DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 11:47:59
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kosi hitac?  (Pročitano 30844 puta)
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јануар 23, 2009, 09:37:57 »

Momci, može li ko malo detaljnije da pojasni kosi hitac i dejstvo na cilju...? Kako pucati kad je meta iznad, odnosno ispod strelca, kao i to koliko kosi hitac može uticati na pogodak i u kojoj meri...? Konkretno za kalibar 30-06...
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Marko
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јануар 23, 2009, 09:56:19 »

Ja ne znam puno o tome, al sam saznao da se kosi hitac i deformacije pogodka desavaju pri uglovima vecim od 30 stepeni.
pa ih i izbegavam  Grin Grin
Sačuvana

Dobar pogled!
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #2 poslato: Јануар 23, 2009, 12:39:27 »

Momci, može li ko malo detaljnije da pojasni kosi hitac i dejstvo na cilju...? Kako pucati kad je meta iznad, odnosno ispod strelca, kao i to koliko kosi hitac može uticati na pogodak i u kojoj meri...? Konkretno za kalibar 30-06...

Darko,
potrazi magazin Lorist, pet sest brojeva unazad.
Rajko /Ry / je potanko opisao problematiku kosog hitca.

Kosi hitac je prica za sebe i neznatno ima uticaja na vrstu kalibra lovackog karabina  do optimalnih lovackih daljina/200 met/.Hocu reci, nema bitnih razlika kod 30-06,7x64, 8x57.. Naravno, odnosi se na uobicajene kalibre sa naseg podneblja. Zapravo, treba shvatiti sustinu i sta se desava kod takvog hitca a ne karakteristike kod kalibara. Te finese dolaze kasnije.

Na forumu ne mogu postaviti integralni teht jer bi to bilo protivno uredjivackoj politici magazina Lorist, ali ako je Ry raspolozen, mogao bi sa par recenica interpretirati svoj text.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #3 poslato: Јануар 23, 2009, 12:45:56 »

Koliko ja kapiram materiju, a da probam uproshteno.. glavno dejstvo je sila zemljine teze... tako da, kada gadjate "uzbrdo" sila zemljine teze kochi zrno, pa time ono krace leti, shto znachi da je veci pad zrna... i obrnuto - gadjanje "nizbrdo" omogucava zrnu da zadrzi vecu brzinu, te time ima manji pad, shto znachi prebacice metu...

jel OK?
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #4 poslato: Јануар 23, 2009, 12:56:58 »

Koliko ja kapiram materiju, a da probam uproshteno.. glavno dejstvo je sila zemljine teze... tako da, kada gadjate "uzbrdo" sila zemljine teze kochi zrno, pa time ono krace leti, shto znachi da je veci pad zrna... i obrnuto - gadjanje "nizbrdo" omogucava zrnu da zadrzi vecu brzinu, te time ima manji pad, shto znachi prebacice metu...

jel OK?

Negde si na pola... Razmisli.
prebacices u oba slucaja...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #5 poslato: Јануар 23, 2009, 01:08:08 »

POMOC PRIJATELJA
Uzmi u obzir nisansku liniju i balisticku krivu...
pa dodaj svoje zakljucke... :Smiley Grin
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #6 poslato: Јануар 23, 2009, 01:55:39 »

Ma chitao sam malo po netu...tachno je... zato shto pri gadjanju uzbrdo ili nizbrdo, krace deluje sila zemljine teze na zrno nego kod horizontalne putanje... sad je jasno..

moja teorija bi imala smisla kada bismo gadjali silaznom putanjom (kao u artiljeriji).. jer se tamo uzimaju koordinate sa karte, tj. horizontalne ravni...(Ali da ne komplikujem..)

Jednostavno...gadjali pushkom uzbrdo, ili nizbrdo u oba puta zrno ide iznad mete...  Grin
Sačuvana

darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 23, 2009, 02:06:02 »

Koje je to izdanje konkretno i koji broj, kao i gde da ga kupim???
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 23, 2009, 02:28:59 »

Citat: Jastreb

jel OK?

Ne baš Jastrebe. Problem u tvom izlaganju leži u tome što je sila zemljine teže konstantna tako da nema veze da li se puca horizontalno ili vertikalno jer će sila zemljine teže uvek delovati jednako bez obzira na putanju zrna ali ima istine u tome što pričaš. Dodaću i to da je i pad zrna jednak bez obzira da li se radi o horizontalnom ili vertikalnom hitcu. Zašto onda "prebacimo" metu kada pucamo pod uglom? Evo slike

Tekst sa slike glasi :
Kada pucamo horizontalno mi zapravo štelujemo 8 MOA (Minuta ugla) kako bi kompezovali pad zrna od 24 inča na 300 jardi (1MOA na 300 jardi je 3 inča). Primetite kako pod uglom od 60 stepeni iako je pad zrna isti (24 inča) mi kompezujemo tek za 12 inča ( u smeru koji je pod pravim uglom od ose cevi kao što se vidi na priloženoj slici).
Ovo isto se dešava ako pucamo i "nizbrdo". Pad zrna se meri u odnosu na osu cevi a ne u odnosu na horizontalnu površ (ravan) pa tako zrno UVEK pada kada napusti usta cevi.
Jastreb je zaključio da će zrno usporavati ukoliko se puca uzbrdo a ubrzvati ako se puca nizbrdo i ja se slažem sa njim ali su razlike dovoljno male da bi se uzimale u obzir u lovu.
Do 300 metara, dovoljno je znati horizontalnu udaljenost do mete i na tu daljinu postaviti nišanske sprave, za sve preko potrebna su malo bolja proračunavanja. Po toj logici ako je meta tačno iznad vas nećete kompezovati (hoćete ali malo je komplikovano da objašnjavam koliko, a i  svako može da zaključi).
Koliko kompezovati za 30-06. Sve zavisi od udaljenosti do mete, ugla isl. Više o tome možete naći na stranicama mog foruma. Takođe, što je udaljenost do mete veća i što je veći ugao to je i "greška" veća.

thunder11

Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 23, 2009, 03:14:33 »

O ovome je vec bilo mnogo rasprava, no na lovackim distancama dovoljno je upamtiti minimalnu tabelu, koja je iznenadjujuce slicna za sve srednje ili magnum kalibre..

Pucanj navise je potpuno razlicit od horizontalnog hica, i prirucne formule bas i ne rade. Kod pucnja navise radi se o delu putanje hica ispaljenog pod uglom navise, sto je vrlo ozbiljan balisticki problem. Prirucne racunice bas i ne rade, pogotvu na vecim daljinama.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #10 poslato: Јануар 23, 2009, 04:57:26 »

Aj sad da ulazimo malo i dublje u fiziku... malopre sam putovao na relaciji Kragujevac - Krusevac, pa onako usputno razmishljo o ovoj tematici...

Prvo, nije tachno ono shto sam prochitao na masi inostranih sajtova, da krace deluje sila gravitacije ako se puca pod uglom, deluje isto vreme...jer je isto vreme potrebno zrnu da predje datu razdaljinu...

U principu, doshao sam do zakljuchka da je najlakshe i objasniti ovako, kao na ovom crtezu...na cevi, koja je upucana na 0m...bez korekcija za 100, 150m...

Shta se tu ustvari deshava, kad ispalimo zrno ravno...sila gasova gura zrno pod 90 stepeni u odnosu na gravitaciju,a gravitacija vuche zrno na dole..i to je to...ali, kad ispalimo zrno na gore, pod odredjenim uglom... sile se mogu razdvojiti na X i Y komponentu...tj. imamo i silu koja gura zrno u vis i silu koja ga gura horizontalno, a ta, koja "gura u vis" je znatno veca od sile gravitacije (9,81m/s2), i to je glavni razlog prebachaja...taj deo sile koju gasovi prenesu metku, a koji gura zrno u vis nadmashi dejstvo gravitacije i zrno ima manji pad, nego shto bi imalo pri horizontalnom hicu...ako zrno ispalimo direktno u vis, tu cemo onda imati samo vertikalnu silu, koja ce mnogo vishe nadmashiti silu gravitacije...kad se izjednache, tj. energija zrna se izjednachi sa silom gravitacije, zrno ce stati, a kad gravitacija nadvlada, pochece da pada...

a za "nizbrdo" i dalje stoji ono sa pochetka, gravitacija "ubrza" zrno i ono dalje leti, tj. ima manji pad...
Sačuvana

lazar
Gost
« Odgovor #11 poslato: Јануар 23, 2009, 05:05:24 »

treba jos dodati da opticki nisan nije u istoj osi sa cijevi
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #12 poslato: Јануар 23, 2009, 05:08:09 »

ma to nema veze sa ovom problematikom...uzmimo da gadjamo bez optichkog nishana... Wink
Sačuvana

Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #13 poslato: Јануар 23, 2009, 05:10:23 »

Sta mislis da si putovao Kragujevac-Kraljevo-Krusevac
 Grin Grin Grin(da je put trajao duze) ? Grin Grin Grin

Uputstvo:
Napredak se oseca, razlozi malo sile i nacrtaj dijagram
blizu si, hocu da kazem IMA JOS NESTO  Wink Wink Wink
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #14 poslato: Јануар 23, 2009, 05:14:02 »

e ebi ga sad Bogi...dosta mi je voznje za danas...

aj' neshto ostavimo i za sutra..  Grin

(zanemari to shto je "gore" vazduh redji..rotaciju zemlje...i shto se fazani ne love karabinima...to su zanemarljivi chinioci  Grin )
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: