuchak - ugao je jaaako mali, u ovom primeru. Zbog toga nam izgleda da, u ovom primeru, kosi hitac nije vredan pomena.
Drugi primer je, naravno, mnooogo korisniji. Ne razumem se bas u sin & cos, nismo se u chkoli poono bavili time, ali mislim da i ovde ima neka greshka, sitnija, dodushe, ali ima. Ugao 45% nam govori da je ovaj trougao - JEDNAKOKRAKI pravougli, ako se slazete. Znachi, c2  = a2 + a2, tj., 2a2, odakle dodje da je a=212m, otprilike. Ajmo, prirodnjaci, dopunite me, da prostite!  laugh

(na konto sin & cos - Jedan nash lovac, moler - preduzimach, pogodio bio neki posao, koji je, izmedju ostalog, ukljucivao i neko potkrovlje, sa solidnom kvadraturom kosih povrshina. I ovaj je to, naravno, nekom molerskom metodom(nije chovek uopshte glup, naprotiv!), koje nikad nisu na shtetu molera, oshamario neq ludu kvadraturu... Dodje tu zena - arhitekta, videvshi da je cifra solidno opauchena, i poche da rachuna: - Vidite, majstore, sinus od 30 stepeni ovde, x ovo... pa cos od ovo... itd., itd., dok je nash hunter ne prekide:
- Gospodjo, uzmite ovaj valjak i ofarbajte ova vrata!
blink? Pa, shta vam je, majstore??? Pa, ja to ne znam!
- E, pa, ne znam ni ja sin & cos!!! 

lol  yahoo  lol   )

Ry, ne zameri shto te ispravljam, ali mi se ova tema svidja, i voleo bih josh malo da je prodzaramo, i to strucho & korisno za vecinu nas amatera.
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
kmkole86
Gost
« Odgovor #34 poslato: Јун 13, 2009, 10:59:25 »

bez da se potsecam matisa jer sam davno zaratio sa njime sin(alfa)= naspramna kateta kroz hipotenuzu a kosinus je nalegla kateta kroz hipotenuzu ako gresim ispravite me. sheytan upravu si za 45 stepeni to je jednakokrako pravougli.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Јун 13, 2009, 11:07:06 »

Evo, sad nadjoh na netu, cos45 = 0.707, tu je greshka, ostalo je dobro, naravno.
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #36 poslato: Јун 14, 2009, 02:06:29 »

u pravu si sheytan,. Sada citm ovaj text i pojma nemam od kuda mi93.4 m i kako da to nisam primetio. Verovatno sam pisao u zurbi ili sam radio dve stvari (cesto se desava na ovoj masini) vezane za proracune i brojeve u isto vreme.

Sto se kosinusa tice i tu je greska
on jeste 0.707 ali sam pronasao digitron uz koji sam pisao ovaj text i on kaze da je cos45=0760
izvinjavam se zbog gresaka i zahvaljujem na korekciji
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Јун 14, 2009, 06:49:01 »

wub  give_heart  friends
E, sad, shta mene interesuje - sachmara, fazan/patka dolecu "anfas", pushq dizemo na 70%, 80%, 90%. 'Tica je npr. na 5, ili 10m visine. El sve ovo pomenuto(trougao i sl.) vazi, ili...?
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #38 poslato: Јун 14, 2009, 09:46:13 »

Ne vazi...u prakticnom principu.
Suvise blizu.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #39 poslato: Јун 14, 2009, 08:06:06 »

Mislim da je RY ovde proveravao da li mi citamo njegove textove uopste, hehe!
Sačuvana
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Јун 14, 2009, 08:26:51 »

Mislim da je RY ovde proveravao da li mi citamo njegove textove uopste, hehe!
Bane oduzeo si mi misao swoon
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Јун 14, 2009, 09:12:08 »

Ne vazi...u prakticnom principu.
Suvise blizu.
Tj., sa sachmarom kosi hitac - zaboraviti? Ima li NEKI sluTchaj da treba voditi rachuna o njemu?

(A vas dvojica iznad - nemoj neko da mi dira Fox Terminatora!!!  angry2  nono  punish

sarcastic )
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #42 poslato: Јун 14, 2009, 09:39:21 »

Kakvi da ga diram? Nisam lud, sa Ry-em samo na vi, gospodine ovo ono... Bolje i to neg da gledam tebe vidim smederevo, neka hvala... Ima Toza nekog komsiju pa ga Ry pitao jel ga nervira? Digla mi se kosa na glavi(figurativno) a sad ne smem ni da pitam Tozu jel ima jos komsiju...
Sačuvana
skljo
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Мај 03, 2016, 10:10:33 »

ako moze mala pomoc zasjed je na visini od oko prilike 4.5m pucam sa naslona parcela na kojoj cekam nosi nizbrdo postavicu i sliku da vam bude jasnije divljac stoji ispod dole kod ove jabuke daljina nekih 120 metara cal 30-06 masam divljac 3 puta u tri izlaska posto inace ne pucam nikad drugi metak na istu divljac a kad pucam sa zemlje u metu iz ruke pogadjam u krug 5cm na toj daljini koliko je moguce da prebaci ili podbaci metak na toj daljini
Sačuvana
skljo
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Мај 03, 2016, 10:12:05 »

ako moze mala pomoc zasjed je na visini od oko prilike 4.5m pucam sa naslona parcela na kojoj cekam nosi nizbrdo postavicu i sliku da vam bude jasnije divljac stoji ispod dole kod ove jabuke daljina nekih 120 metara cal 30-06 masam divljac 3 puta u tri izlaska posto inace ne pucam nikad drugi metak na istu divljac a kad pucam sa zemlje u metu iz ruke pogadjam u krug 5cm na toj daljini koliko je moguce da prebaci ili podbaci metak na toj daljini

Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: