DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159567 poruka u 7038 tema- 6828 članova - Poslednji član: Milanovic Luka

Август 16, 2018, 03:31:12
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Magnum kalibri za lov u Evropi.  (Pročitano 8085 puta)
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« poslato: Фебруар 14, 2013, 02:02:48 »

Magnum kalibri nesumnjivo imaju svoje pobornike.
Pitanje je...
dali oni nesto znace u kvalitetnom smislu i imaju li objektivno
opravdanje za efikasniji lov visoke evropske divljaci.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 14, 2013, 03:16:54 »

Da su neophodni....Nisu.
   Da mogu da budu korisni.... Mogu.

Pojedini Evropski kalibri imaju osobine magnuma više nego sami magnumi. 5,6x61 VHSE, 6x62 freres, 6,5x68,7x66 Von Hofe,  .30 R blaser, 8x68s, 9,3x64...

A neki od njih imaju i svoje balističke blizance.
   Na primer, 6,5x68  i .264 WM
              8x68 S  i .325 WSM

Po mom mišljenju, 338WM bi bio bolji i upotrebljiviji od 300wm ili 8x68s u lovu na krupnu evropsku divljač.
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 14, 2013, 04:07:17 »

Kad kazes magnum  isreno odmah pomislim na .300wm i mislim da je to odlican metak malo jaci od ..30-06 ukoliko koristi cev od 650mm, neko ce naravno reci da je preterano ali asto bi lov recimo za lov srndaca on bio prejak, a sa druge strane 30-06  nije, a pri tom koriste isto zrno.
Sačuvana
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 14, 2013, 09:11:07 »

Veća brzina a isto zrno i ista daljina naprave razliku. A i ko kaže da 3006 nije prejak za srndaća.  Može za nuždu, ali ima i mnogo boljih.
   U nuždi su i sačmarom medveda ubijali, pa i dalje sačmara nije oružje za lov medveda.

Kad se sve obrne i okrene, i na kraju sagleda, na teritoriji Srbije nema lovne visoke divljači koja se ne može uloviti sa 8x57. Ako se tako gleda, ništa drugo i ne treba. Al o čemu bi mi ovde divanili i sa čim bi se zaluđivali kad bi svi tako razmišljali?

Eto, meni baš taj 300wm nije specijalan i najbolji ni za jednu divljač u Evropi ( isto kao i svi drugi kalibri od 6,5 do 8mm)
   Za srndaća se svi slažu da je optimum 6-6,5mm, umerene brzine. Za divlju svinju su bolji veći kalibri i teška zrna, tipa 9,3x62, .35 vhelen, 338wm. Isto i za medveda i jelena.
   Za divokozu, muflona, vuka i veće daljine 243 win je majka mara.  Za lisicu 222 ili 223.

Sačuvana
Milan FRIZER
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Фебруар 15, 2013, 01:55:22 »

Uglavnom svi pomisle na 300win.mag.sto znaci da je taj kalibar u narodu sinonim za rec Magnum verziju,da nije toliko dobar nebi se na njega i pomisljalo.
Po meni je veca stvar odabir zrna,njegova tezina,konstrukcija...za lov koji lovimo,zavisnosti terena na koji lovimo,sta lovimo,koja pucanja se traze...u protivnom i mnogi tako zvani univerzalni kalibri i mnogo slavni kalibri mogu da budu duplo nista ako se ne koristi odgovarajuci metak.
I naravno da ne gledamo nasu zemlju gde nista nije rentabilno,da pogledamo Evropu za koju je postavljeno pitanje na ovoj temi,338win.mag.nije bas doziveo toliku slavu kao 300win.mag. ili 8*68s,koji je izuzetan kalibar za crnu i jelensku divljac a opet sa odgovarajucim zrnom moze da se puca i srndac gde recimo nece da napravi ostecenja.Bio sam malo na moju srecu van,po Evropskim radnjama video sam sta se nudi tamo i sta je i njima deficitno stanje,sto se tice i njihove lepeze ponuda za 338win.mag. 5.6*50mag. 270WSM. 300WSM 358Norma mag.308Norma mag. i mnogih drugih...Blagi ocaj,a zamislite tek i kod nas.
U ovih nekoliko navedenih primera ima i starijih i mladjih kalibara nego sto je 300Win.Mag. i 8*68s pa nisu u expanziji kao sto su ova dva navedena.
Ako mislimo na Evropu kao kontinent a ne kao nasi politicari da mislimo samo na zemlje koje su ku....e clanice EU,ja bih recimo u Rumuniji ili Bugarskoj za lov i odstrel medveda pre poneo 300Win.Mag. nego 30-06,za Evropskog jelena i lopatara takodje,za divokozu takodje,za svinje pogotovu,zato sto licno smatram da nije problem ljudima sto je to Magnum kalibar vec sto mnogi neznaju da iskompezuju odabir zrna sa snagom punjenja i onda raspale kako je Magnum verzija za svaki kalibar losa.Balistika je nauka bez granica,to svi moramo da priznamo i oko nje ce se voditi vecita polemika.Kod nas u Srbiji se prenose znanja od starijih generacija kao sto su nasi ocevi i dedovi da je 8*57 sve i sva,jeste imali su oni uspeha u lovu ima se sa njim velikih uspeha i dan danas,i jeste jedan od boljih,a mladji lovci slusaju te price i jednostavno prihvate da je to to i nikako drugacije,neznaju za drugo,niti zele da saznaju,da se edukuju,nisu ni saznali od svojih starijih da je do veoma skoro u nasoj zemlji bila privilegija imati karabin,i naravno u to doba je samo 7.9 bio dostupan i omiljen jos nama na zalost iz ratova koje smo vodili,i retki su oni koji znaju da je taj kalibar bio omiljen zbog lakseg dolazenja do municije na crnom trzistu koju je i dan danas lakse nabaviti nego za bilo koji drugi kalibar.Nisam pristalica zivota i radnji po nametnutim ubedjenjima,niti da zivim od predrasude.Hocu da probam nesto drugo pa makar i gore,hocu ja da se uverim u suprotno.
Takodje takvim ljudima nije tada ni bilo bitno dali u pusci ima onaj bojev vojni metak koji je napravljen samo da prosvira i onesposobi protivnikovu zivu silu,ili da je imao nesto bolje dostupno kao danas,zamislite dali je tada bilo vise ranjavanja divljaci sa takvim metkom ili danas gde imamo toliku sirinu da biramo i da samo dobrim odabirom zrna nadjemo sta ce da nam sluzi svrsi,tj.primeni u lovu.
Ne podcenjujem ni jedan kalibar,za mene je dobar pogodak bitan,ali ako vec mozemo da malo i proberemo pre sam za malo jace kalibre,gde je pogodak losiji po meni ce jaci kalibar sa jacom energijom biti efikasniji i pre odraditi posao.
Sačuvana
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 15, 2013, 03:00:51 »

Kolega, ti sa pitanja upotrebljivosti nekog kalibra pređe na dostupnost municije.

To što je kod nas  300wm sinonim za magnum kalibre je tek posebna priča. Sem njega i 7mm remington magnum koji je još magnum zsupljen  na našem tržištu?

To što u Evropi neki kalibar nije popularan ne znači da ne valja, ili obrnuto.

338WM je u severnoj Americi najomiljeniji kalibar za elka, losa i medveda. Mnogo više ga cene od 300WM. A što se tiče zrna, za 338WM ćeš lakše naći odgovarajuće zrno nego za 300WM jer ima dosta umereniju brzinu i u njemu bolje rade sva konvencijalna zrna.
  Sem toga prednost mu je i težina zrna do 16g.  Energija je jednaka ili za nijansu veća od 300wm.

Najveća je zabluda kad se kao prednost nekog kalibra navodi veliki izbor vrsta i težina zrna.
   Koliko si ti različitih zrna isprobao u svom karabinu?  I sa koliko različitih loviš?
   Najčešće se pronađe jedna vrsta koja paše karabinu, ima zadovoljavajuću preciznost i učinak na divljači i koristi za sve.

Nije valjda da za svaki lov prepucavaš optiku i menjaš elaboraciju, vrstu i težinu zrna?

O popularnosti kao merilu kvaliteta nekog kalibra tek bi imalo da se priča. U Evropi je gotovo iščezao jedan izuzetno dobar evropski lovački kalibar a to je 8x64 breneke.  Po meni bolji od 8x68s.  A realno, i za ovaj 8x68 s nije baš neki izbor municije.

Vreme će pokazati ali definitivno, 300wm polako odumire kod lovaca u svetu.
Sačuvana
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 15, 2013, 08:12:56 »

A i 338 ce mnogo manje pohabati rogatora nego 300, tako da...kazem, za mene, skromno misljenje je da je 338 jedan od, ako ne i najkompletniji metak tudej. Mislim da cu ga nabaviti...jednom...  sorry
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 15, 2013, 01:16:37 »

Pametno zboriš.

Da je ovaj 338 WM bio u zastavinom programu, i da PPU pravi municiju za njega, sad bi bio popularniji kod nas od 300WM.

Po meni je bolji i od 8x68s.

Sačuvana
miki
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 15, 2013, 11:30:12 »

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis   clapping clapping clapping
Baci nam čovjek kosku i tešku temu... Magnum,to bješe Amerika??? Sjeverna Koreja sprema .270 kjfgirhk,kažu biće hit i kod nas.Bitno je da je .270,ostalo će doći samo od sebe drinks
Sačuvana
Milan FRIZER
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 16, 2013, 01:29:43 »

Kolega, ti sa pitanja upotrebljivosti nekog kalibra pređe na dostupnost municije.
Ali kolega to jeste tako,moramo da se pomirimo sa time.

To što je kod nas  300wm sinonim za magnum kalibre je tek posebna priča. Sem njega i 7mm remington magnum koji je još magnum zsupljen  na našem tržištu?
Mozda ni jedan drugi nije zastupljen od zastave,cak se i ne proizvodi,ima stranih pusaka gde u lepezi odabira magnum kalibra imas vise odabira,ali opet kazem na zalost kod nas ih nema,ima onih koji su se pojavili na nekoj legalizaciji ili po specijalnoj zelji kupca narucili.Moramo da shvatimo da samo trziste i potraznja potrosaca diktira i uvoz i samu proizvodnju pusaka u tom kalibru.

To što u Evropi neki kalibar nije popularan ne znači da ne valja, ili obrnuto.

338WM je u severnoj Americi najomiljeniji kalibar za elka, losa i medveda. Mnogo više ga cene od 300WM. A što se tiče zrna, za 338WM ćeš lakše naći odgovarajuće zrno nego za 300WM jer ima dosta umereniju brzinu i u njemu bolje rade sva konvencijalna zrna.
  Sem toga prednost mu je i težina zrna do 16g.  Energija je jednaka ili za nijansu veća od 300wm.

Ja sam pomenuo Evopu kao kontinent,i posebno naveo lov u Bugarskoj i Rumuniji nisam spomenuo Ameriku niti naglasavao Americke kalibre,jer je tema za lov u Evropi.

Najveća je zabluda kad se kao prednost nekog kalibra navodi veliki izbor vrsta i težina zrna.
   Koliko si ti različitih zrna isprobao u svom karabinu?  I sa koliko različitih loviš?
   Najčešće se pronađe jedna vrsta koja paše karabinu, ima zadovoljavajuću preciznost i učinak na divljači i koristi za sve.

Isprobao sam 7 ili 8 vrsta zrna,lovim svinje sa jednim zrnom,srndaca sa drugim i ne prepucavam optiku jer ne pucam dalje od 150m.Upoznao sam zrna.
    Nije valjda da za svaki lov prepucavaš optiku i menjaš elaboraciju, vrstu i težinu zrna?

O popularnosti kao merilu kvaliteta nekog kalibra tek bi imalo da se priča. U Evropi je gotovo iščezao jedan izuzetno dobar evropski lovački kalibar a to je 8x64 breneke.  Po meni bolji od 8x68s.  A realno, i za ovaj 8x68 s nije baš neki izbor municije.
Ja neznam kuda ide ovaj svet,kad je tako nesto dobro stvarno je steta sto propadne,nije mi jasno zasto ljudi dozvole tako nesto?Ili ja pogresno razumem ili mene pogresno shvate,nesto ima.

Vreme će pokazati ali definitivno, 300wm polako odumire kod lovaca u svetu.
Iskreno ja bih voleo da izumre u svetu ali u Evropi neka ostane.Bolje je.
Sačuvana
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Фебруар 16, 2013, 03:19:29 »

Pa kolega magnum kalibri i jesu američki izum.

Ako, kao što kažeš ne pucaš na više od 150m, magnum ti i ne treba.  Uzmi 8x57 ili 3006  i isto, ako ne i bolje će ti završavati posao, a još lakše ćeš dolaziti do municije nego za 300wm.
Sačuvana
Milan FRIZER
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 16, 2013, 10:47:51 »

Ja nisam rekao da magnum kalibar nije Americki,pricamo o njima za upotrebljivost u Evropskom lovu.Ti si pomenuo lov u Americi.
O tome koji kalibar meni zavrsava posao za te daljine ja najbolje znam,znam da ce i mnogi drugi Evropski kalibri zavrsavati posao,ali mene nisu ubedili.30 06 narocito,sa iskustvima koje sam stekao gledajuci ispred sebe smatram da za malo veceg vepra ipak tom 30 06 treba Magnum vakcina.Mogu da razumem da je bio losiji metak,ali da ostane pod kozom ne polomivsi plecku,niti bilo koju kosticu to mi ne ide u glavu i dosta drugih situacija.Od viska glava ne boli.
Municije takodje za njega ima isto kao i za najpopularnije Evropske kalibre u sred Evrope a i sire,za sada mi nije potrebno da nabavljam vise od dozvoljene kolocine na godisnjem nivou.

Sačuvana
GPK
Gost
« Odgovor #12 poslato: Јун 26, 2015, 02:55:12 »

Iz iskustva sa dva Magnum kalibra 308 Norma Magnum i 7mm Remington Magnum odgovorno tvrdim da ima opravdanja za njihovom upotrebom u lovistima Evrope i ns Eveopsku Visoku Divljac naravno uz odgovarajucu konstrukciju zrna.
Sačuvana
laufer223
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Октобар 22, 2016, 01:23:12 »

Vidim da tema dugo stoji, pa da ju malo obnovimo.
Vrlo se često pri nabavi prve puške (karabina) mladim neiskusnim lovcima, postavlja pitanje izbora kalibra; Sa li izabrati lagani, teški, ili srednji kalibar, ili se odlučiti za visokorazantni magnum? Izbor kalibra pre svega ovisi o načinu lova, konfiguraciju lovišta i vrsti divljači koju ćemo loviti. Nema najboljeg kalibra niti najboljeg zrna, postoji samo dobar i bolji. Dobar pogodak rešava sve bez obzira na kalibar. Dobro pogođen jelen past će nakon 50-100 m bijega i od kalibra 7x57R jednako kao i od 7 Rem. Mag., ali dejstvo bit će bitno različito u korist magnuma. Magnum municija nastala je u vremenu između dva svetska rata, zahvaljujući nastojanju da se dobije metak veće početne brzine zrna, položenije putanje zrna, veće udarne energije i veće daljine odstrela. Ti su se uvjeti ostvarili većim barutnim punjenjem, a zrno je ostalo isto. Osim razlike u punjenju vidljivo je da je čahura magnum municije duža i šira od normalne. U nekih magnum kalibara dno čahure ima prsten za uzdužno oslanjanje u ležište metka. Cevi magnum kalibara zbog velikih pritisaka i brzina koje razvija takva municija moraju biti izrađene od visokokvalitetna čelika. Kako kod nas vlada zabluda da divljač pogođema magnumom pada u vatri bez obzira na mjesto pogotka provedena su i neka ispitivanja u tom smislu (učinak magnum naboja za kuglaru, doc. dr. Bogdan Sabljica ) Treba izričito rećiu da je magnum municija pravljena tako da omogući odstrel divljači na većim daljinama, te da poveća udarnu energiju zrna. Što se tiče mesta pogotka da bi divljač pala u vatri, vrede sva pravila kao i pri upotrebi normalnih kalibara, ali ono šta standardni kalibri mogu na 100 m to visokorazantni magnum radi na 300 m. Iako se trenutno pojačava trend potražnje za teškim sporim kalibrima (9,3) brzi magnumi još su predmet odabira kalibra i nekima od njih popularnost raste (8x68S) Sljedom navedenog želim nešto reći o 5 trenutno možda najpopularnijih magnum kalibara.
KALIBAR 7 Rem.Mag.(7,21x63,50)
Kalibar 7 Rem. Mag. napravljen je na osnovu engleskog 275 Belted Nitro Expres iz 1912 god. Neposredan je povod za puštanje u promet metka 7 Rem. Mag. početni uspeh metka 264 Win. Mag, konkurentne tvrtke Winchester 1959 godine. Kao osnova novog metka poslužila je čahura 264 Win. kojoj je vrat skraćen, a grlo prošireno na 7 mm. 7 Rem. Mag. prvi je Remingtonov metak razvijen za gađanje na velike daljine. Po svojim balističkim osobinama izravan je konkurent kalibrima 7mm Weatherby Mag. 7x61 Sharp i Njemačkom 7 mm vom Hoffe. Prema nekim autorima za vrijeme testiranja metka odstreljeno je 2000 goveda, da se prouči učinak kalibra. Kalibar 7 mm Rem. Mag. zadovoljava za lov sve europske i američke visoke divljači i svojom snagom doseže do velikih afričkih antilopa. Budući da je bio u serijskom proizvodnom programu "Crvene zastave" i "Puškarne Kranj" velik broj domaćih lovaca poseduje karabin tog kalibra. 7 Rem. Mag. pušten je u promet 1962 godine i do danas je najpopularniji magnum u Americi.
KALIBAR 300 Win. Mag. (7,82x66,50)
Kalibar 300 Win. Mag. nastao je 1963. kao Winchesterov odgovor na godinu dana stariji 7 Rem. Mag. Temelj nove čahure bio je metak kalibra 338 Win. Mag. iz 1958 god. kojem je vrat čahure skraćen i sužen na kalibar 0,300 inča odnosno 7,62 mm. Tačna je dužina čahure 66,55 mm što u dužini nije velika razlika u usporedbi sa standardnim 30-06 ili europskim 7x64 te normalno ide u sve standardne repetir sustave zatvaranja. Za razliku od klasičnih 30-06 i 7x64 promjer i zapremina čahure su veliki jer potječu od klasičnog magnuma 375 H&H. Kao i večina američkih magnuma, čahura 300 Win. Mag. pri dnu je ojačana prstenom radi boljeg uzdužnog oslanjanja u ležištu metka. Zbog kratkog vrata zrno je duboko utisnuto u čahuru, što povećava pritisak na 3900 bara, a rezultira pak većim trzajem oružja i povećanim trošenjem cevi. Velik broj američkih fabrika municije ima u svom proizvodnom programu kal. 300 Win. Mag., ali do nedavne pojave "tvrdih" američkih zrna s kontrolisanim otvaranjem (Fail Safe, BarnesX, Trophy Bonded) sva zrna su bila više ili manje mekana kako god se zvala(Silvertip, Power Point, Teilmantel S) i tražila su čistu metu. Iako po energiji gotovo istovetno prati nemački 8x68S iskustva govore u prilog ovog drugog. U domaćih lovaca zastupljewn je u repetirkama i poluautomatima najhčešče FN BAR. Po popularnosti nikad nije dosegao svog konkurenta 7mm Rem. Mag.
KALIBAR 338 Win. Mag, (8,59x63,50)
Godine 1958. Winchester na tržište pušta novi metak kalibra 338. Za njegovu bazu uzet je dve godine prije na tržište pušten 458 Win. Mag, tako da čahuri 458 Win. Mag. sužen vrat na 8,59mm.Kalibar 338 Win. Mag. kod nas i u Njemačkoj malo je poznat, a u skandinavskim zemljama je vrlo popularan. Reklamiran je kao metak  razvijen osobito za tvrdu divljač, što dokazuje velika težina njegova zrna i poprečni presek. Povratni trzaj kalibra 338 Win. Mag. usporediv je s trzajem kalibra 9,3x62. Među našim lovcima njegovo vreme tek dolazi. Najčešće se pojavljuje u poluautomatima FN BAR gde njegova puna snaga zbog povrata zatvarača i kraće cvi ne dolazi do punog izražaja. Najčešće su laboracije zrna u težinama od 13 do 16,2 grama, a ručno punjene laboracije nude zrna od 17,8 do 19,4 grama.
KALIBAR 300 WEATHERBY MAG,/7,82x71,75)
Američki balističar Roy Weatherby 1948 razvija metak 300 Weat. Mag. od materinske čahure 300 Holland&Holland. Novu čahuru odlikuje velika zapremina za barut (čahura je dugačka gotovo 72 mm) i oštar kut suženja ramena prema vratu čahure. Zbog takve građe daje pritisak koji potiskuje zrno velikom brzinom, a sam pogled na čahuru, u usporedbi sa standardnik kalibrima izaziva strahopoštovanje. Weatherby je za svoje kalibre razvio vlastiti karabin nazvan Mark V sa zatvaračem koji bravi 9 bradavica i koji je donedavno smatran najčvršćim sustavom bravljenja.Da bi barut potpuno izgorio u cevi i razvio punu snagu traži cev od 66 cm. Izbor zrna je od 7,13 do 14,26 gr.. Sa zrnom od 7,13 grama razvija brzinu od 1,189 m/s što ga svrstava među najbrže kalibre. Zbog takvih brzina proizvođač savetuje kemijsko čišćenje unutrašnjosti cevi od naslaga tombaka nakon svakih ispaljenih 40-50 hitaca. Velike početne brzine uzrokuju naslage tombaka u unutrašnjosti cevi. čime se smanjuje promer cevi i povećava rasipanje. Kalibar 300 Weat. Mag. smatra se univerzalnim za sva lovna područja na zemlji. Svojevremeno je reklamiran kao kalaibar od kojeg sva visoka divljač ostaje u vatri, što se pokazalo netačnim. Norma i Federal Premium donedavno su bili ograničeni na proizvodnju streljiva sa zrnima Nosler i Teilmantel što je premali izbor za tako reklamiran kalibar. Prema iskustvima nekih lovaca koji su lal. 300 Weatr. Mag. testirali na jelenskoj divljači rezultati su bili ispod očekivanja. Lovljeno je dočekom ukupno 12 grla jelenske divljači, pri čemu je korišten karabin Blaser R 93 model Of Road cevi dužine 62,5 cm, sa zrnima tipa Nosler 9,7 grama pucano je na mirnu divljač. Rezultat; Unatoč drastičnim ranama (posledica hidrodinamičkog pritiska i temporarne kaverne) divljač beži s mesta nastrela prosečno 80 m. Učinak sa zrnima 14,3 g Round NJose Soft Point nije bio ništa bolji od učinka standardnih 30-06. 7x64 9,3x62. U našim širim lovačkim krugovima kalibar 300 bWeat. Mag je slabo zastupljen.
KALIBAR 8x68S (8,20x67,50)
Kalibar 8x68S stariji je od svojih navedenih konkurenata. Zajedno sa kalibrom 6,5x68 sredinom tridesetih godina balističari RWS-a prave novi metak prilagođen mauser sustavu zatvaranja. Bio je to metak 78x68S najviše što se moglo izvući od njemačkog sustava mauzer. Naime u sustav mauzer mogao je ući metak najveće dužine 84 mm. Za osnovu su uzete tad vrlo popularne patrone 8x64S i 8x75RS. Cilj je bio napraviti jači močniji metak. 1939. godine prvi put se upotrebljava novi, vrlo progresivan barut i na tržište se pušta novi metak sa 12,1 gramskim H mantel zrnom. Za razliku od američkih magnuma metak 8x68S nema prsten pri dnu, nego su podebljane stjenke čahure, što čahuru čini tewžom u usporedbi s drugima, zatim kut ramena mnogo je blaži nego u drugih magnuma, zbog čega barutni plinovi lakše struje iz čahure u cev pa je barutno korištenje nešto slabije. Od svog postanka do danas kalibar 8x68S sa izborom zrna od 11,7 do 14,5 grama nije izgubio na popularnosti. Njegovo posebno naglašeno područje je teška divljač. Upotrebljiv je i za planinski lov i za lov udaljene stepske divljači. S tvrdim  13 gramskim ABC ili Barnes X zrnima odličan je za nečiste mete (svinja u žitu, jelen u trsci) dok 11,7 gramski KS kegelšpic provjereno obara krupnu divljač na daljinama većim od 300 m, ali za to treba biti majstor sa velikim iskustvom. Iako kalibar 8x68S ne nosi naslov magnum, po svojim osobinama jasno se svrstava u magnum kalibre. Bio je omiljen kalibar Josipa Broza Tita, a poznati austrijski lovac i puškar Hans Fanzoj daje mu prednost pred drugim magnum kalibrima što potvrđuje i odstrelom svog največeg losa na na Kamčatki upravo ovim kalibrom i ABC zrnom. U izboru zrna za 8x68 je i 12 g  vollmantel. Zrno opremljeno  nekspanzivnom punom košuljicom od mekog čelika reklamira se kao zrno za afričke debelokošce. U sigurno delovanje ovog kalibra zaklinju se mnogi lovci, kao i moja malenkost tvrdećr da je pravi bič božji za svu visoku divljač. Ovog trenutka 8x68S je vrlo popularan kalibar čija popularnost i dalje raste.
ZAKLJUČAK
Nema jeftine kvalitetne magnum puške, stoga se nameće pitanje treba li nam ona uopće? Odgovor je svakako DA, ali u okviru mogučnosti kao drugi karabin koji ćemo koristiti za posebne namene. Naime bilo koji od navedenih kalibara daleko je predrastičan za odstrel srneće divljači. Zbog svoje dužine i težine nije prikladan za lov u branjevini, jednako kao što će njegova težina biti opterećenje lovcu koji se vere za divokozama. Međutim ako lovite dočekom, a ispred vas je široko ritsko polje na kojem riču jeleni, ako vam se u osvit zore kroz nepregledna žitna polja vračaju divlje svinje, ako sanjate afričke savane i ako vas zove los negdje na aljaskim jeterima, onda je magnum kalibar kalibar odabira.
Sačuvana
akma
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Октобар 22, 2016, 02:48:37 »

laufer223
s uzitkom volim citati vase textove
kapa do poda  hi
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj