DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161554 poruka u 7290 tema- 7008 članova - Poslednji član: pera sumar

Јануар 29, 2020, 11:33:08
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 34   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kremen i crni barut  (Pročitano 79754 puta)
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #45 poslato: Април 01, 2016, 10:23:37 »

spiteful
https://www.youtube.com/watch?v=q_RW2GxNxQ4
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #46 poslato: Април 03, 2016, 06:15:57 »

Nekoliko reči ( i sličica ) o punjenju perkusionih revolvera

Kokot se napne na prvo koleno. To nam omogućava da bure okrećemo rukom.
Sipamo odmerenu količinu crnog baruta u komoru ( zapreminsko merenje je sasvim u redu ). Na prikazanoj slici vidite da se sipa direktno iz kruške. U ranijim postovima sam naveo zašto to nije dobro. Bolje je sipati iz kruske ili roga u mericu pa iz merice u komoru.
Neki strelci nakon baruta sipaju odmerenu količinu kukuruznog ili pšeničnog griza, kako bi vrh kugle kada se napuni bila u ravni sa površinom bureta ( Ovo zaista nije neophodno, to su finese ).

Sada se postavi kugla. Rekli smo ranije da se kod revolvera koriste kugle nešto većeg prečnika od nazivnog kalibra oružja. Pa tako za revolvere cal. 44 stavljamo kuglu .454

Sada se bure zarotira da kugla dodje u ravan sa polugom za nabijanje kugle

Poluga na revolveru

Na slici se možda ne vidi baš najjasnije. Polugom se pritiska kugla, snažno ali ipak sa osećajem, dok kugla ne legne na barut. Važno je da izmedju kugle i baruta nema vazdušnog džepa.
od utiskivanja kugle, na površini komore će ostati jedan tanki olovni prsten. To je znak da je kugla odgovarajućeg prečnika i da je dobro zaptivena komora bureta.
Operacija se ponavlja za svaku komoru.

Sada se sve komore napune mašću. Razlog za ovo je podmazivanje cevi ali još važnije sprečavanje lančanog paljenja komora.
Da malo objasnim. Crni barut je bitno drugačiji od bezdimnog. Drugačije sagoreva i spada u EKSPLOZIVE. Bezdimni barut na gomili će da se zapali a crni da eksplodira! Ukoliko ne koristimo mast, dešavalo se da prilikom opaljenja metka varnica prenese vatru na susednu komoru ili čak na više njih, pa dodje do istovremenog opaljenja iz više komora a samo jedna je u ravni sa cevi.... Ne želite da se to desi. Lančano paljenje je još verovatnije ako koristimo kugle jednake ili nešto manjeg prečnika od kalibra oružja. Zato je onaj prsten, koji sma pomenuo, prilikom utiskivanja kugle važan. I pored toga treba staviti mast kako je i prikazano.
Inače za podmazivanje većina strelaca koristi rastopljeni goveđi loj, kao što su u vreme divljeg zapada svi radili.
Evo sada objašnjenja za ovu sliku

Goe na slici vidite Wonder seals. Čepove od masti koje utisnete u komore bureta umesto masti, čistije je. Ja pravim mešavinu rastopljenog goveđeg loja i pčelinjeg voska pola-pola. Izlijem tu smešu da dobijem ploču debljine oko 3 mm. i kada se ohladi čaurom cal. 45 napravim ove čepiće koji su se pokazali boljim od ne jeftinog originala.

Ostalo na me još da kapisliramo revolver. Postavljamo jednu po jednu kapislu veličine 10 i blago sa osećajem svaku pritisnemo, prstom ili drvenim štapićem.
Ovo je delikatan deo punjenja i oružje MORA da bude okrenuto u bezbednom pravcu.
I sad na liniju pucanja  hi
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #47 poslato: Април 03, 2016, 06:58:55 »

Браво!

Може ли снимак како пуцаш из оне пушке?
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #48 poslato: Април 03, 2016, 07:00:17 »

Samo da vidim imam li ovde kod sebe Smiley
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #49 poslato: Април 03, 2016, 07:02:43 »

Опасно сам се примио на ту пушкицу. Вероватно бих је и на кремен и на капислу  blush2
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #50 poslato: Април 03, 2016, 07:04:49 »

Ne znam da li si na sajmu poglrdao onu kentucky perkusionu. Ona je bila u kalibru .50
Kentucky je vrlo elegantna puska. Mada... i Hawken i Kentucky su legende divljeg zapada.
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #51 poslato: Април 03, 2016, 07:12:58 »

Гледао сам је код Перића. Ипак бих рађе Хавкен.
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #52 poslato: Април 03, 2016, 07:14:40 »

Evo Aco Smiley

View My Video

Amaterski snimak levorukog strelca sa puskom za desnjake. Na snimku se vidi kapisliranje puske i povlacenje ubrzice.
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #53 poslato: Април 03, 2016, 08:08:15 »

И неколико килограма мање  Cool

Да, ипак је она компактнија од Кентаки пушке.
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #54 poslato: Април 03, 2016, 08:18:45 »

Inače, nisam pitao, kako se kreću brzine zrna ispaljenih iz ovih pušaka i revolvera u zavisnosti od punjenja, kalibara i oblika zrna...?? drinks

Najzad da dam delimican odgovor. Nikako da prikupim na jedno mesto fajlove pa da ih slikam i okacim kao jpg na forum.

Evo par primera i poredjenja tradicionalnih pusaka ( koje su ovde tema ) i savremenih pusaka na crni barut.
1 foot pounds = 1,35582 Joule
1 feet per second = 0.3048 m/sec
pa tako prva na slici Pennsylvania puska ima brzinu od 680 metara u sekundi i energiju od 1992 Joul-a

Revolveri i pistolji na crni barut imaju prosecnu brzinu zrna 250 m/sec.
Pricacemo o detaljima i finesama kada malo prodjemo osnovne stvari ( Zbog ljudi koji do sada nisu imali informacija o ovoj temi ). Ostajem duzan Aci tablice sa preporucenim punjenjima.
Do tada kratka informacija o punjenju:
Hawken 50 - 110 graina crnog baruta. Na snimku iz prethodnog posta je punjenje 60 graina i kugla 133 graina. Ja sam ispaljivao i R.E.A.L. zrna od 295 graina ali sa ovim korakom najbolje nosi kuglu pa konusno zrno od 200 - 220 graina.
Perkusioni revolveri i pistolji cal. 44 od 20 - 30 graina
Perkusioni revolveri cal. 26 od 15 - 22 graina...
Ima odstupanja zavisno od modela oruzja ali ovo sto sam naveo je najcesce.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #55 poslato: Април 03, 2016, 06:48:49 »

Hvala Fisherman, odlične su slike i lepo je objašnjeno!
To su dobre brzine. Nisam znao to, a pogotovo za puške. Brzine zrna ispaljenih iz revilvera se kreću kao standardne brzine zrna .45 ACP kalibra ispaljenog iz pištolja. S obzirom na veličini i masu puščanih zrna, to je odlična brzina. Bio sam juče na sajmu i gledao sam taj Kentucky .50. Lepo izgleda, mada je još uvek mali izbor oružja na crni barut. Komponentama ni traga. Pitao sam u Sport Užicu za to oružje, i rekli su da kod njih može bez problema da se kupi uz ličnu kartu, za razliku od Grofa. Ne znam zašto su im tamo pravili problem oko prodahe tog oružja koje pripada C kategoriji. Nisam Vas pitao, zbog čega se kod oružja na crni barut koriste zrna većeg prečnika nego cev (samo da bi bolje zaptivala i dihtovala u cevi ili postoji još neki razlog za to)...?? drinks
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #56 poslato: Април 03, 2016, 07:40:38 »

Nisam Vas pitao, zbog čega se kod oružja na crni barut koriste zrna većeg prečnika nego cev (samo da bi bolje zaptivala i dihtovala u cevi ili postoji još neki razlog za to)...?? :drinks:

Nisi pratio :)
Vrati se na stranu 1 i videceš da se samo za revolvere koriste kugle većeg prečnika, za puske i jednometne pištolje na CB se koriste MANJE kugle sa patch-om ( Krpicom ).
Da, u pitanju je zaptivanje i izbegavanje lančanog paljenja. Ameri to zovu "Chain fire", kod jednometnih pištolja i pušaka ta opasnost ne postoji.
Grof je na sajmu imao u ponudi i Remington 1858 u cal. 44, od nerđajućeg čelika i Colt Navy 36, ali ih je držao iza tezge i iznosio na zahtev kupca.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #57 poslato: Април 03, 2016, 07:53:49 »

Jesam, pratim ovu temu, ali se u prošlom postu nisam lepo izrazio. Mislio sam na revilvere na crni barut, a ne na oružje uopšteno. Moja je greška. Hvala Vam. Primetio sam taj olovni prsten u na snimcima, ali nisam znao da li taj prečnih zrna ima još neku ulogu. Kakvi su radni pritisci prilikom opaljenja ovih revilvera pošto je tako "tesno" to zrno... ima li neki podatak o tome? Smiley
To su oni revolveri čije se slike izbačene na fejsu? Sviđa mi se taj od model 1858, samo da je bruniran. Ne ide mi nekako u ovoj kombinaciji nerđajući čelik. Lep je i Navy. Ovom prvom je cena valjda bila oko 71000 i nešto, a drugom 35000 i nešto. Samo još kada ne bi bilo problema sa njihovim SUP-om...
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #58 poslato: Април 03, 2016, 08:27:09 »

Nisi pratio Smiley
Vrati se na stranu 1 i videceš da se samo za revolvere koriste kugle većeg prečnika, za puske i jednometne pištolje na CB se koriste MANJE kugle sa patch-om ( Krpicom ).
Da, u pitanju je zaptivanje i izbegavanje lančanog paljenja. Ameri to zovu "Chain fire", kod jednometnih pištolja i pušaka ta opasnost ne postoji.
Grof je na sajmu imao u ponudi i Remington 1858 u cal. 44, od nerđajućeg čelika i Colt Navy 36, ali ih je držao iza tezge i iznosio na zahtev kupca.

То је тај револвер 1851.

Sačuvana

Нема живота пре кафе
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #59 poslato: Април 03, 2016, 08:32:07 »

Uh čoveče... ovo stvarno prelepo izgleda. Wink
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 34   Idi gore