DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161538 poruka u 7289 tema- 6998 članova - Poslednji član: Svajle

Јануар 19, 2020, 02:15:38
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 34   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kremen i crni barut  (Pročitano 79279 puta)
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Март 27, 2016, 12:20:33 »

Valjda ce se skorije resiti ova zavrzlama oko primene zakona i zaziveti trziste ove vrste oruzja.
Posto jos nije donet novi zakon o lovstvu moj predlog bi bio da lovac koji hoce da lovi sa ovom vrstom oruzja moze da lovi svaki dan u vreme lova odredjene divljaci. Naravno sa dozvolom i taj lovac mora da se opredeli i obaveze da ce loviti samo sa oruzjem a crni barut, da ne bi bilo zloupotreba.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #16 poslato: Март 27, 2016, 12:22:52 »

Тачно сам негде ову кутлачу изгубио Sad
Sačuvana

Нема живота пре кафе
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Март 27, 2016, 01:43:54 »

Negde si bacio kashiq???  scare

lol

drinks

Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Март 27, 2016, 03:39:43 »

Gospodo, zakon je sve samo nije ne dvosmislen.
Kao prvo u uvodnom delu zakona nigde ni u jednoj vrsti nije kao posebna kategorija navedeno oruzje na crni barut odnosno za njega ne postoji odgovarajuca nomenklatura koja je osnov za registrovanje ovakvog oruzja u evidenciju i za izdavanje oruznog lista.
Kao drugo izmenjen je predlog po kome je u C kategoriju trebalo da pripadne svo oruzje koje ne koristi sjedinjen metak nego je definisano " oruzje koje ne koristi metak sa centralnim ili ivicnim paljenjem" sto ne mora da znaci da u ovu kategoriju spadju i kapislare na crni barut jer metak moze da bude i ne sjedinjen a one definitovno imaju centralno ili ivicno paljenje.
Ovde je samo nedvosmisleno da u C kategoriju spadaju " kremenjace" a sto se tice kapislara verovatno ce i one tu da prodju ukoliko su replike starog oruzja proizvedenog pre 1900 god.
Sto se tice modernog oruzja na crni barut koje mene licno zanima kao sto su TC ili CVC njihov status nije regulisan, ceka se tumacenje koje nece izgleda biti povoljno.
Zakon jeste stupio na snagu ali nisu obezbedjeni mehanizmi za njegovu primenu, na primer po kom osnovu i na osnovu kog dokumenta ce se neko novoproizvedeno oruzje smatrati replikom starog oruzja.... itd.
Kada tome dodamo i nakaradni zakon o lovstvu koji ne priznaje kao lovacko ovo oruzje eto belaja.
Sačuvana
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Март 27, 2016, 05:50:44 »

Mislio sam da u ovoj temi razmenjujemo informacije o oruzju i priboru za oruzje na CB al' ne vredi. Imamo dve teme o zakonu i ocito da nam treba i treca.
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Март 27, 2016, 06:42:47 »

Не обазири се Жељко, само настави како си почео. Има доста нас које то баш занима.
Sačuvana

Нема живота пре кафе
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Март 27, 2016, 07:53:55 »

Tako je Aco, samo napred kolega... ovo je vrlo interesantna tema. Smiley Hteo bih da dodam da sada dosta ovog pribora za izlivanje zrna ima da se nađe kod nas... Snajper je uvezao, samo ne znam tačno šta od kalupa za livenje zrna imaju. Ostalo je samo da se neko seti i uveze crni barut, kalisle, krpice i ostalo šta je potrebno za pucanje oružjem na crni barut. smile
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Март 27, 2016, 08:05:59 »

Ово су моји одливци.
http://s206.photobucket.com/user/aleks34/media/IMG_20140827_145950_zps3d95326e.jpg.html?sort=3&o=100
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Март 28, 2016, 06:32:34 »

Odlicni ( precizni ) odlivci Aco  good
StefanS, samo oprezno, nisu isti kalupi zrna za crni barut i savremeno oruzje, cak iako se poklapaju kalibri. Ne verujem da Snajper ima u ponudi kalupe za CB. Za CB se inace koristi cisto olovo, bez primesa, mora da bude mekano. Ja ga kupujem ovde http://metalionline.com/ponuda_olova.html
Ne usudjujem se da kupujem na otpadima ( gde je jeftinije ) jer nisam siguran za sastav.
Kao sto rekoh, ovo je obimna tema. Tek smo je malo naceli.
Sačuvana
Fisherman
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Март 28, 2016, 07:01:38 »

Evo jos malo pribora

Gomila prateceg pribora ( koji kosta ) ne treba da obeshrabri pocetnike u streljastvu na CB. Nista od ovog sa slike ( izuzev kapisli ) nije neophodno. Verovali ili ne cak i kapisle mogu da se prave... ali o tome kasnije.
S leva na desno

1. Mesingani spric, sluzi za apliciranje masti preko zrna prilikom punjenja western revolvera ( vise o tome u sledecem postu ). Nije neophodan pribor, postoje i bolji nacini.

2. Sledeci mesingani alat je odlican. Sluzi za sipanje baruta u pan ( cance ) oruzja na kremen. Mesingana cevcica ima mehanizam na oprugu, gde vrhom pritisnete cance i cevcica se napuni barutom FFFF. Kada je otpustite iz nje istekne barut koliko zapreminski stane u cevcicu. AKo treba jos, ponovite operaciju, mada je ovo neka mera.

3. Treci alat s leva nije neophodan ali je vrlo praktican. Bazdarena i podesiva zapreminska merica. Meri od 5 do 120 graina. Merica se takodje moze napraviti od mesinganih caura.

4. Mesingani levak. Sluzi za montazu na "Kruske" za barut i njihovo punjenje

5. Skroz desno su kruske za barut. Prakticno ali nije neophodno. Cesto se dobijaju uz kupovinu revolvera. Ako i ne cena im je oko 27$ na Dixiegun. Cevcice su bazdarene na odredjenu zapreminu, izmenjive su ( vidi ispod na prethodnoj slici ) i jedna kruska moze da sluzi za vise komada oruzja i razlicita punjenja.

Barut moze da se cuva i u rogu

6. Dole levo je mesingani kalup za zrna. Iako je autenticniji od aluminijumskih Lee kalupa i dosta skuplji od njih, daje manje precizne odlivke. Ovaj sa slike je kombinovan. Ima jednu kuglu i jedno konusno zrno.

7. Kapisle smo vec pominjali

8. Kljuc za niplove ( deo na perkusionom oruzju gde se postavlja kapisla )  i srafciger.

Nipl, razlicite su velicine i koraka navoja. Kada se nabavljaju mora se znati koji vam tacno treba.

Na slici sa rogom je starter. Korisna i potrebna sprava sa kojom se utiskuje zrno u cev ( Puske, kubure . ) revolveri imaju ugradjenu polugu na sebi. Starterom se gurne zrno prvo sa onim najkracim mesinganim delom, zatim sa duzim, pa onda sa sipkom koja je obicno ispod cevi puske.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Март 28, 2016, 01:41:02 »

Pozdrav! Video sam da ste pre nekoliko postova napisali koji su u stvari promeri kalibara za CB, pa sam pretpostavio da to nisu kalupi za CB... ali sam hteo da kažem da u Snajperu ima da se nađe sada svašta od onog pribora za izlivanje zrna, koji ste opisali u prošlim postovima. Lepe su slike, mogu misliti kakvi su utisci uživo sa ovim oružjem...!
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Март 28, 2016, 02:30:56 »

Pozdrav! Video sam da ste pre nekoliko postova napisali koji su u stvari promeri kalibara za CB, pa sam pretpostavio da to nisu kalupi za CB... ali sam hteo da kažem da u Snajperu ima da se nađe sada svašta od onog pribora za izlivanje zrna, koji ste opisali u prošlim postovima. Lepe su slike, mogu misliti kakvi su utisci uživo sa ovim oružjem...!

Stefi, jel imas neki popust u Snajperu kad ih ovoliko reklamiras?
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Март 28, 2016, 05:42:17 »

Iskreno ja  bi nabavio jednu pusku na crni barut ,cisto za svoju dusu ,ajd sad cekam da vidim kako ce to da prodje sa zakonom  hi
Revolver sam gledao u GROFU ekstra  focus
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Март 28, 2016, 07:44:14 »

kako imamo ZOM ce da pocnemo da lovimo kao u kameno doba svud u svetu je ovo atrakcija kod nas je kategorija B
Sačuvana
Svetozar
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Март 29, 2016, 01:32:23 »

Kako se takva puska prazni? U vazduh? Cheesy
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 34   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: