DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 05:09:51
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristLovni reviri (Urednik: swift)КАЈМАКЧАЛАН-НИЏЕ
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: КАЈМАКЧАЛАН-НИЏЕ  (Pročitano 7585 puta)
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« poslato: Јануар 26, 2015, 12:32:48 »

Постоје топоними који су дубоко урезани у свест нашег народа. Један такав је и Кајмакчалан, Капија слободе за Србе,неосвојиви Борисов град за Бугаре. И за једне и за друге крвава кланица и стратиште страдалника.Поприште најжећих борби на Солунском фронту.Битка је вођена између 12. и 30. септембра 1916. године. На српској страни 5000 погинулих.Ураганска паљба топова кидала је месо и горела кости, ровала је земљу а кад она утехне јуриш на куршум и нож.

Врх Кајмакчалана 2500м над морем,под снегом у сумаглици. Фотографија у праскозорје. У измаглици назире се црква, спомен костурницом страдалника а ту је је и срце др.Арчибалда Рајса. Источна страна је у Грчкој западна у Републици Македонији. Ето тако је мене и Попа дочекало ово место протеклог викенда.
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #1 poslato: Јануар 26, 2015, 12:36:56 »

Drago mi je da si preziveo planinarenje!  drinks
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јануар 26, 2015, 12:48:42 »

Куд год да се крене могуће је наићи на неме подсетнике страдања који одолевају стубу времена. О некима се води брига а нека полако падају у заборав. Белези су трајни онолико колико је чврст материјал од којег су направљени. Кад нестане белег остане сећање. А кад и оно нестане можда историја нешто запамти.

Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 26, 2015, 01:07:30 »

Ловиште Ниџе је високопланинско. У току једног дана могуће су велике метео промене а колебања температуре иду од пријатних а сунчаних пар степени изнад нуле до студени која вам се увлачи у кости. Маглу нећу да помињем она је овде нормално стање.

Ваздух је разређен па савладавање висинске разлике (ово је лепши термин за ломатање узбрдо и низбрдо)изискује много физичког напора. Ако ко мисли да је овде лов једноставан и сличан ономе у низини грдно је се преварио. За прелазак којих пар стотина метара срце ми је тукло као лудо а плућа су хтела да се распадну. Зато ако се ко од "салонских" или "градских ловаца" задеси својом кривицом у оваквом лову нека бира место где ће најмање сметати домаћинима. Поп и ја смо "градски ловци" а та категорија је за нијансу боља од "салонског"!  Wink
Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јануар 26, 2015, 01:19:28 »

Природа је овде сурова. Масив је од гранита и гнајса са танким слојем жућкасто црвенкастог тла. Колико год била сурова борба за опстанак лепота вас окружује на сваком кораку ако желите да уживате у њој.

Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јануар 26, 2015, 01:37:07 »

Наши домаћини су били колеге ловци Јоше Митрески и Игор (на фотки најближи вама). Први је и професионалац који ради као ловочувар у НП Пелистер а по базичном образовању је ветеринар.Са леве стране седи Златар а стоји Стева док Поп седи. Ова двојица иду по планини као јапански брзи возови по шинама. Тешко их је прати.Фотка је направљена у кујни тј.засебном објекту уз спаваоницу.

Спаваоница са 20ак кревета намештених са постељином и прекривачима тако да врећа може а и не мора. Грејање је на бубњару ложену церовином, струје има , климу нисмо палили а за ђакузи смо морали да сачекамо термин после неких Швеђанки!

Момци са леве стране "Галип" и Ристе такође су искусни ловци и врсни "Шерпаси". 
Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 26, 2015, 01:39:32 »

Sačuvana

Pedja1965
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 26, 2015, 01:48:16 »

Samo da vam zavidimo pozdrav
Sačuvana

ja opraštam mnogo,ali nikad ne zaboravljam ono što mi je učinjeno
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 26, 2015, 02:00:05 »

На фотки спаваонице са леве стране је превозно средство Махиндра Гоа 2,5црд која је савршено одрађивала захтеван терен.На возилу су оргиналне гуме из Индије а возач зна знање па је одлазак у планину био прилично конфоран. За љубитеље минимализма ту је газ 69 у савршенома стању. Ова Рускаја машина дрвена осовина сигурно отклања камен у бубрегу и окоштавање кичме.Виђена је и једна Аерка 55 док је Нива незаобилазни елемент сваког лова на Балкану а и шире!  biggrin

Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 26, 2015, 02:02:23 »

Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јануар 26, 2015, 02:21:23 »

Провера оружја и опреме је обавезна и у доласку и у повратку. Ништа се не сме препустити случају.

Егзотика. Таурус и Кинг Крагуј у калибру 44 магнум. Кратко оружије је дозвољено за ношење у лову. Иначе ови револвери су пробани на 175м из руке и то није ловачка прича.Погодак је у мету димезије виталне регије вепра а може и Јоше да ме исправи ако грешим.

Моја маленкост још није за отпис.  Wink

Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 26, 2015, 02:33:47 »

Утисака има много и тешко их је све изразити речима и фотографијама. У једном тренутку ми је и суза у оку заиграла. Што се улова тиче нисмо имали среће мада је мирис свиња био толико јак да чак и "београдски шупци" ( коментар из филма Караула снимљеног у МК)су могли да га осете. Зато и постоји други. А до тада "Ке сакам убавина од Македонија"

Sačuvana

steel
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

s.rodic@hotmail.com
« Odgovor #12 poslato: Јануар 26, 2015, 06:36:45 »

Jos jednom svaka cast  buba
Sačuvana

Vuk ne vije što je mesa gladan, nego vije da družinu svije!
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: