DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 03:23:51
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEKALIBRI (Urednik: swift)Kalibri ivičnog paljenja - .17 HMR & .17 HM2
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibri ivičnog paljenja - .17 HMR & .17 HM2  (Pročitano 5263 puta)
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јануар 25, 2016, 09:19:44 »

Rešio sam da pokrenem ovu temu sa namerom da se malo više prodiskutuje o ovim kalibrima i da ako neko od kolega ima, kaže svoje iskustvo sa njima ili utiske. hi Nastali su takoreći pre nekoliko godina, početkom 2000- itih i u njihovoj proizvodnji i razvoju najznačajniju ulogu imao je američki proizvođač municije- Hornadi. Kalibar .17 HMR nastao je sužavanjem grla čaure kalibra .22 WMR i usađivanjem u nju zrna prečnika .172" težine od 15 do 20 i nešto više greina, sa istim barutnim punjenjem. Kalibar .17 HM2 nastao je sličnim postupkom, tj sužavanjem grla čaure metka .22lr Stinger, i usađivanjem prethodno pomenutog zrna, bez drugih izmena u punjenju (sužavanjem čaure standardnog .22 lr metka nastao je treći novi kalibar ivičnog paljenja- .17 PMC, koji se razlikuje od prethodna dva). Početna brzina za kalibar .17 HMR se kreće oko 770 m/s na ustima cevi i varira (do nekih 200m ostaje nadzvučan), zavisno od karakteristika municije, a brzina na ustima cevi za kalibar .17 HM2 je nekih stotinak i više m/s manja. To je nešto najosnovnije o njima što bi se moglo reći. Zastava proizvodi pušku u kalibru .17 HMR (MP 17 model), a kod nas na tržištu ima da se nađe i Zbrojovki u ovom kalibru. Od municije samo znam da ima uglavnom Hornadija. Na Youtube-u ima da se vidi dosta raznih testiranja ovog kalibra i kako vidim odlično se pokazao po pitanju preciznosti, gađanja na veće daljine i za lov sitnih krznašica tamo gde je to dozvoljeno.  drinks
Voleo bih kada bi se malo više priče pokrenulo na ovu temu, pa ako neko zna nešto više o ovome, neka piše.
 drinks
https://en.m.wikipedia.org/wiki/.17_HMR
https://en.m.wikipedia.org/wiki/.17_HM2
http://www.zastava-arms.rs/sr/civilianproduct/malokalobarska-pu%C5%A1ka-mp-17
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
samostrel 007
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јануар 26, 2016, 10:35:41 »

Interesantni kalibri ali i posle toliko godina jos uvek nisu nasli neku vecu primenu u evropskim zemljama.Kod nas verovatno moze na prste da se nabroji koliko njih poseduje nesto od ovih kalibara.Za vezbanje je stari dobri 22LR neprikosnoven,sto zbog jeftine municije sto zbog same palete i danasnje raznovrsnosti te iste.Ako bi covek razmisljao o lovu na predatore tu bih ubedljivo prednost dao nekim malo jacim srodnicima 222,2223 ,,,,---
Kao dete slusao sam  kako stariji lovci pominju par osnovnih kalibara a ovo danas covek nemoze ni da se snadje niti da pohvata sve te kalibre ,cifre,tablice.
U ovoj porodici si izostavio jedan kalibar koji je meni posebno bio interesantan i dvoumio sam se o kupovini nekog starijeg Drilinga sa mogucnoscu ugradnje takozvanog Einstecklaufa u kalibru 17 Hornet.Nazalost odustao sam od te namere  jer kad se sve sabere izadje pozamasna cifra(samo ugradnja takve cevke izadje oko 1000 e) i postavlja se pitanje o stvarnoj potrebi jednog Drillinga ili je to samo zelja imati ga posedovati ga.
Inace po svemu meni je ovaj kalibar veoma interesantan bas zbog te umetnute cevi i samog lova upravo lisica.
Metak je nastao od 22 Hornet pri cemu je Caura metka 22Hornet stanjena na kalibar 17 tj.4,37mm.Duzina caure iznosi 29,32mm a maksimalna duzina metka je 43,69mm.Kazu da iskusni strelci mogu da sa 22Hornet da pucaju na lisicu do nekih 130m dok sa 17 Hornet cak i do 200m.Kolko se secam prosle godine sam trazio municiju za 17 Hornet i naisao sam na Hornady municiju V-MAX projektil 20 grain gde je pisalo na 100m + 4 cm upucavanje sto daje sa ovom municijom na 214m tacku.1113 m/s(803 Joule)
E sad takav  metak od samo 1,3 g nema sta da trazi po vetrovitom vremenu i jos neko daleko pucanje.
Municija takodje nije jeftina.Mislim da je oko 30 E kutija i to samo 25 kom dok je za 17 HMR oko 20 evrica.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јануар 26, 2016, 11:00:53 »

Nisam zaboravio na kalibad .17 Honet, nego ga nisam napisao jer se ovo odnosilo na kalibre ivičnog paljenja. Svakako, odlično je što smo i njega pomenuli. drinks On je najmlađi od ova tri, i mislim da je nastao pre godinu-dve dana. Kao što ste rekli, sužavanjem grla čaure .22 Hornet na 4.4mm. A samo bih ispravio za dužinu čaure koja iznosi 35mm i ima obod. Gledao sam neke Hornadijeve snimke, ima identičnu putanju kao njihov .223 Rem 55grs, što znači da je upotrebljiv na dosta većim daljinama od 200m, ali je pitanje koliko je efikasan. Sa zrnima od 2g (30grs) ima nešto umereniju brzinu, ali meni se kod ovo kalibra nije svidela ta prevelika brzina. Ne znam kako utiče na cev tih 1100 m/s, a i često zbog hidro-šoka pravi veće štete nego neki srednji ili mini kalibri. Za lov na predatore se meni uvek sviđao prvo .22 Hornet, a i .222 Rem (Zbrojovka ima mnogo lep Mini Mauser u ovim pomenutim kalibrima - ČZ 527 Lux). A što se streljaštva tiče i pucanja u mete, tu ne treba govoriti o upotrebljivosti kalibara .22lr i manje- više .22 WMR. Municija jeste skupa, i tako će i biti dok ne postanu malo rasprostranjeniji ovi kalibri. Sviđa mi se nešto kao ova dva manja, voleo bih da imam, ali za sada se držim čvrsto .22lr. Wink drinks
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 26, 2016, 11:05:10 »

Мало поређења.

Sačuvana

Нема живота пре кафе
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јануар 26, 2016, 11:22:09 »

drinks
Lepa sličica, uvek sam želeo da imam ovaj treći sa desne strane, mnogo mi se sviđa. Evo jedne zanimljive Anschützove puškice sa kolenastim zatvaračem (brzorepetirajući): http://jga.anschuetz-sport.com/index.php5?produktID=808&menu=109&sprache=1&produktShow=detail
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
Stefan092
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Stefan092
« Odgovor #5 poslato: Јануар 26, 2016, 01:41:26 »

Ja jedino znam da ako se ikada u nasoj zemlji dozvoli lov(lisica,sakal) sa kalibrima koji imaju ivicno paljenje, sutradan cu kupiti .22 WMR. A ovi pomenuti mi s ne dopadaju zbog malog precnika zrna.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 26, 2016, 01:48:36 »

Slažem se oko toga, dobar izbor. Ali gledao sam na youtube-u neke testove, i daleko razorniji efekat imaju kalibri .17 u odnosu na .22 zbog velike brzine, ekspandirajućih zrna i hidro-šoka. Bilo je lovova na lisice i druge sitne krznašice u Americi i .17 HMR i Hornet su pravili baš velike štete. smile
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #7 poslato: Јануар 26, 2016, 10:29:48 »

Nešto razmišljam o ovim zujkicama...

Pukneš nešto početnom brzinom od 1000m/s a ima 25 graina.
Šta se desi ako napolju pada kiša,duva vetar, lete maslačci, roje se bumbari ili svitci.
Ili šta se desi kad ispred zrna naidje vlat trave ili stabljikica sirka, čička i sl...
O žitu i da ne pričam. A o uglu rikošeta i nemam nameru.
Kod nas za upotrebu u lovu...to je misaona imenica.Znamo i zbog čega.
Ostaje upotreba za papir. A za to, još uvek ima mlogo dobrih favorita, zar ne.
 hi
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
samostrel 007
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 28, 2016, 09:07:44 »

17HMR kao i 17HM2 su mnogo superiorniji naspram 22LR jer imaju pravolinisku putanju i jako su precizni ali kao sto neko rece imaju tu manu mali precnik zrna i sama tezina zrna.Zajednicko za Varmint kalibre je da se neverovatno brzo rasprskavaju tj.eksplodiraju pri bilo kakvom kontaktu.
 Stefane to da prave stete mi je cudno i  to zavisi sa kojom municijom je to sve testirano.Ono sto je meni poznato je da je upravo taj kalibar 17 HMR nasao primenu u evropskim zemljama bas iz razloga sto ne pravi velike stete na krznu i posebno ga cene lovci na krznasice kojima je bitno da se krzno sto manje odsteti zbog dalje prerade.Bas kod 17 HMR sa municijom 1,3g Gamepoint CCI je testirano i poznato mi je da da pri pogodcima nije bilo izlazne rane i da se projektil pri udaru u telo rasprsne i rastrka se po celom kanalu same ulazne rane.
Zbog nekog jaceg dejstva ja sam se i nadovezao na tvoju temu i otisao na 17 Hornet( ionako svi oni su iz jedne porodice)koji je kako ti rece mlad metak i mislim da je nastao 2012-2013 i on mi se tada u tom nekom momentu dopao jer je iznad ova dva i spada u visokorazantne kalibre sa dobrom preciznoscu. i on je svoju primenu u evropi nasao bas iz razloga zimskog lova lisice.
17 Remington je jos superiorniji nad svim ostalima 1,62g(1231m/s)(1228J) A ovako brzi kalibri sigurno ne uticu dobro na samu cev.i od ovakvih kalibara kad bi nesto birao pre bih se odlucio za 204 Ruger jer je ima raspon u gramazi zrna 1,56-2,92g i veoma dobru preciznost i za pucanje preko 200m.
Nije stvar u tome dal je kalibar ivicnog ili centralnog paljenja vec u primeni i samom ucinku na divljaci kojoj je taj kalibar namenjen.
U nekim zemljama ili delovima zemlje zakon ne dozvoljava da se na lisicu puca ispod kalibra 6,5mm.Van svake pameti. I ja sam za adekvatan odabir kalibra i uvek sam za vise energije i moguci odstrel na mestu ali neki ga bas preterase.
Tako da u svemu od svih tih kalibara nebi uzeo ni jedan za namenski lov lisice itd. sto ne znaci da nebi voleo nesto da posedujem od navedenih al to je opet nesto drugo
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 28, 2016, 11:01:32 »

То за прављење штете се највише односило на калибар .17 Хорнет јер он има највећу брзину. Ти снимци које сам гледао су били снимани у лову на ситне крзнашице, па је због тако ситне дивљачи вероватно била велика штета. Верујем да доста тога ту игра и одабир зрна, која су углавном експандирајућа са пастичним врховима и масом од 1.3-2 г. Али, ово је само нагађање што се тога тиче, јер не знамо док не пробамо. Wink Знам да је .22 Хорнет доста познат и заступљен у лову на лисице, али ми се овај .17 Хорнет не свиђа толико јер са тако превеликом брзином цев не би дуго трајала ако би се гађало и на стрелишту, али фино је да продискутујемо и о њему. Ови са ивичним паљењем су већ друга прича јер су доста спорији, а одлични су због путање и ефекта на већим даљинама, колико сам видео (под условом да су јако слаби спољашњи утицаји који скрећу зрно са путање) и врло радо бих да поседујем тако нешто. Што се тиче примене у лову, ХМР и ХМ2 већ не праве толико велике штете као што кажете, а имају добар зауставни ефекат и пробојност због типа зрна и брзине. У праву сте! А што се тиче .22 лр/ВМР, они су незаменљиви, не може се описати и поредити то задовољство и пријатност приликом пуцања са овим калибрима. drinks hi Мада, гледао сам на нету и прилично успешне поготке са .22 лр на даљинама до 300м.
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #10 poslato: Јануар 28, 2016, 11:40:59 »

Stefane  drinks
22 lr na 300m ?
Sačuvana

StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 28, 2016, 11:49:00 »

Pozdrav Gorane! drinks
Jeste preterivanje, ali sam malo pretraživao to na netu, i ima finih rezultata... doduše, na tim snimcima su uglavnom neke improvizovane mate, ali bude pogodaka, pa mi je to privuklo malo pažnju. hi
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јануар 30, 2016, 11:48:59 »

Da dodam ovo za gađanje kalibrom .22lr na 200-300m koje sam spomenuo. To što sam gledao na snimcima su neka balistička testiranja ovog kalibra na takvim daljinama ili gađanja u čelične mete koje nisu baš merodavne što se tiče rezultata. Iako se gađanje sa ovim malim kalibrom preporučuje do nekih 80m, mislim da je na dosta većim daljinama upotrebljiv. Naravno, ne može nikada ni da se poredi sa nekim ozbiljnim gađanjem karabinom na tih nekoliko stotina METERI, ali ne izgleda loše za rekreaciju. Mislim da se sa dobrom obrtnočepnom puškicom, debelom cevkom, naslonom i dosta municije može dobiti neki rezultat. Samo štelovanje optike možda može da predstavlja problem zbog baš velikog pada zrna. E tu negde pronalaze svrhu kalibri .17, jer imaju malo položeniju putanju, a imaju kinetičku energiju koliku i kalibri .22 od kojih su nastali, ali samo pod uslovom da su su spoljašnji uticaji na zrno jako slabi kao što je spomenuo čika Swile. Inače, u Americi postoji valjda neka vrsta takmičenja sa MK puškama kalibra .22lr na kojem se gađaju mete na daljinama 25-200 yds. drinks hi Pozdrav!
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Новембар 06, 2019, 09:24:12 »

unsure
https://www.bing.com/videos/search?q=17+HMR+vs+Deer&&view=detail&mid=FCB5058A4B598BBC905FFCB5058A4B598BBC905F&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3D17%2BHMR%2Bvs%2BDeer%26FORM%3DVRMHRS
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: