DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

157237 poruka u 6911 tema- 6668 članova - Poslednji član: petar344

Септембар 25, 2017, 11:30:18
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 17   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Engleski Springer Spanijel  (Pročitano 83715 puta)
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« poslato: Децембар 23, 2008, 03:58:14 »

Na zalost ja o njima ne znam nista sem da su cunjavci i kako izgledaju pa bi voleo da ako neko ima iskustva da ih ovde podeli sa nama! Pogotovo sto se razmisljam da nabavim jednog.
Sačuvana
Nesha
Senior
Van mreže Van mreže

erc_nenad@hotmail.com
« Odgovor #1 poslato: Децембар 23, 2008, 04:12:53 »

Bane imao sam zenku springer spanijela,sada imam takodje zenku od 7 meseci i ocekujem za mesec dana jos jednu od 2 meseca!Ja imam odlicna iskustva sto se lova tice sa njima i od kada sam imao prilike da ih vidim prvi put od tada sam odlucio da cu samo sa njima loviti!Veoma okretni,brzi,inteligentni psi a kada na to dodas jos i njihov dobar nos to je onda po meni odlican sklop!Koriste se za lov sve sitne divljaci,rade dobro krvni trag....Inace to je jedna od najstarijih ako ne i najstarija rasa sto se tice lovackih pasa u Engleskoj!U Srbiji ih nema mnogo i uglavnom svi psi vuku poreklo od pasa Lasla Torme koji je inace i prvi doveo ovu rasu u Srbiju!Drago mi je da si se odlucio za ovu rasu i zelim ti puno srece u odgajanju iste!
Sačuvana

zec,lisica,jarebica,divlja patka,prepelica....
Nesha
Senior
Van mreže Van mreže

erc_nenad@hotmail.com
« Odgovor #2 poslato: Децембар 23, 2008, 04:28:48 »

Mozda bi  bogida mogao nesto vise da kaze o njima Wink
Sačuvana

bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Децембар 23, 2008, 05:26:56 »

Imas li kakvu preporuku gde uzeti psa i koje su im cene okvirno. Ponasanje u lovu? Na sta obratiti paznju? Radijus kretanja? Kako reaguju na kaznu a kako na pohvalu? Vremenske neprilike? Zelja za radom i naravno ulazak u strnjiste? Imam gomilu pitanja al ko zna nek pokaze ne mora ko za diabolo kugle!
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pravi lovac nikada ne puca na zeca u logi

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #4 poslato: Децембар 23, 2008, 06:22:26 »

Uh ...
Da ne ispadnem neki veliki strucnjak pokusacu da iznesem neka svoja skromna iskustva sa SPringerima.
Mada ovde na forumu sam video i Vladu koji moze o Springerima da vam napise knjigu ja cu da iznesem svoja iskustva a ostali neka uzmu sta im se svidja a odbace sta ne i )))sve je ok.
Prvo sam nabavio zenku i to skotnu))) Sticajem okolnosti dobio sam je od mog dragog prijatelja Lasla Torme iz Padinske Skele.
Kerusa se zvala Bjanka i bila je prelepa posto sam pre toga imao Nemackog Prepelicara pred nju sam postavio visoke standarde )))Koje  je ona naravno i ispunila.Posto je bila skotna te godine nisam mnogo lovio sa njom jer je u sred sezone -Novembar- bila u pola nosnje vodio sam je ali to je vise za nju bila setnja kod mene kraj morave te godine je loviste bilo bogato i imala je i tako skotna i teska prilike da pokaze ko je ko.Ja sam pored nje vodio i Ostrodlakog nemca koji je bio dobar cak neki moji prijatelji i dan dans ga prozivaju kao odlicnog psa.Kada se okotila iz tog legla sam ostavio jednog muzjaka a ostalo je sve otislo taj muzjak je bio nesto sitnije konstitucije u odnosu na majku koja je bila za springere mozda malo krupnija ali je zato povukao na Maksu oca koji je ostao kod Torme i koji je bio ZIVA VATRA.Da ne gnjavim sticajem okolnosti koje nekada idu nekim tokom koji mi nezelimo ja sam te godine imao jako malo vremena da se posvetim nekoj dresuri sem dvorisne  osnovne obuke koju je lako savladao.Obrni okreni zatekoh se pred pocetak sezone sa psom od 10 meseci koji je sve radio samo nije imao divljac ))))nedelju dana pre lova jedno kasno popodne odem tu iza kuce u teren malo da ga prosetam i vidim sta zna i kako se ponasa na mirise divljaci i moze li da pronadje istu .Prosli smo nekih mozda 20 minuta kroz njive  kukuruza koji je vec bio skinut i neka stara strnjista i...on nagazi jedno jato jarebica..Kakva je to eksplozija adrenalina bila on je bukvalno svaku travcicu prevrnuo u krugu od 30 metara dok nije podiga i poslednju pticu i posle toga je radio kao singerica bez stajanja.Obradovah se i pomislih bice dobar.
Na zalost moj dobar prijatelj je tih dana ostao bez kera i kako je znao da imam 
NOD-a i Matoru Bjanku zamoli me da mu ga ustupim za lov,nisam mogao da odbijem a Leo je sada junak i legenda mnogih nasih zajednickih lovova.
Posle toga iz iste kombinacije Maksa - Bjanka dobijam drugo leglo i tu ostavljam zenku kojoj dajem ime EMA e sada je sasvim druga situacija sa mojim skromnim znanjem za obuku cunjavaca a kao pristalica da mladog psa od najranije dobi i sto cesce treba voditi po terenu da upozna divljac i da stice iskustvo ja sam krenuo bar 3x nedeljno da idem u teren i da se iznova i iznova odusevljavam tom smirenoscu a opet tom stamenoscu u radu gde je ona prosla tu divljac nije ostajala.Kako sam uspeo da je obucim da maksimalno prati mene i kao pristalica da lovac u lovu treba samo pogledom rukom i ponekada glasom da usmerava kera a nikako vika preterano dozivanje i prejaka pistaljka (cak i bez pistaljke) ja sam  je na moj pokret ruke usmeravao u smeru u kome zelim da ide i trazi,Jao ljudi koji su to lovovi bili 20 godina sam imao kerove nekada 2 a neretko i 3 pticara imao sam NOD NKD Poentere Engleske i Irske setere Male Misterlendere i naravno Prepelicara ali tek sa EMOM sam video kako izgleda pravi lov bila je nenadmasna Zeca je aportirala bez greske i nikada i ako je zec evidentno jos ziv kada ga je uzela nikada mi nije donela istog zivog a prilikom donosenja nikada je niko nije video da ga lomi lupa ili gnjavi preteranim pokusajima da ga lepo uhvati, ona ga uhvati i donosi bez suvisnih pokreta a nosila ga je kao kraljica jer je bila kao zenka sitnija)))
neretko je delovalo da je zec veci od nje.
Nazalost pre nego sto cu da dodjem u Austriju ona je imala srcani napad koji kada vratim film unazad vidim da i nije bio prvi samo sto ja to tada nisam prepoznavao kao srcani napad i jednog dana je zateknem u boksu mrtvu.
Tako se na moju veliku zalost zavrsila moja epopeja sa Springerima.
Majka je dobila neke tumore i posle operacije zivela je jos oko 6-7 meseci kao prosli su da bi se pojavili i ....
Bjanka je imala isto svoje lovove jednom prilikom sa mnom je lovio Sasa Knezevic iz Mladenovca koji je bio odusevljen njom da je napisao 2 clanka u zovu o tim lovovima. A meni se jednom desilo da je na nevidnjeo pratila lakse ranjenog zeca samo po tragu i posle nekih 800-900 m ga je nasla u jednom siprazju i donela na opste odusevljenje cele grupeod 28 lovaca koji su u lancu izasli na tu veliku zadruznu parcelu.
Ima mnogo toga ponesose me emocije )))
Ko jednom krene da lovi sa Springerima i Cunjavcima uopste taj tek onda shvati sta znaci lov.
Za kraj jedna stara slika Makse koji je u jednom danu sa lacikom i ostalom ekipom iz Padinske skele podigao i pomogao da se odstreli 7 lisica

PS bane30 polako o dijabolama cemo tek da pisemo nemoze to odjednom Wink
Sačuvana
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Децембар 23, 2008, 06:29:36 »

E pa hvala puno ovo mi se za ocetak bas svidja! Inace me interesuje ima li gde da se nadje literatura o njima na srpskom i o obuci naravno i da li se moraju sputavati da ne idu predaleko? Naravno i neka preporuka gde bih mogao da kupim stene radnih pasa?
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Децембар 23, 2008, 08:12:32 »

Jedno pitanje sta se desilo sa Nemackim Prepelicarom
Znam da nije ni mesto ni vreme ali sam ovih dana sa jednim prijateljem razgovarao o njima da odlicno love svinje.
Sačuvana
Nesha
Senior
Van mreže Van mreže

erc_nenad@hotmail.com
« Odgovor #7 poslato: Децембар 24, 2008, 08:44:54 »

Bas tako bogida,jednom springeri uvek springeri ;DBane kao sto rekoh ozbirom da nisu bas zastupljeni u Srbiji i literatura je na slabom nivou,ima nesto malo u Kilibardinoj knjizi ali sve je to pisano u globalu bez nekih posebnih detalja!Sto se obuke tice moje iskustvo govori da sa njima ne treba zuriti,ja bi ih svrstao u "mekse" pse sa kojima nije pozeljno imati neki stav kao prema nod-u ili nkd-u recimo!Dovoljno su inteligentni da ukapiraju kroz miran i stalozen rad bez neke vike,kaznjavanja....mislim da tako neka kazna ili cak batine imaju kontraefekat i to odmah treba da se odstrani iz obuke!Videces i sam kako obuka bude odmicala da ce se radovati svakoj tvojoj komandi i naravno nagradi koja mora da postoji!Odlicni su aporteri,lov pataka sa njima se ne razlikuje nista od lova sa labradorima recimo,sto se "skracivanja"tice to opet zavisi od tebe i terena na kom ces loviti!Obzirom da su cunjavci i da nemaju marku(moje misljenje)dobro je da ih imas na oku jer ono sto neki pticar prati i markira nakon nekih 100-200 metara potere springer ce to isterati na 30-50 metara,znaci ici ce mirno ispred tebe a onda kao sto bogida rece explozija adrenalina odjednom i znak da je divljac blizu i znak da se treba spremiti za pucanje ;)Mislim da jedan covek trenutno ima stence na prodaju,provericu pa ti saljem br tel.!
Sačuvana

bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #8 poslato: Децембар 26, 2008, 04:50:29 »

A  za PREPELICARA pa otvorite topik imao bih i o njemu sta da kazem imam i o Springerima ali da cujem jos vasa misljenja.
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #9 poslato: Децембар 28, 2008, 05:38:22 »

Znam da nije ni mesto ni vreme ali sam ovih dana sa jednim prijateljem razgovarao o njima da odlicno love svinje.
između ostalog mogu polagati radni ispit na divlju svinju kao lovni psi glasnog gona
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #10 poslato: Децембар 28, 2008, 05:40:23 »

Sačuvana
Nesha
Senior
Van mreže Van mreže

erc_nenad@hotmail.com
« Odgovor #11 poslato: Јануар 12, 2009, 10:15:10 »

Bjanka 8 meseci,juce sam je malo izveo i privikao na pucanj,dosta ocekujem od nje sto se tice rada u polju!
Sačuvana

bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #12 poslato: Јануар 12, 2009, 11:08:12 »

Koje poreklo ima tvoja kerusica daj mi iz rodovnika imena sva koja pisu.
Mozda vuce od moje keruse ))))raci cu ti kakva ce da bude ))) Wink
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #13 poslato: Јануар 14, 2009, 11:09:57 »

Evo ovo je sin moje keruse Bjanke ))
zove se Leo

Inace je vanredno vredan pas za povrsinu a prepelice su mu uza specijalnost )))
Sačuvana
mile.florida
Senior
Van mreže Van mreže

mile.florida@hotmail.de
« Odgovor #14 poslato: Јануар 21, 2009, 10:04:41 »

Nagoni na razmisljanje.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 17   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: