DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161395 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 06, 2019, 05:06:31
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: KAHLES ?  (Pročitano 26371 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Јануар 12, 2009, 10:50:02 »

Znas na sta sam mislio Rajko, u ovim nasim uslovima, u pogonu rade samo mala povecanja, a ovi veci su za nocni lov..
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #31 poslato: Јануар 13, 2009, 03:03:29 »

svojevremeno sam bar tri puta na dan koristio recenicu "nisi ti ovde da mislis" Grin
Zezam se Bogdane, znam koliko su tvoji prilazi analticki i da si temeljit u pronalazenju informacija bez obzira na meteriju.
Dopusti ipak da i Tebi i ostalima skrenem paznju na sledecu stvar.
Pre par godina sam intenzivno lovio (lovim i sada ali ne svaki drugi dan Wink)sa optikom  uvecanja 3-12 i objektivom od 50mm.
Danju i nocu od -5c do +45C.
Konkretno vezano za malo uvecanje, a koje se moze porediti sa uslovima tu.
Ne znam kolio sam lisica i lopatara pogodio u trku na udaljenostima od 10 + metara.
Ne znam iz kojeg razloga je uopste potrebno uvecanje od recimo 1,5X osim u koliko nije namontirano na Aus Styer ili neko slicnu sklopociju za koju znamo da ce koristiti i vozac kamiona i prvi dodavac na minobacacu a Boga mi , mozda i pirgava bolnicarka.
Sirina objektiva je vec nesta drugo. Sto veci to bolji sve dok ne narusava balans izmedju puske i optike. Vece vidno polje omogucuje verovali ili ne, laksu koncentraciju na pokretnu metu i brze nanosenje krsta na pleca.
Vise svetla daje jasniju sliku i bolji kontrast.
Vreme je kazem sada, javno i odgovorno da se omatoreli i onemocali konformisti i bubuljicavi klinci manu skrupula koje vladaju i haraju im duse i tela vec decenijama.
Ne plasite se uvecanja od 3 ili 4 puta ni na point blank, zazirite od losih optika i vezbati, vezbati i samo vezbati.
Ako na svinju u trku u ne znam kojem ritu ne mozes plasirati zrno na uvecanju od 4x, a mislis da ces moci ako je ono 1,5, u pitanju je ne samo zesci za*** iz kataloga nego i nedostatak prakse i fizicki ili psihicki hendikep.
vas
Ry
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Јануар 13, 2009, 09:57:25 »

Rajko, lepo sam ja rtekao u nasim uslovima.. Slazem se sa tobom da uz malo prakse nema problema ni kod koriscenja daleko veceg povecanja u pucanju na pokretnu metu. No dodao sam i ono u nasim uslovima. Evo sta su faktori koji itekako uticu na to.

Svedok si da se ovde dosta raspravlja o odeci u lovu i disciplini u pogonu ili pretrazivanju (sad vec svi misle evo ovaj poludeo kud sad odeca) ali ovde su cesti lovovi u kojima vecina lovaca ne nosi narandzaste prsluke ili sesire, a ocas posla im se desi da napuste svoje mesto i zadju u neciju liniju vatre.. Sa optikom malog povecanja dobija se mnogo bolji pregled okoline cilja, a i tunelski efekat optike, koji te navodi da se skoncentrises samo na cilj i nista iza njega je opet manji.. Ovo uopste nije beznacajno, cinjenica je da bi trebalo da me bude bas briga ako neko ima zelju da ga upucam, ali sa druge strane treba ga i odrobijati, a to mi se bas ne radi..

Slicna situacija je i kada izadje vise svinja, pa se desava da jedna pokriva drugu, tj da ce metak ako prodje kroz prvu raniti i drugu. Takav slucaj se desio u lovu u kome sam bio prosle godine, nazime koje je pogodjeno iza veprioca je nadjeno tek tri dana posle, 30 metara od mesta na kome je pucano, i potpuno neupotrebljivo. Tek kada su rekonstruisali sta se desilo bilo je jasno cime je pogodjeno.

Red dot sa kojim imam ponesto iskustva Wink je jednostavno zamena mehanike, jako brza, i ponekad mi se cini da je i 1.5 previse.. Prema svecu i tropar, svako moze da puca sa onime sa cime zeli, ali iskreno vise volim kada su u grupnim lovovima oko mene lovci opremljeni optikom sa manjim povecanjima..

Ima kod tebe jedna kljucna recenica.. Ono vezbati vezbati.. sa 60 metaka godisnje i sa strelistima kao sto su nasa, tesko da ima vezbe.. 60 metaka je dovoljno za upucavanje, retku proveru i onda cuvas ono pola kutije koja je ostala za lov, a o vezbi ni reci. Generalno lovci u srbiji retko kada potrose i tih 60, skoro sam gledao jedan javno objavljeni DVD na kome lovac pogadja tri metra levo od srncaca.. I nije ga sramota da to i objavi. No i to je Srbija.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #33 poslato: Јануар 13, 2009, 10:08:27 »

Joj Rajko...

Sad zurim na posao, a kad se vratim... Grin
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #34 poslato: Јануар 13, 2009, 10:24:13 »

Idem i ja da izglancam cizme i da se obrijem
Bogdane, hteo sam da skrenem paznju upravo lovcima Srbije jer sam svestan uslova u kojima vecina zivi i lovi.
Namera mi je bila da ih resim predrasuda i bacanja para u nesta sto nije neophodno i sto se mora imati pod svaku cenu.
Slazem se da za fizicki trening nema mogunosti zbog ogranicene kolicine municije ali tada nema ni za optike sa "extremno" malim uvecanjima.
U slucaju da se primeni "common sense" varijabilna optika sa minimumom od 3x ce zadovoljiti zahteve svake situacije u pogonu. U ostalom, za mentalni trening municija nije potrebna. Moze se uciti i u malo vecem dvoristu.
Uvecanje od 3x sa malo vecim objektivom ce dati sire vidno polje i time u dobroj meri eliminisati situaciju u kojoj drugi lovac nece biti primecen.
U ostalom, i ti i ostali ste mogli primetiti da ce lola da puca na svinjce u trku sa recimo 7mm rem mag na 20-30m jer na 50m iza mete nije video nista narandzasto...
Konacnom ,u koliko je neko toliko dobar strelac da ce vidno polje na 30 m fokusirati na 1.5 m i sa sigurnoscu pucati na svinju u trku isti taj ce se iz svakog boljeg lovista i pogona vracati sa svinjcetom na ramenu.
Ne kazem da nije moguce ali takve slucajeve treniraju treneri  Wink

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
lazar
Gost
« Odgovor #35 poslato: Јануар 13, 2009, 07:28:35 »

ma koliko vidno polje bilo veliko, a veliko je samo kod skupih evropskih optika,optike tipa 3-12x50 il 56 nemogu ni da se porede sa optikama za pogon il cak sta vise ja bi zabranio lov sa njima u pogonu na ds, bolje je u tim situacijama skinut optiku i preko mehanickog nisana pucat, cak bi reko da je on najbolji na distancama ispod 25m samo treba malo vjezbat
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #36 poslato: Јануар 13, 2009, 10:48:56 »

Ja sam sebi za lov divljih svinja kupi Browning Bar Long Track kalibra 9,3x62 na njemu ima drückjagd nisan - odnosno zadnji brzi nisanski šinu i nemam namera na njega montirati optiku.
 Na daljinama do 100 metara ovaj model nišana je sasvim dovoljan i efikasan.
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Јануар 13, 2009, 11:11:55 »

Nisani sa jako malim povecanjem i crvenom tackom su ipak malo brzi od mehanike.. Ne mnogo, ali vrlo primetno. 1.25 je toliko malo povecanje da nije nista brze od red dota..

Ti red dotovi otvaraju i jednu drugu pricu, ali tome ovde nije mesto da ne razvodnjavamo diskusiju..
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #38 poslato: Јануар 14, 2009, 12:31:23 »

Joj Rajko...

Sad zurim na posao, a kad se vratim... Grin

Evo, sigao ja...

Elem, Rajko...
Ti k'o da nisi ziveo na ovim prostorima.
Pa u Srbiji svega fali osim pameti. Svi smo pametni i nacitani.
Toga ima za izvoz.I odrtaveli i bubuljicavi i skrupulasi i oni pametuju.

I ti bi sad da otvoris oci onima koji jos nesto vide i radoznalo se  utrkuju da pogledaju neki sajt , katalog ili da malo popuju iz daleka.

Pa sta...

Sto ne odrza banku onima sto sve znaju kad na .243 ture 4x32 a na 8x57...4-12x50
Sto ne odrza banku onima sto sa 3 ured pucaju svinjce u pravcu pogona ili one sto
sa 1.5-6x40 drze na standu sirine 6 met uvecanje na 6x.Ili jos bolje kada sa .300 WM
i sa 4x32 ide na odstrel srndaca.
E ja sam vise umoran od misionarske uloge. Prosecnog srpskog lovca sto je presao 4 banke sto vise krstis on pusta vetrove, tajfune bi rekao, bogati. Sve znaju a ispucali 100 karabinskih metaka, za zivota, sa sve predvojnickom obukom. Neko rece...skupo. A nije skupo posle hajke ili lova , prase, pevaljka i muzika. Ode para za 60 kom.  al iz Austrije od prijatelja /citaj RWS-a/

I ti bi sad da ih edukujes da sa 4x moze da puca u siblju i proseci. Moze, naravno
i to ladno. Stvar osecaja i takta. Ali taj vidi kroz okular samo svinjce...ja mu 50 met., nize, dodjem ko topola ili jasen.
A optike...Zrak dodje ko premija...A Kineza kolko oces. A za pevaljke ima para...naravno.Kazes mu  nemoj to...a on ce - pa sta, izdrzace.
I naravno, u takvom okruzenju ne pada mi na pamet da sirokom lovackom mnenju dam svoju saglasnost da je 4-12x56 dobar za svinje. Pre bi rekao da za gustise ne treba optika. Nikakva.

To sto se ja slazem sa svim tvojim navodima i da si potpuno u pravu, ovde ima sasvim drugu konotaciju. Tvoji komentari su suvisli za razborita coveka a ne za tvrdoglave, sujetne i bezobrazne.Tvoji kriterijumi proizilaze iz predznanja i poznavanja materije koje si zeleo da naucis i savladao si. Ovde...svi su se pametni rodili za balisticke probleme i naoruzanje. Lepo si rekao...psihicki hendikepi.

Zato, iz za***ancije sam rekao da je za Srbiju idealno 0.75-1.75 x24 za pogon i ceku.
Bolje i ne treba, pobicemo se.

Swift
/matori sa skrupulama/
i da znas, 30-06 je zakon Grin

Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #39 poslato: Јануар 14, 2009, 12:32:53 »

Ja sam sebi za lov divljih svinja kupi Browning Bar Long Track kalibra 9,3x62 na njemu ima drückjagd nisan - odnosno zadnji brzi nisanski šinu i nemam namera na njega montirati optiku.
Pozdrav
Dobar Pogled

Dali si siguran u to?
Sačuvana

krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #40 poslato: Јануар 14, 2009, 06:32:48 »

Pozdrav
Dobar Pogled

Dali si siguran u to?
Za sad Da.
Dok se u realnim islovina ne uverim u suprotno.
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Јануар 15, 2009, 10:32:08 »

Deco mehaničkim nišanom je vrlo teško gađati na 100 i više metara, naročito u divljač koja se kreće i koja se može pucati u trku kao što je divlja svinja.
Govorim ovo zato što divlju svinju treba pogoditi baš na pravo mesto da bi je uspešno odstrelili i pronašli u krugu od cca 100m od mesta nastrela barem.
Za bliža odstojanja 20-50m OK, i tada treba biti izverziran (uvežban)za brzo pucanje.
***em li ga il sam ja hendikepiran i nisam neki strelac, neznam.
Ja dok sam češće lovio sa Lov karabinom u kalibru 8X57JS imao sam na njemu tada Hunter, made in Japan optiku 3-9X40, uvek mi je varijabl bio na 4 ili 5 uvećanju i tako sam uvek i pucao, bilo da sam bio na čeki bilo u lovu pogonom. Bilo je očevidaca da sam ne jednom već jako često znao pogoditi Lisicu u punom trku sa karabinom na daljinama preko 50-60m uvećanje uvek 4-5X.
Opet verovatno ima vanserijskih strelaca koji to rutinski odrade, ja ne mogu, nisam takav strelac.
I dan danas opet vrlo solidno pucam u pokretu kroz optički nišan, za sada najbolju sliku, vidno polje mi daje stari cajs ZF4, 4X uvećanje končanica No1. Ima mnogo boljih ali ja mislim da je za mene ovaj rođen.
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #42 poslato: Јануар 15, 2009, 12:26:44 »

Deco mehaničkim nišanom je vrlo teško gađati na 100 i više metara, naročito u divljač koja se kreće i koja se može pucati u trku kao što je divlja svinja.

Ja rekoh do 100 metra a to znači od 0-100 metra,a i ko kaze da svaki metak mora da pogodi.

Zar je greh promašiti?

A i kalibar 9,3x62 od 19,00 grama na 100 metara ima udarnu energiju od 4392 Jula koja bi normalno trebao oboriti divlju svinj,pogođenu i u stomak.
Ali svako ima svoje misljenje ne moze se gledati na svet iz svog ugla u ovom slucaju iz ugla kalibra 8x57 od 12,8 grama koi ima udarnu energiju na 100 metara 2786 Jula ili iz kalibra 7x57 od 11,2 grama koji na 100 nmetra ima 2708 Jula.
Oba ova kalibra imaju udarnu energiju skoro pa upola manju od 9,3x62 - 19,00g

Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Јануар 15, 2009, 12:58:19 »

Gorane ja nisam ništa mislio loše niti sam to što sam napisao uradio da tebi kontriram.
Nije greh promašiti ja sam luftovao ove sezone čak dve svinje, nije čudo za one koji me neznaju, a za one koji me znaju čude se. Meni nije čudno, promaši se i tekako. Ali svinja pogođena u stomak od 9,3X62 će otići jako daleko, čak se može desiti i da je nikada ne nađemo, naročito kada se na prstima jedne ruke može izbrojati broj dobrih pas za krvni trag. Ja sam Brennekom sa 10m pogodio svinju, od 32gr težine zrno, creva joj napolje ispala pa smo je ganjali kilometar i više, i da nije bilo lovaca 30-40 ne bi je možda ni našli. Koja je tu udarna i zaustavna moć bila. Svašta sam video u vezi pogodaka na divljim svinjama i jedno je sigurno bilo koji kalibar da je u pitanju ako je loš pogodak jako teško i uz muke žive naćićemo svinju a najčešće je nećemo nikada naći ili već jako kasno kada bude počela da smrdi i slučajno.
Evo ovde na forumu je Krauč zasigurno najviše imao prilike da vidi razne pogotke sa raznim kalibrima na divlje svinje kako lovaca turista tako i drugih i svojih pa neka kaže da li od 9,3 sve ostaje na mestu bez obzira na pogodak.
Samo sam hteo u celoj priči reći da je mnogo lakše i sigurnije pucati sa optikom nego sa mehaničkim nišanom, to je poenta, bar za mene.
I mi od kahles optike odošmo na kalibar 9,3 i 8X57, evo da zaključim ja mislim a meni je sigurno lakše, sigurnije, preciznije da pucam kroz optički nišan na divlju svinju u trku, uvećanje 4-5X je sasvim dovoljno ne treba mi manje jer sam navikao tako.
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #44 poslato: Јануар 15, 2009, 01:07:51 »

Ok.VolvoMB verujem ja u to i slazem se da je puno lakse pogodi divljač optičkim nišanom nego mehaničkim.A i sa ovom činjenicom se slažem da svako ima pravo na svoje mišljenje,sve dok to moišljenje direkno ne ugrožava neko.
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: