Za divlje svinje odabrali bi ste 7x64 ili 9,3x62?

<< < (7/13) > >>

Krilas911:
Citat: kos  Септембар 04, 2013, 10:54:28

Drugar mora sam doneti odluku sta ce kupiti jer ako bude nas slusao nista od toga. Mi lovci smo takvi, jer kad omasimo ili ranimo pa ode uvek nam je kriv neko drugi ili nije do nas vec do puske , metka , optike ,kera, mesecine,te digo mu se na pogresnu stranu ,plime i oseke i raznoraznih drugih razloga.Ti mu kazes 9.3x62 i garantujes uspeh, a ono moze da se desi kod prvog lova, da rani divljac i da ode. Bice ono je.. me ko mi reko da kupim ovo cudo.
Opusti se malo.
Nisi odgovorio na pitanje. Od 10 tvojih uzastopnih lovova "svinjskim" kalibrom 9.3x62 koliko je svinja palo u vatri i ostalo na mestu nastrela ako su pogodjene iz prve?
Koliko vrsta zrna nosis u lov na svinje?
Ako te je sramota da napises odgovori na pp. Dobar pogled

Zasto bi me bilo sramota,cega i od koga?

Sve sto sam odstrelio sa 9,3x62 ostalo je tu gde je i pogodjeno a koristio sam dva razlicita zrna RWS UNI Clasik 19grama i Kegelspitz 16grama.

Ono sto je otislo promaseio sam i to iz sva tri metka, a i nisam bas nesto puno odstrelio svinja vise sam puta glrdao kako moje kolege ranjavaju svinje standardim-universalnim  kalibrima sa nasa shvatanja.
Malo sam i gledao uzivo kako pomenute mrcine od kalibara zaustavljaju krupne primere na mestu kao da ih grom udara.
Do duse te mrcine od pomenitih kalibara su koristili stari i iskusni lovci na divlje svinje pojedinci imaju i preko 250 odstrela u lovackoj karijeri.

Pa se sad se radja sumnja u meni iz kog razloga oni odabrase bas te mrcine od kalibara a ne standardne-universalne?

Mora da je i njih neko gadno za***ao i uvalio im bespotrebno jak kalibar za SLONOVE!

Vise ni na kakva pitanja u vezi ove teme ne zelim davsati odgovor jer je sve dalje suludo i bespotrebno.

Izvinjavam ti se, ne umem da odgovorim u tri reci.

S postovanjem Goran

kos:
Preterali smo malo .
Nauka, to jest balistika je na strani kalibra 7x64.

kos:
Pocinjem da razmisljam o 50 Browning xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx .
Hajmo kolega u okvire teme,kako bi izbjegli nepotrebnu raspravu
Lorist Tim

profesor306:
Moja logika je da sto je divljac veca zrno treba biti teze i vece, sto je divljac manja treba biti manje, na nasim terenima se puca na vrlo kratkim rastojanjima pa ponekad i do  100m svaki od kalibara pa cak i 9.7ce biti vrlo precizan na toj daljini, pa stoga ne vidim filozofiju koristiti manja i laksa zrna, da li lakse i manje zrno meze pre oboriti divljac od tezeg, narocito ako je upitanju neki kapitalac do 200kg..  Nema se cesto prilike pucati na visoku divljac, zato ja uvek preferiram sto vece  i sto teze zrno, ne volim da rizikujem,mrzim ranjavanja, narocito ona koja se pretvore u traganju za ranjenom divljaci citav dan jos bez uspeha, onda divljac ostaje u lovistu i propada !!! manji kalibri pri velikom otporu pri udarcu su sklona skretanju te se cesto desava da se pogodi u idealno mesto medutim nakon 5cm penteracije zrno skrece i odlazi prema meksem tkivu,stomaku i tako divljac odlazi sa unutranjim krvarenjem i moze otici i dosta daleko.. Tesko zrno koje lomi sve pred sobom, pa i ako pogodak bude u stomak,ili u karlice taj deo tela jednostavno pod zrnom kao sto je 9.3 ili 8x57 od 12,7 i vise grama takvi udarci su jezivi i tesko odlazi,pad uvatri nije obavezan ali je najbitnije da divljac ne moze da odnese kao da se nista nije dogodilo..

Brno:
Dosta se tu teoretiše pa čak ima i preteranog hvalisanja i priča u koje ne verujem lično, sve pada u vatri itd.
Divlja svinja je divljač koja vrlo retko padne u vatri, izuzetak su samo pogotci koji zahvate kičmu sa ozbiljnim povredama iste ili mozak ili blizina mozga i eventualno krupne kosti lopatice gde su pored toga zahvaćeni i vitalni organi (pluća).
Nemam neka preterana iskustva sa raznim kalibrima, lovio sam najviše sa 8X57JS, sa 30-06 i 7X57R poslednjih godina,  uglavnom zaključak je da bi se odstrelila divlja svinja mora biti kao prvo i jedino i nikako drugačije DOBAR POGODAK. Pod time podrazumevam pogodak koji zahvata vitalne organe uglavnom pluća i srce. Priče da svinja pogođena sa 9,3X62 ili nekim sličnim u stomak i svinja ne može da ustane su priče za malu decu i lupetanja ljudi koji nisu odstrelili nikada divlju svinju. Normalno je da za divlju svinju treba jak kalibar koji će omogućiti eventualno prostrel ili takvu ranu da ćemo imati kakav takav krvi trag jer po mom iskustvu kada se puca na divlju svinju u lovu čekanjem uglavnom se puca u večernjim uslovima, noću, po mesečini, pri smanjenoj vidljivosti i uglavnom se mora i najsigurnije je u takvim uslovima pucati u plećku jer je tu najveća zona koja se smatra dobrim pogotkom i mogu se kompenzovati eventualne greške prouzrokovane uslovima smanjene vidljivosti.
Što znači da je prvi i jedini sulov dobar pogodak i da pri tom svaki kalibar od 7X57(R) pa na dalje sa najtežim zrnima u datim kalibrima pa na dalje sasvim dovoljan za uspešan odstrel divlje svinje, kako divlja svinja obično u preko 80% slučajeva, po meni i do 90% slučajeva odvlači dobar pogodak sa mesta nastrela od 20-100 i više metara treba izabrati uvek jači kalibar sa težim zrnima kako bi dobili što jasniji krvni trag, koji nam je bitan za pronalaženje nastreljene divljači ali su nam bitni i drugi znaci posle pucnja, vizuelni eventualno a ponajviše zvučni (udar zrna, pravac bežanja nastreljene svinje, način bežanja, zvuci u toku bežanja...). Upoređivao sam razlike u ponašanju nastreljene svinje iz tri kalibra i to 8X57JS gde je korišćeno zrno od 12,7gr i to (PPU -Soft point, RWS-Tailmantell runkopf, Lapua 13gr, S&B 12,7gr SPCE) i 7X57R gde je korišćeno zrno 11,2gr (PPU - soft point, RWS H-mantel i nešto manje Grom 10,2gr i RWS Kegelspic 10,5gr) i treća vrsta je kalibar 12 jedinačna zrna raznih proizvođača. Kada je bio LOŠ POGODAK uglavnom bilo koja od ova tri kalibra da su u pitanju nastreljena divlja svinja se jako teško i sa velikom mukom nalazila i tu nije bilo razlike sem jedne da se grom pokazao kao bolja opcija ukoliko dođe do lošeg pogotka. Pri dobrom pogodku nisam primetio neku zakonomernost ili češću pojavu pada u vatri kada se radi o većem, jačem kalibru ili teškom jedinačnom zrnu, sem razlike u krvnom tragu (jasnoća, količina krvnog traga, lakoća praćenja) ali to nije bilo vezano za kalibar već uglavnom konstrukciju korišćenog zrna ali i tu je bilo često izuzetaka i izuzetnih situacija. Dobro pogođena svinja je u 100% slučajeva pronađena bilo da je odvukla 20m ili 100-150m, u sva tri kalibra.
Te stoga moj zaključak je da je bitan dobar pogodak a da li će kolega kupiti 7X64 ili 9,3X62 je stvar samo ličnog ukusa, dostupnosti municije i ličnih finesa i želja jer će svaki od ova dva 100% pri dobrom pogodku usrećiti lovca i 100% u oba kalibra pri lošem pogodku unesrećiti i lovca i lovište.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana