DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161397 poruka u 7278 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 09, 2019, 11:35:18
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Lovci i ribolovci  (Pročitano 171136 puta)
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

najbolji na forumu u 2010.

« Odgovor #150 poslato: Јул 10, 2010, 06:03:40 »

cccccc, Iso sram da te bude kako mozes da okacis tako nesto, jos u krupnom planu  lol

laugh drinks

Mislim da sam već o tome pisao, svaka čast ribi ,volim je još samo lovit,mogu je i očistiti ,naložiti vatru pa i ispeći .Više volim da je vidim na gradelima ili u loncu kada to radi netko drugi ,lijepo miriše  i na slikama izgleda  stvarno lijepo.
Još ljepše je ako je ja nemoram jesti već ima i nešto drugo , osim ribe.
Volim viditi kada netko slatko jede i zna  jesti ribu ali  je ja i dalje nevolim i nema pomoći.Daleko da ne pojedem radi društava ali nisam oduševljen.Prolazie  samo plodovi mora poput školjaka  a od  ribe samo  svježa srdela ,lignja ,sipa i hobotnica.Svu drugu ribu pa i prve kvalitete , može  meni zamjeniti običan mesni  narezak.
Evo odmah i odgovora zašto,rođen u ribarskoj obitelji,moji posjedovali ribarski čamac i opremu sa registracijom  broda PL 3 .Znači jedan od tri ribarska broda u široj okolini ,tada  je pripadao  mojima.Morao  sam loviti sa svojima od malena dok su druga djeca igrala nogomet ,odgojen i odhranjen sa ribom i od ribe .Nije  samo što sam je lovio ,morao sam je i jesti .Cjelu mladost samo riba ,da ste je  jeli kao ja  dva puta dnevno  i tako 20 godina ,nebi je ni vi volili.Kada sam se dočepao  da mogu birati ,riba je na zadnjem mjestu.Ostala je ljubav prema ribolovu i ulovu ali  i dalje  je nevolim jesti.
Može bilo kakvo meso ,bolje nego riba prve kvalitete.Ja sam više mesarski  tip.............
Za razliku od mene ,svi moji vole ribu što mi je stvaralo problem onda kada sam je i sam kasnije dosta lovio ronjenjem i podvodnim ribolovom.  wacko
Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #151 poslato: Јул 15, 2010, 06:22:16 »

Za ljubitelje mora i morske ribe ,nekoliko  svježih  morskih slika.Situacija je ovakva ja sjedim u dubokom  hladu i pijem mrzlu pivu poslije  dolaska iz prirode i obilaska jedne pozicije lovišta.Pakleno vruće ali da se sa pogledom na more uz tihi vjetar maeštral,duboku hladovinu i hladnu pivu.

Upravo  uplovljavaja naša mladost sa ribarskim brodom koji je   isplovio da bi ulovio  ribu za našu tradicionalnu ribarsku noć.Ulovljeno je oko 70 kg ribe  palamida i biti će potrebno još  dosta izlazaka jer je prošle godine  trebalo pogostiti oko 2000 posjetitelja i gostiju.
Biti će potrebno  izvaditi i 1000 kg  školjaka dagnji od kojih će se  kuhanjem i čišćenjem dobiti oko 150 kg čistog "mesa" od kojeg će se praviti rižoto od plodova mora  uz nezaobilaznu sipu.Kako vidite riba se odmah svježe  pakira i zamrzava  za potrebe ribarske fešte  koja će bito 05.08.
Još je mnogo posla pa se krenilo na vrijeme .Potrebno je  uhvatiti i srdele i druge ribe za brudet.Uglavnom  biti će pečene ribe  na žaru,brudet od mješane  ribe i rižoto od plodova mora.Ova riba uhvaćena je tzv. mrežom plivaricom.Tehnika je jednostavna,brod pretražuje   podmorje pomoću eho sondera i kada se locira riba,treba je brzo  zaokružiti mrežom.

Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #152 poslato: Децембар 07, 2010, 08:29:57 »

Zvao me jedan prijatelj da dođem da ima riba pa da nosim kući.Sumljiva mi je odmah bila ta dobrota ali  pomažem svakome kome mogu pa mislim eto čovjek se opoštenio pa se sjetio   odužiti za nešto što sam mu napravio ranije.Dođem ja i on mi kaže uhvatio sam ribe jučer i uhvatio sam i jutros pa uzmi sve od jutros.Krenem ja prema frižideru i zamalo da nepitam a jeli riba očišćena.A kaže on,nije u frižideru već je u čamcu.Dobro,čamac je odmah pokraj kuće krenem ja do čamca a riba je u čamcu ali još živa i u mreži.A u  mreži je bilo 7-8 kg ribe ali kako je bilo nevrijeme noć ranije ,u mrežu se uhvatilo i granja i svega,zamršena da boli glava.Ja ga pohledam onako mrko a on kaže ,uzmi sve samo izvadi ribu iz mreže ,očisti,razmrsi i presloži mrežu.A ja prvo nevolim raditi sa mrežom a ni jesti ribu aliona riba svježa i živa, mami da se potrudim.Z
Sačuvana

kaludra1
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #153 poslato: Децембар 07, 2010, 10:10:59 »

i ja bi se potrudio  za tolko
nije zbog ribe
nego zbog vina iz podruma sto iste(trazi) ribu buba drinks
Sačuvana
Brno
Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #154 poslato: Децембар 08, 2010, 01:30:57 »

Isa da li je ono jedan Klen u plastičnoj kofi, da li je to riba iz mora ili sa ušća neretve?
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #155 poslato: Децембар 10, 2010, 09:00:06 »

Pozdrav stari prijatelju Brno drinks

Riba je morska sli zna ulaziti duboko u rijeke pa ako ima mogućnosti i u jezera.
Vrsta se zove cipal i kod nas ima više vrsta  koji su slični i imaju tek nešto malo drugačija vanjska obilježja .Po kvaliteti mesa dosta slični i razlika nastane tek ako se više zadrže u rječnoj i jezerskoj vodi.Najbolja kvaliteta je kad je  uhvaćen direktno iz mora.
Vrste cipla koje imamo  su putnik,zlatan,balavac,bataš.
Spada u srednju kvalitetu ribe i  nije loš kada je svjež i ispečen na gradelima ili skuhan na  brudet.
Objašnjenje za  mrežu i da  je nevolim je jednostavno .Ja sam još od  ranog djetinjstva puno ribario sa ocem i kada su moji vršnjaci išli igrati nogomet ili košarku ja sam morao  na mreže. Ta" mržnje" prema mreži vuče korjene još iz tih vremena  od prije 40-tak godina i uprkos velikom vremenskom odmaku ,nisam joj oprostio pa i dalje mrežu, MRZIM laugh biggrin
Pošto sam  živio u ribarskoj obitelji,često smo jeli ribu pa je objašnjnje zašto je nevolim jesti, baš u tome.Kasnije sam lovio ribu raznim tehnikama ali nikako mrežama i volio sam  je samo  loviti ali i dalje je nisam volio jesti.To je tako ostalo i do dan danas.
Nije da je ne pojedem i  danas ali nije to nešto što me oduševljava.
Sačuvana

sasa-dubica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #156 poslato: Децембар 10, 2010, 10:08:53 »

Citam ove Isine komentare pa se smijem. 
Znas Iso kako kaze jedan moj kolega.  Kaze hebes meso koje ..urac nije napravio, a od plodova mora najljepse je tele kada upadne u more Cheesy  tako i ja mislim ,tj dok ne probam lava, za mene je krmaca kralj zivotinja Cheesy
I ja sam ribario od malih nogu i provodio na vodi vremena vise nego kod kuce svoje i volim jesti ribu i pecati i sve to, ali riba je lijepa poslije rucka Cheesy
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #157 poslato: Децембар 10, 2010, 01:36:57 »

Citam ove Isine komentare pa se smijem. 
Znas Iso kako kaze jedan moj kolega.  Kaze hebes meso koje ..urac nije napravio, a od plodova mora najljepse je tele kada upadne u more Cheesy  tako i ja mislim ,tj dok ne probam lava, za mene je krmaca kralj zivotinja Cheesy
I ja sam ribario od malih nogu i provodio na vodi vremena vise nego kod kuce svoje i volim jesti ribu i pecati i sve to, ali riba je lijepa poslije rucka Cheesy

Slažem se sasa-dubica,samo još mali dodatak, kako si naveo da je riba lijepa poslije ručka ja bi dodao da valja ribu jeswti i prije ako poslije toga ima normalni ručak ( da pokasnim,pod normalnim,čitaj mesni )

Brno,sada sam  primjetio da si u biti pitao za onu  jednu ribu u kanti sa ciplima.Mi je zovemo "šćepa" i nevalja za ništa.Puna je krupnih i sitnih kostiju a ja sam je uzeo u kantu samo da je dam mačkama a ni one je baš nevole osim ako nisu baš jako gladne.
Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #158 poslato: Децембар 10, 2010, 01:42:11 »

Brno ,pravilan naziv za tu ribu je Čepa a mi je  uz Neretvu zovem Šćepa. drinks
Sačuvana

Brno
Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #159 poslato: Децембар 10, 2010, 02:58:42 »

Da na tu sam ribu mislio, jako liči na Klena ili na Jaza (protfiš lokalni naziv), ali jaz živi u dunavu i pritokama i čak zalazi u plavne zone a Klen je ipak riba čistijih i bržih voda.
Znam za neke lokalne nazive riba sa tog područja, Kubla, Čepa, Lojka...
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #160 poslato: Децембар 10, 2010, 07:01:05 »

sasa može  i ovako ,ono gore kao predjelo ,prije ručka  ali može i onako kako ti kažeš,riba je dobra ali nakon ručka koji mora biti na mesnoj bazi,otprilike ovako

Nakon ovog gore ,može se pojesti jedan repić biggrin

Sačuvana

sasa-dubica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #161 poslato: Децембар 11, 2010, 12:25:50 »

u ovom slucaju prvo riba za zagrijavanje i da kasnije ne kvari ukus ovako divnom mesu! biggrin
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #162 poslato: Децембар 11, 2010, 07:36:19 »

u ovom slucaju prvo riba za zagrijavanje i da kasnije ne kvari ukus ovako divnom mesu! biggrin

good drinks
Sačuvana

Nesonix
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #163 poslato: Децембар 18, 2010, 01:10:12 »

sasa može  i ovako ,ono gore kao predjelo ,prije ručka  ali može i onako kako ti kažeš,riba je dobra ali nakon ručka koji mora biti na mesnoj bazi,otprilike ovako

Nakon ovog gore ,može se pojesti jedan repić biggrin

Isa pozdrav, skoro kad sma bio u Dalmaciji jeo sam neku vrstu ribe kako kazu u sebi sadrzi najvise joda od svih riba koje se mogu tu naci, zaboravio sam kako se zove?Huh? A ukusna je bas. Jeo jos nekek specijalitete, kako oni to zovu "divljac" ima dosta specifican ukus, i dosta jak miris, koja je to vrsta ribe, ti to sigurno znas???

Pozdrav  beach
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #164 poslato: Децембар 19, 2010, 05:44:28 »

Isa pozdrav, skoro kad sma bio u Dalmaciji jeo sam neku vrstu ribe kako kazu u sebi sadrzi najvise joda od svih riba koje se mogu tu naci, zaboravio sam kako se zove?Huh? A ukusna je bas. Jeo jos nekek specijalitete, kako oni to zovu "divljac" ima dosta specifican ukus, i dosta jak miris, koja je to vrsta ribe, ti to sigurno znas???

Pozdrav  beach

To je landovina ili morska divljač ,tu spada morska  mačka,raža,morski pas.Baš radi tog jakog mirisa i specifičnog okusa ta riba je dobila naziv, divljač.(morska).
Uprkos neobičnom  mirisu za ribu,veoma je zahvalna i ukusna i nema puno kostiju,lovi se svu godinu,nije skupa  i priprema se na  sve načine od prženja,kuhanja,pečenja.
Mi domaći je najviše volimo i cjenimo  na lešo servirana uz  maslinovo ulje i sitno nasjeckani bijeli luk uz obaveznu riblju juhu sa rižom ali kažem zahvalna je za sve vrste kuhanja , pečenja i prženja.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: