DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161410 poruka u 7284 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 12, 2019, 01:34:42
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEMUNICIJA (Urednik: swift)Slike izvadjenih (ispucanih) Zrna - Razni Kalibri
Stranice: 1 ... 12 13 [14]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Slike izvadjenih (ispucanih) Zrna - Razni Kalibri  (Pročitano 94582 puta)
winnetou
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #195 poslato: Април 24, 2016, 04:44:43 »

Ovo su prvi barnesi koji su se pojavili na tržištu. Radilo se o običnim barnesima (kasnije se pojavio XLC i TSX) težine 200 grena (13 grama). Punio sam ih za 8x57. Brzina 720 m/s grupa 1 cm. Učinak na divljači jako dobar. Nema razlike od današnjih modificiranih barnesa osim što su davali jači pritisak. Prvi je izvađen iz zemlje prilikom upucavanja, a ostala dva su pronađena u svinjama kod kosih pogodaka. Dolazilo je do kračih begova do 30 m uz jaki krvni trag. Ostatak mase 100%.

Prvo bih pohvalio tvoje upise jer su pravo osveženje na forumu ...  hi

Barnes X i TSX sam slabije koristio jer su mi u par prilika "odradili" kao obična FMJ zrna. Prostrel a beg kao da nije bilo pogotka. Dugotrajna potraga i pronalaženje samo zahvaljujući dobrim psima... samilosni hitac ...
 Ovaj X na slici je izvađen iz divljeg vepra 120kg pogođenog na daljini od oko 150m. Zrno je udarilo par stabljika kukuruza pre pogotka u plećku a nađeno je u utrobi(u crevima) okrenuto ka mestu ulaska. Divljač je nađena nakon 200m.
TSX sa slike je takođe izvađen iz vepra oko 110kg pucanog u pogonskom lovu na daljini od 40tak metara. zrno je prošlo kroz trsku(20tak cm) pre pogotka u zadnja rebra. Rana je izgledala malo veća, kao da je zrno udarilo prilično ukoso. Vepar je nađen nakon 30m, zrno je ostalo u plećki sa druge strane.
Dosta bolje mi se pokazao XLC u 8x57JS, mada sam ga malo više i koristio od ova dva prethodna.
Na divljim svinjama "pad u vatri" možda u 40% , koje bi odnele pronalažene su u 50-80m sa dobrim pogodcima.
Jelen špicer, pogođen "školski" na oko 170-180m odneo je čitavih 30m i pao ... prostrel ... krvi trag nije bio preteran ali se mogao pratiti.
Na srnećoj divljači vrlo mala oštećenja a čest "pad u vatri".

Sačuvana
winnetou
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #196 poslato: Април 24, 2016, 05:03:32 »

RWS TUG 300 grena (19,4 grama) 375 H&H Vepar 130 kg pogođen u but odozada prema napred. Zrno stalo u plečki. Vepar odbegao u gustiš 20 m i davao znakove života više od 5 minuta. Ostatak mase 54% (162 grena) Da prolazi kroz gustiš, prolazi, ali moram priznati da sam više očekivao od močnog 375 H&H.

Sa RWS TIG(ID) i TUG(UNI) imam samo reči hvale! Preciznost odlična, svaka serija daje "iste" pogotke tako da nema previše oscilacija, efekat na divljači u velikoj većini odličan, bez preterane štete na cilju, u većini slučajeva daje prostrel ...
Bilo je slučajeva da se zrno raspadalo i izuvalo olovo iz košuljice ali mi se uglavnom dešavalo kod pogodaka "na blizu" dok je zrno još u velikoj brzini.
Desno zrno na slici je ID u 8x57JS ... pogodak na daljini 80m u zonu bubrega, zakačilo kičmu i nađeno sa druge strane pod kožom u vratu, u vepru oko 115-120kg... "pad u vatri"...
Levo je UNI u 9,3x62 ... pogodak na 30m u glavu, zrno nađeno u vratu i jedan deo zrna uz kičmu u visini plećki, vepar oko 160kg, "pad u vatri".
Najveća "mana" je cena! ... mada, ima još mnoštvo zrna koja pružaju maximum za manje novaca.

Sačuvana
winnetou
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #197 poslato: Април 24, 2016, 05:24:26 »

Nosler partition 200 grena (13 grama) u 8x68S. Prvo dvokomorno zrno izrađeno uopće. Prvo zrno izvađeno je iz srndaća pogođenog u analni otvor na daljini cca. 120m. Zrno je prošlo kroz celo telo, unutra napravilo kašu i stalo pod kožom prsnog koša. Drugo zrno je pogodilo jelena pod kutem u želudac na daljini OD 50 M. zrno je došlo do buta, smrvilo butnu kost i stalo u mišićima. Oba zrna zadržala su 63% mase. Vrlo dobro zrno, skupo i precizno.

"Vrlo dobro zrno, skupo i precizno."  good
U 8x57JS sam ga koristio i bio sam vrlo zadovoljan. Odlična probojnost kod "čistih" pogodaka, ali ume da skrene sa pravca kada ima i manjih prepreka na putu do cilja.
Uglavnom daje prostrel.
Prvo s leva je izvađeno iz vepra pogođenog na 130m sa čeke. Pogodak u rebra, zrno prošlo kroz lopaticu i plećku i nađeno pod kožom.
Drugo, je izvađeno iz krmače 90kg pogođene ukoso u plečku, na 20m ... zrno nađeno pod kožom pred butom.
Treće ... košuta pogođena u rebra na 180m zrno prošlo kroz plečku i ostalo pod kožom. Otišla sa mesta nastrela oko 60-70m

Donja zrna na slici su sa testiranja na mokroj hartiji.

Sačuvana
winnetou
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #198 poslato: Април 24, 2016, 05:41:57 »

Ovo su ostaci 7 i 8 mm jeftinih Bellotovih zrna tipa TM, SPC i sl. Svi su izvađeni iz srneće divljači i kod svih je došlo do velikog gubitka mase i odvajanja jezgre od košuljice. Zbog osetljivosti na prepreke traže čistu metu. Jeftina jednostavna zastarele konstrukcije, pogodna za papir, ali upitna za ozbiljan lov.

Složio bih se  good
Vrlo mekana zrna i raspadaju se i pri pogotku "u meko" ... ako se nema drugo čime onda ih koristiti za gađanja "po rebrima" jer tu imaju najbolji učinak i u unutrašnjosti grudnog koša prave pravu kašu od džigerica. PPU SP je bolji izbor! a nije skuplji.
S obzirom da su vrlo precizna, koristio sam ih u lovu na nazimad i štetočine i u toj "kategoriji" odlično završavaju posao.
Na srnećoj divljači, ako je iole mala udaljenost(do nekih 70-80m), prave veliku štetu... nemam puno odstrela sa SPC ali ovo što sam imao bilo je tako nekako ...

Sačuvana
winnetou
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #199 poslato: Април 24, 2016, 06:28:34 »

Sierra Game King 160 grena iz 7 Rem. mag. Zrno jeftino, mekano, precizno i osetljivo na prepreke. Jezgra i košuljica nisu vezani pa se izuva i gubi masu.Ova košuljica izvađena je iz srndaća bruto težine 30 kg odstreljenog na 80 m. Jezgra se odvojila, otvorila prostrel, i ostavila košuljicu u telu divljači. Odlično zrno za pucanje u papir, ali upitno za ozbiljan lov i osobno ga ne preporučam. Ostatak mase 22% 40 grena.

Za 7 RemMag očigledno da je mekano. Velika brzina mu ne odgovara pa je to razlog većeg raspadanja zrna ...
U 8x57JS ... težina 14,2g i brzina ispod 750m/s prilično drugačiju sliku daje ... relativno sporo i teško = gljivetina  good
GK je odličan letač! Pogodno za velike daljine. Extra precizno!
Uglavnom sam gađao oko plećke i većinom je davalo prostrel i najčešće pad na mestu nastrela. Na većim/kapitalnijim primercima nije bilo prostrela ali odličan prenos energije davao je dobar učinak pa iako su odnosile nisu daleko ...
Do "izuvanja" i raspadanja zrna je dolazilo uglavnom na kraćim udaljenostima dok na većim daljinama ostaje dosta od početne mase što daje veću penetraciju ...
Za 8x57JS, po mom mišljenju, je vrlo dobar izbor.

Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #200 poslato: Април 27, 2016, 08:14:40 »

Tekst Mike Brade iz 1937. godine u časopisu Lovac koga su takođe mučila zrna. Onda je divljači bilo ali zrna nisu bila neka. Sad zrna ima koliko ti duša ište al* divljači nema. Stalno neki raskorak.  hi

Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
BlackWolfXxX
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #201 poslato: Октобар 12, 2016, 09:17:25 »

Zrno S&B Spce 12,7 gr pogodak u vepra oko 100 kg tezak,daljina 50-60 metara. Pogodjen u zadnji deo plecke,metak prosao sa druge strane malo prema rebrima i zaustavio se u kozi. Napravio par koraka i pao.
Sačuvana
Kale1204
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #202 poslato: Децембар 15, 2016, 01:51:10 »

Srna na oko 180m,ulaz kroz grudnu kost kod zadnjih rebara,izlazi  ukoso na stomaku  i  (opet) ulazi u but nisko,tik iznad zgloba i tu staje.
Kalibar 243 win,a zrno je speer btsp 5,5g,Vo cca 950ms
Tezina izvadjenog dela je 3,7g
http://dodaj.rs/image/17148.html
http://dodaj.rs/image/17149.html
http://dodaj.rs/image/17150.html
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #203 poslato: Децембар 15, 2016, 02:53:52 »

Kale,
daj moli te objasni , nikako da stvorim sliku mesta pogodka

"ulaz kroz grudnu kost kod zadnjih rebara"
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Kale1204
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #204 poslato: Децембар 16, 2016, 04:39:02 »

Negde ovde je bio pogodak,kao crvena mrlja na  slici sa linka.
http://dodaj.rs/image/17295.html
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #205 poslato: Децембар 16, 2016, 06:20:13 »

A ha...Hvala. hi
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis