DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 02:54:57
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 7 8 [9] 10   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 16/70  (Pročitano 56102 puta)
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #120 poslato: Август 25, 2018, 06:43:53 »

Buhag hi
Kada bih sa cal.12 presao na cal.20 za svaki promasaj krivio bih kalibar.
Sačuvana

Bigman86
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #121 poslato: Август 25, 2018, 10:15:18 »

Kada sam počeo da lovim, pre 6-7 godina, lovio sam sa mp155 u cal. 12.
Najviše fazan, zec, lisica sačmom 6, 8 i 10 (4mm, 3.5mm i 3mm) punjenja od 30gr. do 36gr.
Neću da ispadne da se hvalim, ali retko kad sam pucao drugi metak, sve je padalo iz prvog.
Prošle godine sam lovio sa Brno ZH cal. 16, isto fazan, zec, lisica, isto sačmom 6, 8, i 10 punjenja od 28gr. do 32gr. Retko šta mi je palo iz prvog metka, skoro svaki pucanj sam morao da popravljam, tek pred kraj sezone sam malo došao na svoje, ali opet ni blizu kao sa cal. 12.
E sad, da li je do mene, do puške, do kundaka, do municije, do gramaže, do promene, stvarno ne znam, ali sigurno znam da ću i ove sezone loviti sa cal. 16.
Da li je do puške ili do kalibra, ali meni je to nešto posebno.
Drugačiji mi je osećaj kad imam tu pušku u tom kalibru u rukama.
Možda zato što mi otac lovi sa cal. 16 ceo život, možda zato što punimo svoju municiju, tako da se za nestašicu ne brinem ni malo, a možda jednostavno zato što nisam toliko siguran u pogodak, pa mi je i draž samog lova i pucanja veća.
Sačuvana

Dobar pogled
cile
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #122 poslato: Август 25, 2018, 11:39:52 »

Sviđa mi se ovaj izraz ''sweet 16''  pioneer  biggrin

Rado bih posedovao "Sladžu", ali nema da se nađe neka koja je malo korišćena. Umalo da uzmem "Light twelve" al' nisam jer je bila 12-tica. Dobra bi bila za lov na predatore.

Lovim sa Merkel 8, naravno 16, i ubeđujem drugare da osnujemo klub "Sve u 16" .
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #123 poslato: Август 25, 2018, 06:40:53 »

Cile, A5 bi te otvorio u struku, priznaj?  polling
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
cile
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #124 poslato: Август 26, 2018, 06:28:41 »

A5 je skup za mene, kad bih našao Auto5 sweet 16 a da mi odgovara ... a i navikao sam se na taj koncept :

Sačuvana
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #125 poslato: Август 26, 2018, 11:50:51 »

Ala ste se uskukali kao da nigde vise metka nema za cal 16!Ako nema nasih ima drugih proizvodjaca,a i ako njih nema u duhu starih vremena kao sto su nasi ocevi i djedovi noc pred lov punili pa kud ces vece drazi od toga.Ej ja kada sam postao lovac moja prva puska IZ 18e u cal 16 pa na prepelice dan ranije puni municiju nije bilo sitnije od 2,5mm pa miline napunim 50kom i ujutro u lovu ih sve ispalim pa kuci i uvece opet puni.Mada sad nova vremena previse smo postali gotovani pa sve bi na tacni kao ono nemam kad kuca,poso-poso,kuca sitna deca mlada zena pa se ne stize.E zato nam je lov dosao kao neka obaveza bez drazi i uzivanja.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #126 poslato: Август 26, 2018, 01:30:35 »

Nekad se živeo normalan život i moglo da se živi od plate pa je imalo vremena za hoby i razonodu.
Danas kad je srednja plata 225 eura. kilogram pšenice 0.14 eura a litar dizela 1.4 eura... plus zakonska ograničenja za punjenje municije, gde se traže uslovi kao za mini fabriku, plus razne obuke i dozvola od 270eura...
Nisu ljudi i lovci postali gotovani nego im se neda prilika da žive život dostojan čoveka...
Odosmo van teme, ali eto...
Sačuvana
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #127 poslato: Август 26, 2018, 06:58:06 »

RTS zvanicno saopstenje prosecna plata u Srbiji 49.600,00 focus
Prepelica i patka trose municiju i kada je bilo sreto vreme svrake i vrane pa motorcangle dzep,da bi razduzio poene.
Na stetocine se ne ide,prepelice mozda jos par godina lovimo,tako da ce da nam ostane samp PATKA.
Sačuvana

KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #128 poslato: Август 27, 2018, 12:40:04 »

I na patku ce biti kao devedesetih cekas da padnu i da se skupe pa dupliras. Doduse u mene otac i sada tako  laugh Ostalo u navici, a ne voli ni da senluci bezveze  hi
Sačuvana
Stefan092
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Stefan092
« Odgovor #129 poslato: Септембар 13, 2018, 08:53:59 »

Ja sam veliki ljubitelj kalibra 16 i za sebe sam sredio jednu polozaru IZ 58, tj. samo kundak je uradjen nov, puska je bila u fabrickom stanju. Kundacar Zikica.
Sto se municije tice Lambro radi solidan metak sa filcanim cepom a tu je Krusik, za prepelicu municija skupa ko... Ali jedan strani proizvodjac radi i trap tako da se i to popuni.

Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #130 poslato: Септембар 13, 2018, 09:29:26 »

Zikica iz Knica je vrhunski majstor. Ima samo jednu manu i to je sto mnogo natopi drvo i znatno oteza pusku. Ali zato traje i  ne isiskuje neko posebno odrzavanje drveta, narocito u jesenjem i zimskom periodu. Imam disk sa njegovim radovima od pre neku godinu i svideo mi se karabin 8x68s koji je radio za sebe. Kao iz kataloga kao i ostali njegovi radovi.
Inace danas u halooglasima videh jednu
Izovku 58 u kalibru 12 u originalnom stanju za 200 evra, pa ako nekoga interesuje...
Sačuvana
cile
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #131 poslato: Децембар 09, 2018, 04:29:28 »

Citat: cile link=topic=667.msg172337#msg172337 date=153519359

Lovim sa Merkel 8, naravno 16, i ubeđujem drugare da osnujemo klub "Sve u 16" .
[/quote

Dvojica iz grupe u kojoj lovim su prešli sa 12 na 16 i nisu se pokajali :

Merkel 8, IŽ 27 i TOZ 63, municija razna.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #132 poslato: Фебруар 13, 2019, 06:24:33 »

To je kao da si rekao čemu 223rem. kad je 375H&H davno izmišljen?.
Jednostavno zašto pucati topom na kokoške.
Zašto pucati prepelicu cal. 12 sa 24g sačme kad sa tom gramažom možeš da je pucaš mnogo lakšom zgodnijom puškom cal. 28?
U davno vreme cal 12. 16. 20. smatrani su univerzalcima sa tom razlikom što je cal 12 bio pretežno za lovce koji češće pucaju na barsku divljač, cal 20 pravi za lovce koji preferiraju poljski lov i dugo nošenje oružja u rukama a cal 16 univrrezalac medju univerzalcima.
Manji kalibri a naročito 36(410) smatrani su podobnim za odstrel sitnih ptica i štetočina sve dok moderna tehnologija nije cal 28/70 izjednačila sa nekadašnjim cal 20 u pogledu punjenja i gramaže sačme pa se i on uvrstio u "Upland" sačmene kalibre.
Zato smatram da ako i bude sledećih noviteta i lansiranja nove mode, kako ide trend to će biti 28/76 koji će da se u super lakim, tankim  zgodnim puškama izjednači sa max. punjenjem nekadašnjeg cal.16.
Doduše nikad neće biti takav univerzalac jer zbog uskog a tankog stuba čokovi neće imati naročit uticaj, niti će davati neki posip sa iole krupnijom sačmom.
Pozz...

Ja ovo napisah pre neko vreme ne znajući da sam zakasnio
Kalibar 28/76 je već u opticaju.
http://lovac.info/lovacko-oruzje-optika-lov/lovacko-oruzje-za-lov/6713-novi-kalibar-28magnum-i-nova-poluautomatska-sacmarica-benelli-ethos-28-progressive-comfort-system.html
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #133 poslato: Фебруар 13, 2019, 08:37:20 »

https://m.youtube.com/watch?v=I4Wg7vVVYIM
Sačuvana
lega
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #134 poslato: Мај 09, 2019, 10:31:00 »

Za sve ljubitelje 16 ga.,dobra,zapravo odlicna vest po obicaju u zadnje vreme iz Turske.Fabrika KRAL je u svoju ponudu uvrstila i kalibar 16,i to sa lezistem od 3".Model se zove CARA,na Srpskom moze imati i vise interpretacija,no svejedno 16 u novom ruhu je na dohvat svima koji ga zele.Proverena brava u donjoj zoni,cevi sa hromom,mob.cokovi,tezina 2,7 kg,drvo Tursko,solidno.Ovaj model je bio novitet na sajmu u Nemackoj,premijerno a kada ce do nas stici,zavisi i od kupaca ali i trgovaca.Puska ovih performansi je sasvim sigurno iznad 20 ice,sto ce je vratiti na zasluzeno mesto koje je igrom ekonomske prirode izgubila a sada se vraca gde pripada.
Verujem da ce to po vezanom principu poboljsati i ponudu proizvodjaca municije,barem se nadam da ce biti pomaka u tom smeru.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 7 8 [9] 10   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: