DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161395 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 07, 2019, 03:29:02
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Lovci i ribolovci  (Pročitano 171005 puta)
erwolf
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #285 poslato: Јануар 15, 2013, 05:33:19 »

mongolsko nomadsko kuvalo

to je ta naprava,ako ste primetili lozi se odozgore,neverovatno kiliko se malo potrosi za pri kuvanju.kuvalo je od mesinga koliko sam ja razumeo to je obavezna naprava u divljini u kojoj se kuva sve od caja,rucka.....kuvalo koje ja imam je 3,5 litara (probali smo da sve kuvamo u njemu).zanimljivo je da nema nikakvog mesanja kad nesto kuvate jer se sadrzaj okrece u krug od centra lozista prema obodu kuvala,posto se kuvalo drzi izmedju nogu ujedno sluzi i kao grejno telo.zbog svoje zapremine mi ga koristimo za pripremu supe od fazana

mozda sam nekom dao ideju da napravi ovako nesto samo malo vece...................

drinks drinks drinks drinks drinks drinks drinks  hi
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

najbolji na forumu u 2010.

« Odgovor #286 poslato: Јануар 15, 2013, 10:36:54 »

Veoma interesantno kuvalo , erwolf good

Nikola u pravu si,mjesto je bogom dano za lov i ribolov.Položaj moje kuće je takav da imam jezera 100 metara  daleko,rijeku koja je daleko 20 metara i more udaljeno samo  40 metara.Uz sve to lovište je praktično  već 250 metara iza zadnjih kuća.
Sa takvim položajem samo rjetki bi mogli biti nečega željni ili nedaj bože gladni.Trebao bi čovjek biti velika lijenčina da bude nečeg željan ,bilo da to nešto skače,trči,pliva,roni,leti......
Ovo je moj zavičaj ,ovdje je moja djedovina i ovdje živim čitav život i lijepo je što još uvjek primjećujem da je lijepo   

Što se tiče ribe  slažem se  ,brancin ili kako ga mi zovemo lubin je i za mene ,  broj jedan , ali po kvaliteti slična je orada ili kako mi kažemo komarča ili kraljica od ribe  i ja bi dodao  i trećeg, zubaca ili cara od riba.Ribari su im sami dali one titule po kvaliteti same ribe i treba im vjerovati .To je  sve  ista kategorija  morske , bijele ribe , prve kvalitete i otprilike iste  visoke cjene.

Poznato je da ribu volim loviti ali nisam ljubitelj kada je treba jesti.Naravno tko me pita ,ponekad nađem zamjenu a ponekad  nemam izbora pa je jedem i ja.Nisam sretan kada se to dogodi a događa se ,što je najgore  sve češće .
Ipak kada se mora ,sve ih ne mrzim jednako,neke nevolim više a neke  nevolim manje. biggrin
I  zanimljivo je da to nema veze sa kvalitetom ribe već  koliko često neku vrstu lovim.Što je rjeđe lovim ,manje je jedem pa je  manje nevolim i tako lakše pojedem  i to je moja podjela.   

Recimo ovog lijepog  brancina ili lubina je bilo nemoguće  potpuno  nevoliti.
Bilo je davno ali se ovakvih komada sjećam   i znam da smo glavu  otkinuli i napravili od toga , odličnu riblju juhu  sa rižom.
A ostalo sam narezao na fete  debljine 4-5 cm koje sam pekao na gradelima za neko društvo a koliko se sjećam nitko se nije žalio ,bar mislim da nisu jer nisam siguran šta im je značilo ono dok su jeli a zvučalo je kao  mmmmmmm  laugh
Kada su zalili crnim domaćim vinom  ,zvučali su ovako aaaaaaaaaaa.Čim doznam šta je to značilo,javim. whistle

drinks

Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #287 poslato: Јануар 15, 2013, 10:57:36 »

Na predhodnoj slici je " broj jedan " među ribom i  ja .
Sada ću vam postaviti jednu  gdje je  car od riba a drži ga moja  carica .Mislim da je moja carica kasnije pojela cara.Moram reći da koliko god ja nevolim ribu ona je voli i još više.Kažem davno je to bilo i toga cara odavno nema  a carica je i dalje tu,tada je bila  veoma mlada i lijepa a sada je samo lijepa. whistle

Sačuvana

Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #288 poslato: Јануар 18, 2013, 09:04:24 »

Isa u potpunosti se slazem u kategorizaciji ribe, a i da se ne slazem tebi moram da verujem!  hi

U Hrvatsku nikad nisam dolazio, a i kad bi dolazio, bilo bi namenski da obidjem taj tvoj raj! Sto stvarno i jeste, jer sta ces vise?! Planina, jezero, reka i more, pa gde svega toga ima na jednom mestu i na tako malom prostoru?!  drinks

Moj razlog zasto volim ribu je verovatno zato sto je retko imam na "jelovniku" a svezu kvalitetnu ribu bas retko! Za mene je poslastica i sveza recna, koja i nije nekog kvaliteta, samo da je sveza!

Letos dok sam letovao u CG svratio sam do Ulcinja i druga Nenada Radovica, kog sam upoznao na jednom drugom forumu, takodje zaljubljenik u lovu ds sa psima, ali i strahovit ribolovac sa udicom! Specijalista za Licu i Brancina, onaj ko je pokusao da ulovi ove ribe zna koliko je znanja i spretnosti potrebno...Pravi morski vuk je organizovao izlazak na vodu, posto savrseno poznaje vodu, vremenske prilike i ribu, njegov savte je bio da lovimo ono sto radi, a to je ovog puta bila skusa... Tako je i bilo, na uscu Bojane vozali smo se camcem u samo svitanje i imali prelep dozivljaj, a kasnije delikates i zdrave omega 3 masne kiseline, koje se nalaze u plavoj ribi, kulinar sam bio ja, bilo mi je zadovoljstvo da spremam i jedem svezu skusu iako komadi nisu nesto veliki!

Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #289 poslato: Јануар 19, 2013, 12:03:08 »

Nikola,
da te riba prehranila kao mene i da si na ribi gojio i odrastao ,nebi je ni ti volio.Svatko misli da sam ja iz neke stare lovačke porodice  a prava istina je da sam iz ribarske obitelji koja je živjela od ribolova i poljoprivrede.Odmah u mladosti sam  pokazivao sklonost prema puškama i lovu a da  nitko u mojoj široj  porodici, nije bio lovac.Kada su  moji primjetili da me lov više privlači od ribolova ,bilo je to u neku ruku razočaravajuće za moju familiju.Međutim ,mogao sam ja ribu nevoliti  loviti ili jesti  i ostati gladan ali sam je morao loviti jer je to bio jedan važan izvor prihoda za moju obitelj.
Odmah početkom  1976-te  godine sam  počeo stažirati u lovačkom društvo i onda je to trajalao dvije godine.Lovački sam položio početkom 1979 i nedugo nakon toga sam se zaposlio.Naravno od prve plate je bila kupljena moja prva puška IŽ 27.Tada sam radio ,dobro zarađivao i mogao odlučiti  da će  ribolov bio br 2 a  lov puškom br. 1.

Sada nakon skoro 35 godina , uloge su se  zamjenile ,broj 1 je ribolov i to onaj sportski ,neobavezan ,za svoju dušu i za osobne potrebe.
Kada je čovjek na moru ,riba nije jedino što more nudi.Praktično sve iz mora je jestivo .Ne treba tako zanemariti morske školjke koje ima  dosta vrsta,mogu se loviti,sakupljati,roniti i dosta su ukusne  a mi domaći ih dosta cjenimo i rado jedemo.To su kunjke,dagnje,spuži,priljepci  a jestivi su čak i morski ježi.Ne baš bodlje, laugh  ali jedan dio unutar ježa,da.Neke od tih stvari se mogu pojesti sirove ali najbolje je ipak kuhano,pečeno,na buzaru , u rižotu i sl.
Trebao bi malo o tome da vidite koliko je velik izbor koji nudi more i da čak  čovjek koji nezna plivati, na moru ne može biti gladan.Dovoljno je da se usudi ugaziti u more  tek nešto malo više od koljena.
Nikola ,svježa riba je uvjek svježa i slažem se  ali imaju neke vrste koje dobro podnose zamrzavanje pa im čak zamrzavanje i pomaže da budu bolje i mekše nego kada su  bile svježe a
to su glavonošci ,sipe,hobotnice i lignje .

Nikola ,dođi  i rado ću ti pokazati  svoj kraj i ugostiti će najbolje što znam. drinks
Sačuvana

acalovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #290 poslato: Јануар 19, 2013, 02:49:19 »

Eh sta sam sve morao da iscitam zbog vas dvojice  biggrin ocete da se opet dovatim stapa,jedva sam ga se resio!  lol
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #291 poslato: Јануар 19, 2013, 02:55:30 »

Naravno i ja i moji ukućani volimo da je riba svježa  ali ponekad se uhvati više nego nam treba  pa dio razdjelimo i pojedemo odmah a dio moramo i  zamrzniti.Većina ribe  može  jedno vrijeme odležati u ledu a da ostane u dobrom stanju tako da  je vrlo teško ili čak nemoguće otkriti da je bila u ledu i  da nije  bila svježa kada vam je već posluže za jelo.Ali  takva riba je morala proći stroga  pravila, da se po ulovu  treba  očistiti što prije ,naročito utroba ,dobro  isprati trbušna šupljina , posušiti i tek tada  staviti u dubinski i to u vrećici za zamrzavanje.Kada se riba kasnije odmrzava ,to ne treba raditi naglo već naprotiv pustiti da se sama odmrzne bez nekih pomaganja  vrućom vodom i sličnih trikova.Odmrzavanje i ponovno zamrzavanje,odmrznute ribe , ne dolazi u obzir.Jednom odmrznuta riba se mora ili pojesti ili baciti,nema trećeg.
Ako nam se žuri možemo je otopiti u  vodi koja može biti mlaka ali ne i vruća  i u koju se doda jedna  velika kašika  soli.

Nitko neće moći  posumljati u svježinu,ispravno obrađene ribu koju sam ja zamrznuo za sebe i svoju porodicu i sasvim je normalno da tako trebaju napraviti svi ,bilo da je riba za njihove potrebe ili ostale namjene.Ipak netreba pretjerivati ,nekoliko mjeseci je najduži period  u kojem pokušavam potrošiti,moju  zamrznutu ribu. Realno može i dulje stati ali ja osobno ne prakticiram .
Ako riba nije odmah očišćena  a prošlo je određeno vrijeme a to vrijeme je ljeti veoma kratko  ,riba dobije "miris" prije nego je očišćena i zamrznuta .Kada se takva riba zamrzne ,zamrzne se i taj miris  pa po odmrzavanju imamo isti problem koji se  više neda ispraviti ni  većom količinom začina i nekim trikovima .Jednostavno, meso je već  povuklo  "miris " ,odnosno budimo iskreni ,već je nastao  proces kvarenja i riba nije ispravna za ljudsku ishranu.Kada je i pojedete takvu, rijetko će vam baš naškoditi da imate probleme poput povraćanja  ali nikada nemožemo isključiti moguće komplikacije.
Za školjke ,vrijede druga pravila,školjke koje nisu svježe i nisu ispravne u pravilu izazivaju  povraćanje,probavne smetnje  i sa njima baš  zna biti problema.

Vratimo se ribi,kod takve ribe ,dok je jedete  će te odmah primjetiti da je okus i   miris čudan a kada pojedete do središnje kosti ,tačnije  do kičme,biti ćete sigurni.Kod takve ribe kada pojedemo meso ,središnja kost ili kičma  nije čisto bijela , već tamna.Neka vas se neda zavarati da ta vrsta ribe ima prirodno  takvu tamnu kost.

Svježinu ribe je najlakše otkriti  dok se nudi na ribarnici ili u  prodaji.Tu nema greške  jer takvu ribu je lako otkriti a ja ću vam savjetovati,kako.

Prvo što se glada u ribe su oči,ako su bistre i ispupčene  to je odličan znak za  svježu ribu  a  naprotiv ,zamućene i upale oči  ,siguran znak da nije svježe.

Drugo što se gleda su škrge ,prstom treba samo malo podignuti da se vidi unutrašnjost škrga.
Škrge moraju iznutra biti jarkocrvena što je  znak svježine a ako su smeđe i blijede ,riba nije svježa.

Treće ,dok ste gledali škrge morali ste se približiti ribi i ako ste pri tom osjetili neobičan pa čak i neugodan miris ,bježite od te ribe .Svježa riba bar kada je u pitanj morska nesmije imati nikakav miris osim mirisa mora.

Ima još nekih obilježja ali nema potrebe za detaljnom analizom ,kada naiđete i na samo  jedano od navedenih simpoma, to vam je dovoljno da bježite od te  ribe i tog prodavača. 

Poz od  morskog ise  buba
Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #292 poslato: Јануар 19, 2013, 03:00:41 »

Eh sta sam sve morao da iscitam zbog vas dvojice  biggrin ocete da se opet dovatim stapa,jedva sam ga se resio!  lol

Samo naprijed Aco,malo dobre i zdrave konkurencije ,nikome nije škodilo. laugh

Pozdrav  Aco od ise i dobar ti pogled  drinks
Sačuvana

erwolf
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #293 poslato: Јануар 19, 2013, 03:06:57 »

u pravu si aco i ja sam se jedva stapova resio ali dok citam isine postove dodje mi da ponovo zabacim......

hi iso veliki pozdrav  hi

drinks drinks drinks drinks drinks drinks drinks
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #294 poslato: Јануар 21, 2013, 12:46:22 »

Tko može odoljeti  da ima kuću  blizu rijeke,mora i jezera i da jednostavno  ne uzme ,to što mu se samo,velkodušno nudi.To je pogled sa prozora  moje kuće  na tu rijeku i dole se vidi moj čamac.To naravno nije  skupi ribarski brod kakve ljudi imaju da bi bili stalno na vezu ,čisti i uvjek uglancani kao za izložbu.Moj je brod običan ,ribarski radani brod i
ja ga upotrebljavam u te svrhe i nisam mu rob.Ponekad ga očistim ja a često ga očisti i kiša .   

Druga slika je sa pogled sa moje terase,praktično bi mogao zabaciti udicu direktno u rijeku ali problem bi bio je izvući a da ne zapne. :laugh:Ne pitajte me dali sam pokušao i kako znam da nemože  whistle
U gornjem desnom kutu slike a odmah iza onih kuća se nalaze jezera.Ova rijeka  odvodi  višak vode iz jezera u more  a to mjesto je udaljeno tek 40 metara .Cjeli život koristio sam tu prednost i  od djetinjstva do danas,uvjek sam više ili manje lovio ribu.

Dok sam bio malađi dosta sam lovio udicom iz ruke i na trstiku  a kasnije i štapom sa mašinicom  ali imam vrlo malo slika iz tog perioda .Dovoljno mi se samo spustiti ispod kuće kao na slikama i uhvatiti malo ribe.

Bistro hi

Sačuvana

erwolf
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #295 poslato: Јануар 21, 2013, 06:07:42 »

hi iso blago tebi,ovakvo bogatsvo nema cenu  hi

drinks drinks drinks drinks drinks drinks drinks

Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #296 poslato: Јануар 21, 2013, 06:26:58 »

Raj na zemlji!  hi
Sačuvana

isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #297 poslato: Јануар 28, 2013, 08:04:13 »

Komarča ili orada, spada u sam vrh morske ribe ,najviše  kvalitete .Vrlo lijepo bijelo meso,vrlo cjenjena  za jesti i vrlo interesantna za lov .Treba se nadmudrivati da prihvati mamac,veoma srčana i borbena riba,vrlo moćnih zagriz koji drobi  sve vrste školjki. Izišao sam  čak pet puta u lopv udicom ,više puta sa obale i više puta iz čamca ali rezultat je da je ovo sav ulov na udicu ove godine.Jednom ova veća  i jednom ,ove dvije manje.
Tri, četri puta  je bilo  i zamalo i ništa što je u konačnici ,čista nula. :mig
Oprema za lov ,štap,mašinica ,nailon i udice,posuđeni  od  prijatelja jer  ja rijetko  sada lovim na ovaj način,nisam ulagao u novu opremu  jer je moju staru opremu, pojelo vrijeme.
On ima opremu,sve za pet ali nema vremena loviti.Ja nemam dobru opremu ali imam vremena i očito je da sam  5-6 puta, imao i želju.
Oprema za lov treba biti dobra a ta je oprema baš takva.To su neke specijalne , oštre i jake udice ,nailon ili krena je neka, velike nosivosti ali dosta tanka,mislim da je 0,30.Ješka je bila različita,spuž volak,dagnja, manji rakovi ,komadići lignje i  mamac pripravljen od starog kruha.Praktično sve je to isto ,kada je ima i kada riba kako se kaže , radi ,rado će zagristi  sve navedeno.
Ima nešto o toj ribi što je nepoznato i mnogim koji je love,komarča je dvospolac. Rodi se i jedno vrijeme spolne zrelosti je mužjak.Kada  pređe težinu od  cca,pola kg, pretvara se u ženku i tako ostaje do kraja života.

Ova veća je definitivno ženka ,oko 2 kg ,nju smo lijepo ispekli u šporetu sa kompirima ,kao da je sa gradela pa i bolje jer su i kompiri dobili lijep miris i okus po ribi.Kada je riba ovako veća,to je teško u komadu ispeći na gradelima pa smo odabrali lakšu varijantu ali isto toliko dobru.Znajte da je bilo dobro kada  ja to kažem. laugh

Ove  su na granici ,oko pola kg,nezna se šta su ali  zna se gdje su završile, na gradelima

Sačuvana

erwolf
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #298 poslato: Јануар 28, 2013, 09:16:31 »

hi iso majstore

sve cestitke na ulovu,a lako je tebi kad zivis u onakvom zemaljskom raju drinks drinks
Sačuvana
isa
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #299 poslato: Јануар 28, 2013, 10:20:50 »

hi iso majstore

sve cestitke na ulovu,a lako je tebi kad zivis u onakvom zemaljskom raju drinks drinks

Ne poričem strateški položaj ali treba imati opremu, htjeti i znati uloviti. Wink
Većina kuća koje se nadziru na ovoj slici je uprkos istom položaju ,kao ja ,željna ribe i imaju je ako je kupe na ribarnici ili u trgovini. biggrin
Da znam da vam je to teško povjerovati ali  tek možda jedan čovjek iz svako desete kuća  sa slike ,lovi ribu.Oni koji nisu tako blizu mora ,ta je brojka još poraznija.Po meni ,lovi tek  jedan na pedeset kuća ili stanova.To je prava istina  ma koliko bila nevjerovatna. wacko 

Vidjeli ste moj položaj sa jezera,vidjeli ste rijeku ispod moje kuće a o ovo je iz  skroz druge perspektive.Slika je iz pravca mora i ako pogledate  sliku,moja kuća  je u donjem desnom ćošku.To malo vode koja se tu vidi je ta rijeka a lijepo se vide dvije bijele točke ,to su brodovi od kojih je jedan moj, na vezu pod kućom.Strelica pokazuje moj položaj i jasno vam je da sva riba što prolazi iz mora prema jezeru  a i obrnuto,mora proći ,tačno ispod moje kuće.Ja uhvatim možda  jedno od tisuću riba koje prođu i tako naplatim prolaz.  hi Mislim da sam skroman jer uzimam samo koliko meni i mojima treba  i nikada ne prodajem.Sva ta vodena površina lijevo je more  a ta bliža  brda su jedno od kopnenih lovišta.
U daljine se vidi pelješki kanal  i najdalje, poluotok Pelješac. Na nekoliko milja lijevo,nalazi se ušće rijeke Neretve.

Svakako će se netko sjetiti ,gledajući sliku.Pa evo odgovora na eventualno  vaše pitanje ,zašto mi je trebao karabin u kalibru 7 mm remington magnum, sve te godine.Kako znamo,specijalnost ovog kalibra je , hitac na veće daljine. whistle whistle   laugh

Sačuvana

Stranice: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: