DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161396 poruka u 7278 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 09, 2019, 03:18:21
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 9 10 [11]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: 375 H&H  (Pročitano 55983 puta)
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #150 poslato: Јануар 05, 2016, 11:20:09 »

Laufer hi
Sačuvana
vuk sa motajice
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

tim koji pobjedjuje se nikada ne mijenja

« Odgovor #151 poslato: Јануар 05, 2016, 01:06:41 »

Kolega Laufer  hi i volim kada neko pise ko je imao dodira i iskustva sa navedenim kalibrom u konkretnim situacijama. Mene nekako taj 8x68S oduvijek mami i volio bih ga posjedovati jer smatram da je izuzetan kalibar mada kod mene u lovistu nema jelenske divljaci a veprova kapitalaca jako bas jako rijetko pa nevidim smisao da ga posjedujem, ali kazem onako djeluje mi skroz mocno i kada bih imao love da lovim u komercijali jelensku divljac i veprove bio bi mi izbor sigurno. Laufer znam da ga posjedujes da reci koju i o njemu barem u temi o 8x68 S.  hi
Sačuvana

Budi do kraja ono sto jesi
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #152 poslato: Јануар 05, 2016, 01:09:20 »

Kakav je trzaj 375,338 i 9.3x64 u odnosu na 8x57,iz obrtnocepnih.
Sačuvana

laufer223
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #153 poslato: Јануар 05, 2016, 02:05:52 »

Trzaj 375 H&H ovisi o izbalansiranosti same puške. Zbrojevka teška masivna puška kod pucnja više imaš osečaj da te gurne unazad nego što odskoči uvis. Osečaš oslobađanje velike snage.Prijatelj je na Zastavu 375 ugradio kompenzator i sveo trzaj na jačinu 308 win..Negde krajem osamdesetih na trap streljanu stigao poznati advokat i pita da proba svoj Steyr 9,3 x64 . Ajde probaj, al pucali bi i mi da vidimo. Pukne kolega, šuti, pukne drugi šuti, daj sad meni. TUG 19 grama. Suce ti ***em plombe mi ispale iz zubi kad me ošamari kundak. Nasuprot tome poznanik ima Sauera 80 u 9,3x64 puca Sako Hamerhead 18,5 grama, ali kaže smanjili smo punjenje na nivo 9,3x62 inače je žestok trzaj.Prije nekoliko godina nađem u oglasu čovek prodaje 9,3x64. Zovem pitam zašto prodaje. Kaže to ubija strašno, ali kad puknem osobito kad je jako hladno, ma blombe mi ipadnu kak šamara. 338 Win. mag. fin metak velike snage elegantno se ritne. Kod BAR-a odskok je jak (cev 51 cm) teško se može pratiti kolona svinja i pucati. Moža sa municijom od 180 do 250 grena. Sa 300 grena teško. Sako sa cevi od 61 potpuno podnošljiv trzaj možda cca 20-30% jači od 8x57 ali kad vidite učinak na cilju na 250 ili 300 m zanemarite trzaj.
Sačuvana
goranv
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na forumu Lorist u 2015 godini

« Odgovor #154 poslato: Јануар 05, 2016, 03:10:38 »

Jednu sezonu odlovih sa 8x68s,doduse ne ipalih vise od 7-8 kom.i mogu ti reci nije prijatno u odnosu na 7x64 koji sam nosio do tada.
Sačuvana

majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #155 poslato: Јануар 05, 2016, 07:28:32 »

Nikada nisam ni posmisljao da tvrdim da je 375hh neophodan za nase prostor. Na to gledam vise kao neki hir, medjutim i lov je vid nekog  hira pa tako nalazim i opravdanje za 375hh.

Sto se tice trzaja sećam se jednog clanka u casopiu Upoznajte lov, autor je bio Ljubiša Šakić on je poredio neki ferlaški 7x64 i Zastavin M70 u kal. 375HH(doradjen), što se tiče trzaja zaključajk je bio da je trzaj 375hh iz puške sa cevi od 51-2cm bio mnogo prihvatljiviji, mnogo mekši. dok je trzaj 7x64 bio nevidjeno oštar.
Sačuvana
laufer223
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #156 poslato: Јануар 05, 2016, 08:10:42 »

Obzirom da u temi o 8x68 S nitko gotovo 4 godine nije pisao na zahtjev uvaženog kolege dozvolit ću si malo uzurpiranja prostora u ovoj temi. Kad sam 1980 došao u prestižno Zagrebačko društvo koje je gospodarilo sa 7000 h prvorazrednog šumskog lovišta, a društvo su činili zagrebačka krema i nekoliko lovačkih autoriteta. Od 120 članova društva zastupljen je bio 1 300 Weatherby, 2 7 Von hofe super expres 1 300 Win mag, 1 8x68 S 1 7 Rem mag. Ostalo su mahom bile zbrojevke 7x64 nekoliko drilinga i kombinacija 7x65R nekoliko kombinacija 7x57 R. Moram priznati da sam razmišljao o 300 Weat. mag. no onda sam u Šumarskom listu pročitao tekst Dr. Bogdana Sabljice Učinak magnuma na jelensku divljač s posebnim osvrtom na 300 Weath. mag. Učinak je unatoč drastičnim ranama bio nezadovoljavajući. Divljač je odlazila bez krvnog traga.Prateći odstrele sa tim kalibrima odlučio sam se za 8x68S. Nekako u to vreme moj dobar prijatelj proda šumu i kupi u Austriji Steyr Manllicher model S u 8x68S. Kako je imao izuzetno zgodnu ženu posječivao sam ga često i uvek tražio da izvadi pušku iz ormara da je vidim. Puška mi je ležala savršeno, nije imala optiku, a mehaničkim nišanom mislim da bi pogodio zeca u trku. Savršen banans, kundak monte carlo, šteher njemački, hladno kovana cev,plastični štek magazin za 4 metka, debela guma na peti kundaka, okidanje savršeno, zatvarač sa 6 bradavica koji savršeno tiho klizi. I tako njemu stoji puška i 2 kutije municije u ormaru ja ju dolazim pogledat, uvek iznova bacam u rame i govorim kako je savršena. Gradi on kuću dođe do krova, al za krov nema. I jedan dan zove me njegova žena i kaže karabin je za prodat ali 2500 maraka. To je 1985 bila velika lova, ko danas 2500 eura. Skupim ja lovu na brzinu i k njemu. Mali njegov sinčić plače ode karabin iz kuće,a meni srce tuče od sreće. I tako kupim karabin koji nije ispalio metka i s njim dobijem 2 kutije RWS-a i to 1 kutija KS 11,7 i 1 kutija H mantel 12,1 gram. Puška je tu sad skupi pare i u Ferlach k Fanzoju po montažu i optiku. Fanzoj mi preporuči Swarovski 6x42 i original nisku Steyr schwenk montažu, još mi uvali i 4 kutije metaka Hinterberg ABC 13 grama. Sve ubrzo smontirano i upucano. Preciznost 15 mm grupa. Prvi lov sa 8x68S. Jutro čekam srnjaka koji redovito izlazi na daleko preko 200 m. Jutros kad imam medicinu za njega, njega nema. Sjednem u auto vračam se na zborno mjesto, vidim iz auta srnjaka u šumi na nekakvih 80 m. Stoji u johama debljine ruke i gleda me. Brzo pušku, H mantel, stoji prsno pod kutom. Pobjeći će. Hitac, srnjak ode. Pa ***em  ti i pušku i kalibar, i RWS. Ali idem pogledat. Jedna joha probijena metkom gadno za vidjet,  na zemlji se bijeli iverje od stabla, kad pogledam bolje to su kosti, i krv krvi jako, jako puno i vidim srnjak leži na nekih 5-6 m od nastrela. Jest da smo bacili celi prednji dio srndaća, ali puška je krštena. Prvi skupni lov. Zima, sneg. Postavi me lovnik na međuštant na nekakvu jadnu čekicu na vrbi. Livada neka jadna sva obrasla u bagremac i crni trn. Ja sam između pogona i štanta. Čim je pogon krenuo čujem pse, ubrzo vidim bagremac gde se trese, idu svinje. Vidim u gustišu veliku crnu senku ma tu metak ne može proć. ABC 13 grama. Hvatam senku u optiku, hitac, potone, brzo repetiram, ide drugi dum, pada, ide treći dum pada, ide četvrti e taj je manji dum pada. 3 po 120 kg i 1 od 50. Kolega na drugoj čeki viče pusti ih van, daj meni jednoga. Uglavnom gadna slika 4 svinje leže na snegu, sneg krvav, a ja velik. Rika jelena. Potrošio sam godišnji nisam jelena video. I sad poslednji dan gledam velikog jelena na 300 m stoji na sred livade i riče. Do pola je u magli. Vidim glavu vrat i crtu leđa. Bi pukno, nebi pukno, daleko je 300 m jako daleko i jelen je mali na tu daljinu. Gledam ga kroz optiku puška zaštehana otkočena, nesvjesno dirnem okidač i buuuum. Jelen se propne, nestane u magli, a čuo sam udar kugle. Idem pogledat. Jelen je imao jedan skok pogođen u prsa. Šesnajsterac 250 kg. 1993 u lovištu se pojavio ogroman jelen, neviđen do tada. 40 dana sam ga pratio, sreli smo se debelo preko 300 m. Pogodak je bio loš u slezenu, ali jaka krv. Jelen je pronađen i dostreljen nakon cca. 50 m bijega. Metak Hinterberger ABC 11 grama.Jelen zlato.Ili na čeki me uhvatila noć i čini mi  se dolje u nizina na 200 m da kao da nešto vidim veliko crno. Gledam kroz optiku to veliko crno putuje od mene. Hitac, metak je dugo putovao i udario. Ne čujem ništa tišina. Idem pogledat dolje žitko blato zatvorilo trag. Vratim se ujutro. Gledam desno ništa, pogledam levo krv na visokoj suhoj travi. O pa jesam ja tebe. Krvi sve više, ode u branjevinu. Pužem po stazi, komad jetre, krv, odjednom kolega kaže ja ga vidim. Koga? Vepra, Stoji. U ***ote, al ne reagira. Dođem bliže mrtav se naslonio na jedan hrastić stoji mrtav. Pogodak kod zadnjeg rebra prema napred. Metak je samleo creva, razbio jetru, oštetio pluća i stao u donjoj vilici. Vepar 250 kg. Metak CDP 12,7 grama ručno punjeni. Uglavnom sa 8x68S odstrelio sam nešto preko 400 svinja i nešto više od 60 grla jelena. (NE jelenske divljači već baš jelena od špizera do šesnajsterca) Kažu da je muflon tvrd na hitac. 8x68S ga doslovno zakuje u mestu.
Uglavnom kad odlučim da prodam Steyera i kupim Blasera onda me moja osmica oduševi pogotkom i padom u vatri na daljine koje standardni kalibri mogu samo sanjati. Uspoređivati 8x57 i 8x68S je kao uspoređivati stojadina i mercedesa. Voze oba ali... Izbor municije svodi se na RWS od 11,7 do 14,3 grama i RUAG CDP 12,7 grama. U ručnom punjenju otvara se jedan novi svet, pa tako za pogonski lov koristim Woodleight 250 grena (16,2 grama) Strašan metak u granju ostavlja proseku iza sebe. Ako metak punite sa već korištenom čahurom i CDP ili Barnes TSX zrnom ili Noslerom E tip zrnom izađe vas ispod 2 eura. Za jeftinija zrna cena pada na 1,5 Eur. Inače oni koji imaju para da kupe 8x68 tima nije skupa municija od 100 Eura kutija. Trzaj ovisi od balansa same puške. Model S je po nekim autorima najbolja serija i verujte uživam kad osetim taj trzaj to oslobađanje ogromne snage. Nasuprot tome kolega je kupio novi Steyr SBS. Na upucavanju se toliko ritao da mi je rame bilo plavo i ovaj ga zbog toga ne koristi lovi radije sa Zastavom 7x64. Neki vlasnici Blasera R 93 također se žale na jaki trzaj no Blaser nudi rešenja uz nadoplatu. 9 godina sam lovio sa FN BAR u 300 Win mag. Cev 60 cm. Metak uliva strahopoštovanje, ali ništa mi od njega nije ostajalo u vatri. Korištena municija Winchester silvertip 220 grena, Tug 11,7 i ABC mislim da je bio 10,5 grama. Em me divljač nije htela, em je ono šta je došlo odlazilo uz teške rane, ali odlazilo. Dogodi se beg i sa 8x68S naročito kod velikog jelena, ali u 30 godina nisam izgubio ni jedno jedino grlo, uglavnom što veća masa cilja to bolji učinak i veliki postotak pada u vatri. Da su rane drastične jesu, da ima hematoma ima, ali šta je gubitak 2 kg mesa u odnosu na gubitak kapitalnog trofeja. Treba birati tvrđa zrna tipa Nosler partition, CDP, Barnes, Prostrel obavezan krvni trag ako je divljać odbegla jak. Uglavnom bjegovi su kratki kod svinja do 10 m kod jelena do 50 m moguće postoje izuzeci. Meke kugle tipa KS na težoj divljači ne otvaraju prostrel, ali rane su drastične. I još nešto: KOd lošeg pogotka npr. u utrobu sa klasičnim kalibrom divljač bježi, krvni trag je upitan, sadržaj creva ili želuca zatvara prostrelnu ranu ako je uopće ima i potraga je neizvesna. Sa 8x68S dolazi do pojave hidrodinamičkog šoka (ako je pogodak pri brzini većoj od 800 m) rana je primereno velika, pritisak često izbaci creva divljač odlazi jer joj srce radi i pumpa mozak, ode ali ubrzo će zaleć, naći će se i bez psa u krugu 100 m od nastrela, opet postoje izuzeci, ali gubitak divljači je minimalan uglavnom greškom tragača. Za srneću divljač je upotrebljiv, ali treba pucati po sredini, po rebrima. Tu je šteta najmanja, rupa je velika, utroba je vani ispereš vodom i imaš upotrebljivu divljač. Kod pogotka u plečku zaboravi ceo prednji deo. Ostaje ti vrat i pola rebara i butovi.I još nešto 8x68S ne podnosi jeftine optike i jeftine montaže. Ispod meopte i Leupolda ne sme se ići.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #157 poslato: Јануар 05, 2016, 08:25:19 »

Kolega Laufer hi drinks
Sačuvana
vuk sa motajice
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

tim koji pobjedjuje se nikada ne mijenja

« Odgovor #158 poslato: Јануар 05, 2016, 08:40:46 »

Cijenjeni i uvaženi kolega  Laufer  hvala na opširnom i sveobuhvatnom tekstu o kalibru 8x68 S na kome bi pozavidjele kolege koje redovno pišu tekstove o kalibrima i oružju i municiji u renomiranim časopisima  mada ste i vi pisali jedno vrijeme koliko se sjećam . Uglavnom jedan moćan i super kalibar naravno kome treba, ko ima para da kupi dobru pušku u ovom kalibru uz dobru optiku i montažu i ko lovi krupnu divljač često. Nama običnim smrtnicima poslužiće i Zastavin karabin u standardnim kalibrima  hi
Sačuvana

Budi do kraja ono sto jesi
Joomla
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #159 poslato: Јануар 06, 2016, 04:23:59 »

Laufer  hi Bio bi vam zahvalan za jedan review o 7x66 SE Vom Hofe.
Sačuvana

svi za jednog, 8mm-06 za svinje by Pedja
laufer223
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #160 poslato: Јануар 06, 2016, 05:23:34 »

Nažalost o 7x66 von Hoffe Vam ništa konkretno ne mogu reći. U društvu su bila dva. Jedan je bio Mauser 66 drugi ručni rad Ferlach. Ovaj prvi je išao u lov al je jako loše pucao, ovaj drugi je opet slabo dolazio. Slab izbor municije, problem naći i u Austriji. Metak brz i jako osjetljiv na prepreke, proizvodila ga samo firma Gehmann.Čahura bez prstena. Dužina čahure 66,00 mm promjer dna čahure 13,00 mm diametar 284
Sačuvana
Joomla
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #161 poslato: Јануар 06, 2016, 06:34:32 »

Hvala na odgovoru!
Sačuvana

svi za jednog, 8mm-06 za svinje by Pedja
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #162 poslato: Јануар 06, 2016, 09:14:24 »

Kolega Laufer, čitam Vaše postove od početka, i moram da kažem, svaka čast na opširnim i detaljnim opisima i odgovorima! hi
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #163 poslato: Фебруар 05, 2019, 09:25:49 »

Gledam danas oglase pa videh neko čudo u ovom kalibru. Cena preko 11 000 evrića. Naime čovek prodaje jedinstveni primerak na Balkanu karabina u ovom kalibru, ručni rad. Specijalna izrada.
U realnosti to je karabin koji je južnoafrički Vektor proizvodio za Land Rover koji je u vreme svoje krize i pada prodaje poklanjao kupcima pomenuti karabin da bi koliko-toliko poboljšali prodaju. Isto komplet nije originalan jer mu je optika sa originalnom montažom zamenjena, tako da gubi na autentičnosti i vrednosti.
Zablude su čudo.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
Stranice: 1 ... 9 10 [11]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: