DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

138033 poruka u 5853 tema- 5792 članova - Poslednji član: dosijex

Октобар 26, 2014, 05:34:41
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 20  (Pročitano 29675 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #60 poslato: Децембар 23, 2010, 10:12:37 »

Зашто да избјегавамо нове руске пушке, ја имам једну ИЖ - 27 (додуше у калибру 12/76, а не у 20/70) већ 4 - 5 година, и ради супер Huh?

Po iskustvu puskara u ovoj zemlji, nove ruske puske imaju najvise problema. I to ne zato sto su najcesce..

Razlog je prost, masovna proizvodnja, zelja za sto vecim spustanjem cene, a pogotovu sto se od kako nema Kobe, vraca iz Sibira..

Dakle Kobo, vrati se.Barem sto se pusaka tice Wink .

Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #61 poslato: Децембар 24, 2010, 03:25:16 »

Bogdane,
ja probao sve moje 5/pet/ 12-tke i 1 /jednu/20-tku.
Na 30 met, tacno. Treci dan kad sam kupio dvadesetcu.

Patroni od 34 grama i 28 za cvonju.Pucano iz punog i pola coka.
Gustina posipa u streljackoj meti definitivno jednaka.
Ne kazem, mozda je 12-tka imala koju sacmu vise/normalnoo/
ali potpuno nebitno za lovacke situacije. Ni fazan ni zec ni patka se ne mogu provuci kroz oba posipa.
I da znas, kod 12-tke je bilo vise perifernih kuglica.

Posto mi je cvonja sa 76 lezistem i kad pucam 30 ili 32 grama, ne znam sa cime sam pucao u metu. Ne prepoznajem... Ali se prepoznaje pojava perifernih kuglica u vecem broju. Naravno, sa 32 grama to vise nije izvorna cvonja.Gubi smisao.

Odgovorno tvrdim da 20-tka nije po nicemu inferiorna u odnosu na 12.
Osim sto moras pazljivije pucati.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #62 poslato: Децембар 24, 2010, 07:45:19 »

Sad sam zatecen...
Ako 12-ka sa 3.5 mm rusi na debelom mrazu a 20-ka nece sa istom dim.sacme, na istom rastojanju.Jedino da je problem u posipu.

Jer, na istoj daljini/recimo 30 met./ i 12 i 20 donose pribliznu istu brzinu sacme iz istih cokova. 20-ka moze biti i brza  u zavisnosti od proizvodjaca i tipa metka.. Znaci, energetski su jednake. Jedino ostaje da ne dolazi isti broj kuglica/sacme do patke/...a to je do posipa puske ili strelca.

Druga mogucnost je da se na vecim daljinama od 35 met. bitno razlikuje gramaza metka koja utice na rupe u posipu / 28 gr/20 prema 36gr/12 / Tu moze biti delimicni problem ali i to..ne znam ,20-ka ima uvek uzi snop pa mu dodje isti broj kuglica u fi 50cm na cca 35 met. 
Cika Swile, pricam o ekstremnim slucajevima, sacmu nisam brojao, brzine merio, patke ogledao...
samo pucao...

to je jedina situacija u kojoj se donekle oseti razlika, mozda zato sto sam paralelno probao sa ZH303 pa su chokovi razliciti...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #63 poslato: Децембар 24, 2010, 09:55:40 »

Swele, nije se odnosilo na tebe, nego na onu tvrdnju da su cokovi jednake oznake jaci na 20, pa moraju da se koriste otvoreniji..

Slazem se sa tobm da je za divljac dovoljno na normalnim daljinama. Broj kuglica je druga prica. .

A stji i gardistina tvrdnja.. Kod 20, vise sacme je na ivici snopa, i brze gubi brziu Wink
Sačuvana
TINA KILER
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #64 poslato: Децембар 24, 2010, 10:02:37 »

Ljudi,razlika je samo u energiji sacme koju kalibar 12 i 20 daju,i normalno je da nemoze nikad biti isto.Metak sa maksimalnom gramazom sacme a da nije mag.za kalibar 20 je 28g,dok za kalibar 12 je 36g a pri tome oba metka imaju istu pocetnu brzinu rtfm.8g sacme u istoj granulaciji vam je ta nadmoc kalibra 12 i tih par metara daljeg dometa jer tih nekoliko kuglica vise ce i na toj daljini dati dovoljnu energiju za obaranje divljaci hi
Moj stav kalibar 20 zlatna sredina za sitnu divljac good
Sačuvana
von MaksimilianI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #65 poslato: Децембар 24, 2010, 10:34:29 »

Do daljeg treba zabraniti Swiftu, Gardisti i Tina Kileru da popularizuju cvancika...  Wink jer su opaki strelci izvedžbali se, svaki dan po 3 sata dižući puške u zgib ramena i sad udarili u propagandu  blush2 oćedu da ogade 12icu  biggrin
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #66 poslato: Децембар 24, 2010, 11:02:37 »

Tina,

Energija kompletnog sopa nema nikakve veze sa lovom na sitnu divljac. Zeca pogodi samo nekoliko kuglica, a ne citavih 28 ili 36 grama.. Kada ga pogodi jednak broj kuglica, na jednakoj daljini, primi istu energiju.

Ono sto obezbedjuhje 12 je malo veca daljina na kojoj ce divljac pogoditi isti broj kuglica, i malo veca brzina svakog pojedinacnog projektila. Po francuskim balisticarma, razlika u prosecnoj brzini kuglice je oko 10 m/s na 30 m.. Zanemarljivo, ali opet primetno. Generano, to znaci da je snop sacm u 20 razvuceniji, i duzi. Jedini nacin za merenje nije dostupan, posto je potrebna ultrabrza kamera.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #67 poslato: Децембар 24, 2010, 11:10:19 »

Swele, nije se odnosilo na tebe, nego na onu tvrdnju da su cokovi jednake oznake jaci na 20, pa moraju da se koriste otvoreniji..

Slazem se sa tobm da je za divljac dovoljno na normalnim daljinama. Broj kuglica je druga prica. .

A stji i gardistina tvrdnja.. Kod 20, vise sacme je na ivici snopa, i brze gubi brziu Wink

Razumeli smo se. A za brzine..ce premerimo na , recimo v10 pa da vidimo. Dalje ne smem, razbice mi Hroni.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
TINA KILER
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #68 poslato: Децембар 24, 2010, 01:25:12 »

Znam postovani kolega da ce zeca usmrtiti 3-5 guglica sacme al ce na toj istoj daljini biti pogodjen sa malte ne duplo vise kuglica iz kalibra 12,tako da ce i energija koja je preneta na divljac biti mnogo veca ako se razumemo buba.
Sačuvana
Vlada Tabor
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #69 poslato: Децембар 24, 2010, 01:40:07 »

Da se i ja malo umesam  hi
 Ovo mi je prva kompletna sezona od Prepelica preko Fazana i Zeca koju sam lovio sa 20cal,do sada je to bio 12cal,i uopste nisam primetio pa neku razliku, izmedju njih dva. Tako da je svaka spika po meni nepotrebna, jel bi bilo otprilike CIJI JE VECI  hi
Sačuvana

MISIM, STA RECI!!!!!
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #70 poslato: Децембар 24, 2010, 01:51:44 »

Da se i ja malo umesam  hi
 Ovo mi je prva kompletna sezona od Prepelica preko Fazana i Zeca koju sam lovio sa 20cal,do sada je to bio 12cal,i uopste nisam primetio pa neku razliku, izmedju njih dva. Tako da je svaka spika po meni nepotrebna, jel bi bilo otprilike CIJI JE VECI  hi
... U slucaju "CIJI JE MANJI"....
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
Vlada Tabor
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #71 poslato: Децембар 24, 2010, 01:57:51 »

sve je stvar MERENJA  haha  lol  haha
Sačuvana

MISIM, STA RECI!!!!!
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #72 poslato: Децембар 24, 2010, 06:05:04 »

Znam postovani kolega da ce zeca usmrtiti 3-5 guglica sacme al ce na toj istoj daljini biti pogodjen sa malte ne duplo vise kuglica iz kalibra 12,tako da ce i energija koja je preneta na divljac biti mnogo veca ako se razumemo buba.

O tome pricamo.. Nece ga pogoditi duplo veci broj sacme zato sto je na njega pucano 12, umesto 20.. Pogodice ga mozda 1 kugla.. Sve do krajnjih daljina, kada 12 ima prednost.
Sačuvana
kempi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #73 poslato: Децембар 25, 2010, 02:48:56 »

Ja znam samo jednu banalnu stvar  koje pravi i ko jednom uzme 20cal u ruke taj vise dvanaest nece ni na slici.Mojih 2500g je spretnije i brze pukne od bilo koje 12-ke oko 14h kadaje lov pri kraju as a korektnim metkom odstreljuje na daleko i to  good bez problema

Uploaded with ImageShack.us

e to je mojih dve ipo kil1e
Sačuvana
SILJA
Junior
**
Van mreže Van mreže

IZH 54

« Odgovor #74 poslato: Децембар 25, 2010, 06:53:44 »