DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 10:23:00
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Bosanski Ostrodlaki Barak.  (Pročitano 44396 puta)
Avdzija
Gost
« poslato: Децембар 22, 2008, 05:01:49 »

Kinološki klub Bosanski oštrodlaki gonič barak  Vitez
Predsjednik Redžo Haskić tel 061 405 079,tel fax 030 521 201,e mail: kkbarak.@gmail.com
Adresa:ul.Branilaca S.Viteza bb.O.D.Behar.72251 S.Vitez
Vidi:kkbarak.tripod.com

Kinološki klub»Bosanski oštrodlaki gonič barak «osnovan u Vitezu marata 2002 godine na inicijativu kinologa koji su uvidjeli potrebu za boljim kinološkim organiziranjem u svrhu uzgoja ,zaštite i upotrebe u lovu ove autohtone pasmine,a naročito u daljnjoj izgradnji exterijernih i radnih osobina.Koristeći već ranije iskustvo u uzgoju i upotrebi pasa ove pasmine i kinološko organiziranje kroz kinološku sekciju Barak u lovačkom društvu kinolozi sa ove regije su podržani u inicijativi osnivanja istoimenog kluba od strane predsjedništva kinološkog saveza koji su u skladu sa odredbama Statuta  saveza zaključili da postoje svi uslovi za egzistiranje i djelovanje ovog kluba prije svega stručni kinološki kadar i  prisustvo baraka na toj regiji.Održana je osnivačka skupština kluba i  usvojen Statut i drugi polazni akti te izabrani organi i tijela kluba.Odmah se pristupilo zakonskoj registraciji i svim ostalim radnjama potrebnim za rad i djelovanje kluba.Prvo Predsjedništvo kluba u sastavu Redžo Haskić predsjednik,Ličanin Slobodan,Avdo Šibčić,Muhamed Plasto i Nermin Alagić je potom donijelo plan i program djelovanja i aktivnosti u skladu sa ciljevima i zadacima jasno definisanim u Statutu kluba.Odmah se krenulo sa organiziranjem kinoloških priredbi u obliku i radu,organizaciji  i modernizaciji uzgoja,edukaciji o pasmini,analiza odreženih osobina pasmine sa ciljem naučnih istraživanja koja imaju za cilj poboljšati standardne osobine pasmine kod što većeg broja jedinki kroz moderniziran i pravilan uzgoj te kroz organizirane kinološke priredbe pratiti napredovanje i tipsku ujadnačenost pasmine.Svake godine su organizirane specijalizovane izložbe pasmine i priredbe radnog sadržaja IUO/IPOi radni ispiti(utakmice).Napredak u povećanju brojnosti exterijernih i radnih osobina ali i promjene svijesti i shvaćanja potrebe ozbiljnijem pristupu u uzgoju i upotrebi ove autohtone vrste u našoj lovačkoj populaciji ali i drugih je u stalnom uspone bez čega bi svaka aktivnost bila    bez naročitih rezultata tako da se iz godine u godinu stanje popravlja ali je još uvijek od zacrtanog plana sigurne opstojnosti i budučnosti pasmine.Naročito se u drugom dijelu plana i programa intenzivira sve selektivniji uzgoj s ciljem postizanja što je moguče večeg broja baraka  što jedinstvenijeg tipa.Prvobitna shvatanja da se organizovanje kluba ima za cilj lokalno djelovanje su demantovana i naše članstvo povećano iz svih dijelova BiH i na regiju širu te je promjena u shvatanju pristupa potrebe za ovakvim organiziranjem sve prisutnija kod lovačke populacije i izraženiji interes za pasminu što će nadamo se u budućnosti biti još izraženije.Nepostojanje podrške u organiziranoj zaštiti i uzgoju od strane državnih struktura BiH kao i prevazižena shvatanja o ustroju kinologije na ovim prostorima su glavni otežavajući faktori za još intenzivnijim aktivnostima na uzgoju,zaštiti i poboljšanju i ove autohtone vrste historijskog i kultorološkog naslijeđa Bosne i Hercegovine a mi u klubu ćemo nastaviti na provođenju naših planova u skladu sa donešenim programom a prije svega na povećanju brojnosti i kvaliteta pasamine.

detalj sa zadnjeg državnog prvenstva,spec.izložbe baraka CAC BiH Vitez.
Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Децембар 24, 2008, 02:47:56 »

Ja sam dugo godina ,tj sve do dolaska u Kanadu,lovio gonicima.Zeca,lisicu,svinju.
Tereni,mozda najbolji,ali i najtezi,-Istocna Hercegovina.
Imao sam Barake,to su mi veoma dragi psi.Neko ko ne poznaje Hercegovinu pomislice da je ona "prevruca" za Baraka.Zapadno od Neretve,tj u Zapadnoj Hercegovini su tereni krseviti i najbolje su se pokazali Istrijaneri.Medjutim u Istocnoj Hercegovini je potpuno drugacija i geografija,lov pa i psi koji se koriste.Istocna Hercegovina je nalik na sjevernu C.Goru sa kojom geografski veze,to je oblast veoma visokih planina i najsurovije klime na Balkanu.
Slobodno mogu reci da su se od gonica najbolje pokazali Baraci,zbog dlake ,mozda i zbog naravi.Barak je i sada veoma popularna pasmina kod nas,mada ih je tesko naci .U ratu je stradalo dosta pasa,vise zbog nemara i mijesanja sa drugim rasama(po onoj bitno je samo da goni).Kod nas su se cijenili zeleni Baraci,smatrani su boljim od zutih koji su koliko znam takodje priznati,ali ih ukrstaju sa posavcima.

Barak mi je drag jer (bar ovi sto sam ih znao) su izuzetno ostri i srcani.Barake u mom kraju je bilo nemoguce ukrasti,jer nije dao prici  nepoznatom lovcu.Baraci su kod nas znali uci i u siru jamu za lisicom,gotovo kao terijer.Izuzetno su se pokazali na svinje,pa su ih smatrali pogodnijim za svinje od drugih pasmina,ali to je vjerovatno predrasuda .
Prije koju godinu su vukovi "pokupili" sve pse od mojih rodjaka i drugova ,neki su stradali kod kuce u lancu.Tada  je stradala i moja brakjazavcarka(kod mog oca),bukvalno otkinuta iz lanca 100m od kuce.Nije ostao ni jedan barak.Pozelio sam da im pomognem,kontaktirao sam sa jednim lovcem iz Sarajeva(M.Ibrahimagic ako se ne  varam),ali  nije imao  stenadi na prodaju.Zatim sam kontaktirao i sa odgajivacima kopova(cini mi se da se prezivao Petrasin) ,nije bilo ni njih.
Nasao sam pse u okolini Loznice,i kupio rodjacima 3 Planinska gonica.
Dobro su se pokazali,ali moji i danas jadikuju za Baracima.Mozda drugi put budem imao vise srece.
Pozdrav
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #2 poslato: Децембар 24, 2008, 04:00:37 »

kolega pozdrav zahvaljujem na postu koji je ležeran i iz duše.
Samo pratite ovu materiju i teme i saznačete mnogo takođe preporučite i drugima koji su vam dostupni.Kao što vidite funkcionira i klub veoma se mnogo učinilo na revitalizaciji baraka i to više nije šala mala.Uzgajivača takođe ima priličan broj,međutim vječiti je problem u pogrešnom pristupu u največem broju članstva lovačke populacije tj.neznanje i neupučenost kao i predrasude da je pas skup a sve ostalo u lovu nije što naravno jako utiče na kvalitetu ponude.
Međutim i shvatanja se mijenjaju istina sporo ali i ja sam svjestan toga.Činjenica da več 6.godina funkcionira pasminski klub koji svake godine između ostalog organizira 4-5 kin priredbi što u obliku što u radu i da dalje ne nabrajam,jako puno govori jer pazite radi se o pasminskom klubu mada dajemo prostora i za konzumente usluga goniča drugih pasmina.G.Mirko Petrešin o kojem ste u postu govorili(iako je držao i kopove)nije nikada prestao da drži i uzgaja barake(i dovodio je upravo iz ist.Hercegovine jednoga mužjaka da napari kuje)Takođe smo u partnerskom uzgoju imali potomstvo baraka,predstaviču i njegovog psa kao dobar primjer vjerovatno uz temu o kvalitetnoj dlaci baraka.Šta je tajna uspjeha za pasminu pa lišenost robovanja vlastitom egu i dobra suradnja između uzgajivača od kalibra.Ne brinite za baraka sada težimo ujednačenosti tipa fazu kritične granice opstanka je prevazišao.Još jednom lijepi pozdravi i pratite o baraku na forumu i listu Lorist (za koji vam sugerišem da se pretplatite ako več niste,vi ili neko od vaših bližnjih kući)
Sačuvana
KARABAJA
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

L E G E N D A

« Odgovor #3 poslato: Децембар 24, 2008, 05:23:43 »

Ja barake ne volim -iskreno imam ih samo pet (5) Wink Grin Grin Grin
Sačuvana

Ne slijedite me i ja sam izgubljen !!
Avdzija
Gost
« Odgovor #4 poslato: Јануар 01, 2009, 02:38:37 »

U ime kinološkog kluba Barak i svoje ime svim forumašima sve najbolje u 2009.godini predsj.KKBarak
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #5 poslato: Јануар 25, 2009, 10:45:42 »

U Vitezu 10.maja 2009.CAC svih pasmina i specijalizovana izložba baraka.
Sve ostale informacije na sajtu www.kkbarak.com
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #6 poslato: Јануар 25, 2009, 10:50:15 »

U ime kinološkog kluba Barak i svoje ime svim forumašima sve najbolje u 2009.godini predsj.KKBarak
Hvala Avdžija na lepim željama!
Ja ti lično želim dug i plodan rad na omasovljenju i kvalitetu kluba!!
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #7 poslato: Јануар 25, 2009, 11:11:11 »

Gospodine Avdzija,
Iskreni sam zaludjenik u labradore i koker spanijele ALI imam dva dobra drugara koji su neopisivi zaljubljenici i vlasnici BARAKA.
Nisu forumasi ali su obavesteni sa moje strane o vasoj akciji i 99,99% je verovatnoca njihove prisutnosti na istoj. Isto tako izgleda da ce i mene uvuci sa jednim od mojih kerova te vas u to ime pozdravljam u zelji da istrajete u uspesnoj organizaciji.
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 25, 2009, 11:18:23 »

Ja barake ne volim -iskreno imam ih samo pet (5) Wink Grin Grin Grin
Ma sve mi jasno ali nikako to koliko im hrane daješ dnevno!
Ja imam ova dva moja pulina pa kad iznesem šerpu hoće i mene da sruše!
A ti sa pet Wink Cheesy
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
KARABAJA
Početnik
*
Van mreže Van mreže

L E G E N D A

« Odgovor #9 poslato: Јануар 25, 2009, 11:37:20 »

E ja se snalazim na razne načine!!!!
Pod jdan uvijek uzmem ženu na sentimentalnost, koja je tu glavna, mislim oko hranjenja, (kupim joj ponekad prsten, miris, ponekad ucjenjujem da ću pustiti pse na mačka-a hoću kad tad kad mi dopizdi) u stvari imam dva odrasla i dva šteneta (4 mjeseca)sa kojima u Vitezu /10.05/ kod REĐŽe idem na pehare. Imam školskog druga mesara koji mi ostavlja otpad (meso, đžigerice, itd9 koje stavljam ljeti u frižider a obavezno ih kuham (mada praktikujem jednom sedmično kad ima i sirivo) i sa skuhanog bacim masnoću i onda im to raspoređujem po obrocima. takođe mi kolega ima veleprodaju pa mi hranu kojoj za 15 tak dana ističe rok da u pola cijene onda joj ja produžim folmasterom vijek trajanja itd.Od šiptara kupujem kruh na vreće po 2 eura, komšije mi donesu kruha itd. Štencima normalno dajem kvalitetniju hranu uz dodatak ribljeg ulja, AD vitamina, promotora, itd. Hranim ih 2 puta dnevno a kad se udebljaju jednom dnevno. Ponekad im dam i sirovo jaje zbog kvaliteta dlake itd.
Komšije me za***avaju da je meni bolje biti pas.. . .nego  Grin Grin Grin
Sačuvana

Ne slijedite me i ja sam izgubljen !!
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јануар 25, 2009, 11:42:33 »

Imaš li slike svojih pasa !?
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
mile.florida
Senior
Van mreže Van mreže

mile.florida@hotmail.de
« Odgovor #11 poslato: Јануар 26, 2009, 11:59:51 »

Hvala Avdzija i ja isto tebi zelim puno srece i zdravlja u novoj godini,a tvom klubu puno titula, lepih i lovnih kerova jednom recju puno uspeha i puno novih legla Baraka.Ja iskreno nisam nikada lovio sa barakom ali se nadam da hocu uskoro.Dobar pogled.
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #12 poslato: Јануар 26, 2009, 08:12:04 »

Poštovane kolege
zahvaljujem na lijepim željama,što se tiće i ostalih pasmina naravno imam namjeru prezentirati svoja iskustva i o nekim drugim ali bez previše tema i postova u kratkom vremenu da se ne "pretrpa"zatim da procijenim interes foruma obzirom da po mojoj ocjeni su na ovom forumu najbrojniji lovci iz nizinskih lovišta kojima nisam naročito vičan.
Kako sam naveo na sajtu www.kkbarak.com će takođe biti svi oficijelni podaci i u izradi je novi portal.Što se tiče pasmine barak nju uzgajam pa se bavim i naučnim istraživanjem.Najvećim dijelom teme koje obradim su upravo produkt višegodišnjeg istraživanja u okvirima pasmine.Vjerovatno bi mnogi ljubomorno čuvali građu i izdali knjigu,međutim obzirom da sam se prihvatio zadatka da organizujem sve što se može organizovati na revitalizaciji pasmine i da intenzivno na tome radim više od decenije moram istaći da ja nisam jedini uzgajivač niti osoba koja djeluje u tom smjeru tako da ni bilo koja kinološka manifestacija nije"moja"nego klupska i da ja lično nastojim što je moguče više utjecati da na takvim kinološkim manifestacijama se prije svega i iznad svega stavlja pasmina i nagrađuju najbolji primjerci.Ono što ću istači bez lažne skromnosti jeste upravo taj moj odnos produkt povjerenja pa i dobrim dijelom ugleda i poštovanja ovog kluba.Bio je to i sada je a i bit će mukotrpan posao na ovim balkanskim prostorima.Izbor moga potpisa i jeste razlogom toga inaće nebi bilo uspjeha.Tako da se i specijalizovana izložba u budučnosti kao i sve prije ove trebaju shvatiti da klub servisira kinološke usluge uzgajivačima,ljubiteljima i simpatizerima pasmine s ciljem usmjeravanja uzgoja najreprezentativnijih jedinki koje se izlažu i učestvuju u radnim ispitima.
Tako da je veoma izvjesno da će se 09.05.2009.dan prije izložbe organizirati radni ispit na d.s.(cact)za barake.Osim ostalog cilj ove priredbe je organiziranje jedne reprezentativne ekipe koja bi se npr.ekipno takmičila protiv drugih ekipa goniča u radu naravno.O tome će biti još rijeći,naravno.
Sačuvana
BUCKO
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN

« Odgovor #13 poslato: Јануар 28, 2009, 09:18:57 »

Lela- sada joj je 13 godina a na slici je pre 5-6 godina.

Musa- nije u zivotu pojeli ga kurjaci.

Lela goni sve od zeca do svinje bila je cak i cepana od vepra ali od tada je jos ludja sa svinjom, Musa je bio krupan pas sa krupnim glasom u teranju nije gonio svinju ali je sve ostalo gonio i to vrlo dobro i bilo ga je lepo slusati jer je bio bas glasovit , ali na stetu poginuo od kurjaka.
Avdzija nisu bas nesto lepi ali su dobri.
Sačuvana

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јануар 28, 2009, 09:24:44 »

Avdžija!
Uglavnom smo ovde duduci za BARAKA(čast izuzetcima)opiši ga malo.Glvne karakteristike,....
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: