DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161436 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 05:00:25
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Slovacki Kopov  (Pročitano 24102 puta)
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Децембар 11, 2008, 10:29:30 »

Pre svega da vas sve pozdravim.
Kao pasionirani ljubitelj lova divljih svinja pogonom samim tim sam i zaljubljen u pse gonice.
Iz tog razloga zelim da otvorim ovu temu o Slovackim kopovima.
Znam da ce vecina vas reci sto tudju rasu pored toliko nasih autohtonih rasa koje priznacu nisu nimalo losiji od kopova . e tu postoje dva razloga jedan je sto ja zivim u Vojvodini a kopovi prolaze kao krvoslednici i drugi mozda jos vazniji je taj sto se oni u Slovackoj koriste iskljucivo za lov crne divljaci pa su samim tim i genetski  predodredjeni za takvu divljac sto nije slucaj sa nasim rasama koje nisu po genetici predodredjeni samo za crnu divljac vec rade i zeca
Odma u startu zelim da naglasim da nesmatram da nasi psi nemogu biti izvrsni svinjari.
Kopovi spadaju u grupu srednjih gonica visine grebena od 45-50 ( idealno 46) i zenke 40-45 (idealno 43)uvek su crni sa plamenim oznakama lakse gradje tela ali sa cvrstim kostima formata izduzenog pravougaonika.Vrlo su zivahnog temperamenta i izvrsno razvijenog osecaja za orjentaciju.
Zahvaljujuci podloznosti dresuri ovi psi se vrlo lako i uspesno radi krvnitrag tako da ga sa pravom svrstavaju i u grupu krvoslednika.
Kada se pred njim podigne divljac crlo uspesno prati trag uz snazno oblajavanje i vesto izbegavanje sudara sa divljaci ali nije plasljiv vec naprotiv jedan vrlo hrabar pas.
Kinolozi kazu da je idealan za nase klimatske uslove.
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Децембар 11, 2008, 10:31:50 »

Molim vas prenesite vasa iskustva dali ste kad lovili sa njima ili ih cuvate.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Децембар 11, 2008, 05:26:16 »

Nisam nikada imao prilike da lovim sa Slovačkim Kopovom, čuo sam samo reči hvale.
Imam pitanje, gde i po kojoj ceni se može kupiti kuče slovačkog Kopova?
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Децембар 12, 2008, 07:43:05 »

Cene su kao i kod drugih pasa 100-150 evra kuce sa papirima.
A dalje sa staroscu cena raste .
Sto se tice gde ima ima kod mene kucici 8 meseci
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #4 poslato: Децембар 12, 2008, 08:49:47 »

Pozdrav Kopov,
ne bih da omalovazavam, provociram i sl. Ja sam iz Nisa i kod nas se svinja u 95% slucajeva lovi sa psima, mi cuvamo trobojce, posavce, balkance, koji su dobijeni od krvnih linija koje pratimo unazad preko 10 godina i koje idu iskljucivo na svinju. Neki lovci su probali da love sa kopovima, bilo je i dobrih, ali u vecini slucajeva se radilo o losim psima za lov. Do sada niko nije uspeo da obuci kopova da u bilo kom smislu parira psima koje mi cuvamo.
Zanima me u leglu od 6 steneta, koliko njih krene na svinju? Javljaju li se za vreme utrage? Koliko dugo gone i oblajavaju?
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Децембар 12, 2008, 09:03:26 »

Pre svega ovde smo svi da bi razmenjivali licna iskustva .
Nesumnjam da nasi gonici nisu dobri za divlje svinje ali recimo kad oglasim pse od 10 poziva osam trazi zecare.
Kopovi to definitivno nisu.
A i rekao sam da mi ovde nemozemo da lovimo sa gonicima pa kopovi prodju kao krvoslednici i uglavnom nemaju priliku da love drugu divljac sem svinja kao sto je slucaj kao i u Slovackoj.
A sto se tice kopova u srbiji to je sve relativno ima dobrih pasa u Grdelici, Sidu , Pozarevcu, Kod nas u vojvodini i mozda najbolji su iz Banjaluke ali je cinjenica da su nasi kopovi zbog male brojnosti i malo sveze ili nove krvi iz slovacke hendikepirani.
Ali da se u globalu radi o vrhunskim psima koji odlicno gone , dugo , glasno ,kao i da su dovoljno pametni i ostri to definitivno jesu.
Necu ovde da uporedjujem rase niti mi je to bio cilj svako ima pravo da lovi sa cim mu je volja .
Sačuvana
lovacpd
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Децембар 13, 2008, 10:35:58 »

A sto se tice kopova u srbiji to je sve relativno ima dobrih pasa u Grdelici, Sidu , Pozarevcu, Kod nas u vojvodini i mozda najbolji su iz Banjaluke ali je cinjenica da su nasi kopovi zbog male brojnosti i malo sveze ili nove krvi iz slovacke hendikepirani.
A tek izmjesanost sa alpincem....
tesko je naci prave kopove..
Jedne prilike na lokalnoj smotri lov pasa, moj dobar drug i lovac izvede psa na ocjenu i izvede ga, kao alpinca....sudijq gleda, gleda, gleda i na kraju rece:ajmo mi ovo ocijniti kao kopova....
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Децембар 15, 2008, 07:18:17 »

Upotpunosti se slazem sa tobom na utakmicama se svasta desava a narocito na smotrama pasa gde je konkurencija slaba .
Na takve stvari treba ukazivati i stalno vrsiti pritisak na odgajivace da se drze cistoce rase pa i po cenu da menjaju rasu ako im se nesvidja .
Sačuvana
lovacpd
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Децембар 16, 2008, 10:07:41 »

Upotpunosti se slazem sa tobom na utakmicama se svasta desava a narocito na smotrama pasa gde je konkurencija slaba .
Na takve stvari treba ukazivati i stalno vrsiti pritisak na odgajivace da se drze cistoce rase pa i po cenu da menjaju rasu ako im se nesvidja .
To ti je Sizifov posao....
Zato je najbolje tjerati po svom, polako i sa planom
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #9 poslato: Децембар 23, 2008, 09:55:45 »

slovački gonič-kopov VI FCI skupina,sekcija srednjevisokonogi goniči podliježe radnom ispitu i nije krvosljednik,crn s paležnim oznakama koje trebaju biti dobro razgraničene,izdužen,prosječno niži od ex yu goniča.glava:uzdužne ose lobanje paralelne kod ex yu goniča divergiraju.Psi dobrog nosa i volje mogu se izradit za pračenje krvnog traga i polagat (prošireni radni ispit sa ispitom krvnog traga).U sekciji krvosljednika su:hanoverski krvos.bavarski krvosljednik,alpski brak jazavičar,koji se takođe mogu koristi u glasnom gonu i lovu.
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Децембар 24, 2008, 06:55:38 »

Niko od nas nije rekao da kopov spada u grupu krvoswlednika vec naravno u grupu gonica ali zbog svoje podloznosti dresuri mnogi ga strucnjaci broje za dobrog krvoslednika.
Ko neveruje nek proveri u literaturi.
Sačuvana
Avdzija
Gost
« Odgovor #11 poslato: Децембар 24, 2008, 04:38:16 »

kolega kopov poštovanje.
Moje uključivanje u ovu temu nije s ciljem polamizacije vjerujuj pa zato evo da opušteno prodiskutujemo a ja svoju diskusiju ću bazirati na oficijelnoj kinologiji i vlasttom znanju ono zašto ne znam i nisam siguran uvijek ću istaknuti jer forum u principu doživljavam kao medij na kojem mogu da naućim,razmijenim iskustva prenesem svoja a ponegdje se opušteno i zabavim pa tako i sada.
Moram priznati da sam iznenađen da se kopov smatra krvosljednikom u smislu oficijelne podjele pasa u FCI skupinama u tom smislu ja sam stavio post i prezentirao ono što je meni poznato,naravno moramo imati na umu da naše postove čitaju ljudi i koji imaju manje ili nikakvo iskustvo u vezi s ovim i da naši postovi moraju biti edukativnog karaktera s argumentima.Mislim da smo u vezi s prethodnim apsolvirali.
Međutim,i u interesu vlasnika i uzgajivača ja bi napomenuo par detalja iz vlastitog iskustva na temu kopov i u tom svjetlu usuđujem se i iznijeti odrežene tvrdnje,ovo što pišem je u principu u interesu evo prvenstveno vas kao uzgajivača.
1.Nedavno polaže jedan kinološki kandidat kin ispit prvi put a polaže stand.ex yu goniča.Na pitanje koje pse drži kaže kopove i alpince/crn.planinske pse)Na pitanje kakva je razlika kandidat muca.O.k. ne mora znati kopova ali mora znati c.pl.g.
2.Moje lično iskustvo je npr.da mene kao sudiju u ringu ubjeđuje vlasnik da je njegov pas kopov(pa ja to kao trebam prihvatit?)da bi je li svi bili u ljubavi....
3.Sudio sam kopove(kao i druge)u radu i tvrdim kako ima jako dobrih,tako i prosječnih.Globalno isticana oštrina po mome mišljenju ne stoji mada se slažem da ima i jako oštrih i hrabrih pasa(ako je oštrina uopče poželjna osobina).
4.Sudio sam i kopova više puta koji nikad nije ni pokušao ugriz d.s.ali je bio ustrajan u radu i kad je u pitanju krvni trag takođe sam sudio solidne ali i loše na krvnom tragu.Dakle ništa generalno kao i kod drugih pasmina a da postoje osobine koje se mogu definisati kao specifično osobine kopova i sa time se slažem,a ono prvo.ha primjer uzgajivača kopova koji ne vidi razlike između dvije pasmine,pa onda do suđenja na smotrama,izložbama i dr.Šta reći.
Moja namjera i jeste u smislu edukacije potencijalnih posjetilaca foruma i ove teme koja vjerujem može biti od koristi odgovornom uzgajivaču kakvim se smatrate zar ne?Pa sretno u uzgoju kolega.
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Децембар 25, 2008, 07:17:10 »

Postovani kolega
Potpuno se slazem sa tobom u vezi ovog foruma da smo svi mi ovde zbog edukacije kako sebe tako i drugih.
Postujem svacije misljenje i nisam od ljudi koji polemisu puno. Ovde se radilo ocito o jednom nesporazumu kako sam i sam dugo godina u kinologiji a sad se spremam za kinoloski ispit u VII FCI grupi i znam u kojoj su grupi Slovacki Kopovi ali sam rekao kako ih smatraju mnogi u strucnim literaturama da mogu da prodju kao krvolslednici.
I nebih nija vise o tome.
A sto se tice onih ostalih tacaka ja sam ranije o tome pisao kako kod nas odgajivaci nemaju pojma ni kako se hrane psi a ne kako se vrsi izbor kerova i priplod vec kombinuju rase kao da to nema nikakve veze a sve to proture opet kroz nekakve papire i misle da je to sve ok.
Jako je tesko doci do sveze krvi a ono sto je u srbiji je malte ne sve u srodstvu.
I onda je jako tesko suditi o nekoj rasi i reci da radi ovako ili onako kad to skoro da nema nikakve veze sa samom rasom vec samo sa odredjenim jedinkama CAST IZUZETCIMA IMA IH DOSTA.
Sto nije slucaj sa konkretno Kopovima u Slovackoj gde se strogo vodi racuna o svakom kucetu kuji i priplodnjaku. E na osnovu njihovih iskustava sam ja izneo misljenja nekih poznatih kinologa koji su to izneli u nekoliko svojih knjiga( Ivan Rihter i M. Kilibarda).

Sačuvana
yoki hant
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Март 21, 2009, 09:59:57 »

Postovanje svima ako moze malo vise fotografija da bi mogli da uocimo razliku izmedju kopova i naprimer alpinca ja sam svojevremeno kupio stene kopova ali je imalo previse crnu njusku pa zato dajte vise fotografija a ne literaturu jer u enkciklopediji pasa na slici je kopov sa dosta crnom njuskom dok u drugoj sasvim drugaciji pa me to veoma zbunjuje hvala unapred
Sačuvana
zzaric1
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јун 19, 2012, 12:12:12 »

Evo malo da obnovimo i osvezimo ovu temu.
Vreme je pokazalo da na kopove mozemo ozbiljno racunati u lovu na divlje svinje.
Evo i mojih stenaca od 40 dana. Pozdrav svima.

Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: