DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161362 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 07:34:40
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEMUNICIJA (Urednik: swift)Slike izvadjenih (ispucanih) Zrna - Razni Kalibri
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 14   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Slike izvadjenih (ispucanih) Zrna - Razni Kalibri  (Pročitano 93428 puta)
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #15 poslato: Јануар 05, 2009, 08:14:47 »

Hvala Volvo sto si potvrdio svojim iskustvima moja zapazanja.Imao sam jednu kutiju Groma i 19kom. je otislo na metu i nastavljam i dalje sa SP,koji mi odlicno odradjuje posao.Evo jednog zrna izvadjenog iz DS pucano je sa 7x64 PPU SP 11,2gr.Daljina pucanja je bila 160met. zbog specificne situacije pucano je u celo i zrno je izvadjeno iz vrata vepra tezine oko 110kg.Zrno je napravilo odlicnu pecurku i ne desava se cesto da ima mnogo srapnela u okolnom tkivu osim u slucajevima kad se puca dosta blizu i kad zrno zakaci neku deblju kost.Na vecim daljinama kad zrno izgubi deo svoje brzine dolazi do manji deformacija i tada cesto pravi prostrelnu ranu.Za divljac naseg podneblja u odgovarajucem kalibru zrna SP su za mene dobar izbor.

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јануар 05, 2009, 08:28:03 »

Evo i zrna izvadjenih iz poslednjeg vepra odstreljenog pre neki dan.Sacmu je doneo iz nekog drugog lovista.

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #17 poslato: Јануар 05, 2009, 08:35:15 »

Kazi vi meni jednu stvar zbog cega 8x57 GROM to posedujem ,zbog cega se zrno onako reci izuje iz kosuljice,ima li neki predlog. Undecided
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Јануар 05, 2009, 11:19:11 »

Care olovo ne bi smelo da se izuje iz kosuljice,a verovatni razlog tome je lose odradjen posao u fabrici.Zrno Grom je reklamirano kao kopija ABC zrna.Poznata je prica oko tog zrna kojeg je svojevremeno konstruisao prof.Ajvcin slovenac i ponudio ga nasim fabrikama PPU i IK koji su ga odbili.Posle toga ga ponudio Hinterbergeru koji je napravio bum u Evropi sa tim zrnom i ako se ne varam vladao trzistem dug niz godina.Zrno je bilo konstruisano tako da se prednji meksi deo otvori na tri kraka i poveca povrsinu zrna ibolje prenosi energiju na telo divljaci te pravi siri ustrelni kanal,a zadnji tvrdji deo da bukvalno gura zrno i obezbedi prostrel.Nisam koristio ABC zrno,ali s obzirom koliko dugo je bilo popularno verovatno je dobro odradjivalo zadatke,a po svom izgledu Prvom Partizanu to nije uspelo.Verovatno ce se ukljuciti u ovaj problem BR,Swift i ostali koji ce dati strucnije i detaljnije odgovore!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #19 poslato: Јануар 05, 2009, 11:51:52 »

Hajd, kad me prozvaste Cheesy

Nisam do kraja shvatio...Krauc, Volvo, vi niste zadovoljni dejstvom Groma na telu divljaci ili vas brine fragmentacija olova iz njega.

Jedno je sigurno, kakvo god da je zrno Grom, uvek je efikasnije od klasicnog SP.
E sad, uvek je moguce da se potkrade greska u kvalitetu kod PPu-a i da odredjene serije Groma nisu kompaktne.To je moguce.

Takodje, fragmentacija olova iz vrha zrna ne znaci puno toga posto Grom zadrzi olala mase i bez njega. Sa SP to nikad nisi siguran, zavisi od pogodka.

I na kraju,cuo sam raznorazne price o Gromu i o njegovoj balistici , preciznosti, u zavisnosti od kalibra, grupe pogodaka...i sl.Tu se da diskutovati na veliko.Retko sam cuo da neko nije zadovoljan njegovim ucinkom.Vadio sam zrna sa masom koja je ne promenjena ili joj fali olova iz vrha..cca 1 gram.I to je sve. Da budem jos slikovitiji,po pravilu nisam nalazio zrno kod odstrela divljaci koja je dobila pogodak pri klasicnoj bocnoj postavci.To je bila prostrelna rana.Najvece deformacije groma sam imao prilike videti kod pogodka tezih svinja u kicmu. Jedino je tu bila nedefinisana deformacija, ali je bilo u komadu. Kod SP, kod takvog pogodka nacicemo par bakrenih listica i nista vise.

Dajte pojasnite ono moje prvo pitanje.Ja sam razumeo da ste nezadovoljni preteranom fragmentacijom a ne da ste jurili svinjce zbog loseg ucinka.
Mozda gresim... Wink

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #20 poslato: Јануар 06, 2009, 12:07:54 »

Pitanje se odnosilo na to shto se kod Grom zrna odvoji olovno punjenje od bakarne koshuljice...koshuljica zaostane i skrene nekontrolisano pri pogodku, a olovo nastavi put...
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #21 poslato: Јануар 06, 2009, 12:28:54 »

Pitanje se odnosilo na to shto se kod Grom zrna odvoji olovno punjenje od bakarne koshuljice...koshuljica zaostane i skrene nekontrolisano pri pogodku, a olovo nastavi put...

Nisam siguran da se to bas tako desava, nemoguce je da se kroz tkivo odvaja kosuljica,
procitao sam jos jednom njihove postove i govori se o setanju zrna kroz telo...pa naravno da ce da seta kad nailazi na kosti...lomi, rikosetira...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јануар 06, 2009, 08:15:44 »

Ja sam samo potvrdio Kraucev stav i mišljenje, odnosno praktično provereno na primeru da Grom zrno posle pogotka ''luta po telu'', menja pravac i to drastično. O efikasnosti ne mogu dati svoj sud zato što ga jako kratko vreme koristim i sem par odstrela Gromom što mojih što kolega ne mogu dati neko mišljenje šta je bolje.
Zrno izvađeno iz jednog vepra koje sam prikazao me je oduševilo, kratak beg divljači od 30-40m i sasvim sam zadovoljan, ali samo konstatujem isto da na tih nekoliko primera zrno menja pravac u telu divljači.
Dosuše i druge konstrukcije znaju promeniti pravac kada udare u veću kost ili slično.
Neznam, nastaviću da ga testiram, sad u januaru biće prilike još za pucanje na nekog vepra ili nazimad i uzgojni odstrel srna i lanadi pa ćemo videti, ako ništa pre onda maja.
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јануар 06, 2009, 10:13:01 »

E ovako dosta sam koristio  Grom ali verujte kad dotakne tkivo zrno se izuje ,svatam da je dohvatilo kost pa dolazi do rasturanja .
Ali pogodis sakala od 14kg i on odseta ,zapitam se kako bi DS to podnela,a ja da je jurim nisam lud ::)dosta sam bio siguran u tu municiju ali sad  ???ozbiljno ,da li je to mozda fals serija ili sta.poz od cara,dajte slobodno preporuke i iskustva.
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јануар 06, 2009, 04:01:37 »

Grom je zaista kontraverzno zrno. Po informaciji iz PPU jedan od problema je neujednacen kvalitet mesinga od koga se pravi zrno, pa su i rezultati na cilju razliciti od serije do serije.

Sto se tumbanja tice, ono je sasvim normalno ako iz zrna ispadne jezgro, posto se teziste zrna pomeri na pozadi, i zrno se destabilise. Skoro sva HPBT zrna se tumbaju u cilju, da ne pominjem sva vojna zrna sa punom kosuljicom koja su konstruisana da se tumbaju.. E sada da li lovacko zrno treba to da radi, ne treba, i mnogo bi vise voleo zrno sa pouzdanom izlaznom ranom, ali to je uvek za diskusiju.

Steta sto je izbor municije kod nas na trzistu toliko suzen.
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јануар 06, 2009, 04:06:15 »

Druze Pedja.Grom je rusio divljac i tako smo i dosli do zakljucka da se desava nesto neobicno sa njegovim kretanjem kroz telo divljaci.Djvljac rusi i vojni siljak,ali ga ne mogu prihvatiti kao dobro zrno.Sta se desava sa zrnom Grom to je da redovno pri udaru i u meko tkivo izbaci olovo iz prvog dela tela zrna.Pri pogotku u kost tobi bilo i prihvatljivo,ili kod veceg stpunja ostecenja mesingane kosuljice,a mi imamo situaciju da kosuljica ima minimalno ostecenje,a olovo je vec napustilo zrno.Slazem se da zrno i dalje zadrzi veci deo svje mase koja je itekako dovoljna za efikasan odstrel,ali onda se skoro u pravilu desava da zrno sa velikom supljinom u vrhu i tezistem mase u zadnjem delu pocima da setumba po telu divljaci.Vecina zrna koja sam naso u divljaci su bila u netipicnom polozaju u odnosu na pravac iz kojeg je pucano,poprecno okrenuta,okrenuta vrhom u pravcu iz kjoeg su ispaljena vrlo cudne putanje kroz telo iako nisu imala vece deformacije kojim bi to neobicno kretanje mogli pripisati.Tako nesto nisam primetio kod drugih raznih zrna osim u retkim i ocekivanim situacijama,a kod groma je to pravilo.Vas poznajem iz vasih postova kao perfekcionistu i malo mi je cudno da je vas stav da bi za to zrno mogli reci da je dobro,a posebno u svetlu cinjenice da je to ponudjeno od proizvodjaca kao ABC zrno.Ja pucam uglavnom PPU municiju i nisam imao nameru da omalovazim proizvodjaca,samo sam hteo da iznesem svoja iskustva,da cujem iskustva drugih i da saznam da li to tako treba da bude ili ne?

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јануар 06, 2009, 04:13:44 »

Licno mislim da za sada Grom treba izbegavati.. U odnosu na sve troskove u lovu cena metka je zanemarljiva, i mada 5 eura za RWS jeste debelo previse, jednostavno pored nekoliko stotina koje se plate za divljac tih 5 prodje neopazeno..

Druga bi prica bila da se puca nekoliko stotina metaka godisnje, ali kod nas, i ovih 60 bi bilo previse kada bi se ispalili samo u lovu.
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #27 poslato: Јануар 06, 2009, 06:04:42 »

nek prica ko sta hoce , za mene trenutno jedno od najboljih zrna, ostecenje mesa minimalno a potrage za divljaci sa njim nisam jos imo
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јануар 06, 2009, 06:09:14 »

Licno mislim da za sada Grom treba izbegavati.. U odnosu na sve troskove u lovu cena metka je zanemarljiva, i mada 5 eura za RWS jeste debelo previse, jednostavno pored nekoliko stotina koje se plate za divljac tih 5 prodje neopazeno..

Druga bi prica bila da se puca nekoliko stotina metaka godisnje, ali kod nas, i ovih 60 bi bilo previse kada bi se ispalili samo u lovu.
e sad ovo jos da neko naopako protumaci ko gleda iz prikrajka, pa da se trudi da nam i to smanje Cheesy
Sačuvana

Dobar pogled
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јануар 06, 2009, 07:40:35 »

Ne sekiraj se, zakon lepo kaze da je vlasnik odgovoran za bezbednost i odrzavanje sopstvenog oruzja, a to ne moze da se proveri bez strelista.. Svakog meseca po 50 metaka, minimum..
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 14   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: