DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161785 poruka u 7327 tema- 7056 članova - Poslednji član: Shomitheking

Август 03, 2020, 09:54:12
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Regionalni Parkovi  (Pročitano 6681 puta)
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Wild Boar

WWW E-mail
« poslato: Децембар 26, 2008, 07:32:14 »

Dali neko ima iskustva sa lovom u regionalnim parkovima........koja je razlika lova u odnosu na lov u obicnim (ajde da ih tako nazovem) lovistima, koje su prednosti a koje su mane........Huh?
 :Smiley
Sačuvana

A u ruke Mandusica Vuka bice svaka puska ubojita
http://www.youtube.com/watch?v=Qpi-3qM6rj4
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #1 poslato: Децембар 27, 2008, 07:31:44 »

Prvo izvinjenje zbog toga sto mozda nisam objasnio sta se podrazumjeva pod REGIONALNIM PARKOM.
Koliko sam razumio..........ne znam tacnu definiciju ali cu pokusati da objasnim ....Regionalni parkovi su nesto poput Nacionalnog parka samo na LOKALNOM nivou!!! Svaka opstina ima pravo da na svojoj teritoriji proglasi odredjenu teritoriju "zasticenom", ali mora da ispuni neke uslove.........recimo da na tom podrucju ima neka endemska vrsta, kao sto nasem primjeru gorostasna stabla munike, rijetke vrste bora, endema Balkana i juzne Italije.
E sada..........Tim podrucjem od momenta proglasnja RP pocinje da upravlja opstina, najcesce organizovanjem javnog preduzeca!!!
E sada opet da postavim pitanje sa pocetka:
Dali neko ima iskustva sa lovom u regionalnim parkovima........koja je razlika lova u odnosu na lov u obicnim (ajde da ih tako nazovem) lovistima, koje su prednosti a koje su mane........Huh???
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #2 poslato: Децембар 27, 2008, 09:59:54 »

Treci put pisem od sinoc i ako ga i ovaj put ne prihvati razbicui komp i Jeerija.Dobro si objasnio i ulazis u materiju,nista to nije strasno za vas na granici EU,samo vam nesto tradicionalno smeta sto cete morati da menjate da bi nesto pozitivno zazivelo. Prvi u rangu su Nacionalni parkovi,zatim dolaze Parkovi prirode,asveobuhvatno mogu da budu i Biosferni rezervati i medjunarodnih granica u vise drzava u zavisnosti od znacaja podrucja koje pokrivaju i prisustva retke proredjene i ugrozene flore i faune.Regionalni parkovi su u rangu trca kategorija jer im zbog antropogenog narusavanja prirode fali neki od uslova da ispune za predhodne.Tako je i O R I J E N postao hvala bogu Regionalni park prirode,a sve to endemicne flore mediterana,nature i ruralnog znacaja zivljenja hercegovackog naroda.Veliki je znacaj i ucesce vrsta faune koje su nekada zivele i koje danas zive.Daspomenemo V.tetreba koji je ziveo u sumama molike, mozda i kedrova,zatim nekada i muflona i kozoroga kao mediteranske vrste.Oni su bili naseljeni na Orijen oko 1980god.,a sta je sa njima/?.Na Risanskim stranama i Subri biloje divokoza,a zaluta i po koji medved iz Bele gore pa nestane .I tako drzava smogne snage da formira i knstituise Park prirode da bi u sto kracem vremenu obnovili fondove divljaci do punih kapaciteta i njima racionalno upravljali i koristili u granicama stuke i nauke.P> S. Vidi program o naseljavanju muflona u L.D. Orijen u H. N. od LJ. M. .Dobar pogled...
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #3 poslato: Децембар 27, 2008, 10:21:00 »

Sve ce biti pod kontrolom ,odredjeni reviri za lov po vrstama divljaci ,rezervati za divokoze ,mulona do uspostavljanja optimalnog brojnog stanja,zastita medveda ,zatim intezivan lov divljih svinja ali cekanjem na hranilistima u pobrdju npr.Ubli,Mojdez.Lov gonicima gde su divokoze mora biti obustavljen.Mi smo u N.P. Djerdap po formiranju parka napravili jedno Lov.drustvo za ziveci narod sa teritorije parka i uz odredjene naknade za koriscenje divljaci i godisnj plan gazdovanja i dan danas to funkcionise punih 18godina.
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #4 poslato: Децембар 27, 2008, 10:23:29 »

Treci put pisem od sinoc i ako ga i ovaj put ne prihvati razbicui komp i Jeerija.Dobro si objasnio i ulazis u materiju,nista to nije strasno za vas na granici EU,samo vam nesto tradicionalno smeta sto cete morati da menjate da bi nesto pozitivno zazivelo. Prvi u rangu su Nacionalni parkovi,zatim dolaze Parkovi prirode,asveobuhvatno mogu da budu i Biosferni rezervati i medjunarodnih granica u vise drzava u zavisnosti od znacaja podrucja koje pokrivaju i prisustva retke proredjene i ugrozene flore i faune.Regionalni parkovi su u rangu trca kategorija jer im zbog antropogenog narusavanja prirode fali neki od uslova da ispune za predhodne.Tako je i O R I J E N postao hvala bogu Regionalni park prirode,a sve to endemicne flore mediterana,nature i ruralnog znacaja zivljenja hercegovackog naroda.Veliki je znacaj i ucesce vrsta faune koje su nekada zivele i koje danas zive.Daspomenemo V.tetreba koji je ziveo u sumama molike, mozda i kedrova,zatim nekada i muflona i kozoroga kao mediteranske vrste.Oni su bili naseljeni na Orijen oko 1980god.,a sta je sa njima/?.Na Risanskim stranama i Subri biloje divokoza,a zaluta i po koji medved iz Bele gore pa nestane .I tako drzava smogne snage da formira i knstituise Park prirode da bi u sto kracem vremenu obnovili fondove divljaci do punih kapaciteta i njima racionalno upravljali i koristili u granicama stuke i nauke.P> S. Vidi program o naseljavanju muflona u L.D. Orijen u H. N. od LJ. M. .Dobar pogled...
E sada sam stvarno iznenadjen  Shocked
SVAKA CAST Hemingway
Otkud toliko poznavanje ovih terena?
Da, da upoznat sam sa dosta stvari o kojima ste pisali.......ali saznao sam i dosta toga sto nisam znao kao npr. ovo o V. Tetrebu.
OK..........shvatio sam iz onoga: "Tako je i O R I J E N postao hvala bogu Regionalni park prirode", da imate pozitivno misljenje o ovome proglasenju.......ajde sada da se dotaknemo lova. Ako pocnemo ponovo sa obnavljanjem faune u tom predjelu, i ako to sve zazivi bilo bi mi vise nego drago, a posebno bi mi bilo drago da se opet pojavi divokoza i medvjed!!! E sada sta do tada?Huh?? Pod kojim uslovima ce se moci loviti u tom podrucju? Dali ce se uopste loviti?
P.S. Treca sreca......dobro je da je prihvatilo poruku jer me veoma obradovala!!!
Sačuvana

shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #5 poslato: Децембар 27, 2008, 10:24:38 »

Sve ce biti pod kontrolom ,odredjeni reviri za lov po vrstama divljaci ,rezervati za divokoze ,mulona do uspostavljanja optimalnog brojnog stanja,zastita medveda ,zatim intezivan lov divljih svinja ali cekanjem na hranilistima u pobrdju npr.Ubli,Mojdez.Lov gonicima gde su divokoze mora biti obustavljen.Mi smo u N.P. Djerdap po formiranju parka napravili jedno Lov.drustvo za ziveci narod sa teritorije parka i uz odredjene naknade za koriscenje divljaci i godisnj plan gazdovanja i dan danas to funkcionise punih 18godina.
EVO I ODGOVORA HVALA
Sačuvana

shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #6 poslato: Децембар 27, 2008, 10:28:35 »

P> S. Vidi program o naseljavanju muflona u L.D. Orijen u H. N. od LJ. M. .Dobar pogled...
Vi ste to pisali?
Cast mi je
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #7 poslato: Децембар 27, 2008, 10:49:46 »

Moraju se zastiti predeli gde se divokoza i medved pojavljuju oni su tu samo u minimalnom bioloskom broju i moramo dopustit da se populacie namnoze da predju minimum i popune kapacitete stanista ,a u isto vreme d. svinju i vuka spustiti nize na hranilista i mrcinista i nesmetano ih loviti uz neku predvidjenu naknadu.Zlotska klisura je naseljena sa 7 divokoza 1983god. pa sada ima preko 200grla i jos duplo na velikom prostoru J.Kucaja i Beljanice,pa prelaze na Rtanj ,Stol Tupiznicu i Staru planinu,samo ih i tamo treba sacuvati.Lov d.svinja sa ceke u evropskim zemljama ispunjava se 65%,a pogonom svega 15%,ostalo su slucajni susreti odstrela.
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #8 poslato: Децембар 27, 2008, 11:02:20 »

Trebalo bi stupiti u kontakt sa Borisom Sabicem iz Makarske upravnikom Biokova zbog nabavke divokoza mozda su usavrsili hvatanje,a takodje isa Peljescem za nabavku muflona,ima ih i Petar Novovic u Bijelom polju od mene
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #9 poslato: Децембар 27, 2008, 11:10:45 »

Znaci mislite da bi trebalo da u periodu "OBNOVE" mogla da se lovi DS samo sa ceka?posto kada psi gone a znate da je mali prostor recimo loviti u Mojdezu a da psi ne predju u park prirode posto ce granica biti skroz nisko do Mokrina.
i mislite li da ce se izaci u susret lovcima da love po cijenama koje su do sada bile
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #10 poslato: Децембар 27, 2008, 11:27:03 »

Divlja svina i predatori moraju ne stedeci da se love samo je u pitanju nacin lova zbog uznemiravanja terena i druge divljaci sto sam vec rekao gore. Na primer zakonom je u Sloveniji zabranjeno loviti vise od 3 puta na jednoj istoj povrsini pogonom u periodu od 15.oktobra do kraja januara,ali efekti odstela od preko 40 000 grla pokazatelj efikasnosti odstrela,takodje CZeska republika odstreljuje 120 000 divljih svinja.
Sačuvana
oscar
Gost
« Odgovor #11 poslato: Децембар 27, 2008, 11:46:53 »

Bravo inženjerčino moja. Srediću da opet rdaiš u lovstvu. ***ote zar je moguće da ti ja moram sređivati pored tolikog znanja Grin Grin Grin
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #12 poslato: Децембар 27, 2008, 11:58:45 »

Bravo inženjerčino moja. Srediću da opet rdaiš u lovstvu. ***ote zar je moguće da ti ja moram sređivati pored tolikog znanja Grin Grin Grin
NEDAMO GA NIKOME.........
On je sada nas i boziji....... Grin Grin Grin
Ima da nam Ljubisa dodje na privremeni rad u MNE  Grin Grin Grin
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #13 poslato: Децембар 28, 2008, 12:40:33 »

Jos januara 1996 prezentovan je program na okruglom stolu Dani mimoze i do danas ni makac ,vise je uradio Petar Novovic nego ceo LSCG...takav smo mi narod mnogo filozofije ,interesa ,kontri i nema napredka..
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #14 poslato: Април 25, 2009, 03:46:30 »

Juce......tacnije 24.04.2009. u 10:30 h Skupstina Herceg Novog donjela je odluku da se Orjen proglasi kao Regionalni park...........sada slijedi osnivanje preduzeca za upravljanje istim...........
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: