DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161436 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 06:42:00
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 16/70  (Pročitano 56650 puta)
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #45 poslato: Јануар 26, 2011, 01:10:17 »

Zvanican sajt IZ-a:

http://imzcorp.com/en/company/49.html
http://imzcorp.com/en/company/39.html
http://imzcorp.com/en/company/32.html

Ne vidim varijantu 16/76.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #46 poslato: Јануар 26, 2011, 06:16:22 »

16/76 ne postoji.
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

eee tako se to radi, kratko ali ***itacno!

« Odgovor #47 poslato: Јануар 26, 2011, 07:29:21 »

SME LI SE PUCATI JEDINICNO ODNOSNO KALIBARNO ZRNO IZ COKA 3/4?
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #48 poslato: Јануар 26, 2011, 07:33:54 »

SME LI SE PUCATI JEDINICNO ODNOSNO KALIBARNO ZRNO IZ COKA 3/4?

Sme! focus

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
rimless
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #49 poslato: Фебруар 02, 2011, 08:35:36 »

E,Dako,Dako.  :suicide_fool:Rekao sam Ti jednom da su to radili Slovenci.Verovatno  da je u belom dosla iz Ferlaha,a da je zavrsavana u Sloveniji.
Sačuvana
Montenegrin
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #50 poslato: Фебруар 03, 2011, 08:13:47 »

Svog prvog zeca odstrijelio sam puskom u kalibru 16/70,jednocijevka sistema Martini. Prilicno staro oruzje o kom ne znam mnogo ali i dan danas me fascinira daljina na kojoj se moglo pogotiti sa istim .Valjda ih je radila FOMU iz Uzica 1930-tih.Kalibar 16/70 je veoma udoban za pucanje i nikako ga ne treba podcjenjivati u pogledu efikasnosti.U planu mi je skora nabavka jedne TOZ 63 u ovom kalibru kako bih mogao da uzivam bar ponekad .Slažem se da izbor municije nije na nivou ali uvijek kad se naidje na kvalitetan metak 16/70 treba kupiti malo zaliha. 
Sačuvana
gorska zivotinja
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #51 poslato: Април 11, 2011, 03:11:54 »

Kalibar koji sam koristio u vreme kada sam pocinjao da se bavim lovom je 16/70  i jako mi je zao sto je taj kalibar nepravdeno zapostavljen i sto ga  ima sve manje.Jos uvek sam ponosni vlasnik jedne SOVJETSKE IJ-27E puske u kalibru 16 kupljene 1982 godine koja je u izvrsnom stanju i posebno je cuvam.Ovo naglasavam jer mislim da su moderne Ruske puske navedenog kalibra samo bleda kojpija koja je pokvarila staru slavu, a posebno verzije sa izmenljivim cokovima i jednom obaracom kao i ono isilovano ludilo koje prave u kalibru 20/76 na glavama od dvanestica.
Ove godine sam resio da pretezno lovim bas tom sesnesticom, cisto da bi se nesto desavalo,medjutim vidim da je ponuda patrona za ovaj kalibar kod proizvodjaca ocajna.
Jos uvek svi poznati proizvodjaci patrona u ponudi imaju patrone kalibra 16,ali su to uglavnom patroni vrlo slicnih preformansi (mislim na barut,gramazu i vrstu casice,korpice) koje su po katalozima poceli da ubrajaju u ''RETKE KALIBRE'', pritom je vrlo tesko gotovo nemoguce pronaci patrone bez korpice, a sa filcom mislim da proizvodi jos samo Sellier & Bellot, tako da me je uhvatila paranoja da ce kalibra 16 nestati pa sam  poceo kao lud da kupujem do cega god dodjem od bilo kog proizvodjaca.Cak sam iz podruma izvadio stari pribor za punjenje,masinice,filceve,pa cak i neke stare kartonske Baikal,Trepca,Venator,i Bellot patrone sa starom  zevelo kapislom ako se neko seca.
Ortak koji sa mnom lovi u grupi je u jos vecem problemu jer lovi Browingom Auto-5 u kalibru 16/65 i ove godine je istrosio poslednje zalihe sitnije sacme, a nema vremena i ne lezi mu da skracuje caure i puni patrone.
16 je nekada bio najrasprostranjeniji,najcesci kalibar kod nas (npr.vecina oruzja iz klirinske razmene je dolazila u tom kalibru) i odjednom tiho odlazi u istoriju.Ja bih da mi neko kaze kakva su iskustva uporednog testiranja ucinka i balistike kalibra 12 i 16 jer se uglavnom prica o kalibrima 12 i 20 o kojima se uglavnom sve zna.POSETITE WWW.16 ga.com.
Sačuvana
Kale1204
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #52 poslato: Април 12, 2011, 11:58:41 »

Odlican sajt za nas ljubitelje kalibra 16.
Moja prva i najveca ljubav...sa ovim kalibrom i jednom starom IZ-58 se druzim od pocetka lovackog staza.
Merakliski kalibar,sa svojih 28,29 gr sacme sasvim dovoljan do 40,45 metara.
Ma ne bi ga dao za dva brda karamela.
Dobar pogled
Sačuvana
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #53 poslato: Април 12, 2011, 12:23:51 »

Kao sto znamo,postoje kalibri 12,16,20,24,28,32 i 36.
Poslednjih godina vlada trendencija da se svaki drugi kalibar eliminise iz proizvodnje jer moderna municija,cokovi i magnum lezista ponistavaju specificnosti susednih kalibara pa zbog toga vise nema pusaka u kalibru 24,32 a i u kalibru 16 ih je sve manje.Ali,smatram da je kalibar 16 jedini od ta tri koji ipak nikada nece potpuno izumreti i mozda se opet vrati na velika vrata.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #54 poslato: Април 12, 2011, 10:16:31 »

24 i 32 nema vec godinama.. Kao ni kalibara 14 i 18. Izumrli su davno, pre 80 godina, kada je shvaceno da nema potrebe za njima.

Razlog za to nikako nisu Magnum lezista, i cokovi.
Sačuvana
Nikolaaa
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #55 poslato: Јул 13, 2011, 11:10:29 »

Koristim i imam kalibre 12/76 i 16/70..Po meni kalibar 16/70 ne zaostaje mnogo za 12/70 ili 12/76. Sa kalibrom 16/70 sam obarao patku to jest patka na 60 metara i to sa Krusikovom municijom (metak specijal 3,5mm).Jedina mana kod kalibra 16 jeste manji izbor municije mada sam prosle godine koristio Federal http://www.federalpremium.com/images/ballistics/Packaging/Shotshell/WingShokPF_Box.jpg Municija mi se odlicno pokazala sa svojom brzinom koja iznosi 435 metara u sekundi i 32 grama sacme takodje je idealan jer se ne uzima preveliko preticanje ispred divljaci(patka).Takodje sam koristio Nobel sport 2,9mm i Krusik specijal 3mm i 3,5mm  koji su mi  se i pokazali dobro.Mislim da su puske u kalibaru 16/70 prave puske za sitniju divljac.Neko moje iskusvo:D
Sačuvana
gorska zivotinja
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #56 poslato: Август 16, 2011, 07:51:55 »

Posetite i WWW.CALIBRO16.IT.
Trenutno najbolju i najraznovrsniju ponudu u kalibru 16 imaju stare dobre firme Rottweil i Sellier & Bellot, a jos jedini proizvodjac koji ima vise od jedne vrste patrona u kalibru 16 je Nobel Sport.Problem je samo sto se to kod nas tesko nalazi tako da je vecina prepustena oskudnoj ponudi domacih prodavnica i prepunjavanju.
Sačuvana
Miroslaw
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #57 poslato: Август 16, 2011, 09:46:53 »

clever mirage 16/70 29 gr sa polucasicom
nobel sport 16/70 28 gr, ima jako mekanu casicu koja se brzo otvara
Sellier belot red and black sa filcanim cepom 16/70 30.1 gr
M90 28 i 32 gr odlican kao drgi metak jer ima malo tvrdju casicu i za daljine iznad 40 m je extra

Ipak i nije bas toliko los izbor municije za cal 16 bar meni nije problem jer u grofu u pozarevcu ima uvek na lageru ogromna kolicina patrona za 16 i do sada nisam imao problema sa nabavkom municije za pomenuti kalibar. Isto i krusik ima dobar izbor za 16 ko voli da puca sa njim cak sam cuo da njihov BK nije los patron, ja nisam nesto odusevljen sa njim ali iskustva su razlicita. Takodje smatram da je 16 odlican kalibar za lov sitne divljaci i zalim jer polako nestaje ali kako je svet lud na svoj nacin ko zna u koliko lepom svetlu ce se vratiti u upotrebu cal 16.
Sačuvana
gorska zivotinja
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #58 poslato: Август 18, 2011, 12:31:31 »

clever mirage 16/70 29 gr sa polucasicom
nobel sport 16/70 28 gr, ima jako mekanu casicu koja se brzo otvara
Sellier belot red and black sa filcanim cepom 16/70 30.1 gr
M90 28 i 32 gr odlican kao drgi metak jer ima malo tvrdju casicu i za daljine iznad 40 m je extra

Ipak i nije bas toliko los izbor municije za cal 16 bar meni nije problem jer u grofu u pozarevcu ima uvek na lageru ogromna kolicina patrona za 16 i do sada nisam imao problema sa nabavkom municije za pomenuti kalibar. Isto i krusik ima dobar izbor za 16 ko voli da puca sa njim cak sam cuo da njihov BK nije los patron, ja nisam nesto odusevljen sa njim ali iskustva su razlicita. Takodje smatram da je 16 odlican kalibar za lov sitne divljaci i zalim jer polako nestaje ali kako je svet lud na svoj nacin ko zna u koliko lepom svetlu ce se vratiti u upotrebu cal 16.
U redu ,slazem se da je Grof MB u Pozarevcu jako dobro opremljen i ima dve vrste pertlanja,u dve gramaze starog dobrog Red and black i mislim SB Vega.Inace Sellier & Bellot sem Red and black 16/70 i 16/65 30,1 g i 28,4 g (prvi zvezdasto, drugi ravno pertlanje) i SB VEGA 16/70 30 g, pravi i BLACK FLASH 16/67,5 od 32 g, plastika ,zvezda ,filc,SB JUNIOR 16/67 ,32 g plastika ,filc ,a mislim da cak jos uvek proizvode i skeet patrone za  kalibar 16.
Kazem da napred navedene patrone mozete kupiti samo u Pozarevcu ili eventualno kada ih ima u Snajperu-Beograd, sto je mali problem za ljude koji na primer love na podrucju ,da se nasalim, Lovackog saveza zapadne Srbije ili Juzne Srbije.Nije da nema patrona za 16, ali je ponuda gledajuci ponudu u kalibru 12 ili cak kalibru 20 stvarno bedna u odnosu koliko su puske u kalibru 16  jos uvek zastupljene kod nasih lovaca.
Po Beogradskim prodavnicama jos mozete naci pomenuti Clever mirage 29 g,Wichester super speed 32 g,Krusikov Specijal 29 g,Rottweil Tiger 16/67.5 ,27g (uvoznik je Kanona Leskovac).
Nobel Sport Hunting i SMI STANDARD nisam video da ima u prodaji kod nas, bar ne stalnoj i nisam ih probao.
Problem je sto veliki poznati ,proizvodjaci u svojim prospektima ,kalibar 16 stavljaju pod RETKE ili TRADICIONALNE kalibre i uglavnom firme kao Cheditte,Clever Mirage,B&P, i ostale uglavnom prave jednu vrstu patrona za lov sitne divljaci i jednu vrstu kugli ili krupne sacme za svinje i to je to.Disperzant za kalibar 16 necete naci, trap i skit patrone osim S&B i mozda neke lude americke firme  vise niko ne proizvodi, a o nekom eksperimentisanju sa koncentratorima i vise vrsta casica i da negovorimo.
Jedno vreeme je u Kapriolu bilo  po meni odlicnih BORNAGHI GAME 30 patrona u kalibru 16 i to za sve vrste sitne divljaci, a najvise mi se dopadao Bornaghi GAME30, polucasica ,30 g za prepelice.Sada smo osudjeni na po meni opet dobar KRUSIK PREPELICA 28 g,ali bih voleo da ima raznovrsnije ponude.
Jos jedna stvar koju sam primetio je da je pre otprilike 15- 20 godina cena patrona u kalibru 16 bila jeftinija od patrona u kalibru 12 (verovatno zbog manje sacme i manje baruta),sada se to okrenulo, tako da su patroni u kalibru 16 u svim prodavnicam izjednaceni u ceni sa patronima u kalibru 12 , a ima slucajeva da se u nekim delovima zemlje patroni u kalibru 16 prodaju i po vecoj ceni od patrona u kalibru 12 pod izgovorom da se tesko nabavljaju.
One kolege koji prepelicu love kalibrom 16 i koji tokom sezone ispale  mnogo patrona , savetovao bih da iste u cilju ustede novca kupuju u ZIZ Kragujevac jer su tamo uvek jeftiniji nego u pronjama i naravno u pitanju je Krusik.
 Zao mi je sto niko ne uvozi patrone ELEY ili HULL jer i te dve firme imaju lepu ponudu u kalibru 16 i voleo bih da mi neko kaze svoja iskustva sa Fiocchiem koji mislim da ima dobru ponudu.
Sto se tice samog kalibra 16 sve sam rekao u jednom od mojih prethodnih postova, samo bih dodao da je kod nas trenutno velika moda lov sa kalibrom 20, a mnogi ne kapiraju da sa kalibrom 16 dobijaju  ubojitost kalibra 12 samo upakovanu u lakocu i spretnost puske u kalibru 20.Ko ne veruje neka pita nekog starog lovca koji lovi sa bilo kojom starom Suhl puskom,polozarom ili bokericom u kalibru 16.
Jedan univerzalan kalibar koji je nepravedno zapostavljen zbog trzisne utakmice i ekonomije  i pritom sto bi rekao moj pokojni otac BOLJE NOSI KUGLU.   
Sačuvana
gorska zivotinja
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #59 poslato: Септембар 06, 2011, 04:52:19 »

Posto je moj prethodni post bio poluprikaz ponude patrona u kalibru 16 na nasem trzistu zaboravio sam da spomenem RC16,16/67,28 g i domaci Belom koji  mogu da se kupe u skoro svakoj prodavnici.
Zao mi je sto se vise ne proizvodi kartonsko-filcani Krusik sacme  2,9 mm,3,5 mm,3,75 mm,4 mm,4,5 mm, nije on bio nesto narocito poseban,patron ko patron,obara svaki ako znas da pucas,vec je imao poseban smek.
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: